Czym czyścić czarne baterie łazienkowe?
Zalety i wady czarnej armatury łazienkowej
Do zalet czarnej armatury z pewnością należy oryginalny wygląd i bogaty wybór modeli dostępnych na rynku. Obecnie już niemal każdy producent armatury ma w ofercie czarne baterie, dlatego łatwo wyposażymy wszystkie urządzenia sanitarne takie jak umywalki, prysznice, bidety i wanny oraz podkreślimy wystrój łazienki w wielu stylach wnętrzarskich.
Jako wadę wiele osób wskazuje wyraźnie widoczny, biały osad na czarnej powierzchni. W ograniczeniu powstawania zacieków może pomóc regularne sprzątanie i wycieranie baterii po każdym użyciu. Może być to jednak uciążliwe, dlatego czarne baterie nie sprawdzą się u osób, które nie mają na to czasu lub ochoty.
Czarny kran do łazienki – jak o niego dbać?
Wiele osób uważa, że czarna armatura jest trudna w utrzymaniu w czystości — Czy to prawda? Nie istnieje jeszcze żaden kolor i model baterii w 100% odporny na powstawanie zacieków. To, jak często będziemy czyścić czarną armaturę, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od jakości modelu oraz zastosowanej powłoki wykończeniowej. Warto wybrać czarne baterie łazienkowe wyposażone w dodatkową powłokę hydrofobową. Utrudnia osadzanie się kamienia i nalotu z mydła na powierzchni kranu. Warstwa nieestetycznego osadu będzie mniejsza i łatwiejsza do usunięcia.
Ważna jest także jakość i twardość wody w łazience. Jeśli chcemy zastosować czarną armaturę w aranżacji łazienki, warto odpowiednio się do tego przygotować. Sprawdźmy jakość naszej wody w domu - jeśli jest tzw. twarda, zawiera dużo minerałów, zwłaszcza jonów wapnia lub magnezu. Zawartość związków mineralnych w wodzie prowadzi do korozji, spadków przepływu i wydajności naszej armatury. Aby tego uniknąć, warto wyposażyć domową instalację w filtry zmiękczające wodę, które usuną z niej nadmiar minerałów i sprawią, że czarna armatura łazienkowa będzie o wiele łatwiejsza do utrzymania w czystości.
Czym czyścić czarną armaturę? Sprawdzone domowe sposoby
Domowe sposoby czyszczenia baterii mogą być skuteczne. Wystarczy delikatna ściereczka i środki, które każdy z nas z pewnością już ma w szafce. Do mniejszych zacieków warto wypróbować płyn do mycia naczyń - nanieść na gąbkę lub ściereczkę, umyć i dokładnie spłukać baterie.
Do mycia czarnej baterii możemy przygotować roztwór z wody z octem. Pamiętajmy o odpowiednim stężeniu — zbyt mocny roztwór może uszkodzić powłokę czarnej baterii. Najlepiej rozcieńczać ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1, 1 szklanka wody na 1 szklankę octu spirytusowego. Czarne baterie łazienkowe myjemy miękką szmatką, unikamy stosowania produktów z substancjami ścierającymi i twardych zmywaków, które mogą zarysować czarną powłokę. Nie należy dopuścić do powstawania zacieków po myciu baterii.
Po myciu dokładnie spłukujemy każdy nałożony preparat i wycieramy baterie do sucha, polerując powierzchnię czystą ściereczką. Regularne czyszczenie baterii w ten sposób sprawi, że na długo pozostaną zachwycające.
Czyszczenie czarnej baterii – profesjonalne preparaty
Czarna bateria umywalkowa może być też pielęgnowana specjalnym preparatem, przeznaczanym do tego typu powierzchni. W sklepach znajdziemy bogaty wybór delikatnych środków do wyczyszczenia czarnej armatury, które pozwolą na uzyskanie doskonałych rezultatów. Doskonale sprawdzą się preparaty i mleczka, które utworzą powłokę hydrofobową na powierzchni baterii. Substancje odpychające wodę sprawią, że spłynie po powierzchni baterii, nie pozostawiając smug i zacieków.
Czarna armatura w łazience – inspiracje
Elegancka i ponadczasowa czerń coraz częściej pojawia się w łazienkach. Może zmniejszyć optycznie wnętrze, dlatego w małej łazience lepiej stosować ją ostrożnie. Czarna armatura w łazience pasuje do różnych stylów wnętrzarskich. Łącząc czarne baterie i płytki ceramiczne z motywem betonu, uzyskamy łazienkę w stylu industrialnym. Wielkoformatowe płytki w jednolitym kolorze pozwolą stworzyć aranżację minimalistyczną.