Łazienka przy sypialni

Łazienka przy sypialni

Cenimy sobie wygodę i intymność w sypialni. Strefa nocna jest miejscem odpoczynku i relaksu, coraz częściej więc skraca się dystans dzielący ją od łazienki. Położenie tych dwóch pomieszczeń obok siebie jest częstym rozwiązaniem stosowanym w hotelach wysokiej klasy i coraz popularniejszym w domach i mieszkaniach prywatnych. O czym jednak powinniśmy pamiętać, decydując się na realizację strefy łazienkowej w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni?
2:00 min
0
6

Podział funkcjonalny

Łazienka zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni powinna być jednak ustronna i  dyskretnie odizolowana. W zależności od upodobań i możliwości technicznych pomieszczeń możemy zastosować standardową ściankę działową z drzwiami, szklaną przegrodę, kotarę, parawan lub panel dekoracyjny. W strefie łazienki przynależącej do sypialni zazwyczaj znajdziemy prysznic lub wannę, toaletkę do makijażu i zabiegów pielęgnacyjnych oraz miejsce do przechowywania ulubionych kosmetycznych drobiazgów. Użytkownicy rzadziej decydują się w tym miejscu na toaletę, zwłaszcza w otwartej strefie mokrej. Jeśli istnieje możliwość wydzielenia obok oddzielnego pomieszczenia z miską ustępową i/lub bidetem to warto z niej skorzystać. Wtedy łazienka będzie pełniła funkcję prywatnego salonu kąpielowego.

Prace wykończeniowe

Przejście pomiędzy strefą mokrą łazienki a podłogą sypialni, zwłaszcza jeśli są wykonane z różnych materiałów, powinno być prawidłowo zabezpieczone przed działaniem wody i solidne. Eleganckie prysznice typu walk-in z odpływami podłogowymi i ściennymi wymagają szczególnej precyzji wykonania, ponieważ niezachowanie odpowiednich spadków będzie skutkowało spływaniem wody do sypialni.


Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w obu pomieszczeniach ogrzewania podłogowego, które znacząco podniesie komfort ich użytkowania. Jeśli przestrzeń przeznaczona na salon kąpielowy jest niewielka – tym lepiej. Nie będziemy ograniczać przestrzeni użytkowej na grzejniki. Pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału pomieszczenia.

Łazienka z sypialnią Tubądzin Wood
Prywatna strefa relaksu w stylu otwartego na sypialnię studio. Fot. Tubądzin
Korzilius Wood Cut Beige
Korzilius Wood Cut Beige
Płytka podłogowa, 119,8x19 cm
sprawdź

Wanna czy prysznic?

Tutaj decydujące są dwa czynniki – własne upodobania i możliwości gabarytowe pomieszczenia. W domach i apartamentach o większej powierzchni w takiej łazience niepodzielnie króluje wanna, często  w wersji wolnostojącej. To najbardziej luksusowe i eleganckie rozwiązanie, które cenią sobie miłośnicy relaksu w pachnącej pianie. Skojarzenia z salonem spa są tutaj nieprzypadkowe – prywatna strefa powinna być miejscem odpoczynku i wyciszenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wanien wolnostojących. Na rok 2019 projektanci zapowiadają wprowadzenie nowych kolorów i kształtów wanien, które będą aspirowały do roli samodzielnych dzieł sztuki. Jeśli jednak jesteście miłośnikami szybkiego prysznica – prywatną strefę spa warto wyposażyć w prysznic typu premium. Deszczownica z regulacją strumienia lub wielofunkcyjny panel prysznicowy z hydromasażem sprawdzą się równie dobrze. 

Niebieska łazienka ze złotymi dodatkami - Tubądzin House of Tones
Elegancka, wolnostojąca wanna to idealna propozycja do wnętrza eleganckiego salonu kąpielowego przy sypialni. Fot. Tubądzin
House of Tones
House of Tones
sprawdź
Tubądzin House of Tones navy
Tubądzin House of Tones navy
Płytka ścienna, 89,8x32,8 cm
sprawdź
Tubądzin Wood pile natural STR
Tubądzin Wood pile natural STR
Płytka podłogowa (gresowa), 119,8x19 cm
sprawdź
łazienka przy sypialni
#łazienka przy sypialni
sprawdź
Tubądzin Steel gold POL
Tubądzin Steel gold POL
Listwa ścienna, 89,8x2,3 cm
sprawdź
Tubądzin House of Tones blue
Tubądzin House of Tones blue
Płytka ścienna, 89,8x32,8 cm
sprawdź

Odpowiednie oświetlenie

W prywatnej strefie łazienkowej panie lubią mieć miejsce do wykonywania makijażu i pielęgnacji. Warto więc zadbać o odpowiednio duże lustro z dobrym oświetleniem. Wybór oświetlenia warto dokładnie przemyśleć – umiarkowane światło o neutralnej, dziennej barwie sprawdzi się lepiej, niż chłodne LEDy. Przestrzeń przygotowaną do wykonywania makijażu trzeba również wyposażyć w roboczy blat lub wolnostojącą toaletkę do odkładania przyborów i kosmetyków. Wygodne siedzisko też będzie dodatkowym atutem.

Warto urządzić chociażby niewielką łazienkę przy sypialni, jeśli cenimy sobie prywatność i wyraźny podział strefy dziennej i nocnej w mieszkaniu. Komfort i wygoda dobrze zaaranżowanego domowego zacisza pozwolą w spokoju odpocząć po trudach dnia codziennego.


Elegancka łazienka przy sypialni
Fot. Roca
Roca Inspira A346527000
Roca Inspira A346527000
Miska WC podwieszana Rimless Round
sprawdź
Roca Inspira A327523000
Roca Inspira A327523000
Umywalka nablatowa Round, 37x37 cm
sprawdź