Wanna do każdej łazienki

Wanna do każdej łazienki

Fani gorącej kąpieli w pachnących bąbelkach zgodnie twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na relaks po pracowitym dniu. Wiele badań naukowych również potwierdza zdrowotne właściwości zanurzania ciała w aromatycznych roztworach solnych i ziołowych naparach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą wannę do twojej łazienki aby w pełni cieszyć się jej potencjałem w łazience.
1:00 min
0
0

Uniwersalny prostokąt

Kształt i rozmiar wanny jest zazwyczaj determinowany przez wymiary łazienki i rozmieszczenie instalacji oraz układ funkcjonalny. Najpopularniejszym segmentem są wanny prostokątne. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, sprawdzają się więc najlepiej w przypadku małych i wąskich łazienek. Do wanny możemy dopasować parawan nawannowy, który pozwoli na korzystanie z natrysku. Popularne są również asymetryczne wanny o nietypowym kształcie, wanny narożne, okrągłe lub wolnostojące.


Te ostatnie świetnie sprawdzą się w domowych salonach kąpielowych. Wolnostojące wanny dostaniemy zarówno w wersji stylizowanej na retro, z eklektycznymi nóżkami lub monolityczne egzemplarze do wnętrz nowoczesnych.


Wybierając wannę dla siebie zwróćmy uwagę na je pojemność. Im więcej litrów, tym więcej czasu i wody potrzebujemy do jej napełnienia. To może się wiązać z wysokimi kosztami użytkowani łazienki. Z drugiej jednak strony, większa wanna to większy komfort użytkowania i wygodniejsza pozycja podczas kąpieli. Na rynku znajdziemy zarówno modele wanien do zabudowy lub z obudową zintegrowaną. Przed zakupem warto dopytać o koszt takiej obudowy, zwłaszcza jeśli wanna jest w nietypowym kształcie.

Nowoczesna aranżacja w szarościach z bateriami Ferro
Fot. Ferro

Wanna akrylowa, stalowa czy żeliwna?

Wanny akrylowe to obecnie najpopularniejszy segment wanien. Wanny akrylowe znajdziemy w wielu wzorach i kolorach. Akryl może być dodatkowo wzmocniony włóknem szklanym lub poliestrową żywicą. To uodparnia go zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, oraz poprawia izolację termiczną i akustyczną.


Dalej dostępne są modele stalowe lub wykonane z żeliwa. Te ostatnie są bardzo trwałe, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, długo trzymają ciepło więc kąpiel w takiej wannie należy do wyjątkowo długich i przyjemnych. Największą wadą jest jednak znaczny ciężar, który utrudnia transport wanny, zwłaszcza do mieszkań na wyższych piętrach. Wanny stalowe mają zazwyczaj prosty kształt. W środku pokryte są ochronną warstwą emalii, która tworzy trwałą i elastyczną powłokę. 


Mniej popularne są wanny wykonywane na indywidualne zamówienia z nietypowych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Surowcem do wykonania wanny drewnianej jest najczęściej egzotyczne iroko, natomiast kamienne wykuwa się z marmuru lub granitu. Dla lubiących wyróżniać się z tłumu możemy zaproponować wanny wykonane ze szkła czy miedzi. Projektanci prześcigają się w kreatywnych pomysłach, wyobraźnię ogranicza tylko budżet inwestora.

azario wanna.jpg
Fot. wanna wolnostojąca Azario Alvero

Ważne detale

Do wanny musimy dobrać jeszcze odpowiednie baterie. Do dyspozycji mamy modele ścienne podtynkowe lub natynkowe, sztorcowe lub eleganckie wolnostojące. Kształt i rodzaj baterii warto dopasować do reszty armatury znajdującej się w łazience oraz do stylu wnętrza. Do wanien z parawanem polecamy baterie wannowo-prysznicowe, wyposażone w wygodną w użyciu słuchawkę.


Do wnętrz klasycznych polecamy wanny utrzymane w klimacie retro. Klasyczne wzory po nowoczesnym liftingu to gratka dla koneserów dobrego designu. Wnętrza nowoczesne ozdobią piękne, minimalistyczne formy. Proste, geometryczne kształty to sposób na ponadczasowe wnętrze dla każdego.

otwierajce comfort.jpg
Fot. Excellent