Montaż baterii umywalkowej - krok po kroku
Dobierz odpowiednią baterię do umywalki
Rodzaj baterii powinniśmy przede wszystkim dopasować do wysokości przyłącza rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Ich wysokość decyduje o tym, czy możemy zastosować baterię ścienną, czy stojącą, tzn. sztorcową i powinna zostać określona w początkowej fazie projektowania łazienki.
Baterie ścienne możemy montować, kiedy rury doprowadzone są powyżej wanny lub umywalki. W przypadku instalacji przebiegającej poniżej najlepsza będzie bateria sztorcowa. Warto pamiętać, że dostępne na rynku baterie ścienne różnią się liczbą wymaganych otworów montażowych.
Baterie stojące – ich najpopularniejszą wersją są modele jednootworowe, czyli mocowane w jednym otworze umieszczonym na umywalce – strumień i temperaturę wody regulujemy za pomocą jednej dźwigni lub kurków w podstawie wylewki. Baterie dwu, trzy lub czterootworowe są nieco mniej popularne, jednak cechuje je zazwyczaj bardziej wyszukane, designerskie wzornictwo. Musimy pamiętać o dobraniu do niej umywalki z odpowiednią ilością otworów montażowych. Nie warto samodzielnie wycinać otworów montażowych w umywalce – błąd może skutkować pęknięciem materiału i zniszczeniem umywalki.
Baterie podtynkowe, czyli przeznaczone do montażu ponad umywalką, najczęściej mają 2 lub 3 otwory instalacyjne. Warto pamiętać, że baterie jednouchwytowe stojące i ścienne przeznaczone są do instalowania w sieci wodociągowej o ciśnieniu normalnym do 1 MPa. (zalecane jest ciśnienie 0,3 MPa) i temperaturze wody 90º Celsjusza. Zwyczajowo podłączamy baterię z wejściem dla wody ciepłej po lewej stronie, dla zimnej po prawej.
Montaż baterii stojącej krok po kroku
1. Jeśli montujemy baterię jednootworową, wystarczy wkręcić przyłącza elastyczne doprowadzające wodę do gniazda umieszczonego w jej podstawie oraz włożyć wkręty montażowe. Następnie umieszczamy baterię w montażowych otworach na umywalce. Średnica otworów to zazwyczaj 28 – 35 mm, w zależności od modelu baterii.
2. Na wystające od spodu baterii wkręty wsuwamy podkładki, gumową i metalową, a następnie przykręcić baterię używając tulejkowej nakrętki. Należy zrobić to dokładnie, aby wyeliminować przecieki wody.
3. Kolejnym krokiem będzie podłączenie elastycznych przyłączy wodnych do instalacji wodociągowej. Niektóre modele baterii mają chromowaną podkładkę, która podnosi estetykę baterii oraz maskuje zbyt duży otwór w umywalce. Umieszczamy ją nad otworem jeszcze przed wprowadzeniem przewodów podłączeniowych.
4. Ostatnim krokiem po podłączeniu baterii jest sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń. Jeśli montujemy baterie ze sterowanym spustem, należy pamiętać o połączeniu cięgna z poziomą dźwignią spustu. Robimy to przy pomocy dedykowanej zapinki. Następni musimy wyregulować wysokość podnoszenia grzybka spustu. Otwieranie spustowego grzybka odbywa się przez wciśnięcie uchwytu cięgna, natomiast zamykamy go przez pociągnięcie do góry.
Montaż baterii ściennej:
1. Montaż zaczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej z gwintem wewnętrznym G ½. Należy wykonać to po wcześniejszym uszczelnieniu połączeń gwintowych przy pomocy taśmy teflonowej lub włókien konopnych. Przyłącza mimośrodowe wkręcamy w taki sposób prostopadły do ściany oraz aby były ustawione dokładnie poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów należy dopasować od rozstawu nakrętek przyłączeniowych baterii.
2. Używając mimośrodów, nakręcamy rozety i mocujemy ścienną baterię przy pomocy nakrętek przyłączeniowych G ¾. Połączenia uszczelniamy płaskimi uszczelkami z filtrem siatkowym.
3. Kończąc montaż, sprawdzamy szczelność wszystkich styków i zespoleń.