Urządzamy łazienkę bez okna

Urządzamy łazienkę bez okna

Łazienka bez okna to częsta sytuacja we współczesnych mieszkaniach. Właścicielom starych domów może przeszkadzać łazienka na poddaszu bez okna dachowego. Aranżacja małego wnętrza pozbawionego dziennego światła w taki sposób, aby pozostało praktyczne i jasne wcale nie musi być jednak trudna. Łazienka bez okna może być jednocześnie bardzo efektowna – podpowiadamy, jak ją urządzić.
3:00 min
0
0

Rola i rodzaje wentylacji dla łazienki bez okna


Okno w łaience zapewnia nie tylko dopływ dziennego, naturalnego światła, ale wspomagają również naturalną wentylację i odprowadzenie wilgoci. W przypadku braku okna, taką rolę obejmuje wentylacja w łazience. Ponieważ takie pomieszczenie jest szczególnie narażone na szkodliwe działanie pary wodnej i wilgoci, prawidłowa wentylacja zapewni nam dobre samopoczucie, czyste powietrze i zapobiegnie rozwojowi chorobotwórczej pleśni i grzybów. Jaka wentylacja do łazienki okna będzie najlepsza?


Wentylacja grawitacyjna – to sieć kanałów wentylacyjnych zakończonych kratką, która pozwala odprowadzić zanieczyszczenia i wilgoć z pomieszczenia na zewnątrz budynku. Na jego miejsce doprowadza czyste, świeże powietrze. Wentylacja grawitacyjna działa na prostej zasadzie ruchu powietrza wynikającego z różnicy temperatur – zimne powietrze opada na dół, ogrzane unosi się do góry.


Wentylacja mechaniczna – system wyposażony w elementy zasilanie energią elektryczną. Często są to małe wentylatory, montowane w wylocie kanału. Warunkiem ich sprawności jest ciągła praca – wyłączony wentylator mechaniczny zatyka kanał wentylacyjny i zupełnie uniemożliwia wymianę powietrza. Wentylacji mechanicznej nie stosujemy w łazienkach z gazowymi urządzeniami grzewczymi, z otwartą komorą spalania.

Autor:
Redakcja
Data:
26.10.2021


Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych


Dodatkową wentylację pomieszczenia łazienkowego zapewnia skrzydło drzwiowe. Wymogi sanitarne narzucają, aby drzwi łazienkowe posiadały otwory wentylacyjne. Dolna część drzwi musi być wyposażona w kratkę, specjalne nawiewniki lub podcięcie. Otwory zapewnią dopływ świeżego powietrza do łazienki z innych pomieszczeń w domu. Aby zapewnić prawidłową wentylację łazienki, możemy na czas nieobecności w domu zostawiać otwarte drzwi łazienkowe. 

Co warto wiedzieć o drzwiach do łazienki?
Drzwi do łazienki muszą spełniać szereg wymogów, które sprawią, że będą nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Jak...
czytaj więcej
Jak wykonać hydroizolację łazienki?
Łazienka, ze względu na panujące w pomieszczeniach warunki jest szczególnie wymagającą przestrzenią. Ciągły kontakt z wodą, wilgocią i wysokimi temperaturami...
czytaj więcej

Gdzie najlepiej umieścić kratkę wentylacyjną do łazienki?


Górna krawędź kratki powinna znajdować się co najmniej 15 cm od sufitu. Wentylacja łazienki przez ścianę to popularne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną. Warunkiem działania tej wentylacji jest prawidłowa siła ciągu, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie poziomych kanałów wentylacyjnych. Kanały nie mogą przebiegać poziomo pod sufitem podwieszanym. Wyjątek od zasady, kiedy wentylacja łazienki w suficie może się sprawdzić, jest zastosowanie mechanicznego wspomagania. Kratka wentylacyjna z wentylatorem może być montowana zarówno na ścianie, jak i na suficie w instalacji wentylacyjnej z krótkim kolankiem.


