Urządzamy łazienkę bez okna
Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych
Dodatkową wentylację pomieszczenia łazienkowego zapewnia skrzydło drzwiowe. Wymogi sanitarne narzucają, aby drzwi łazienkowe posiadały otwory wentylacyjne. Dolna część drzwi musi być wyposażona w kratkę, specjalne nawiewniki lub podcięcie. Otwory zapewnią dopływ świeżego powietrza do łazienki z innych pomieszczeń w domu. Aby zapewnić prawidłową wentylację łazienki, możemy na czas nieobecności w domu zostawiać otwarte drzwi łazienkowe.
Gdzie najlepiej umieścić kratkę wentylacyjną do łazienki?
Górna krawędź kratki powinna znajdować się co najmniej 15 cm od sufitu. Wentylacja łazienki przez ścianę to popularne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną. Warunkiem działania tej wentylacji jest prawidłowa siła ciągu, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie poziomych kanałów wentylacyjnych. Kanały nie mogą przebiegać poziomo pod sufitem podwieszanym. Wyjątek od zasady, kiedy wentylacja łazienki w suficie może się sprawdzić, jest zastosowanie mechanicznego wspomagania. Kratka wentylacyjna z wentylatorem może być montowana zarówno na ścianie, jak i na suficie w instalacji wentylacyjnej z krótkim kolankiem.
Kratkę umieszczamy w głębi pomieszczenia, z dala od drzwi, aby powietrze przepływało swobodnie przez całą łazienkę. Nie zaklejamy kratki od zewnątrz ani nie wkładamy nic do środka kanału. Regularnie usuwamy kurz i brud z powierzchni kratki, a przynajmniej raz w roku powinniśmy zlecić przegląd drożności kanału wentylacyjnego kominiarzowi lub innej, przeszkolonej do tego celu osobie.
Jak oświetlić łazienkę bez okna?
Oświetlenie łazienki bez okna musi zastąpić brak naturalnego światła dziennego, dlatego warto dokładnie przemyśleć rodzaj i położenie różnych punktów oświetleniowych. Oświetlenie sufitowe łazienki może nie być wystarczające — plafon łazienkowy warto uzupełnić światłem kierunkowym, np. stosując kinkiety nad lustrem. Wykonywanie makijażu w łazience ułatwi oświetlenie nad lustrem łazienkowym. Unikajmy światła kierunkowego padającego bezpośrednio z góry na użytkownika — powoduje powstawanie cieni na twarzy i utrudnia wykonywanie makijażu czy golenie. Światło przy lustrze powinno być rozproszone, aby nie odbijało się w tafli. Dobrze sprawdzi się więc całkowicie zakryty lub mleczny klosz, który nie będzie oślepiający.
Do łazienki możemy też wprowadzić światło dekoracyjne. Oświetlenie ledowe do łazienki w formie praktycznych listew warto umieścić w szafkach i półkach lub przy wannie czy prysznicu. Lampy do części narażonych na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią muszą posiadać odpowiednią szczelność, dlatego oświetlenie nad wanną wybieramy z odpowiednim typem IP. Dwucyfrowa liczba poinformuje nas o stopniu ochrony: pierwsza określa stopień bezpieczeństwa zanieczyszczeniami stałymi np. kurzem i pyłem, druga mówi o szczelności na zachlapanie lub bezpośrednie zalanie wodą. Oprawy nad wannę i prysznic muszą być sklasyfikowane co najmniej jako IP44 lub IP45. Umieszczamy je na wysokości co najmniej 2,25 m od posadzki.
Wybierzmy żarówki o naturalnej temperaturze barwowej światła, najbardziej zbliżone do światła dziennego.
Jakie kolory do łazienki bez okna?
Brak światła dziennego wpływa również na percepcję kolorów w łazience. Jakie kolory do łazienki bez okna wybrać? Do optycznego powiększenia łazienki najlepiej sprawdzają się jasne odcienie, takie jak biel, beże, pastelowe róże, błękity i szarości. Mała łazienka w jasnym kolorze będzie zawsze dobrym wyborem. Szukajmy subtelnych wzorów, np. inspirowanych marmurem o delikatnym użyleniu lub drobnych kwiatów. Zaletą będą gładkie kafle z wykończeniem na wysoki połysk, szkliwione lub polerowane. Podobnie zachowają się duże lustra – tafle dodatkowo oświetlone rozproszonym, naturalnym światłem sprawią, że mała łazienka bez okna wyda się jasna i przestronna. Łazienka na poddaszu bez okna dachowego wyda się większa, jeśli umieścimy duże lustro na skosie.
Pomysł: beton i drewno w łazience bez okna
Pomysł: beżowa łazienka bez okna
Pomysł: marmurowa łazienka bez okna
Jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać – małe, czy wielkoformatowe? Duże płytki mają wiele zalet: mniejsza ilość fug, czyli widocznych podziałów pozytywnie wpływa na wrażenie większej przestrzeni. Warto więc zwrócić uwagę na wielkoformatowe kolekcje płytek do małej łazienki. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym efekcie, warto zastosować geometryczne mozaiki w wybranym fragmencie łazienki, np. na wannie czy w kabinie prysznicowej. Wprowadzą ciekawe przełamanie aranżacji, ale nie będą przytłaczające.
Rośliny które nie potrzebują światła
Kolor zielony pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a kwiaty w łazience poprawią mikroklimat pomieszczenia. Rośliny do ciemnych pomieszczeń, lubią dużą wilgotność powietrza i świetnie sprawdzą się w aranżacji łazienki bez okna to między innymi:
Zamiokulkas – roślina o zaokrąglonych, zielonych liściach. Dobra na początek przygody z hodowlą roślin w łazience, odporna na szkodniki i choroby. Nie potrzebuje częstego nawożenia ani podlewania, dobrze radzi sobie z przesuszeniem i słabym oświetleniem.
Epipremnum – wysokoodporny kwiat do łazienki dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu.
Anturium – rośliny z efektownymi kwiatami o słodkim zapachu. Potrzebuje wysokich temperatur, rozproszonego światła i stale wilgotnego przepuszczalnego podłoża torfowego.
Dracena – wiele gatunków i podmian draceny sprawia, że każdy z miłośników roślin prostych w uprawie znajdzie w dracenach coś dla siebie. Draceny dobrze rosną w wilgotnym podłożu i umiarkowanym oświetleniu.
Skrzydłokwiat – Bardzo dekoracyjna i efektowna roślina z białymi kwiatami, żywy oczyszczacz powietrza. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć cały rok. Skrzydłokwiat potrzebuje wilgotnego podłoża i rozproszonego światła.
Pamiętajmy, że nawet rośliny do ciemnych pomieszczeń potrzebują światła, dlatego co kilka dni warto zapewnić im dostęp do światła w innym pomieszczeniu. Nie wszystkie gatunki lubią częste zmiany miejsca, dlatego przed zakupem nowej rośliny do łazienki warto dowiedzieć się jak najwięcej o sposobie jej uprawy. Naturalne rośliny może zastąpić też sztuczny kwiat do łazienki – wybierzmy te z materiału odpornego na działanie wilgoci.