Jak obudować wannę w łazience?
Oprócz dopasowanej do konkretnego modelu gotowej zabudowy akrylowej wannę możemy obłożyć impregnowanymi płytami gipsowo-kartonowymi oraz betonem komórkowym, którego bloczki łatwo możemy docinać i formować. Wanny narożne i asymetryczne również możemy zabudować w ten sposób, musimy jednak pamiętać o dokładnym wykonaniu i dopasowaniu konstrukcji do kształtu wanny.
Panele akrylowe
Najprostszym sposobem zabudowy wanny są dopasowane do nich gotowe panele wykonane z tworzywa sztucznego, np. sanitarnego akrylu lub laminatu. Montaż i zdejmowanie są banalnie proste, najczęściej zakładamy obudowę na wannę przy pomocy zatrzasków. Panel prefabrykowany możemy łatwo zdemontować w razie awarii instalacji wodnej. To rozwiązanie docenią właściciele wanien z hydromasażem, ponieważ wymaga ona regularnej kontroli i konserwacji, ze względu na skomplikowany system dysz i połączeń, znajdujący się pod wanną.
Obudowy dostępne są w wariantach prostych lub z tłoczeniami. Przed zakupem wanny warto dowiedzieć się, czy kolekcja posiada kompatybilną, przeznaczoną do niej obudowę. Kupując produkty w zestawie zyskamy pewność, że będą do siebie idealnie dopasowane konstrukcyjne i estetycznie.
Obudowa wanny płytkami
Płytki ceramiczne i gresy to najpopularniejszy sposób wykończenia zewnętrznego wanny. Powtórzenie wzoru i koloru płytek ze ściany czy posadzki nadaje wnętrzu spójny i estetyczny wygląd. Płytki są trwałe i odporne na szorowanie, nie odbarwiają się pod wpływem środków chemicznych, promieni UV czy wody. Płytki możemy położyć na zabudowie murowanej, styropianowej oraz wykonanej z płyt gipsowo-kartononowych.
Mozaika na wannie
Mozaika jest ciekawym i popularny materiał do wykończenia wanien narożnych. Drobne płytki szklane, ceramiczne lub wykonane z drewna lub metalu dostępne są w arkuszach mocowanych na miękkiej, plastycznej siatce. Plastry mozaiki możemy więc łatwo dopasować do krzywizn i obłych powierzchni. Montaż tego materiału jest bardzo prosty a uzyskany efekt jest wyjątkowo dekoracyjny.
Obudowa wanny z drewna
Drewniane obudowy prezentują się bardzo pięknie i wprowadzają do wnętrza wyjątkowy, luksusowy klimat. Wystrój luksusowego salonu spa zapewni nam zastosowanie trwałych i odpornych gatunków drewna. Do łazienki szukamy więc drewna o wysokiej zawartości naturalnych olejów, które mają podwyższone parametry odporności na wilgoć, pleść i przebarwienia. Te warunki spełnia drewno egzotyczne, takie jak iroko, merbau i heban. To wyjątkowo dekoracyjne drewno o pięknym, wyraźnym usłojeniu i rysunku. Drewno musimy poddać odpowiedniej impregnacji, a podczas użytkowania regularnie czyścić i konserwować olejem.
Drewniana obudowa to luksusowy towar na zamówienie i musi często zostać wykonana na wymiar do konkretnego modelu wanny, dlatego jej wykonanie powinniśmy powierzyć doświadczonemu warsztatowi stolarskiemu. Niepowtarzalny wygląd łazienki zrekompensuje wysoki koszt materiału i skomplikowaną obróbkę.