Czarne baterie łazienkowe - jaką powłokę wybrać?
Baterie łazienkowe w kolorze czarnym cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich elegancki i nowoczesny wygląd. Bateria łazienkowa czarna nie tylko przyciąga wzrok, ale również doskonale komponuje się z różnymi stylami wnętrz, od minimalistycznych po industrialne.
Czarne baterie do łazienki - rodzaje powłok wykończeniowych
Jakie powłoki będą najlepsze i najtrwalsze, a których lepiej unikać?
Najtańsze, ale też najmniej trwałe są powłoki malowane. Malowana bateria umywalkowa nie będzie odporna na ścieranie. Z czasem bateria będzie tracić kolor, a na jej powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne rysy.
Warto zwrócić uwagę na czarne baterie łazienkowe z wykończeniem galwanicznym. Galwanizacja jest procesem, która tworzy na korpusie baterii metaliczną powłokę przy użyciu chromowania, niklowania czy złocenia. Galwanizacja chroni baterię przed korozją, ścieraniem i innymi szkodliwymi czynnikami.
Czarne baterie łazienkowe są też pokrywane powłoką PVD, czyli Physical Vapour Deposition. Ta powłoka jest uzyskiwana przy pomocy specjalistycznej obróbki parowej w temperaturze 400 stopni. Technologia ma na celu zwiększenie wytrzymałości baterii na uszkodzenia oraz nadanie intensywnego koloru, na którym nie będą odznaczały się odciski palców. Powłoka PVD nie blaknie i nie odbarwia się pod wpływem środków czyszczących do łazienek. Niektóre środki czyszczące tworzą powłokę hydrofobową, chroniącą baterie przed osadzaniem się brudu i kamienia.
Powłoki zabezpieczające — czy warto?
Obecnie na rynku mamy wiele podobnych produktów, dlatego producenci pracują nad rozwiązaniami, które wyróżnią ich armaturę wśród konkurencji. Są to np. powłoki poprawiające parametry użytkowe baterii: hydrofobowe, ułatwiające utrzymanie baterii w czystoci, oraz chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi i utratą koloru. Warto sprawdzić, czy producent deklaruje zastosowanie takich dodatkowych warstw technicznych w wybranym przez nas produkcie. Mają różne nazwy handlowe, dlatego uważnie czytajmy szczegółowe informacje i karty techniczne przed wyborem produktów.
Jaką czarną baterię kupić?
Oprócz wcześniej wspomnianej trwałej powłoki, galwanicznej lub PVD, czarne baterie łazienkowe powinny mieć inne, wysokie parametry techniczne, takie jak oszczędna klasa przepływu wody. Jakość wykonania oraz poszczególne komponenty składają się na długotrwałe, bezawaryjne użytkowanie baterii.
Ceramiczna głowica — sprawdźmy, czy głowica i mechanizm przelewowy zostały wykonane z ceramiki. Są odporne na działanie wody i dobrze znoszą długotrwałą pracę.
Aerator/Perlator — element znajdujący się na końcu wylewki, który napowietrza wypływającą z niej wodę. Czarna bateria umywalkowa powinna posiadać wymienny perlator. Perlator zwiększa objętość strumienia wody i sprawia, że staje się bardziej wydajny. Zużywamy mniejszą ilość wody podczas mycia rąk i twarzy. Ta część baterii jest szczególnie narażona na osadzanie się kamienia i zabrudzenia, dlatego z czasem może obniżyć się wydajność baterii. Uszkodzony perlator możemy łatwo wymienić, bez potrzeby zakupu nowej baterii.
Czarne baterie łazienkowe – do jakich wnętrz?
Czarna armatura nie tylko podniesie funkcjonalność łazienki, ale także stanie się doskonałym elementem dekoracyjnym w aranżacji. Uniwersalny charakter czerni sprawia, że pasuje do wielu różnych stylów wnętrzarskich. Odnajdzie się zarówno w neutralnym otoczeniu bieli, szarości i beżu, jak i z dodatkiem innych nasyconych kolorów, takich jak grafit, granat i butelkowa zieleń. Czarne baterie łazienkowe skontrastują biel ceramiki sanitarnej. Są ciekawym wyborem do małych łazienek i toalet, ponieważ wniosą mocny akcent kolorystyczny i jednocześnie nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji czarnych baterii łazienkowych
Aby cieszyć się pięknym wyglądem czarnych baterii łazienkowych przez długi czas, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Regularne czyszczenie jest kluczowe, aby utrzymać baterie w doskonałym stanie. Najlepszym sposobem na czyszczenie czarnej baterii jest użycie miękkiej szmatki i łagodnego środka do czyszczenia. Unikaj silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię baterii i spowodować jej matowienie. Warto również regularnie sprawdzać stan baterii i w razie potrzeby wymieniać zużyte elementy, takie jak perlator. Dzięki tym prostym zabiegom, czarne baterie łazienkowe będą wyglądać jak nowe i służyć przez wiele lat, zapewniając gwarancję najwyższej jakości i elegancji w Twojej łazience.