Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, do którego nie poleca się roślin. Jednak odpowiednio dobrane gatunki nie będą przeszkadzać, dodatkowo poprawią jakość powietrza i naszego snu. Dziś podpowiemy Wam jak upiększyć sypialnię naturalną zielenią w taki sposób, by przyniosła najlepsze możliwe efekty.
3:00 min
0
0

Sypialnia to miejsce, w którym poszukujemy spokoju i odprężenia. Warto jednak zaznaczyć, że jest to miejsce, w którym warto ograniczyć ilość roślin, gdyż w nocy zachodzi w nich proces odwrotny do fotosyntezy – pochłaniają tlen i wydzielają dodatkowy dwutlenek węgla. Niemniej, dobrze dobrane gatunki w odpowiednich ilościach mogą przynieść sporo korzyści również w tym pomieszczeniu. Odpowiednio wyselekcjonowane rośliny doniczkowe do sypialni poprawią jakość powietrza. Mogą nawet sprawić, że będziemy łatwiej zasypiać i lepiej spać. Znajdziemy też rośliny, które pomogą nam walczyć ze smogiem we wnętrzach. Przed Wami kilka propozycji roślin, które warto postawić w sypialni. 

Autor:
Redakcja
Data:
10.06.2021
Aktualizacja:
11.01.2024
Jasna sypialnia w drewnie w stylu skandynawskim
Roślin nie musi być wiele. Liczy się jakość, nie ilość. Fot. Cersanit
Cersanit Buckwood White W619-013-1
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Buckwood
Marka Cersanit
sprawdź

Bluszcz do sypialni

Niepozorny bluszcz w sypialni to doskonałe rozwiązanie. Wykazuje niski poziom szkodliwości podczas nocy, a także doskonale oczyszcza powietrze. Bluszcz pospolity pochłania też takie szkodliwe substancje jak benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen. Pomaga również na choroby układu oddechowego, a substancje w nim zawarte mają działanie antybakteryjne (powszechnie stosuje się wyciąg z bluszczu w niektórych syropach i pastylkach). Warto jednak pamiętać, że bezpośredni kontakt z bluszczem jest szkodliwy, podobnie jak spożywanie jego owoców. Dobrze odnajdzie się w sypialni, gdyż lubi cień. Trzeba jednak pamiętać, że bluszcz w sypialni potrzebuje odpowiedniego poziomu wilgoci. Roślinę warto zraszać kilka razy w tygodniu.

Bluszcz.jpg
Bluszcz jest niezwykle pożyteczny i pięknie wygląda, jednak lepiej trzymać go na wyższej półce, by uniknąć bezpośredniego kontaktu. Fot. Pixabay

Aloes - zalety rośliny w sypialni

Dobrym rozwiązaniem będzie również aloes do sypialni. Jako jedna z nielicznych roślin produkuje tlen również w nocy, do tego oczyszcza i nawilża powietrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ma skłonność do rozrostu, więc może się nawet okazać, że z czasem zabraknie mu miejsca na parapecie. Posiadając aloes w sypialni należy pamiętać o ostrożności w kwestii wietrzenia. Chłodne, zimowe powietrze może poważne zaszkodzić roślinie, gdyż aloes jest bardzo wrażliwy na zimno.

Aloes.jpg
Nie tylko oczyszcza powietrze. Opatrunek z Aloesu doskonale pomoże przy regeneracji ran i oparzeń. Fot. Pixabay

Sanseweria gwinejska - niewymagająca roślina do sypialni

Znana też jako wężownica lub język teściowej. To doskonała roślina do sypialni, m.in. ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość, zarówno jeśli chodzi o słabe oświetlenie, jak i niedobory wody. Może jej zaszkodzić jedynie nadmierne podlewanie. Jest do doskonały wybór do sypialni, gdyż podobnie jak Aloes jest to roślina, która produkuje w nocy tlen. Sanseweria jest niezwykle popularnym wyborem, nie tylko w sypialni. Dzięki ustawionym pionowo mieczowatych liściom nie zajmie zbyt wiele cennego miejsca.

Storczyki - piękne rośliny do sypialni

Jednak nie byle storczyk, a takie z rodzaju dendrobium. Również one cechują się tym, że produkują tlen nocą. Storczyk w sypialni cieszy też oczy atrakcyjnym wyglądem. Niezależnie od wystroju Waszej sypialni i gustu, na pewno znajdziecie coś dla siebie, ponieważ storczyki z rodzaju dendrobium występują w ok. 1500 gatunkach. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każde miejsce będzie dla tej rośliny odpowiednie. Preferuje wnętrze o wilgotności na poziomie powyżej 50%. Lubi też światło, ale nie w przesadnych ilościach. Dlatego postawienie storczyka w sypialni na parapecie znajdującym się od południa bez żadnej osłony nie będzie najlepszym pomysłem.

Lawenda — pozytywnie wpływa na sen

Nieco nietypowy wybór, jeśli chodzi o rośliny w sypialni. Nie mówimy o żywej lawendzie, którą z reguły hoduje się na zewnątrz, tylko o jej ususzonych kwiatach. Ich piękny zapach będzie nieoceniony w sypialni. Jej woń działa uspokajająco i relaksuje, przygotowując w ten sposób organizm do snu. Aromat lawendy działa również przeciwlękowo i wydłuża fazę REM snu. Może byś stosowana w wielu formach: kadzidełka, świeczki, olejku lub woreczka z zasuszonymi kwiatami.

Lawenda.png
Kojący zapach lawendy to doskonały dodatek do sypialni. Fot. Pixabay

Jakich roślin unikać w sypialni?

Rośliny do sypialni powinno się dobierać z rozwagą. Naczelną zasadą w tym wypadku jest umiar. O ile jedna roślina w sypialni nie zrobi różnicy nawet gdy nie produkuje tlenu nocą, to mała dżungla w pomieszczeniu może sprawić wyraźny dyskomfort i utrudnić wypoczynek. Rośliny w sypialni nie powinny mieć też ciężkiego, intensywnego zapachu. Dlatego kwiaty takie jak hortensje, róże, hiacynty czy oleandry nie powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym śpimy.

Przytulna sypialnia z płytkami z wzorem drewna
W sypialniach z oknem balkonowym dobrze sprawdzą się wysokie rośliny doniczkowe, ustawione bezpośrednio na podłodze. Fot. Azario
Linois
Marka Azario
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Azario Linois Roble
Płytka uniwersalna mat, 23,3x120 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?
Sypialnia to szczególne wnętrze w naszych domach. Nawet niewielkie pomieszczenie możemy zaaranżować kompletną pod każdym...
Jakie rośliny wybrać do łazienki?
Rośliny w łazience nie wydają się być dobrym pomysłem ze względu na trudne warunki w tym wnętrzu. Jest jednak wiele gatunków...