Asymetryczne wanny: rodzaje, obudowy, gdzie stosować?

Asymetryczne wanny: rodzaje, obudowy, gdzie stosować?

Chociaż łazienka jest z założenia przestrzenią użytkową, można w niej zobaczyć nieraz nietypowe rozwiązania, takie jak wanna o asymetrycznej budowie. Niezależnie czy wybór tego elementu wyposażenia jest podyktowany pragmatycznym podejściem, czy chęcią stworzenia unikalnego wnętrza, łazienka z asymetryczną wanną jest równie ciekawym, co praktycznym rozwiązaniem.
3:00 min
0
0

Gdzie warto zastosować asymetryczną wannę?
    

Wanna zapewnia możliwości relaksu niedostępne dla użytkowników prysznica. Dlatego też wielu osobom zależy na tym elemencie wystroju niezależnie od rozmiaru wnętrza. Łazienka z asymetryczną wanną wydaje się doskonałą odpowiedzią na brak przestrzeni. Dzięki niestandardowym wymiarom wanna asymetryczna dopasuje się dobrze nawet do nietypowego pomieszczenia – najmniejsze modele dostępne są w wymiarach 140x90 lub 150x75 cm, a nawet mniejszych.  

Autor:
Redakcja
Data:
13.12.2021
Jasna łazienka z wanną narożną symetryczną
Narożna wanna doskonale wykorzysta każdy centymetr powierzchni w kącie łazienki. Fot. Roca
Roca Easy A248191000
Symetryczna narożna wanna akrylowa, 135x135x54,5 cm
sprawdź
Easy
Marka Roca
sprawdź

Wanny asymetryczne doskonale sprawdzą się zarazem w niewielkich łazienkach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, jak i obszernych salonach kąpielowych, w których będą podkreślały szyk i wyjątkowość wnętrza. Obecnie na rynku wielu producentów, jak chociażby Sanplast czy Cersanit, oferują różne, ciekawe modele wanien. 


Rodzaje wanien asymetrycznych

Wanny asymetryczne trudno skategoryzować za sprawą wielu różnych rodzajów i kształtów. Najpopularniejsze są modele narożne, które wykorzystują do maksimum wolną przestrzeń w rogu pomieszczenia. Ponadto dostępne są modele bazujące na kształcie trapezu, trójkąta lub innych wielokątów – mnogość kształtów sprawia, że niezależnie od naszych preferencji oraz stylu łazienki, na pewno znajdziemy model dla siebie.

Wanna do każdej łazienki
Fani kąpieli w pachnących bąbelkach zgodnie twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na relaks po ciężkim dniu. Wiele badań naukowych również potwierdza zdrowotne...
czytaj więcej

Niewątpliwą zaletą wanien asymetrycznych jest ich opływowy kształt, który umożliwia komfortowe ułożenie ciała podczas kąpieli. Ergonomiczny kształt idzie w parze zazwyczaj z nieco większą głębokością, dzięki czemu asymetryczna wanna ma więcej miejsca niż typowy, prostokątny model o tej samej powierzchni. Ponadto są one zazwyczaj niższe, co docenią osoby starsze, podobnie jak często pojawiające się w konstrukcji miejsce do siedzenia. Nie bez znaczenia jest również wygląd. Łazienka z asymetryczną wanną wygląda ciekawie i zapada w pamięć na długo.

Aranżacja nowoczesnej łazienki z wanną asymetryczną Koło Split
Wanna asymetryczna będzie dobrym dodatkiem również do większej łazienki. Fot. KOŁO
Split
Marka Koło
sprawdź
Koło Split XWA1661000
Wanna asymetryczna, 160x90 cm, prawa (z nogami)
sprawdź

Wanny asymetryczne, podobnie jak częściej spotykane, prostokątne modele, mają dostępne dodatkowe wyposażenie. Dysze do hydromasażu zwiększą komfort, podobnie jak wygodny zagłówek. Ci, którzy muszą często się spieszyć i nie zawsze mogą pozwolić sobie na kąpiel, na pewno docenią wanny asymetryczne z parawanem nawannowym. 

Jaką obudowę wybrać do wanny asymetrycznej?

Najprostszym sposobem na obudowanie wanny asymetrycznej jest wybór paneli oferowanych przez producentów. Możliwość wyboru wariantu prawego lub lewego pozwoli lepiej dopasować zabudowę do wystroju łazienki. Ciekawą, bardziej spersonalizowaną formą zabudowy wanny asymetrycznej w łazience jest wykorzystanie płytek lub drobnej mozaiki. Szczególnie warta uwagi jest druga opcja, gdyż drobne elementy dobrze dopasują się do zaokrąglonej powierzchni. Więcej o zabudowach wanien możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów

Łazienka w szarościach z zabudowana wanną narożną
Drobne, mozaikowe płytki to doskonały materiał do zabudowy wanny asymetrycznej. Fot. Excellent
Sfera
Marka Excellent
sprawdź
Excellent Sfera Slim WAEX.SFP17WHS
Wanna narożna prawa, 170x100,5 cm
sprawdź

Zobacz również:

Wanna wolnostojąca - pomysł na elegancką łazienkę
Wanny wolnostojące kojarzą się przestronnymi łazienkami, przywołują na myśl eleganckie salony kąpielowe. Wanna IÖ Hole charakteryzuje...
czytaj więcej
Wanna z parawanem – rozwiązania dla wymagających
To zestaw do zadań specjalnych, który docenia coraz więcej użytkowników nowoczesnych łazienek. W niewielkich wnętrzach trudno...
czytaj więcej