Jak dobrać baterię do umywalki?
Jak dobrać rozmiar baterii umywalkowej i długość wylewki?
Dobrze dobrana bateria umywalkowa powinna być odpowiedniej wysokości i współgrać z umywalką pod względem wielkości i stylu. W przypadku, gdy do zbyt małej umywalki dobierzemy zbyt wysoką baterię sztorcową, woda może chlapać poza jej powierzchnię. W drugą stronę, jeżeli bateria będzie zbyt niska, a długość wylewki będzie niewystarczająco długa, korzystanie z umywalki będzie niewygodne i kłopotliwe. Decydując się na model stojący, montowany na umywalce z otworem na baterię, jej wysokość powinna wynosić około 12-15 cm. Natomiast jeśli nasz wybór padnie na baterię wolnostojącą, należy dobrać ją do wysokości umywalki nablatowej. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni blat do łazieni.
W przypadku gdy nasz wybór padnie na baterie umywalkowe montowane na blacie do umywalek nablatowych, odległość między górną krawędzią umywalki a wylewką powinna wynosić minimum 12 cm. Z kolei jeśli zdecydujemy się na baterie umywalkowe mocowane na ścianie, powinny być one zamontowane 25-35 cm nad górną krawędzią umywalki. Przyjmuje się, iż odpowiednio dobrana bateria bez znaczenia, na jaki typ umywalki się zdecydowaliśmy, powinna mieć wylewkę o długości stanowiącej mniej więcej połowę szerokości umywalki. Wylewka powinna mieć taką długość, aby strumień wody sięgał mniej więcej 1/3, lub 1/2 szerokości umywalki. Niektóre modele posiadają regulowany perlator, który umożliwia regulację kąta padania wody.
Praktyczne baterie łazienkowe
Aby bateria łazienkowa była maksymalnie praktyczna, warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również i na jej konstrukcje i to jakie rozwiązania zastosował producent. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest perlator, który optycznie zwiększa strumień wody poprzez jej napowietrzenie. Jest to rodzaj nakładki, w kształcie pierścienia, która montowana jest na końcu wylewki. Wybór odpowiedniej baterii łazienkowej również będzie trafny gdy będzie ona z mieszaczem wody. Jest to kolejne rozwiązane, które pozwoli na oszczędność wody i czasu oraz pozwoli na zminimalizowanie ryzyka poparzeń. Głowica to serce baterii łazienkowych. Coraz częściej spotyka się rozwiązania ceramiczne, które są bardziej ekonomiczne i wytrzymałe niż dotychczas spotykane stalowe.