Baterie umywalkowe montowane na blacie

Baterie umywalkowe montowane na blacie

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej wybieramy baterie montowane na blacie szafki łazienkowej. Czy warto wybrać ten model armatury do swojej łazienki? O czym musimy pamiętać, wybierając baterie montowane na blacie?
2:00 min
0
0

Przemyślane i funkcjonalne wnętrze powstaje z myślą o wszystkich detalach. Istotną kwestią w każdej łazience są baterie, które różnią się montażem, wielkością i funkcjami. Dziś przyjrzymy się bateriom montowanym na blacie. Tego typu baterie możemy zamontować zarówno do umywalek stawianych na blat, jak i ceramiki wpuszczanej w blat. W obu przypadkach umywalkę warto wybierać razem z armaturą. Podobny kształt sprawi, że oba elementy będą wyglądać spójnie. Przykładowo, jeśli zdecydowaliśmy się na owalne umywalki, warto dobrać do nich baterie o opływowych kształtach. W przypadku ceramiki o prostych liniach wybierzmy konsekwentnie baterię o wyraźnych, prostych liniach.

Autor:
Redakcja
Data:
23.11.2020
Nowoczesna łazienka w szarościach
Wysoka bateria umywalkowa włoskiej marki La Torre montowana na blacie. Fot. La Torre
La Torre Profili Plus 46501
Bateria umywalkowa nablatowa
sprawdź
Tubądzin Brave Platinum STR
Płytka ścienna (5 różnych wzorów pakowanych losowo), 14,8x44,8 cm
sprawdź
La Torre Profili Plus 46020S
Bateria wannowa ścienna, z natryskiem
sprawdź
IÖ Altare Slim 160
Wanna akrylowa, 160x70 cm
sprawdź
Profili Plus
Marka La Torre
sprawdź
Tubądzin Brave Iron STR
Płytka ścienna (5 różnych wzorów pakowanych losowo), 14,8x44,8 cm
sprawdź

Prawidłowe odległości

Wybierając baterie montowane na blacie, musimy starannie zaplanować przestrzeń umywalkową. Aby pozostała wygodna w użytkowaniu potrzebne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wylewką a krawędzią umywalki. Powinna wynosić mniej więcej 15 cm, aby swobodnie można było umyć ręce. Zbyt mała odległość nie pozwoli włożyć nam obu dłoni pod ujście wylewki, zbyt duża z kolei spowoduje rozprysk wody i zalewanie przestrzeni łazienkowego blatu.

Łazienka z czarną wanną wolnostojącą
Nowoczesny duet baterii umywalkowej i ciekawej formy umywalki. Fot. Excellent
Excellent Keria Czarna AREX.2002BL
Bateria umywalkowa wysoka
sprawdź
Keria Czarna
Marka Excellent
sprawdź
Excellent Keria Czarna AREX.2055BL
Bateria wannowa wolnostojąca
sprawdź

Baterie do umywalek nablatowych

W przypadku baterii do umywalek stawianych na blat ważną kwestią jest położenie baterii. Planując baterię na środku, za umywalką pamiętajmy o pozostawieniu odpowiedniej odległości między umywalką, baterią oraz ścianą. Kilka centymetrów odstępu zapewni nam swobodny dostęp do baterii oraz prawidłowy montaż na blacie.

Odpowiednie materiały

Pamiętajmy, że blat lub wieniec górny szafki, na której planujemy umieścić szafkę i baterię, potrzebuje odpowiedniego przygotowania i nawiercenia otworów pod komponenty. Warto wybrać trwały blat, który będzie odporny na działanie wilgoci i zachlapania w strefie umywalki. Polecamy blaty wykonane z kamienia naturalnego, konglomeratu, które są odporne na kontakt z wodą i nienasiąkliwe. 

Elegancka bateria na marmurowym tle - La Torre Laghi 44501 SC
Wysokie baterie sztorcowe są jednym z najbardziej dekoracyjnych rodzajów armatury. Fot. Synage
La Torre Laghi 44501SC
Bateria umywalkowa nablatowa
sprawdź
Laghi
Marka La Torre
sprawdź
Tubądzin Mulina POL
Płytka ścienno-podłogowa (gresowa), 119,8x239,8 cm
sprawdź
Tubądzin Pietrasanta POL
Płyta gresowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź

Wszystkie połączenia między meblem a armaturą należy uszczelnić silikonem sanitarnym. Upewnijmy się również że szafka oraz jej górny wieniec jest wykonany z materiałów o podwyższonych parametrach, niewrażliwych na wilgoć. Prawidłowe i szczelne musi być również doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. W zabudowie wykonywanej na wymiar stolarz powinien dokładnie określić położenie otworów montażowych.

Aranżacja zielonej łazienki z wanną wolnostojącą
Baterie montowane na blacie stanowią dopełnienie umywalek podblatowych. Fot. Ferro
Ferro Savio BSV2
Bateria umywalkowa stojąca
sprawdź
Ferro Savio BSV1
Bateria wannowa ścienna
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Savio
Marka Ferro
sprawdź

Nowoczesne rozwiązania

Baterie w wersji nablatowej często wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające korzystanie z umywalki. Wybrane modele wyposażone są w fotokomórkę, w której przepływ wody uruchamiany jest czujnikiem ruchu. Jest tp bardzo praktyczne i higieniczne rozwiązanie. Kolejnym, funkcjonalnym rozwiązaniem jest termostat, który dostosowuje temperaturę wody, zapobiega oparzeniom, co jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa dzieci i osób starszych. Praktyczne i ekologiczne wyposażenie baterii to równie ogranicznik przepływu lub wyłącznik czasowy, dzięki którym zaoszczędzimy wodę i zminimalizujemy ryzyko zalania łazienki przez niedokręcony kran. Powszechnie stosowanym standardem staje się również perlator, czyli sitko montowane na krańcu wylewki, które napowietrza strumień wody. Zwiększona objętość strumienia jednocześnie zmniejsza zużycie wody.

Polecane produkty:

Podobne artykuły

Montaż baterii umywalkowej - krok po kroku
Montaż baterii tylko z pozoru wydaje się trudny. Dzięki kilku wskazówkom przeprowadzisz go w swojej łazience w trzech prostych...
czytaj więcej
Umywalki nablatowe - co warto o nich wiedzieć?
Umywalki montowane na blacie stanowią nowoczesne, chętnie wybierane rozwiązanie. Ciekawa forma ceramiki dyktuje styl całego...
czytaj więcej