Baterie umywalkowe montowane na blacie
Prawidłowe odległości
Wybierając baterie montowane na blacie, musimy starannie zaplanować przestrzeń umywalkową. Aby pozostała wygodna w użytkowaniu potrzebne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wylewką a krawędzią umywalki. Powinna wynosić mniej więcej 15 cm, aby swobodnie można było umyć ręce. Zbyt mała odległość nie pozwoli włożyć nam obu dłoni pod ujście wylewki, zbyt duża z kolei spowoduje rozprysk wody i zalewanie powierzchni blatu.
Baterie do umywalek nablatowych
W przypadku baterii do umywalek stawianych na blat ważną kwestią jest położenie baterii. Planując baterię na środku, za umywalką pamiętajmy o pozostawieniu odpowiedniej odległości między rantem ceramiki, baterią oraz ścianą. Kilka centymetrów luzu zapewni nam swobodny dostęp do umycia lub naprawy baterii.
Solidna podstawa
Pamiętajmy, że blat lub wieniec górny szafki, na której planujemy umieścić szafkę i baterię, potrzebuje odpowiedniego przygotowania i nawiercenia otworów pod komponenty. Warto wybrać trwały blat, który będzie odporny na działanie wilgoci i zachlapania w strefie umywalki. Polecamy blaty wykonane z kamienia naturalnego, konglomeratu, które są odporne na kontakt z wodą i nienasiąkliwe. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni blat łazienkowy.
Wszystkie połączenia między meblem a armaturą należy uszczelnić silikonem sanitarnym. Upewnijmy się również że szafka pod umywalkę oraz jej górny wieniec jest wykonany z materiałów o podwyższonych parametrach, niewrażliwych na wilgoć. Prawidłowe i szczelne musi być również doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. W zabudowie wykonywanej na wymiar stolarz powinien dokładnie określić położenie otworów montażowych.
Polecane produkty
Nowoczesne rozwiązania
Baterie w wersji nablatowej często wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające korzystanie z umywalki. Wybrane modele wyposażone są w fotokomórkę, w której przepływ wody uruchamiany jest czujnikiem ruchu. Jest tp bardzo praktyczne i higieniczne rozwiązanie. Kolejnym, funkcjonalnym rozwiązaniem jest termostat, który dostosowuje temperaturę wody, zapobiega oparzeniom, co jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa dzieci i osób starszych.
Praktyczne i ekologiczne wyposażenie baterii to równie ogranicznik przepływu lub wyłącznik czasowy, dzięki którym zaoszczędzimy wodę i zminimalizujemy ryzyko zalania łazienki przez niedokręcony kran. Powszechnie stosowanym standardem staje się również perlator, czyli sitko montowane na krańcu wylewki, które napowietrza strumień wody. Zwiększona objętość strumienia jednocześnie zmniejsza zużycie wody.