Jak zabudować prostokątną wannę?
Czym obudować wannę?
Wannę w łazience możemy zabudować na różne sposoby. Najpopularniejsze są płytki ceramiczne i gresowe, spieki kwarcowe i konglomeraty, panele z tworzyw sztucznych i wodoodporne płyty laminowane. Do zabudowy wanny możemy przejść dopiero po odpowiednim osadzeniu i wypoziomowaniu wanny oraz podłączeniu instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Na obudowę wanny najczęściej wykorzystujemy wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe lub bloczki z betonu komórkowego, które stworzą solidną bazę do wykończenia dowolnym materiałem. Możemy też wykorzystać stelaż styropianowy, który dodatkowo poprawi właściwości termoizolacyjne wanny i utrzymanie temperatury wody.
Podczas zabudowy należy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą i najrazniejszą z nich jest wykonanie otworu rewizyjnego. Dzięki pozostawieniu otworu rewizyjnego o odpowiednio duzym rozmiarze, możemy znacząco poprawić funkcjonalność i bezpieczeństo korzystania z łazienki. Tutaj sprawdzą się też gotowe panele z drzwiczkami rewizjnymi.
Rewizja wanny
Podczas zabudowy wanny warto zostawić miejsce na rewizję, która umożliwia swobodny dostęp do instalacji pod wanną w przypadku awarii. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, do wyboru mamy montaż drzwiczek rewizyjnych wykonanych z tworzywa, lub drzwiczek, do których możemy przykleić płytkę. Tego rodzaju maskownice mają aluminiowe, wytrzymałe konstrukcje i wypełnienie z wodoodpornej płyt gipsowej. Powierzchnia klapy rewizyjnej pozbawiona jest uchwytów, otwierana jest poprzez naciśnięcie na jej powierzchnię. Dzięki temu rewizja jest estetyczna i nie ingeruje w aranżację łazienki.
Obudowa wanny z płytek
Najczęściej wybieranym sposobem obudowy wanny jest wykonanie jej z płytek. W zależności od upodobań możemy zastosować tam te same płytki ceramiczne, które wybraliśmy na ścianę lub podłogę. Bryłę wanny możemy potraktować także jako punkt centralny aranżacji w naszej łazience, stosując tam dekory, płytki strukturalne, czy ozdobne listwy. Wiele osób na obudowę wanny wybiera również mozaikę - mozaika na siatce jest łatwa w montażu i tworzy bardzo efektowne powierzchnie.
Obudowa wanny z paneli
Jednym ze sposobów na zabudowę wanny jest montaż paneli wykonanych z tworzywa. Panele i gotowe obudowy wanny należy dopasować do konkretnego modelu armatury. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybki i prosty montaż.W przypadku awarii gotowe obudowy w szybki sposób możemy zdemontować, uzyskując dostęp do syfonu, czy przyłączy do baterii montowanych na rancie wanny. Na rynku dostęna jest gotowa zabudowa wanny prostokątnej oraz do modeli narożnych.
Do obudowania wanny możemy wykorzystać gotowe systemy do zabudowy, które będą jednocześnie praktycznymi schowkami. Gotowe obudowy pozwalają na ukrycie kosmetyków, czy przyborów kąpielowych, których na co dzień nie chcemy mieć w widocznym miejscu.
Półki przy wannie
Obok zabudowy wanny możemy stworzyć miejsce na odkładanie kosmetyków. Obudowa wanny z półką jest dobrym miejscem na odstawienie szamponów, płynów kąpielowych, z których korzystamy każdego dnia. Kosmetyki i akcesoria możemy umieścić w ozdobnych, praktycznych pojemnikach, które pomagają zachować nam porządek.
Wanna z „podcięciem”
Obudowę wanny od frontu możemy wykonać z tzw. „podcięciem", czasami nazywanym „kopnikiem”. Jest to przestrzeń, która umożliwia wygodne podejście do baterii wannowej. Wielkość wolnej przestrzeni między podłogą a wanną powinna być dopasowana do materiału, układu funkcjonalnego łazienki. Zazwyczaj wysokość i głębokość wynosi ok. 8 cm, ale jest to sprawa indywidualna. Wanna może być też zabudowana w standardowy sposób, gdzie obudowa ściany wanny styka się na całej długości z podłogą.