Kratkę umieszczamy w głębi pomieszczenia, z dala od drzwi, aby powietrze przepływało swobodnie przez całą łazienkę. Nie zaklejamy kratki od zewnątrz ani nie wkładamy nic do środka kanału. Regularnie usuwamy kurz i brud z powierzchni kratki, a przynajmniej raz w roku powinniśmy zlecić przegląd drożności kanału wentylacyjnego kominiarzowi lub innej, przeszkolonej do tego celu osobie.

Mała łazienka w jasnej kolorystyce
Przykład aranżacji małej łazienki w mieszkaniu z kratką wentylacyjną umieszczoną pod sufitem. Projekt: Patryk Kowalski Design
#Styl nowoczesny
sprawdź

Jak oświetlić łazienkę bez okna?

Oświetlenie łazienki bez okna musi zastąpić brak naturalnego światła dziennego, dlatego warto dokładnie przemyśleć rodzaj i położenie różnych punktów oświetleniowych. Oświetlenie sufitowe łazienki może nie być wystarczające — plafon łazienkowy warto uzupełnić światłem kierunkowym, np. stosując kinkiety nad lustrem. Wykonywanie makijażu w łazience ułatwi oświetlenie nad lustrem łazienkowym. Unikajmy światła kierunkowego padającego bezpośrednio z góry na użytkownika — powoduje powstawanie cieni na twarzy i utrudnia wykonywanie makijażu czy golenie. Światło przy lustrze powinno być rozproszone, aby nie odbijało się w tafli. Dobrze sprawdzi się więc całkowicie zakryty lub mleczny klosz, który nie będzie oślepiający.

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?
Łazienka to pomieszczenie, w którym często brakuje naturalnego światła. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest więc niezwykle...
czytaj więcej

Do łazienki możemy też wprowadzić światło dekoracyjne. Oświetlenie ledowe do łazienki w formie praktycznych listew warto umieścić w szafkach i półkach lub przy wannie czy prysznicu. Lampy do części narażonych na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią muszą posiadać odpowiednią szczelność, dlatego oświetlenie nad wanną wybieramy z odpowiednim typem IP. Dwucyfrowa liczba poinformuje nas o stopniu ochrony: pierwsza określa stopień bezpieczeństwa zanieczyszczeniami stałymi np. kurzem i pyłem, druga mówi o szczelności na zachlapanie lub bezpośrednie zalanie wodą. Oprawy nad wannę i prysznic muszą być sklasyfikowane co najmniej jako IP44 lub IP45. Umieszczamy je na wysokości co najmniej 2,25 m od posadzki.

Wybierzmy żarówki o naturalnej temperaturze barwowej światła, najbardziej zbliżone do światła dziennego.

Jakie kolory do łazienki bez okna?

Brak światła dziennego wpływa również na percepcję kolorów w łazience. Jakie kolory do łazienki bez okna wybrać? Do optycznego powiększenia łazienki najlepiej sprawdzają się jasne odcienie, takie jak biel, beże, pastelowe róże, błękity i szarości. Mała łazienka w jasnym kolorze będzie zawsze dobrym wyborem. Szukajmy subtelnych wzorów, np. inspirowanych marmurem o delikatnym użyleniu lub drobnych kwiatów. Zaletą będą gładkie kafle z wykończeniem na wysoki połysk, szkliwione lub polerowane. Podobnie zachowają się duże lustra – tafle dodatkowo oświetlone rozproszonym, naturalnym światłem sprawią, że mała łazienka bez okna wyda się jasna i przestronna. Łazienka na poddaszu bez okna dachowego wyda się większa, jeśli umieścimy duże lustro na skosie.

