Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?

Sypialnia to szczególne wnętrze w naszych domach. Nawet niewielkie pomieszczenie możemy zaaranżować kompletną pod każdym względem przestrzeń, sprzyjającą atmosferze wyciszenia i relaksu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasza sypialnia była funkcjonalna i estetyczna zarazem.
3:00 min
0
0

Tworzymy układ funkcjonalny sypialni


Często nie przykładamy odpowiedniej wagi do projektowania sypialni, w wyniku czego lądują w niej zupełnie przypadkowe meble, toporne komody, które nie znalazły miejsca w innych pomieszczeniach. Zastanówmy się, w jakim stylu aranżacyjnym czujemy się najlepiej i konsekwentnie wybierzmy meble w dopasowanej do siebie estetyce, określmy styl, w jakim chcemy urządzić naszą sypialnię. Idealnie, jeśli będzie to styl obecny również w innych pomieszczeniach. Dzięki temu wszystkie wnętrza będą wyglądały na spójne i przemyślane.

Autor:
Redakcja
Data:
15.11.2019
Aktualizacja:
18.10.2023
Łagodne tony sypialani z Cerrad Catalea Bianco
W sypialni świetnie sprawdzą się drewnopodobne płytki. Nadają wnętrzu ciepły wygląd i dobrze współpracują z różnymi rodzajami ogrzewania podłogowego, dzięki czemu pozostaną przyjemne w dotyku w sezonie grzewczym. Fot. Cerrad
Catalea
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Catalea Bianco 27124
Płytka uniwersalna, 17,5x90 cm
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź

Ustawienie łóżka w sypialni

Prawidłowe ustawienie łóżka w pomieszczeniu to połowa sypialnianego sukcesu. Jego umiejscowienie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, warto więc dowiedzieć się, jak zrobić to najlepiej. Unikajmy stawiania łóżka przy zewnętrznej ścianie budynku — chłodny mur może powodować dyskomfort i problemy z zasypianiem. Nie warto również stawiać zagłówka bezpośrednio przy grzejniku, ponieważ suche powietrze może powodować problemy z oddychaniem w sezonie grzewczym. Jeśli mamy łóżko dwuosobowe, jego ustawienie powinno zapewniać komfortowy dostęp z obu stron.

Sypialnia z oknem w drewnie i jasnej cegiełce
Prosta i elegancka sypialnia z miejscem do pracy i pojemną szafą. Fot. Domni.pl
Cerrad Giornata Oro 7962
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Aranżacja sypialni z ceglastą ścianą i jodełkową podłogą
autor: Domni.pl
sprawdź
Foggia
Marka Cerrad
sprawdź
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Foggia Bianco 11900
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Jak umeblować sypialnię?

Sypialnia to pomieszczenie, którego główną funkcją jest zapewnienie warunków sprzyjających odpoczynkowi. Odpowiedni dobór wyposażenia sprawi, że wnętrze będzie bardziej komfortowe. Aranżując funkcjonalną sypialnię, ograniczmy do niezbędnego minimum, jeśli chodzi ilość sprzętów. Oprócz łóżka powinna się tu znaleźć szafa lub komoda przeznaczona na podstawową garderobę oraz szafka nocna na drobiazgi. Sprawdź, jak urządzić garderobę w sypialni.

Brązy i szarości w aranżacji dużej sypialni
Drewno w sypialni ociepli wizualnie wnętrze i stworzy atmosferę idealną do odpoczynku. Fot. Domni.pl
Modern Concrete
Marka Cerrad
sprawdź
Betonowe płyty Cerrad Modern Concrete w wykończeniu sypialni z drewnem
autor: Domni.pl
sprawdź
Cerrad Modern Concrete Silver Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź

Istotną kwestią jest wyciszenie sypialni, zarówno jeśli chodzi hałas dobiegającego z wnętrza domu, jak i spoza niego. W sypialni doskonale sprawdzą się dywany lub okładziny dywanowe. Miękkie materiały dobrze pochłaniają dźwięki, dlatego lepiej unikać szkła lub ceramiki zarówno w kwestii materiałów wykończeniowych, jak i elementów wyposażenia, gdyż te materiał odbijają fale dźwiękowe. W kwestii mebli najlepiej zdecydować się na lite drewno. Ten naturalny materiał dobrze pochłania dźwięk, ale również działa uspokajająco, zmniejsza poziom stresu i działa uspokajająco, co przykłada się na lepsze samopoczucie i lepszą jakość odpoczynku. 

  • -8%
    Azario Bataro Sabbia

    Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm

    109,00 PLN
    -8% od 119,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 4035,41 m2

  • Płytka podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm

     
     
  • Płytka podłogowa, natura, 20x60 cm

    103,50 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • Płytka podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm

     
     
  • Płytka podłogowa gres szkliwiony mat (gr. 11 mm), 14,8x59,8 cm

     
     
  • -8%
    Ceramika Gres Rancho RAN 03

    Płytka podłogowa, natura, 20x60 cm

    103,50 PLN
    -8% od 111,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 73,2 m2

  • Płytka podłogowa gres szkliwiony mat (gr. 11 mm), 14,8x59,8 cm

     
     
  • Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x60 cm

    62,00 PLN

    Dostępność: 1950,69 m2

  • -5%
    Ceramika Gres Rainwood Dark Brown

    Płytka uniwersalna, natura, 17,5x60 cm

    62,00 PLN
    -5% od 65,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 37,7 m2

  • Płytka uniwersalna, 8x40 cm

    159,00 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • Płytka ścienno-podłogowa, 19,3x120,2 cm

    115,00 PLN

    Dostępność: 64,5 m2

Nie bez znaczenia jest również oprawa okien. Dobrze dobrane elementy wystroju pomogą nam wyciszyć sypialnię, jak i ją zaciemnić. Świetny wybór stanowią okiennice wewnętrzne typu shutters, które doskonale tłumią dźwięki z zewnątrz, jak i ograniczają ilość światła wpadającego do wnętrza. Jest to niezwykle istotne, gdyż przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu, pobudza produkcję melatoniny, hormonu regulującego rytm dobowy snu. Zaciemniające rolety lub cięższe zasłony również mogą pomóc w poprawie jakości naszego snu.


