Wybieramy meble do małej łazienki

Wybieramy meble do małej łazienki

Aranżacja niewielkiej przestrzeni w łazience może stwarzać duże problemy. Jak znaleźć miejsce na ulubione kosmetyki, środki czystości i ręczniki domowników? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając wyposażenie do małego metrażu.
2:00 min
0
0

Wykonaj dokładny pomiar wnętrza


Od czego zacząć urządzanie małej łazienki? Inwentaryzacja, czyli dokładne zmierzenie przestrzeni z natury, to pierwszy krok do aranżacji małego wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu liczy się każdy centymetr, trzeba ją wykonać bardzo dokładnie. Poza standardową wysokością i szerokością pomieszczenia sprawdź odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. To pomoże określić rozmiar przestrzeni, jaką może zająć szafka pod umywalkę czy słupek. Gabaryt wybranych mebli nie może utrudniać swobodnego korzystania z pralki, wanny czy toalety. O wystający rant bardzo łatwo się zaczepić lub potknąć, zbyt nisko zawieszona szafka będzie groziła spowodowaniem niebezpiecznego urazu.

Autor:
Redakcja
Data:
12.02.2019
Toaleta w ciemnych kolorach wykończona kamiennymi płytami
Małe szafki z umywalką doskonale sprawdzą się też w toaletach. Fot. Synage
Stone
Marka Azario
sprawdź
Omnires Art Deco AD5110CR
Bateria umywalkowa
sprawdź
Azario Storm Nero
Płytka podłogowa, 60x120 cm
sprawdź
IÖ Bjorn P47-0120-0256
Przycisk spłukujący, chrom połysk
sprawdź
IÖ Elba AZMWELB.1416.01.129
Miska wisząca WC Rimless, bez deski, 54,5x36 cm, powłoka CLEAN PLUS +
sprawdź
Elita For All 60 2D White 165569
Szafka wisząca Modern, 60 cm
sprawdź
Elita Young Basic 40 1D White 163068
Szafka z umywalką, 40 cm
sprawdź

Wykonaj rysunek łazienki - odręcznie, na kartce lub w programie komputerowym. Dobrze jest planować na kilku płaszczyznach jednocześnie,jednak zacznij od rysunku podłogi, z rozmieszczeniem sprzętów stojących. Do ustalenia wysokości szafek wiszących, możemy narysować widok ściany, na którym umieścimy ich wysokość, szerokość, oraz odległości od armatury i innego wyposażenia. To pomoże szybko i łatwo wyobrazić sobie przestrzeń łazienki w kilku wymiarach.

Kolorowa łazienka z geometrycznym designem
Fronty mebli mogą stać się ciekawym nośnikiem koloru w jasnych wnętrzach. Fot. Cersanit
Colour
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Colour S571-007
Front 80, biały
sprawdź
Cersanit Colour S571-016
Front 120, niebieski
sprawdź
Cersanit Colour S571-027
Szafka lustrzana 60
sprawdź
Cersanit Colour K103-005
Umywalka meblowa 50
sprawdź
ciekawe pomysły

Jakie kolory mebli pasują do małych łazienek? Uniwersalnym wyborem jest oczywiście biel — białe szafki łazienkowe pasują do większości stylów aranżacyjnych i nie przytłoczy optycznie wnętrza. Klienci coraz chętniej jednak decydują się na odważne rozwiązania: nasycone odcienie grafitu, czerni lub fornir z ciemnym, wyraźnym rysunkiem drewna. W jasnym, małym wnętrzu ciemny mebel może stać się elementem dekoracyjnym — akcentem, który podkreśli unikalną aranżację naszej łazienki.

W małych łazienkach dobrze sprawdzą się rozwiązania typu 2 w 1. Zwróć uwagę na umywalki zintegrowane z dedykowaną szafką lub wysokie słupki do sortowania prania. Nad umywalką powieś witrynkę z lustrzanym frontem, która stworzy w tym miejscu wygodne miejsce do przechowywania. Aby w pełni wykorzystać potencjał niewielkiego pomieszczenia, warto podejść do niego indywidualnie i wykonać zabudowę na wymiar. Możemy zaprojektować ją sami, z pomocą architekta lub stolarza. Specjaliści podpowiedzą, jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń i jakich materiałów możemy użyć do wykonania zabudowy. Dzięki temu możemy stworzyć schowki nad zabudową stelażu podtynkowego toalety lub w wąskich wnękach.

Wybierz odpowiednie materiały

Szafki łazienkowe narażone są na kontakt z wodą i wilgocią, zmianami temperatury i bakteriami. Aby posłużyły nam długo, muszą być wykonane z wysokiej jakości drewna lub płyt o właściwościach wilgocioodpornych. Materiały gorszej jakości szybko stracą swój pierwotny wygląd, spuchną i wypaczą się, albo rozwinie się na nich niebezpieczna pleśń i grzyby. Szafki przy umywalce w miejscu styku z inną powierzchnią, np. płytkami, powinny być dodatkowo zabezpieczone silikonem sanitarnym. Blat łazienkowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia i zniszczenia. Warto wybrać szafkę z blatem wykonanym z wysokiej jakości płyty HPL. Do dyspozycji mamy również kamień i konglomeraty czy tworzywa typu solid surface.

Blat łazienkowy - jaki wybrać?
Drewniany, kamienny, wykonany z płytek – do wyboru mamy wiele materiałów, z których możemy wykonać blat łazienkowy. Sprawdź...
czytaj więcej
Białe meble łazienkowe w nowoczesnej łazience
Białe meble z połyskującym frontem optycznie powiększą wnętrze łazienki. Fot. Cersanit
Cersanit Alpina S516-005-DSM
Słupek stojący 30
sprawdź
Alpina
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Alpina S802-002-DSM
Szafka z umywalką Iryda 60
sprawdź

Polecane artykuły:

Aranżacja łazienki z pralką
Nie wszędzie możemy pozwolić sobie na aranżację osobnej pralni, dlatego umieszczenie pralki w łazience jest popularnym rozwiązaniem...
czytaj więcej
Aranżacja małej łazienki
Mała łazienka często stwarza duży problem przy aranżacji. Na kilku metrach kwadratowych powierzchni trzeba zmieścić wiele...
czytaj więcej