
Wybieramy meble do małej łazienki

Wykonaj rysunek łazienki – odręcznie, na kartce lub w programie komputerowym. Dobrze jest planować na kilku płaszczyznach jednocześnie. Najlepiej zacząć od rysunku podłogi, z rozmieszczeniem sprzętów stojących. Do ustalenia wysokości szafek wiszących, możemy narysować widok ściany, na którym umieścimy ich wysokość, szerokość, oraz odległości od armatury i innego wyposażenia. To pomoże szybko i łatwo wyobrazić sobie przestrzeń łazienki w kilku wymiarach.

Jakie kolory mebli pasują do małych łazienek? Uniwersalnym wyborem jest oczywiście biel — białe szafki łazienkowe pasują do większości stylów aranżacyjnych i nie przytłoczy optycznie wnętrza. Klienci coraz chętniej jednak decydują się na odważne rozwiązania: nasycone odcienie grafitu, czerni lub fornir z ciemnym, wyraźnym rysunkiem drewna. W jasnym, małym wnętrzu ciemny mebel może stać się elementem dekoracyjnym — akcentem, który podkreśli unikalną aranżację naszej łazienki.
Meble do niewielkiej łazienki
W małych łazienkach dobrze sprawdzą się rozwiązania typu 2 w 1. Zwróć uwagę na umywalki zintegrowane z dedykowaną szafką lub wysokie słupki do sortowania prania. Nad umywalką warto powiesić szafkę z lustrem, która stworzy w tym miejscu wygodne miejsce do przechowywania. Wybierając szafkę pod umywalkę możemy wybrać gotowe zestawy: szafka + umywalka, więcej o zestawach łazienkowych możecie przeczytać w naszym artykule poświęconym temu tematowi.
Jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, możemy wykonać meble na indywidualne zamówienie. Architekt wnętrz, czy stolarz zaproponuje meble, które w pełni pozwolą nam zagodpodarować projektowaną przestrzeń, podpowiedzą, jakich materiałów możemy użyć do wykonania zabudowy. Dzięki temu możemy stworzyć schowki nad zabudową stelażu podtynkowego toalety lub w wąskich wnękach.

Meble modułowe do łazienki
Doskonałym rozwiązaniem do małej łazienki są meble modułowe. Dzięki elastyczności tego rozwiązania, umożliwiającego łączenie poszczególnych elementów w dowolną kompozycję, można dostosować wyposażenie do rozmiaru wnętrza. Meble tego typu najczęściej posiadają dużą ilość miejsca na przechowywanie wszystkiego, co niezbędne w łazience.
Wiszące szafki do łazienki
Gdy dysponujemy niewielką przestrzenią, należy myśleć kompleksowo, by wykorzystać każdy kawałek miejsca. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie możliwie największej ilości przestrzeni jest wykorzystanie mebli wiszących. Rozwiązanie to pozwoli na użycie pełnego potencjału naszego wnętrza. Wiszące meble łazienkowe wyglądają efektownie i nowocześnie, pozytywnie wpływając na całościowy odbiór wnętrza. Dużym plusem tego rozwiązania jest łatwość w utrzymaniu czystości całej powierzchni podłogi, wystarczy umyć podłogę pod szafkami.
Rozwiązanie to posiada jednak pewną zasadniczą wadę – by je umieścić na ścianie, niezbędne jest wywiercenie kilku dziur. O ile kwestia zrobienia dziury w płytkach nie musi być problemem dla każdego, o tyle sprawę utrudnia fakt, że w ścianach łazienki spotyka się instalacja wodna, elektryczna, a nieraz również gazowa. Dlatego przed rozpoczęciem prac, należy dokładnie zapoznać się z planami budynku, by uniknąć potencjalnego wypadku.

Wybierz odpowiednie materiały
Szafki łazienkowe narażone są na kontakt z wodą i wilgocią, zmianami temperatury i bakteriami. Aby posłużyły nam długo, muszą być wykonane z wysokiej jakości drewna lub płyt o właściwościach wilgocioodpornych. Materiały gorszej jakości szybko stracą swój pierwotny wygląd, spuchną i wypaczą się, albo rozwinie się na nich niebezpieczna pleśń i grzyby. Szafki przy umywalce w miejscu styku z inną powierzchnią, np. płytkami, powinny być dodatkowo zabezpieczone silikonem sanitarnym. Blat łazienkowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia i zniszczenia. Warto wybrać szafkę z blatem wykonanym z wysokiej jakości płyty HPL. Do dyspozycji mamy również kamień i konglomeraty czy tworzywa typu solid surface.
Polecane artykuły:

