Jakie rośliny wybrać do łazienki?

Jakie rośliny wybrać do łazienki?

Rośliny w łazience nie wydają się być dobrym pomysłem ze względu na trudne warunki w tym wnętrzu. Jest jednak wiele gatunków, którym niestraszna wysoka wilgotność ani mała ilość światła. Poznajcie rośliny do łazienki, które dobrze odnajdą się w waszych wnętrzach.
4:00 min
0
0

Rośliny w łazience to doskonały dodatek do wystroju wnętrza. Produkują bezcenny tlen, wnoszą nieco życia i koloru do pomieszczenia, niektóre oczyszczają też powietrze ze szkodliwych substancji. Łazienka wydaje się trudnym wnętrzem dla roślin, nie jest to jednak prawda. Istnieje bowiem wiele gatunków, które doskonale zaadaptują się do panujących tam warunków. O ile mamy w niej nieco światła słonecznego, możecie z powodzeniem hodować liczne gatunki, cieszące pięknem, jak i użytecznością. Przed Wami 5 doskonałych przykładów roślin do łazienki.

Autor:
Redakcja
Data:
31.05.2021
Aktualizacja:
23.11.2021
Tubądzin Abisso - aranżacja
Skrzydłokwiat upiększy łazienkę zarówno zapachem jak i wyglądem. Fot. Tubądzin
Tubądzin Abisso White STR
Płytka ścienna, 29,8x74,8 cm
sprawdź
Abisso
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Abisso White 2
Dekor ścienny, 29,8x74,8 cm
sprawdź
Tubądzin Abisso navy STR
Płytka ścienna, 29,8x74,8 cm
sprawdź
Tubądzin Abisso White LAP
Płytka podłogowa gresowa (gr. 8,5 mm), 44,8x44,8 cm
sprawdź
Tubądzin Abisso Navy
Listwa ścienna, 7,2x74,8 cm
sprawdź

Skrzydłokwiat

skrzydłokwiat-kwiat-doniczka
Skrzydłokwiat może pięknie kwitnąć nawet w trudnych, łazienkowych warunkach. Fot. Nika Akin

Skrzydłokwiaty w łazience to doskonałe połączenie użyteczności i estetycznego wyglądu. Skrzydłokwiaty są aktualnie niezwykle popularne, niezależnie od tego czy chodzi o dom,  mieszkanie, czy biuro. Skrzydłokwiaty mają niewielkie wymagania, są proste w utrzymaniu, pochłaniają szkodliwe substancje, a do tego ładnie wyglądają i pięknie pachną. Dobrze radzą sobie również w półcieniu. Jeśli odpowiednio o niego zadbacie, będzie kwitł przez większą część roku. Trzeba mieć na uwadze, że skrzydłokwiat jest silnie trujący dla wielu gatunków zwierząt, które mogłyby spróbować go zjeść.

Zamiokulkas

Zamiokulkas zyskał niesamowitą popularność na przestrzeni kilku ostatnich lat. Cechują go dekoracyjne liście o wyrazistym, zielonym kolorze. Ma też małe wymagania co do światła. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie dawać mu zbyt dużo wody, gdyż może wtedy zgnić. Szczególnie trzeba uważać z podlewaniem gdy zamiokulkas znajduje się w łazience, gdzie z reguł jest bardziej wilgotno. Zamiokulkasy to doskonałe rośliny do ciemnej łazienki bez okna.

zamiokulkas kwiat w doniczce
Zamiokulkas może poradzić sobie nawet w łazience bez okien. Potrzeba do tego jednak dwóch roślin, które co tydzień trzeba zamieniać – jeden egzemplarz znajduje się w łazience, podczas gdy drugi stoi w nasłonecznionym miejscu. Fot. Pixabay

Storczyki

Te kwiaty niezmiennie zachwycają pięknem. Storczyk w łazience doda wnętrzu wdzięku i elegancji. Są przy tym bardzo uniwersalne, bez trudu można znaleźć odmiany, które dobrze znoszą zacienienie jak i takie, które potrzebują większej ilości światła. Jeżeli więc stawiacie głównie na to, by upiększyć wnętrze Waszej łazienki z roślinami, storczyki na pewno będą dobrym wyborem.

