Jak zamontować prysznicową baterię podtynkową?
Jak zamontować prysznicową baterię podtynkową z deszczownicą?
Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiednie rozplanowanie umiejscowienia elementów systemu prysznicowego w przestrzeni kąpielowej kabiny lub wnęki. Muszą być rozłożone ergonomiczne, aby korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe. Baterie podtynkowe występują w dwóch rodzajach: z termostatem lub bez. Modele z regulacją termostatyczną są często droższe, jednak zapewniają o wiele wyższy komfort i bezpieczeństwo kąpieli pod prysznicem. Termostat blokuje pokrętło regulacyjne powyżej określonej temperatury, dzięki czemu zapobiega poparzeniom. Dzięki bateriom termostatycznym również oszczędzamy wodę – nie tracimy czasu na jej podgrzanie.
1. Montaż elementu podtynkowego
Najpierw musimy zamontować element podtynkowy baterii. Jeśli bateria ma znaleźć się w środku kabiny prysznicowej, jej środek powinien znajdować się na wysokości ok. 110-120 cm od wykończonej posadzki. Do mieszacza baterii doprowadzamy rury z zimną i ciepłą wodą. Przed montażem właściwym, musimy wykonać otwór w ścianie. Jego głębokość musimy dopasować w sposób pozwalający na swobodne włożenie elementu podtynkowego i dostęp do rurek doprowadzających wodę. Rurki stosowane w instalacjach wodnych mają zazwyczaj 15 lub 20 mm średnicy inaczej oznaczane ½", lub ¾". Rurki wkładamy w wykonane w ścianie bruzdy o odpowiednim rozmiarze. Po podłączeniu wszystkich odbiorników przeprowadzamy sprawdzenie szczelności rur. Jeśli wszystkie połączenia są wykonane prawidłowo, możemy przejść do kolejnego etapu.
2. Montaż deszczownicy
Jeśli nasza bateria ma posiadać dodatkowe elementy, musi być wyposażona w odpowiednią ilość przełączników. Słuchawka prysznicowa z drążkiem, wylewka wannowa lub dysze prysznicowe i montowana w suficie podwieszanym, lub na ścianie muszą być podłączone do elementu centralnego. Wykuwamy bruzdy doprowadzające zmieszaną wodę do miejsca montażu wszystkich dodatkowych elementów. W zależności od wybranego przez nas modelu deszczownicy, zamontujemy ją na ścianie przy użyciu specjalnego ramienia, lub na suficie. Modele o większej średnicy, np. powyżej 40 cm lub prostokątne, ze względu na rozmiar i wagę musimy zamontować na większej ilości ramion, od 2 do 4.
Jeśli montujemy deszczownicę z ramieniem na ścianie, powinniśmy ją umieścić na wysokości ok. 210-220 cm, jednak najwygodniej będzie dopasować ją indywidualnie, do wzrostu użytkowników. Wtedy deszczownica znajdzie się ok. 40 cm powyżej głowy najwyższego z nich. Jeśli zdarzy nam się umieścić ja za nisko, specjalne ramie podwyższające może skorygować błąd o nawet 30 cm.
Jeśli wybieramy montaż sufitowy, deszczownicę musimy umieścić ponad centralnym punktem kabiny prysznicowej. Średnica przyłączy sufitowych jest zazwyczaj standardowa i wynosi 15 mm, chyba że stosujemy szeroką deszczownicę, lub np. model LED-owy. Aby diody świeciły, strumień wody musi być odpowiednio mocny. Niezbędna jest większa przepustowość rur doprowadzających wodę – 20 mm.
3. Montaż elementów natynkowych
Kiedy każdy z komponentów jest już podłączony do elementu podtynkowego, możemy sprawdzić szczelność rurek i zatynkować je w bruzdach. Kontynuujemy prace wykończeniowe i układanie płytek. Ostatnim krokiem jest montaż elementu natynkowego. Najczęściej jest to bateria podtynkowa z panelem. Podłączamy deszczownicę do ramienia na ścianie lub suficie, wkładamy kolanko kątowe do węża prysznicowego ze słuchawką, drążka oraz montujemy dysze do hydromasażu.