Ważnym elementem wystroju sypialni jest szafka nocna. Ten mebel może pełnić wiele funkcji, zależnie od potrzeb użytkownika. Co więc postawić na naszej szafce nocnej? Uniwersalnym wyborem będzie lampka nocna, która pozwoli nam na komfortową, wieczorną lekturę, jak i będzie stanowiła nieocenioną pomoc, gdy będziemy musieli wstać w nocy. To również dobre miejsce na książkę lub szklankę wody. Jednak najistotniejszą funkcją tego mebla jest porządkowanie przestrzeni. Możemy schować w szufladzie nasz telefon lub drobiazgi, które mogłyby nas rozpraszać podczas odpoczynku. 

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Psychologia koloru jest uznaną dziedziną nauki, której odkrycia możemy wykorzystywać na co dzień w naszych wnętrzach. Sypialnia powinna wpływać na nasz nastrój i samopoczucie w pozytywny sposób. Wybierzmy więc kolory, które pozwalają nam się zrelaksować i ułatwią zasypianie. Popularnym kolorem w tym wnętrzu jest niebieski, właśnie ze względu na swoje właściwości relaksujące i wyciszające. Nie bójmy się stosować go w ciemnych wydaniach, takich jak granat lub indygo. Podobny wpływ mają również fiolety – w sypialni pięknie będzie prezentować się romantyczna lawenda lub wrzos, odważnym polecamy akcenty śliwkowe. Czerń i szarości to również ciekawe pomysły na stonowane, wyciszające wnętrze. 

Aranżacja sypialni z garderobą
W przestronnych sypialniach możemy postawić na jasną, łagodną kolorystykę. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Pure City Bianco Ściana A Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Pure City
Marka Paradyż
sprawdź

Zaplanuj odpowiednie oświetlenie sypialni

Nieodzowną częścią funkcjonalnej sypialni jest dobrze zaplanowany układ źródeł światła. Najlepszym wyborem jest oświetlenia boczne i kierunkowe, które warto podzielić na strefy. Oprócz oświetlenia górnego na suficie, wykorzystajmy nisko wiszące kinkiety po obu stronach łóżka. Świetnie sprawdzą się również klasyczne lampy stojące na szafkach nocnych lub w wersji bardziej nowoczesnej – lampy wiszące z oprawami opuszczonymi na odpowiednią wysokość, która umożliwi np. komfortową lekturę ulubionej książki. Włączniki warto umieścić obok łózka, obok stolika, czy szafki nocnej. To doskonałe miejsce na umieszczenie gniazdka. W sypialni warto wstawić tzw. włączniki schodowe, które umożliwiają sterowanie oświetleniem z kilku punktów w pokoju, np. oświetlenie górne, które zapalimy przy wejściu do pokoju, możemy też zgasić po wejściu do łóżka.  

Klasyczna sypialnia z ceglastą ścianą
W klasycznym wnętrzu świetnie sprawdzą się stoliki nocne ze stojącymi lampkami. Fot. Stone Master
Stone Master Home Brick Ceglasty
Kamień elewacyjny, 5x20,5 cm, 0,78m2/opk.
sprawdź
Home Brick
Marka Stone Master
sprawdź
Pomysły na ścianę za łóżkiem
sprawdź

Jak rozmieścić kontakty w sypialni?

Funkcjonalna sypialnia to wnętrze o dobrze przemyślanym rozkładzie. Odpowiednie umiejscowienie gniazdek elektrycznych w tym wnętrzu może zdecydowanie zwiększyć komfort jego użytkowania. Wysokość umiejscowienia kontaktów w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 20-30 centymetrów od podłogi. Będzie to najwygodniejsze rozwiązanie w zdecydowanej większości przypadków.

Ciepła, elegancka sypialnia
Dobrze rozmieszczone oświetlenie mocno wpłynie na komfort użytkowania sypialni. Fot. KODO

Gniazdka elektryczne przy łóżku w optymalnym wypadku powinny być umiejscowione po obu stronach, tak by obie osoby miały łatwy dostęp, by użyć lampki nocnej, ładowarki lub innego urządzenia elektrycznego. By zwiększyć komfort użytkowania, warto rozważyć ulokowanie gniazdka nad szafką nocną. Oznacza to umiejscowienie kontaktu wyżej, na wysokości ok. 70 centymetrów. Jeżeli to rozwiązanie nie podoba nam się pod względem estetyki, zawsze warto rozważyć ulokowanie gniazdka pomiędzy łóżkiem a stolikiem. Pozwoli nam to połączyć atrakcyjną formę wizualną z wysoką funkcjonalnością w naszej sypialni.

Podobne artykuły

Sypialnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością i wcale się temu nie dziwimy. Jego ciepła, przyjazna natura doskonale...
Łazienka przy sypialni
Łazienka obok sypialni to wygodne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Sprawdzamy, o czym jednak...
Jak urządzić praktyczną garderobę?
Garderoba to coś więcej, niż tylko miejsce do przechowywania. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń przechowywania ubrań nie...
Biel i drewno w łazience
Nieodłącznie związany ze stylem skandynawskim, duet bieli i drewna od lat chętnie gości w naszych domach. Aranżacja łazienki...