Pomysł: beton i drewno w łazience bez okna

Nowoczesna łazienka w szarym kamieniu i heksagonach Paradyż Marvelstone
Mała łazienka w bloku w ciemnych odcieniach - ciemnoszare ściany równoważy jasnobeżowa podłoga i zabudowa w tym samym odcieniu drewna. Fot. Domni.pl
Paradyż Marvelstone Light Grey Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Excellent Fabrika KAEX.4030.730.LP
Parawan nawannowy
sprawdź
Excellent Ness CENL.3509.500.WH
Bezrantowa miska wisząca WC z deską
sprawdź
Omnires Y Y1234ALBL
Zestaw wannowo-prysznicowy z baterią termostatyczną, czarny
sprawdź
Paradyż Marvelstone Grey Heksagon Gres Szkl. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 17,1x19,8 cm
sprawdź
Excellent Wave Slim WAEX.WAV16WHS
Wanna prostokątna, 160x70 cm
sprawdź
Paradyż Craftland Brown Gres Szkl. Rekt.
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 14,8x119,8 cm
sprawdź
Excellent Cori CEAC.2401.WH
Umywalka nablatowa, 51 cm
sprawdź
Marvelstone
Marka Paradyż
sprawdź
Łazienka drewnopodona - projekt łazienki
Szarość z motywem betonu to popularny wybór do małych łazienek w bloku. Ciekawie wygląda w zestawieniu z ciepłymi odcieniami płytek drewnopodobnych. Projekt: KRWC Design
Nowoczesna, betonowa łazienka przełamana drewnem
Aranżacja małej łazienki z betonem i płytkami o wyglądzie drewnianych paneli. Fot. Synage
Deante Arnika Nero NAC N1QK
Zestaw prysznicowy z baterią, czarny
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Regine
Marka Azario
sprawdź
Omnires Marina DNR11XBLTR
Kabina prysznicowa walk-in, szkło przezroczyste, profile czarne, 110x200 cm
sprawdź
IÖ Elba AZMWELB.1416.01.129
Miska wisząca WC Rimless, bez deski, 54,5x36 cm, powłoka CLEAN PLUS +
sprawdź
Azario Regine Titan
Płytka podłogowa mat, 60x120 cm
sprawdź
Azario Wood Ribbon
Płytka podłogowa mat, 60x120 cm
sprawdź
Aranżacja niedużej łazienki w drewnie i kamieniu
Mała łazienka z wanną w bloku w szarych płytkach inspirowanych wyglądem kamienia. Fot. Domni.pl
Elita Skappa 70 145835
Umywalka meblowa, 71,2x1,8x46,7 cm
sprawdź
Opoczno Grand Wood Rustic Chocolate OP498-028-1
Płytka podłogowa, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Grand Wood
Marka Opoczno
sprawdź
Deante Alpinia NAC 01AM
Zestaw prysznicowy z baterią wannową, chrom
sprawdź
Excellent Aquaria WAEX.AQU17WH
Wanna prostokątna, 170x75 cm
sprawdź
Excellent Fliper KAAX.1309.800.LE
Parawan nawannowy dwuczęściowy, lewy
sprawdź
Opoczno Meer Stone Gris Satin NT577-001-1
Płytka ścienna, 24x74 cm
sprawdź
Meer
Marka Opoczno
sprawdź
IÖ Argus CAEZ.1404.545.WH
Miska podwieszana 54 cm, z deską wolnoopadającą
sprawdź
Elita Futuris 70 2S White 167219
Szafka podumywalkowa, 70 cm
sprawdź
IÖ Bjorn P47-0120-0256
Przycisk spłukujący, chrom połysk
sprawdź

Pomysł: beżowa łazienka bez okna

Szara łazienka z płytkami z wzorem fal
Wielkoformatowe kafle doskonale sprawdzają się w aranżacji małej łazienki bez okna. Fot. Synage
#Łagodne szarości
sprawdź
IÖ Elba AZMWELB.1416.01.129
Miska wisząca WC Rimless, bez deski, 54,5x36 cm, powłoka CLEAN PLUS +
sprawdź
Concrete Sea
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Concrete Sea Grey Matt NT1072-003-1
Płytka ścienna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Opoczno Concrete Sea Grey Structure Matt NT1072-004-1
Płytka ścienna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Deante Arnika Nero BQA N21K
Bateria umywalkowa z podwyższonym korpusem, z korkiem click-clack , czarna
sprawdź
Deante Arnika Nero BQA N10M
Bateria wannowa bez kompletu natryskowego, czarna
sprawdź
Opoczno Concrete Sea Grey Matt G1 NT1072-001-1
Płytka ścienno-podłogowa, 79,8x79,8 cm
sprawdź
IÖ Garda AZUMGAR.1215.01.125
Umywalka nablatowa, 50x40 cm
sprawdź
IÖ Etne WABL.ETD18WHS
Wanna prostokątna Duo Slim, 180x80 cm
sprawdź
Łazienka w kolekcji płytek Tubądzin Balance
Łagodny beż to sprawdzony sposób na stworzenie ponadczasowej aranżacji. Fot. Synage
Balance
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Balance Grey 1 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Tubądzin Wood Pile Natural STR
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm
sprawdź
Łazienka w aranżacji płytek Tubądzin Balance
W łazience bez okna warto postawić na dekoracyjne, odbijające światło akcenty, np. w postaci złotej umywalki czy baterii. Fot. Synage
Balance
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Balance Grey 1 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Minimalistyczna łazienka z kabiną walk-in
Beż można ożywić dodatkiem mocniejszego koloru, np. intensywnej zieleni. Fot. Domni.pl
Infinity
Marka Azario
sprawdź
Excellent Fabrika KAEX.4006.1200.LP
Ścianka walk-in, 120x200 cm
sprawdź
Azario Infinity Grey
Płytka uniwersalna mat, 60x120 cm
sprawdź
Azario Linois Roble
Płytka uniwersalna mat, 23,3x120 cm
sprawdź
IÖ Argus CAEZ.1404.545.WH
Miska podwieszana 54 cm, z deską wolnoopadającą
sprawdź
Linois
Marka Azario
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
IÖ Albano 1119-0125
Umywalka nablatowa z powłoką Clean Plus+, 45x45 cm, biała
sprawdź
Deante Arnika Nero NAC N9QP
Zestaw prysznicowy podtynkowy z baterią, czarny
sprawdź
Jasna łazienka glamour ze złotymi akcentami
W łazience w bloku warto zastosować prysznic walk-in bez brodzika - prosta ścianka ze szkła będzie niemal niewidoczna a wnętrze wyda się optycznie większe. Fot. Synage
Omnires Darling DA5012/1GL
Bateria umywalkowa, złota
sprawdź
Tubądzin Plain Stone
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Plain Stone
Marka Tubądzin
sprawdź
Omnires Marina DNR10XCRTR
Kabina prysznicowa walk-in, szkło przezroczyste, profile chrom, 100x200 cm
sprawdź
Cersanit Crea 38 K114-020
Umywalka okrągła, 38x38 cm
sprawdź
Cersanit Crea K114-015
Miska WC CleanOn podwieszana owalna (bez deski), 52x35,5x38 cm
sprawdź
#Złote przeboje
sprawdź
Tubądzin Plain Stone
Płytka podłogowa gresowa (gr. 8,5 mm), 44,8x44,8 cm
sprawdź
Tubądzin Plain Stone
Mozaika, 19,6x30,2 cm
sprawdź
Łazienka w drewnie z białymi akcentami
Dobrze sprawdza się też ponadczasowe zestawienie drewna z bielą - spodoba się miłośnikom przytulnego stylu skandynawskiego. Fot. Opoczno
Opoczno Selected Oak Beige OP458-011-1
Płytka ścienno-podłogowa, 22,1x89 cm
sprawdź
Opoczno Elissa Beige Glossy MT009-006-1
Płytka ścienna, 29x59,3 cm
sprawdź
Opoczno Elissa Beige Inserto Tree MD009-009
Dekor ścienny, 29x59,3 cm
sprawdź
Opoczno Glass Dark Beige Border New OD660-039
Listwa, 2x60 cm
sprawdź
Elissa
Marka Opoczno
sprawdź

