Asymetryczne wanny: rodzaje, obudowy, gdzie stosować?
Wanny asymetryczne doskonale sprawdzą się zarazem w niewielkich łazienkach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, jak i obszernych salonach kąpielowych, w których będą podkreślały szyk i wyjątkowość wnętrza. Obecnie na rynku wielu producentów, jak chociażby Sanplast czy Cersanit, oferują różne, ciekawe modele wanien.
Rodzaje wanien asymetrycznych
Wanny asymetryczne trudno skategoryzować za sprawą wielu różnych rodzajów i kształtów. Najpopularniejsze są modele narożne, które wykorzystują do maksimum wolną przestrzeń w rogu pomieszczenia. Ponadto dostępne są modele bazujące na kształcie trapezu, trójkąta lub innych wielokątów – mnogość kształtów sprawia, że niezależnie od naszych preferencji oraz stylu łazienki, na pewno znajdziemy model dla siebie.
Niewątpliwą zaletą wanien asymetrycznych jest ich opływowy kształt, który umożliwia komfortowe ułożenie ciała podczas kąpieli. Ergonomiczny kształt idzie w parze zazwyczaj z nieco większą głębokością, dzięki czemu asymetryczna wanna ma więcej miejsca niż typowy, prostokątny model o tej samej powierzchni. Ponadto są one zazwyczaj niższe, co docenią osoby starsze, podobnie jak często pojawiające się w konstrukcji miejsce do siedzenia. Nie bez znaczenia jest również wygląd. Łazienka z asymetryczną wanną wygląda ciekawie i zapada w pamięć na długo.
Wanny asymetryczne, podobnie jak częściej spotykane, prostokątne modele, mają dostępne dodatkowe wyposażenie. Dysze do hydromasażu zwiększą komfort, podobnie jak wygodny zagłówek. Ci, którzy muszą często się spieszyć i nie zawsze mogą pozwolić sobie na kąpiel, na pewno docenią wanny asymetryczne z parawanem nawannowym.
Jaka obudowa do wanny asymetrycznej?
Najprostszym sposobem na obudowanie wanny asymetrycznej jest wybór paneli oferowanych przez producentów. Możliwość wyboru wariantu prawego lub lewego pozwoli lepiej dopasować zabudowę do wystroju łazienki. Ciekawą, bardziej spersonalizowaną formą zabudowy wanny asymetrycznej w łazience jest wykorzystanie płytek lub drobnej mozaiki. Szczególnie warta uwagi jest druga opcja, gdyż drobne elementy dobrze dopasują się do zaokrąglonej powierzchni. Więcej o zabudowach wanien możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów.