Jak dobrać baterię do umywalki?

Jak dobrać baterię do umywalki?

Dopełnieniem każdej łazienki są odpowiednio dobrane baterie łazienkowe. Dostępność na rynku, wzornictwo, kolorystyka i rodzaje są bardzo zróżnicowane. Wybierając baterię umywalkową do swojego mieszkania, musisz zwrócić uwagę, czy będzie ona dostosowana  do Twoich potrzeb oraz odpowiednia do rodzaju Twojej umywalki. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie i montażu baterii łazienkowych?
3:00 min
0
0

Bateria umywalkowa — na co zwrócić uwagę?


Każdy z nas chce, aby łazienka była praktyczna, komfortowa i ładna. Jest to jednak przede wszystkim miejsce użytkowe, w którym wykonujemy czynności związane z utrzymaniem higieny i czystości. Pamiętajmy zatem, aby zaprojektować to wnętrze tak, aby było wygodne w użyciu. Należy zwrócić uwagę na zachowanie spójnej całości aranżacji. Warto zatem przy doborze baterii łazienkowych wybrać te pochodzące z jednej kolekcji, aby uniknąć chaosu i niedopasowania we wnętrzu. Pierwszym krokiem będzie ustalenie stylu łazienki, aby móc odpowiednio dobrać kolory i elementy wyposażenia. Wybierając umywalkę, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Powinna być na tyle duża, aby móc swobodnie umyć dłonie i twarz. Przed zakupem trzeba jednak upewnić się, czy wybrany model zmieści się w naszej łazience i miejscu, w którym zamierzaliśmy ją zamontować.


Autor:
Redakcja
Data:
20.05.2023
Ciemny kamień i heksagony w łazience w stylu glamour
Ciemna łazienka w stylu glamour z bateriami FDesign. Fot. FDesign
FDesign Ardesia FD1-ARD-2L-25
Bateria umywalkowa wysoka (nablatowa), z korkiem click-clack, różowe złoto/czarny
sprawdź
Ardesia
Marka FDesign
sprawdź
FDesign Ardesia FD1-ARD-1-25
Bateria wannowa z przełącznikiem natrysku, bez kompletu natryskowego, różowe złoto/czarny
sprawdź

Bateria umywalkowa wysoka (nablatowa), z korkiem click-clack, różowe złoto/czarny

889,00 PLN

Dostępność: 9 szt.

Jak dobrać rozmiar baterii umywalkowej i długość wylewki?

Dobrze dobrana bateria umywalkowa powinna być odpowiedniej wysokości i współgrać z umywalką pod względem wielkości i stylu. W przypadku, gdy do zbyt małej umywalki dobierzemy zbyt wysoką baterię sztorcową, woda może chlapać poza jej powierzchnię. W drugą stronę, jeżeli bateria będzie zbyt niska, a długość wylewki będzie niewystarczająco długa, korzystanie z umywalki będzie niewygodne i kłopotliwe. Decydując się na model stojący, montowany na umywalce z otworem na baterię, jej wysokość powinna wynosić około 12-15 cm. Natomiast jeśli nasz wybór padnie na baterię wolnostojącą, należy dobrać ją do wysokości umywalki nablatowej.

flussocoverduzy.jpg
Baterie ścienne FDesign w nowoczesnej łazience. Fot. FDesign

Bateria umywalkowa podtynkowa, chrom

768,00 PLN

Dostępność: 2 szt.

W przypadku gdy nasz wybór padnie na baterie umywalkowe montowane na blacie do umywalek nablatowych, odległość między górną krawędzią umywalki a wylewką powinna wynosić minimum 12 cm. Z kolei jeśli zdecydujemy się na baterie umywalkowe mocowane na ścianie, powinny być one zamontowane 25-35 cm nad górną krawędzią umywalki. Przyjmuje się, iż odpowiednio dobrana bateria bez znaczenia, na jaki typ umywalki się zdecydowaliśmy,  powinna mieć wylewkę o długości stanowiącej mniej więcej połowę szerokości umywalki. Wylewka powinna mieć taką długość, aby strumień wody sięgał mniej więcej 1/3, lub 1/2 szerokości umywalki. Niektóre modele posiadają regulowany perlator, który umożliwia regulację kąta padania wody. 

Beżowo-biała strefa umywalkowa z chromowaną baterią
Beżowo-biała strefa umywalkowa z chromowaną baterią FDesign. Fot. FDesign
FDesign Pinea FD1-PNA-2-11
Bateria umywalkowa stojąca, z korkiem click-clack
sprawdź
Pinea
Marka FDesign
sprawdź

Bateria umywalkowa stojąca, z korkiem click-clack

489,00 PLN

Dostępność: 8 szt.

Praktyczne baterie łazienkowe

Aby bateria łazienkowa była maksymalnie praktyczna, warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również i na jej konstrukcje i to jakie rozwiązania zastosował producent. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest perlator, który optycznie zwiększa strumień wody poprzez jej napowietrzenie. Jest to rodzaj nakładki, w kształcie pierścienia, która montowana jest na końcu wylewki. Wybór odpowiedniej baterii łazienkowej również będzie trafny gdy będzie ona z mieszaczem wody. Jest to kolejne rozwiązane, które pozwoli na oszczędność wody i czasu oraz pozwoli na zminimalizowanie ryzyka poparzeń. Głowica to serce baterii łazienkowych. Coraz częściej spotyka się rozwiązania ceramiczne, które są bardziej ekonomiczne i wytrzymałe niż dotychczas spotykane stalowe.

Łazienka w białej cegiełce z czarnymi akcentami
Łazienka ze strefą prysznica w cegiełce i bateriami FDesign. Fot. FDesign
Zaffiro
Marka FDesign
sprawdź
FDesign Zaffiro FD1-ZFR-3PA-25
Bateria umywalkowa podtynkowa, różowe złoto-czarny
sprawdź
FDesign Zaffiro FD1-ZFR-7P-25
Bateria natryskowo-wannowa podtynkowa, różowe złoto-czarny
sprawdź

Bateria umywalkowa podtynkowa, różowe złoto-czarny

809,00 PLN

Dostępność: 1 szt.

Polecane artykuły:

Baterie umywalkowe montowane na blacie
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej wybieramy baterie montowane na blacie szafki łazienkowej. Czy warto wybrać ten model...
czytaj więcej
Wybieramy baterie łazienkowe
Czym się kierować wybierając armaturę łazienkową? Jak połączyć wysoką jakość, ciekawy wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy...
czytaj więcej