Pomysł: marmurowa łazienka bez okna

Biała łazienka glamour z marmurem
Płytki w jasnym odcieniu z delikatnym wzorem marmuru świetnie sprawdzają się z aranżacji łazienek w bloku bez okna. Projekt: artdesign
#Inspirowane marmurem
sprawdź
Aranżacja łazienki z delikatnym różem i marmurem
Marmur ciekawie łączy się z kolorami, np. eleganckim pudrowym różem. Fot. Cersanit
Cersanit Ps804 White Glossy W563-001-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Cersanit Ps804 White Glossy Diamond Structure W563-002-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Cersanit Stay Classy Mosaic Karo WD563-004
Mozaika, 29,1x28,9 cm
sprawdź
Cersanit G434 White Satin W563-003-1
Płytka podłogowa, 42x42 cm
sprawdź
Stay Classy
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Crea 38 K114-020
Umywalka okrągła, 38x38 cm
sprawdź
#Pink chic
sprawdź
Cersanit Crea S701-212
Miska WC CleanOn podwieszana owalna z deską wolnoopadającą, 52x35,5x38 cm
sprawdź

Jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać – małe, czy wielkoformatowe? Duże płytki mają wiele zalet: mniejsza ilość fug, czyli widocznych podziałów pozytywnie wpływa na wrażenie większej przestrzeni. Warto więc zwrócić uwagę na wielkoformatowe kolekcje płytek do małej łazienki. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym efekcie, warto zastosować geometryczne mozaiki w wybranym fragmencie łazienki, np. na wannie czy w kabinie prysznicowej. Wprowadzą ciekawe przełamanie aranżacji, ale nie będą przytłaczające.

Rośliny które nie potrzebują światła

Kolor zielony pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a kwiaty w łazience poprawią mikroklimat pomieszczenia. Rośliny do ciemnych pomieszczeń, lubią dużą wilgotność powietrza i świetnie sprawdzą się w aranżacji łazienki bez okna to między innymi: 


Zamiokulkas – roślina o zaokrąglonych, zielonych liściach. Dobra na początek przygody z hodowlą roślin w łazience, odporna na szkodniki i choroby. Nie potrzebuje częstego nawożenia ani podlewania, dobrze radzi sobie z przesuszeniem i słabym oświetleniem.


Epipremnum – wysokoodporny kwiat do łazienki dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu.


Anturium – rośliny z efektownymi kwiatami o słodkim zapachu. Potrzebuje wysokich temperatur, rozproszonego światła i stale wilgotnego przepuszczalnego podłoża torfowego.

Jakie rośliny wybrać do łazienki?
Rośliny w łazience nie wydają się być dobrym pomysłem ze względu na trudne warunki w tym wnętrzu. Jest jednak wiele gatunków...
czytaj więcej

Dracena – wiele gatunków i podmian draceny sprawia, że każdy z miłośników roślin prostych w uprawie znajdzie w dracenach coś dla siebie. Draceny dobrze rosną w wilgotnym podłożu i umiarkowanym oświetleniu.


Skrzydłokwiat – Bardzo dekoracyjna i efektowna roślina z białymi kwiatami, żywy oczyszczacz powietrza. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć cały rok. Skrzydłokwiat potrzebuje wilgotnego podłoża i rozproszonego światła.


Pamiętajmy, że nawet rośliny do ciemnych pomieszczeń potrzebują światła, dlatego co kilka dni warto zapewnić im dostęp do światła w innym pomieszczeniu. Nie wszystkie gatunki lubią częste zmiany miejsca, dlatego przed zakupem nowej rośliny do łazienki warto dowiedzieć się jak najwięcej o sposobie jej uprawy. Naturalne rośliny może zastąpić też sztuczny kwiat do łazienki – wybierzmy te z materiału odpornego na działanie wilgoci.

Podobne artykuły

Najczęstsze błędy przy projektowaniu łazienki
Remont łazienki nie należy do najtańszych przedsięwzięć, dlatego aby uniknąć późniejszego rozczarowania czy nawet problemów...
czytaj więcej
Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku?
Im mniejsza przestrzeń, tym rozważniej trzeba planować rozmieszczenie sprzętów, dobór kolorów, ceramiki i armatury. Podpowiadamy...
czytaj więcej