Jak obudować wannę w łazience?

Jak obudować wannę w łazience?

Wanny do zabudowy to praktyczny sposób na aranżację strefy kąpielowej. Wanna w zabudowie zajmuje mniej miejsca niż modele wolnostojące, jest łatwa do utrzymania w czystości. Sprawdźmy, jak możemy zabudować wannę i jakich materiałów możemy użyć do tego celu, aby uzyskać trwały i zachwycający efekt na lata.
4:00 min
0
1

Czym obudować wannę ?

Zewnętrzne wykończenie wanny musi być odporne na działanie wody, chemii łazienkowej oraz łatwe do utrzymania w czystości. Przygotowując się do wykonania zabudowy, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: jej kształt i materiał, z którego została wykonana. Najprostsze do wykończenia są wanny prostokątne. Prosty kształt zapewnia również najwięcej możliwości aranżacyjnych.

Jasna łazienka z drewnianą ścianą w strefie kąpielowej
Zewnętrzne wykończenie wanny musi być odporne na działanie wody, chemii łazienkowej oraz łatwe do utrzymania w czystości. Fot. Synage
Defra Fonte D80 154-D-08013
Szafka podumywalkowa, 79x50x45,8 cm
sprawdź
IÖ Argus CAEZ.1404.545.WH
Miska podwieszana 54 cm, z deską wolnoopadającą
sprawdź
Vesper
Marka Excellent
sprawdź
Plan
Marka Defra
sprawdź
Argus
Marka IÖ
sprawdź
Fonte
Marka Defra
sprawdź
Defra Plan 80 1724
Umywalka meblowa, 80x46x17 cm
sprawdź
Excellent Vesper WAEX.VEL16WH
Wanna narożna, lewa
sprawdź
Azario Maare Gris
Płytka podłogowa, 59,6x59,6 cm
sprawdź
Natorre
Marka Azario
sprawdź
Azario Natorre Decor Ash
Dekor ścienny, 40x120 cm
sprawdź
Azario Natorre Ash
Płytka ścienna, 40x120 cm
sprawdź
Profili
Marka La Torre
sprawdź
La Torre Profili 45019
Bateria wannowa ścienna z natryskiem
sprawdź

Oprócz dopasowanej do konkretnego modelu gotowej zabudowy akrylowej, wannę możemy obłożyć impregnowanymi płytami gipsowo-kartonowymi oraz betonem komórkowym, którego bloczki łatwo możemy docinać i formować. Wanny narożne możemy zabudować w ten sposób, musimy jednak pamiętać o dokładnym wykonaniu i dopasowaniu konstrukcji do kształtu wanny.

Aranżacja łazienki z wanną Koło Perfect
Obudowę wanny prostokątnej możemy wykonać w łatwy sposób. Fot. Koło
#Zielono mi
sprawdź
Perfect
Marka Koło
sprawdź
Koło Perfect XWP1070
Wanna prostokątna, 170x75 cm
sprawdź

Panele akrylowe

Najprostszym sposobem zabudowy wanny są dopasowane do nich gotowe panele wykonane z tworzywa sztucznego, np. sanitarnego akrylu lub laminatu. Montaż i zdejmowanie są banalnie proste, najczęściej zakładamy obudowę na wannę przy pomocy zatrzasków. Panel prefabrykowany możemy łatwo zdemontować w razie awarii instalacji wodnej. To rozwiązanie docenią właściciele wanien z hydromasażem, ponieważ ze względu na skomplikowany system dysz i połączeń wymaga regularnej kontroli i konserwacji. 


Obudowy dostępne są w wariantach prostych lub z dekoracyjnymi wzorami. Przy zakupie wanny warto dowiedzieć się, czy kolekcja posiada  obudowę przeznaczoną do konkretnych modeli wanien. Kupując produkty w zestawie zyskamy pewność, że będą do siebie idealnie dopasowane konstrukcyjne i estetycznie.

