Wanna do każdej łazienki
Wanny prostokątne
Wanny prostokątne oferują wiele możliwości kreacji wnętrza. Praktyczne modele o długościach od 100 do 200 cm dopasujemy do łazienek w różnym rozmiarze. Prostokątna forma pasuje do wnętrz w niemal każdym stylu aranżacyjnym - boki możemy wykończyć dedykowanym panelem lub zabudować według własnego uznania.
Wanny wolnostojące
Wanny wolnostojące świetnie sprawdzą się w większych łazienkach i domowych salonach kąpielowych. Przed wanną potrzebujemy ok. 90-100 cm do swobodnego wchodzenia i wycierania się. Wolnostojąca wanna powinna znaleźć się więc w łazienkach o powierzchni 10 m2 i większych. Wolnostojące wanny dostaniemy w wielu kształtach i rozmiarach. Na rynku znajdziemy modele wanien w wersji stylizowanej na retro, z eklektycznymi nóżkami, jak i monolityczne egzemplarze do wnętrz nowoczesnych.
Wybierając wannę dla siebie, zwróćmy uwagę na je pojemność. Im więcej litrów, tym więcej czasu i wody potrzebujemy do jej napełnienia. To może się przełożyć na wysokie rachunki za wodę. Z drugiej jednak strony, im większa wanna, tym większy komfort użytkowania. Możemy przyjąć wygodniejszą pozycję podczas kąpieli.
Wanna akrylowa, stalowa czy żeliwna?
Wanny akrylowe to obecnie najtańszy i najpopularniejszy segment wanien. Są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach - niemal każdy producent wyposażenia łazienkowego ma je w swojej ofercie. Przed zakupem zwróćmy uwagę na jakość tworzywa, z jakiego wykonana jest wanna akrylowa do łazienki. Korpus i wnętrze wanny często wzmacnia się dodatkami z włóknem szklanym lub poliestrową żywicą. To uodparnia je zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, oraz poprawia izolację termiczną i akustyczną.
Wanny z kompozytu
Wśród nowoczesnych wanien warto zwrócić uwagę na wanny odlewane z kompozytu mineralnego, np. lanego marmuru. Kompozyty są wytwarzane z naturalnych mieszanek mineralnych i żywicy, dlatego są trwałe i komfortowe w użytkowaniu. Wielu producentów wanien używa zastrzeżonych nazw handlowych dla swoich produktów kompozytowych. Wanny odlewane wyróżniają nie tylko eleganckie formy, ale przede wszystkim wysokie parametry użytkowe. Tworzywa mineralne są ciepłe w dotyku, odporne na działanie wysokich temperatur oraz doskonale znoszą codzienne użytkowanie.
Dalej dostępne są modele stalowe lub wykonane z żeliwa. Te ostatnie są bardzo trwałe, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, długo trzymają ciepło, więc kąpiel w takiej wannie należy do wyjątkowo długich i przyjemnych. Największą wadą jest jednak znaczny ciężar, który utrudnia transport wanny, zwłaszcza do mieszkań na wyższych piętrach. Wanny stalowe mają zazwyczaj prosty kształt. W środku pokryte są ochronną warstwą emalii, która tworzy trwałą i elastyczną powłokę.
Mniej popularne są wanny wykonywane na indywidualne zamówienia z nietypowych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Surowcem do wykonania wanny drewnianej jest najczęściej egzotyczne (np. iroko), natomiast kamienne wykuwa się z marmuru lub granitu. Materiał musi być niskonasiąkliwy i wysoko odporny na działanie wody, dlatego do produkcjii wanien są używane egzotyczne, nasycone żywicą drewna egzotyczne oraz niskoporowate skały. Dla lubiących wyróżniać się z tłumu producenci oferują wanny wykonane ze szkła czy miedzi. Projektanci prześcigają się w kreatywnych pomysłach, wyobraźnię ogranicza tylko budżet inwestora.
Ważne detale
Do wanny musimy dobrać jeszcze odpowiednie baterie. Do dyspozycji mamy modele ścienne podtynkowe lub natynkowe, sztorcowe lub eleganckie wolnostojące. Kształt i rodzaj baterii warto dopasować do reszty armatury znajdującej się w łazience oraz do stylu wnętrza. Do wanien z parawanem polecamy baterie wannowo-prysznicowe, wyposażone w wygodną w użyciu słuchawkę.