Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, do którego nie poleca się roślin. Jednak odpowiednio dobrane gatunki nie będą przeszkadzać, dodatkowo poprawią jakość powietrza i naszego snu. Dziś podpowiemy Wam jak upiększyć sypialnię naturalną zielenią w taki sposób, by przyniosła najlepsze możliwe efekty.
3:00 min
0
0

Sypialnia to miejsce, w którym poszukujemy spokoju i odprężenia. Warto jednak zaznaczyć, że jest to miejsce, w którym warto ograniczyć ilość roślin, gdyż w nocy zachodzi w nich proces odwrotny do fotosyntezy – pochłaniają tlen i wydzielają dodatkowy dwutlenek węgla. Niemniej, dobrze dobrane gatunki w odpowiednich ilościach mogą przynieść sporo korzyści również w tym pomieszczeniu. Odpowiednio wyselekcjonowane rośliny poprawią jakość powietrza w sypialni, mogą nawet sprawić, że będziemy łatwiej zasypiać i lepiej spać. Przed Wami kilka propozycji roślin, które warto postawić w sypialni. 

Autor:
Redakcja
Data:
10.06.2021
Jasna sypialnia w drewnie w stylu skandynawskim
Roślin nie musi być wiele. Liczy się jakość, nie ilość. Fot. Cersanit
Cersanit Buckwood white W619-013-1
Cersanit Buckwood white W619-013-1
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Buckwood
Buckwood
Marka Cersanit
sprawdź

Bluszcz

Niepozorny bluszcz jest doskonałym rozwiązaniem w sypialni. Wykazuje niski poziom szkodliwości podczas nocy, a także doskonale oczyszcza powietrze. Bluszcz pospolity pochłania też takie szkodliwe substancje jak benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen. Bluszcz pomaga również na choroby układu oddechowego, a substancje w nim zawarte mają działanie antybakteryjne (powszechnie stosuje się wyciąg z bluszczu w niektórych syropach i pastylkach). Warto jednak pamiętać, że bezpośredni kontakt z bluszczem jest szkodliwy, podobnie jak spożywanie jego owoców. Dobrze odnajdzie się w sypialni, gdyż lubi cień. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniego poziomu wilgoci. 

Bluszcz.jpg
Bluszcz jest niezwykle pożyteczny i pięknie wygląda, jednak lepiej trzymać go na wyższej półce, by uniknąć bezpośredniego kontaktu. Fot. Pixabay

Aloes

Aloes wyjątkowo dobrze sprawdzi się w sypialni. Jako jedna z nielicznych roślin produkuje tlen również w nocy, do tego oczyszcza i nawilża powietrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ma skłonność do rozrostu, więc może się nawet okazać, że z czasem zabraknie mu miejsca na parapecie. Zimą należy uważać przy wietrzeniu pomieszczenia, gdyż aloes jest bardzo wrażliwy na zimno.

Aloes.jpg
Nie tylko oczyszcza powietrze. Opatrunek z Aloesu doskonale pomoże przy regeneracji ran i oparzeń. Fot. Pixabay

Sanseweria gwinejska

Znana też jako wężownica lub język teściowej. To niezwykle wytrzymała roślina, zarówno jeśli chodzi o słabe oświetlenie, jak i niedobory wody. Może jej zaszkodzić jedynie nadmierne podlewanie. Jest do doskonały wybór do sypialni, gdyż podobnie jak Aloes jest to roślina, która produkuje w nocy tlen. Sanseweria jest niezwykle popularnym wyborem, nie tylko w sypialni. Dzięki ustawionym pionowo mieczowatych liściom nie zajmie zbyt wiele cennego miejsca.

Storczyk

Jednak nie byle storczyk, a takie z rodzaju dendrobium. Również one cechują się tym, że produkują tlen nocą. Cieszą też oczy atrakcyjnym wyglądem. Niezależnie od wystroju Waszej sypialni i gustu, na pewno znajdziecie coś dla siebie, ponieważ storczyki z rodzaju dendrobium występują w ok. 1500 gatunkach. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każde miejsce będzie dla tej rośliny odpowiednie. Preferuje wnętrze o wilgotności na poziomie powyżej 50%. Lubi też światło, ale nie w przesadnych ilościach. Dlatego postawienie storczyka na parapecie znajdującym się od południa bez żadnej osłony nie będzie najlepszym pomysłem.

Przytulna sypialnia z płytkami z wzorem drewna
W sypialniach z oknem balkonowym dobrze sprawdzą się wysokie rośliny doniczkowe, ustawione bezpośrednio na podłodze. Fot. Azario
Linois
Linois
Marka Azario
sprawdź
Płytka drewnopodobna
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Azario Linois Roble
Azario Linois Roble
Płytka uniwersalna, 23,3x120 cm
sprawdź

Lawenda

Na koniec nieco nietypowy wybór. Nie chodzi bowiem o żywą lawendę, którą z reguły hoduje się na zewnątrz, a jej ususzone kwiaty. Ich piękny zapach będzie nieoceniony w sypialni. Jej woń działa uspokajająco i relaksuje, przygotowując w ten sposób organizm do snu. Aromat lawendy działa również przeciwlękowo i wydłuża fazę REM snu. Może byś stosowana w wielu formach: kadzidełka, świeczki, olejku lub woreczka z zasuszonymi kwiatami. 

Lawenda.png
Kojący zapach lawendy to doskonały dodatek do sypialni. Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?
Sypialnia to szczególne wnętrze w naszych domach. Nawet niewielkie pomieszczenie możemy zaaranżować na funkcjonalną i estetyczną...
czytaj więcej
Jakie rośliny wybrać do łazienki?
Łazienka wydaje się trudnym pomieszczeniem dla roślin. Jest jednak wiele gatunków roślin, którym niestraszna wysoka wilgotność...
czytaj więcej