Wybieramy prostokątną wannę

Wybieramy prostokątną wannę

Ma swoich zagorzałych fanów i równie wielu przeciwników. Przez część uważana za niepraktyczny relikt, traktowana po macoszemu i eksmitowana na bruk podczas remontów. Inni z kolei nie wyobrażają sobie funkcjonalnej łazienki bez prostokątnej wanny i możliwości, jakie zyskują dzięki jej zastosowaniu. Dlaczego ten skromny element wyposażenia łazienkowego wzbudza tyle emocji?
4:00 min
0
0

Prostokątna wanna jest jednym z najpopularniejszych elementów wyposażenia łazienki. Ten prosty kształt jest niezwykle uniwersalny, dzięki czemu możemy wykorzystać go w niewielkiej łazience w bloku. Szeroka oferta rozmiarów dostępnych na rynku sprawia, że możemy znaleźć warianty o długości 140 cm do nawet 200 cm. Szerokość, jaką zajmie w łazience to oscyluje pomiędzy 70 a 90 cm. Szybko i łatwo znajdziemy więc model idealnie dopasowany do naszego wnętrza.

Łazienka z płytkami z rysunkiem betonu
Klasyczna wanna w nowoczesnym zestawieniu z płytkami imitującymi beton architektoniczny. Fot. Cerrad
Cerrad Tassero grafit 21236
Cerrad Tassero grafit 21236
Płytka uniwersalna, 29,7x59,7 cm
sprawdź

Praktyczne podejście do projektowania

Wanna oczywiście zajmuje więcej miejsca niż prysznic. Jednak czy oszczędzając w ten sposób przestrzeń, nie tracimy innych funkcjonalności? Praktycznym rozwiązaniem stosowanym w małych łazienkach jest montaż suszarki do ubrań nad wanną. Nie jest to najbardziej elegancka propozycja, jednak bardzo użyteczna w niewielkich mieszkaniach. Suszarka do ubrań nie będzie wtedy zajmować cennego miejsca w sypialni lub czaić złowrogo w kącie salonu, gdzie próbujemy zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Nie możemy wtedy jednak zapomnieć o prawidłowej wentylacji pomieszczenia, aby odprowadzić wilgotne powietrze.

Minimalistyczna łazienka z wanną Roca BeCool
Dodatkowe akcesoria, które możemy zamontować na wannie, np. wygodny podgłówek, pozwolą nam się zrelaksować podczas długich kąpieli. Fot. Roca
Roca BeCool A247989001
Roca BeCool A247989001
Wanna dwuosobowa, prostokątna, 190x110 cm
sprawdź

Jedna wanna, wiele możliwości

Wybór łazienki z wanną sprawia, że zyskujemy nie tylko wygodne miejsce na relaksujące kąpiele z bąbelkami. To również nowy potencjał aranżacyjny wnętrza: modele do zabudowy możemy wykończyć w dowolny sposób: dedykowanym akrylowym panelem, mozaiką lub ceramicznymi płytkami. Zyskujemy dodatkową powierzchnię dekoracyjną w łazience – nośnik wzoru lub koloru, który ożywi wnętrze. Wannę docenią rodziny z dziećmi – kąpiel z ulubionymi zabawkami sprawi, że wieczorna toaleta stanie się jednym z ulubionych rytuałów malucha. Jeśli wyposażymy wannę w praktyczny parawan, zyskamy prysznic. Rozwiązania dwa w jednym znacznie poprawią funkcjonalność małych wnętrz. W prostokątnej wersji dostępne są również wanny z hydromasażem lub zestawem do chromoterapii.

Różowo-szara łazienka z wanną Excellent Pryzmat
Fot. Excellent
Excellent Pryzmat Lux WAEX.PRL17WH
Excellent Pryzmat Lux WAEX.PRL17WH
Wanna prostokątna, 170x80 cm
sprawdź

Klasyczny kształt w nowoczesnym wydaniu

Z czego wykonane są wanny prostokątne? Oprócz klasycznych wanien żeliwnych, ze stali emaliowanej czy sanitarnego akrylu, dostępne są wanny wykonane z konglomeratów lub tworzyw solid sufrace. Dwa ostatnie rodzaje to często warianty monolityczne, o prostych, minimalistycznych liniach. Nie potrzebują dodatkowych obudów czy ozdób, dlatego są świetną alternatywą do stylowych wnętrz utrzymanych w nowoczesnym klimacie.

Łazienka na poddaszu Tubądzin Integrally
Wanny to dobre rozwiązanie do wnętrz pod skosami. Prosty model sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy niewiele wolnej przestrzeni pod ściankami kolankowymi. Fot. Synage
Tubądzin Integrally grey
Tubądzin Integrally grey
Dekor ścienny, 89,8x32,8 cm
sprawdź
Tubądzin Wood Cut natural STR
Tubądzin Wood Cut natural STR
Płytka podłogowa (gresowa), 119,8x19 cm
sprawdź
Integrally
Integrally
sprawdź
Tubądzin Integrally grey STR
Tubądzin Integrally grey STR
Płytka podłogowa (gresowa), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Tubądzin Integrally light grey STR
Tubądzin Integrally light grey STR
Płytka ścienna, 89,8x32,8 cm
sprawdź

Spośród wyżej wymienionych materiałów, najpopularniejsze modele wanien są wykonane z akrylu sanitarnego. To trwały materiał, łatwy do utrzymania w czystości, odporny na rysy i drobne zadrapania. Akryl jest przyjemny i ciepły w dotyku, a dobre parametry izolacyjne na dłużej zatrzymają ciepło wody podczas relaksującej kąpieli. Zaletą akrylowych wanien jest również ich waga – są lekkie i nie stanowią znacznego obciążenia dla stropów.

Paradyż Emilly - Letni Powiew w Szarościach
Wanna to jeden z najlepszych sposobów na aranżację wnętrza podłużnej łazienki. Maksymalnie wykorzystana przestrzeń pozwala na zachowanie pełnej funkcjonalności pomieszczenia. Fot. Ceramika Paradyż
Emilly/Milio
Emilly/Milio
Kolekcja Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana Struktura Dekor
Paradyż Emilly Grys Ściana Struktura Dekor
Płytka dekroacyjna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Milio Grys Podłoga
Paradyż Milio Grys Podłoga
Płytka podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Bianco Ściana
Paradyż Emilly Bianco Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana
Paradyż Emilly Grys Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź

Czy wanna może być oszczędna?

Wszystko zależy od nas samych, sposobu i częstotliwości użytkowania wanny, sama instalacja urządzenia w łazience nie zwiększy nam natychmiastowo opłat za wodę. W mniejszych wannach będziemy zużywać odpowiednio mniej wody podczas kąpieli. Warto również szukać wanny z profilowanym dnem, dopasowanym do ergonomicznej kąpieli. Dzięki temu relaks w pianie po szyje będzie możliwy w niewielkiej ilości wody. Instalacja baterii ze słuchawką i kabiny nawannowej z pewnością jest równie dobrym sposobem na odciążenie domowego budżetu z rachunków za wodę.

Wanna prostokątna w łazience Excellent Pryzmat WAEX
Wanna z parawanem to proste rozwiązanie, które poprawi funkcjonalność każdego wnętrza. Fot. Excellent