Mała łazienka z wanną
Wanna w małej łazience: popularne modele i rozmiary
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wanien, które możemy wykorzystać w małej łazience. Wanny występują w długościach od 140 do 190 cm i szerokościach między 70 a 100 cm. Głębokość wanny to 38-47 cm a pojemność może wynosić od 90 do nawet 400 litrów wody. Jeśli zależy nam na oszczędności, przed zakupem wanny sprawdźmy, czy ma profilowane dno. Będziemy zużywać mniej wody do komfortowej kąpieli.
Wybierając wannę do małej łazienki, pamiętajmy o zachowaniu ergonomii pomieszczenia. Obecność większego urządzenia sanitarnego nie może utrudniać komunikacji i korzystania z kolejnych. Swobodny dostęp do wanny w niedużej łazience to przestrzeń o wymiarach 100x70, przed miską WC 80x60 oraz 70x100 cm przy umywalce.
Mała łazienka z wanną narożną
Ciekawym wyborem do małej łazienki są wanny narożne. Modele asymetryczne, umieszczane w rogu pomieszczenia pozwolą uzyskać wygodną strefę kąpielową i oszczędzić cenne miejsce. Do wyboru mamy różne modele wanien narożnych lewych lub prawych, dzięki czemu wpasujemy je do każdej łazienki. W szczególnych przypadkach wanna narożna o nieregularnym kształcie będzie jedynym rozwiązaniem do bardzo wąskiej i nieustawnej łazienki, które pozwoli zachować wygodę i ergonomię wnętrza.
Narożne wanny z siedziskiem to dobry wybór do łazienek osób starszych i rodziców. Wanny narożne, podobnie jak inne modele również możemy wyposażyć w parawan – powstanie kabina kąpielowa 2 w 1. Aranżacja małej łazienki z wanną narożną to nietypowy, ale ciekawy i praktyczny sposób na urządzenie strefy kąpielowej w bloku.
Mała łazienka z wanną prostokątną
To najpopularniejszy model wanien w małej łazience. Prostokątne modele do zabudowy dostępne są w bogatej gamie rozmiarów. Są również bardzo uniwersalne i pasują do aranżacji w różnych stylach. Dodatkowo prostokątne wanny oferują również wiele możliwości wykończenia. Producenci wanien często proponują obudowy do wanien. Dopasowane do rozmiaru i kształtu wanny panele są estetycznym i trwałym sposobem na osłonięcie instalacji i odpływu. Wannę prostokątną możemy również zabudować, wykończyć płytkami, mozaiką lub szafką – zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania chemii i kosmetyków kąpielowych.
Mała łazienka w bloku z prostokątną wanną zyska nową funkcjonalność, jeśli wyposażymy ją w zasłonę lub parawan nawannowy. Wykonane z trwałego, przezroczystego szkła elementy stają się niemal niewidoczne w aranżacji, a jednocześnie skutecznie ochronią łazienkę przed zalaniem.
Mała łazienka z wanną wolnostojącą
Wbrew obiegowej opinii, wanna wolnostojąca może się dobrze sprawdzić w małym wnętrzu. Aranżacja małej łazienki z wanną wolnostojącą będzie nieco wymagająca, ale możliwa do realizacji, jeśli umieścimy ją przy jednej ze ścian. Popularne są wanny wolnostojące o kształcie prostokąta lub owalne. Najmniejsze modele mają już od 150 cm długości – możemy je zmieścić nawet w wąskiej łazience w bloku. Dobierzmy do nich baterię podłogową lub ścienną o odpowiednio długiej wylewce.
Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne modele przyścienne – gdzie wewnętrzny, dłuższy bok jest na stałe montowane do ściany. Na rancie możemy wtedy umieścić sztorcowe baterie nawannowe – efektowne i praktyczne, dostępne w wariantach 3, 4 lub 5-otworowym.