Jasna łazienka w kamieniu z wanną wolnostojącą
Jasna łazienka to miejsce, które aż prosi się o to, by upiększyć je naturalną zielenią. Fot. Synage
Excellent Quadra CESD.BDSQD
Bidet wiszący
sprawdź
Excellent Keria AREX.2001CR
Bateria umywalkowa stojąca, chrom
sprawdź
Grand Cave
Marka Tubądzin
sprawdź
Excellent Quadra CESD.WCSQDR, CESD.CWQDRF
Komplet WC
sprawdź
Tubądzin Grand Cave White STR
Płytka podłogowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź
Excellent Keria AREX.2003CR
Bateria bidetowa stojąca, chrom
sprawdź
Excellent Keria AREX.2033CR
Bateria wannowa 4-otworowa, chrom
sprawdź
CeraStyle Pinto 080300-u
Umywalka meblowa, 100 cm
sprawdź

Zielistka Sternberga

zielistka kwiat w doniczce
Zielistka to roślina, która doskonale odnajdzie się w pokoju alergika. Fot. Pixabay

Zielistka to bardzo popularna roślina do łazienki. Dobrze odnajdzie się nie tylko tam, ale w każdym pomieszczeniu w domu.  Najlepiej ustawić ją na półce, skąd będzie wypuszczał w dół nowe odnóżki. Dobrze radzi sobie z wilgocią, więc nie trzeba się obawiać, że zgnije. 

Sprawia to, że zielistka jest idealną rośliną do łazienki. To także bezpieczny wybór dla posiadaczy kotów, które lubią podgryzać rośliny. Liście zielistki będą dla nich nieszkodliwe. Ponadto zielistka aktywnie wytwarza fitoncydy – substancje o działaniu antybakteryjnym, pierwotniakobójczym i grzybobójczym. Ograniczają one żywotność większości chorobotwórczych drobnoustrojów. Łazienka z roślinami o takich właściwościach świetnie sprawdzi się w mieszkaniach alergików.

Jakie rośliny wybrać do sypialni?
Sypialnia to pomieszczenie, do którego nie poleca się roślin. Jednak odpowiednio dobrane gatunki nie będą przeszkadzać, dodatkowo...
czytaj więcej

Paprocie

Paprotka w łazience to absolutny klasyk. Paprocie doskonale odnajdują w pomieszczeniach z mniejszą ilością światła i wysoką wilgotnością. Łazienka wydaje się więc dla nich idealnym miejscem. Gatunki takie jak nefrolepsis wyniosły są proste w utrzymaniu i powszechnie dostępne. Mało która roślina w łazience filtruje powietrze tak wydajnie jak paprotki. Szczególnie dobrze radzą sobie z pochłanianiem formaldehydów.

Zielona łazienka z połyskliwymi dekorami
Paprotki doskonale odnajdą się w każdej łazience. Fot. Tubądzin
Tubądzin My Tones Green
Płytka ścienna, 29,8x74,8 cm
sprawdź
My Tones
Marka Tubądzin
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Tubądzin My Tones Green B
Dekor ścienny, 29,8x74,8 cm
sprawdź
Tubądzin My Tones Green Strip MAT
Płytka ścienno-podłogowa, 4,8x29,8 cm
sprawdź

Przedstawione przykłady to oczywiście nie jedyny wybór, jeśli chodzi o łazienkę z roślinami. W tym miejscu hodować też inne kwiaty do łazienki pochłaniające wilgoć, takie jak bambus, chamedora czy bluszcz angielski (silnie trujący dla zwierząt). Pamiętajcie, by wziąć pod uwagę ilość dostępnego światła i potrzeby danego kwiatka, a na pewno uda się Wam stworzyć piękną, zieloną łazienkę.

Podobne artykuły

Butelkowa zieleń we wnętrzach
Ciemne odcienie zielonego koloru dobrze odnajdują się w każdym wnętrzu. Sprawdzamy, z czym najlepiej łączyć ten kolor i przedstawiamy...
czytaj więcej
Ozdoby na okno do łazienki
Każde okno wymaga odpowiedniej aranżacji. Dekoracja okna w łazience wymaga od nas doboru odpowiednich materiałów. Sprawdzamy...
czytaj więcej