Baterie umywalkowe montowane na blacie

Baterie umywalkowe montowane na blacie

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej wybieramy baterie montowane na blacie szafki łazienkowej. O czym musimy pamiętać, wybierając ten rodzaj baterii umywalkowej?
2:00 min
0
0

Aby wnętrze było przemyślane i funkcjonale, powinno być spójne i uwzględniać wygląd każdego z detali w ogólnym kontekście stylu łazienki. Bateria musi też pasować do rodzaju ceramiki, którą wybraliśmy do aranżacji naszej łazienki. Modele nowoczesnych umywalek nablatowych dostępne są w wersji z otworem na baterię w obrębie misy lub bez. Do baterii montowanej na blacie lub łazienkowej szafce, szukajmy modeli bezotworowych. 

Jak dobrać ceramikę do armatury? Do baterii o obłych, miękkich kształtach np. okrągłych czy owalnych mis umywalkowych będą pasować baterie o okrągłym przekroju, płynnych liniach. Bardziej geometryczne kształty umywalki uzupełnimy ciekawymi, połączeniami o odważnych liniach.

Autor:
Redakcja
Data:
15.04.2019
Elegancka bateria na marmurowym tle - La Torre Laghi 44501 SC
Wysokie baterie sztorcowe są jednym z najbardziej dekoracyjnych rodzajów armatury. Są eleganckie i łatwo je utrzymać w czystości. Fot. Synage
La Torre Laghi 44501 SC
La Torre Laghi 44501 SC
Bateria umywalkowa z korkiem automatycznym
sprawdź
Laghi
Laghi
Kolekcja La Torre
sprawdź
Tubądzin Mulina POL
Tubądzin Mulina POL
Płytka podłogowa (gresowa), 239,8x119,8 cm
sprawdź
Tubądzin Pietrasanta POL
Tubądzin Pietrasanta POL
Płyta gresowa, 239,8x119,8 cm
sprawdź

Odpowiednie odległości

Wybierając ten model armatury, musimy starannie zaplanować przestrzeń umywalkową. Aby pozostała wygodna w użytkowaniu potrzebne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wylewką a krawędzią umywalki. Powinna wynosić mniej więcej 15 cm, aby swobodnie można było umyć ręce. Zbyt mała odległość nie pozwoli włożyć nam obu dłoni pod ujście wylewki, zbyt duża z kolei spowoduje rozprysk wody i zalewanie przestrzeni łazienkowego blatu.

Bateria umywalkowa wysoka z umywalką Excellent Pride ARAC
Designerska bateria obok wysokiej umywalki to dobrze dobrany łazienkowy duet, który zasługuje na honorowe miejsce w aranżacji nowoczesnej łazienki. Fot. Excellent

Blat czy szafka?

Pamiętajmy, że blat lub wieniec górny szafki, na której planujemy umieścić szafkę i baterię, potrzebuje odpowiedniego przygotowania i nawiercenia otworów pod komponenty. Warto wybrać trwały blat, który będzie odporny na działanie wilgoci i zachlapania w strefie umywalki. Polecamy blaty wykonane z kamienia naturalnego, konglomeratu, które są odporne na kontakt z wodą i nienasiąkliwe. Wszystkie połączenia między meblem a armaturą należy uszczelnić silikonem sanitarnym. Upewnijmy się również że szafka oraz jej górny wieniec jest wykonany z materiałów o podwyższonych parametrach, niewrażliwych na wilgoć. Prawidłowe i szczelne musi być również doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. W zabudowie wykonywanej na wymiar stolarz powinien dokładnie określić położenie otworów montażowych.

Zielona łazienka z płytkami heksagonalnymi
Baterie montowane na blacie stanowią dopełnienie umywalek podblatowych. Fot. Ferro

Nowoczesne rozwiązania

Baterie w wersji nablatowej często wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające korzystanie z umywalki. Sprawdźmy, które z modeli wyposażone są w fotokomórkę, w której przepływ wody uruchamiany jest czujnikiem ruchu. To bardzo praktyczne i higieniczne rozwiązanie. Kolejnym, funkcjonalnym rozwiązaniem jest termostat, który dostosowuje temperaturę wody, zapobiega oparzeniom, co jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa dzieci i osób starszych. Praktyczne i ekologiczne wyposażenie baterii to równie ogranicznik przepływu lub wyłącznik czasowy, dzięki którym zaoszczędzimy wodę i zminimalizujemy ryzyko zalania łazienki przez niedokręcony kran. Powszechnie stosowanym standardem staje się również perlator, czyli sitko montowane na krańcu wylewki, które napowietrza strumień wody. Zwiększona objętość strumienia jednocześnie zmniejsza zużycie wody podczas czynności toaletowych.

Okrągła umywalka nablatowa Roca Bol
Wysokość baterii umywalkowej powinna być dostosowana do konkretnego modelu umywalki. Fot. Roca
Roca Bol A32787600M
Roca Bol A32787600M
Umywalka nablatowa, 42 cm, MaxiClean
sprawdź