Drzwiczki rewizyjne – o czym pamiętać?
Nie każde drzwiczki rewizyjne będą odpowiednie do każdego otworu. Może kryć on różne elementy układu elektrycznego czy hydraulicznego i znajdować się w różnych miejscach i pomieszczeniach. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?
- szczelność – obiekty znajdujące się za rewizją powinny mieć odpowiednią ochronę, szczególnie jeśli chodzi o ochronę przed pyłem i wilgocią
- odporność na wysokie temperatury – jest to ważne w przypadku przebiegu rur ciepłowniczych
- kolor i materiał – aby nie zaburzać aranżacji wnętrza, należy dobrać odpowiednie kolory i materiały współgrające zresztą wykończenia ściany
- wymogi techniczne – należy pamiętać o odpowiednim formacie i dopasowaniu. Jeżeli chcemy wykończyć rewizję płytką, należy zastosować odpowiednią grubość.
Rewizja w płytkach
Jednym z najtańszych i popularniejszych rozwiązań montażu płytek są magnesy. Dzięki nieskomplikowanemu montażowi nie poświęcimy wiele czasu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż drzwiczki rewizyjne możemy wykonać na dowolny wymiar i dopasować z ułożonym na ścianie wzorem płytek. Kolejną z opcji jest klapa rewizyjna do zabudowania w płycie karton-gipsowej. W tym przypadku, ze względu na wilgoć panującą w łazience, istotne jest, aby była to płyta wodoodporna. Wygodnym rozwiązaniem są zamki sprężynowo zatrzaskowe, dzięki czemu zyskujemy zlicowaną powierzchnię bez dodatkowych uchwytów. Aby otworzyć klapkę, wystarczy lekko nacisnąć.
Pozostałe rozwiązania
Rynek oferuje szerokie możliwości jeśli chodzi o zasłonięcie otworów rewizyjnych. Do tych najmniej czasochłonnych jest zakrycie go szafką. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, gdyż w przypadku awarii lub potrzeby szybkiego dostania się do schowanych za nią elementów, może być to znacznie utrudnione. Świetnym rozwiązaniem będą natomiast maskownice, które można dobrać w kategorii kolorów z palety RAL. Oprócz wspomnianych drzwiczek rewizyjnych, w ofercie producentów spotkamy również klapy rewizyjne. Maskownice i drzwiczki rewizyjne z reguły wykonywane są z tworzywa sztucznego, metali oraz aluminiowe. Warto także zwrócić uwagę na system otwierania i montażu. Producenci oferują takie opcje jak osadzenie na magnesach, zawiasy czy wyposażenie w zamek.