
Wanna z parawanem – rozwiązania dla wymagających
Rozmiary parawanów na wannę
Najpopularniejsze parawany nawannowe do samodzielnego montażu mają między 70 a 180 cm szerokości. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać jeden krótki lub długi parawan, przesłaniający całą szerokość wanny. Wysokość parawanu do łazienki dobierzmy do wysokości brzegu wanny i sufitu pomieszczenia. Zaletą sklepowych parawanów jest ich prosty montaż, który możemy wykonać samodzielnie, przy użyciu kilku wkrętów i prostych narzędzi.
Jeśli poszukujemy rozwiązań nietypowych, np. do wanny o niestandardowej długości lub kształcie, np. do łazienki na poddaszu, możemy zamówić parawan wykonany na wymiar. Koszt takiego rozwiązania będzie zapewne wyższy od gotowych modeli, jednak zyskamy pewność, że w 100% odpowiada potrzebom naszego wnętrza.
Jaki parawan na wannę wybrać?
W ofercie producentów odnajdziemy kilka rodzajów parawanów nawannowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należą te wymienione poniżej.
Parawan jednoelementowy, zazwyczaj montowany jest na stałe lub na składanych zawiasach. Ruchome skrzydło możemy złożyć na ścianę przy wannie i całkowicie otworzyć wolny brzeg. To najpopularniejsze rozwiązanie do wanien prostokątnych. Parawan jednoelementowy na wannę ma prostą konstrukcję i jest łatwy do samodzielnego montażu.
Parawany harmonijkowe składane pasują do każdego rodzaju wanny. W zależności od ilości modułów dostępne są dwu lub kilkuelementowe panele. To wariant „nieinwazyjny” i prosty w montażu, ponieważ składane parawany nie wymagają instalowania prowadnic.
Parawany przesuwne – na parawan przesuwny składają się dwa lub trzy panele, które zainstalujemy nawet na narożnych, zaokrąglonych wannach. Ciekawym wariantem są parawany przesuwne całkowicie odgradzające strefę kąpielową wanny od reszty pomieszczenia.
Wanna zintegrowana z parawanem
Oprócz montażu parawanu na istniejącej wannie możemy kupić gotowy, zintegrowany fabrycznie zestaw. To często bardzo designerskie, dekoracyjne w formie połączenia: fragment wanny z parawanem jest przeszklony, zaokrąglony lub wyposażony w praktyczne półki, dzięki czemu przestrzeń „prysznicowa” w wannie jest przestronna i funkcjonalna. Korzystanie z wanny w obu pozycjach jest równie przyjemne i komfortowe.
Wanny „dwa w jednym” z prysznicem oferują również wiele innych łazienkowych możliwości, takich jak wbudowany panel z dyszami masującymi, łaźnia parowa, hydromasaż powietrzny lub zestaw do chromoterapii. Funkcje nowoczesnego SPA zmieszczą się wtedy nawet na niewielkim metrażu łazienki w bloku. Do wad takich rozwiązań należy często wysoka cena urządzenia oraz mniejsza oferta produktowa w stosunku do wanien i kabin kupowanych osobno. Co więcej, o wiele trudniej zamontować taką wannę samodzielnie, więc warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego fachowca.
Aranżacja łazienki z parawanem wannowym
Poniżej prezentujemy kilka projektów łazienki, w których znajdziecie wannę i parawan. Bogata oferta pozwala dopasować konkretny model parawanu do stylu naszej łazienki. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na kolor, grubość profili. Rodzaj wykończenia parawanu możemy dopasować do koloru baterii, dzięki czemu uzyskamy spójne wnętrze.


Podobne artykuły