Biała łazienka z drewnianymi elementami
Wanny Vita dostępne w wielu rozmiarach może połączyć z dedykowaną obudową. Fot. Roca
Roca Vita A24T066000
Prostokątna wanna akrylowa, 170x75 cm
sprawdź
Vita
Marka Roca
sprawdź

Obudowa wanny płytkami

Płytki ceramiczne i gresy to najpopularniejszy sposób wykończenia zewnętrznego wanny. Powtórzenie wzoru i koloru płytek ze ściany czy posadzki nadaje wnętrzu spójny i estetyczny wygląd. Płytki są trwałe i odporne na szorowanie, nie odbarwiają się pod wpływem środków chemicznych, promieni UV czy wody. Płytki możemy położyć na zabudowie murowanej, styropianowej oraz wykonanej z płyt gipsowo -kartononowych.

Wanna narożna z kolekcji Excellent Vesper
Proste fronty wanny łatwo wykończymy płytkami ceramicznymi. Fot. Excellent
Excellent Vesper WAEX.VEP16WH
Wanna narożna, prawa
sprawdź
Vesper
Marka Excellent
sprawdź

Mozaika na wannie

Beżowe płaszczyzny z domieszką mozaiki
Mozaika to sposób na przemycenie do wnętrza geometrycznych kształtów, np. heksagonów, wzoru lub koloru. Fot. Synage
Mozaika szklana MM0085
Mozaika, 26x30 cm
sprawdź
Costa
Marka Azario
sprawdź
IÖ Argus CAEZ.1404.545.WH
Miska podwieszana 54 cm, z deską wolnoopadającą
sprawdź
Studio
Marka La Torre
sprawdź
Argus
Marka IÖ
sprawdź
Azario Costa Perla
Płytka ścienna, 33x55 cm
sprawdź
La Torre Studio 31001CS
Bateria umywalkowa stojąca
sprawdź

Mozaika jest ciekawym i popularny materiał do wykończenia wanien narożnych. Drobne płytki szklane, ceramiczne lub wykonane z drewna lub metalu dostępne są w arkuszach mocowanych na miękkiej, plastycznej siatce. Plastry mozaiki możemy więc łatwo dopasować do krzywizn i obłych powierzchni. Montaż tego materiału jest bardzo prosty a uzyskany efekt jest wyjątkowo dekoracyjny.

Obudowa wanny z drewna

Drewniane obudowy prezentują się bardzo pięknie i wprowadzają do wnętrza wyjątkowy, luksusowy klimat. Wystrój luksusowego salonu spa zapewni nam zastosowanie trwałych i odpornych gatunków drewna. Do łazienki szukamy więc drewna o wysokiej zawartości naturalnych olejów, które mają podwyższone parametry odporności na wilgoć, pleść i przebarwienia. Te warunki spełnia drewno egzotyczne, takie jak iroko, merbau i heban. To wyjątkowo dekoracyjne drewno o pięknym, wyraźnym usłojeniu i rysunku. Drewno musimy poddać odpowiedniej impregnacji, a podczas użytkowania regularnie czyścić i konserwować olejem.

Stonowana łazienka pod skosami
Łazienka w jasnej kolorystyce. Wnętrze w harmonijny sposób łączy biel, beż i szarość, tworząc przyjemną, pełną ciepła kompozycję. Uwagę zwracają dekory ścienne z kolekcji Tubądzin Integrally. Ciekawym rozwiązaniem są również płytki drewnopodobne w zabudowie wanny.

Drewniana obudowa to luksusowy towar na zamówienie i musi często zostać wykonana na wymiar do konkretnego modelu wanny, dlatego jej wykonanie powinniśmy powierzyć doświadczonemu warsztatowi stolarskiemu. Niepowtarzalny wygląd łazienki zrekompensuje wysoki koszt materiału i skomplikowaną obróbkę.

Polecane artykuły:

Heksagony - pomysł na wnętrze
Moda na sześciokątne płytki trwa. Projektanci chętnie sięgają po heksagony na ścianę i podłogi podczas projektowania łazienek, kuchni i salonów. Coraz...
czytaj więcej