Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie, w którym często brakuje naturalnego światła. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest więc niezwykle ważne, abyśmy komfortowo mogli korzystać z niej o każdej porze dnia i nocy. Tak prywatna przestrzeń, w której spędzamy dużo czasu w pojedynkę, wymaga odpowiedniej oprawy. O czym więc należy pamiętać, aby prawidłowo oświetlić łazienkę?
3:00 min
0
3

Łazienka jest często pomieszczeniem pozbawionym okien. Zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym nie możemy liczyć na naturalne światło. Wiele osób zapomina, że kluczem do uzyskania najlepszych efektów jest prawidłowe zaplanowanie i przygotowanie projektu. Projekt rozmieszczenia instalacji elektrycznej łazienki powinniśmy więc zacząć od określenia rodzajów potrzebnego światła. Prace montażowe instalacji elektrycznej muszą być przeprowadzone odpowiednio wcześniej, przed położeniem płytek, montażem armatury i mebli.

Autor:
Redakcja
Data:
17.07.2019
Łazienka z marmurową płytką wielkoformatową Tubądzin Specchio Carrara
Wolnostojące lampy są rzadziej spotykane w łazienkach., jednak mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym w wyjątkowym salonie kąpielowym. Fot. Tubądzin
Specchio Carrara
Specchio Carrara
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Specchio Carrara A/B POL
Tubądzin Specchio Carrara A/B POL
Zestaw dwóch płyt, 2*239,8x119,8 cm
sprawdź

Rodzaje światła łazienkowego

Najważniejsze jest oświetlenie „robocze”, czyli znajdujące się strefie umywalkowej przy lustrze. Najlepiej, jeśli będzie umieszczone mniej więcej na wysokości wzroku użytkowników łazienki. Możemy tu zastosować symetrycznie umieszczone kinkiety lub lampy wiszące, w zależności od upodobań i stylu łazienki. Dzięki temu nasza twarz w lustrze będzie lepiej doświetlona, możemy więc dokładniej się ogolić czy lepiej wykonać makijaż. 

Tylko biel Omnires Apure
Dokładne oświetlenie strefy umywalkowej pozwoli na łatwe wykonanie codziennego makijażu w łazience. Fot. Omnires
Omnires Apure AP2212CRB
Omnires Apure AP2212CRB
Bateria umywalkowa, wysoka
sprawdź
Apure
Apure
Marka Omnires
sprawdź

Kolejnym rodzajem jest górne oświetlenie górne. To zazwyczaj oświetlenie rozproszone, które umieszczone jest w centralnym punkcie pomieszczenia. Może pełnić funkcję dekoracyjną: ciekawa forma klosza lub żyrandola z pewnością stworzy we wnętrzu piękny akcent.
W większych pomieszczeniach możemy zastosować 2 lub więcej punktów górnego oświetlenia, aby pracowało równomiernie na całej powierzchni sufitu.

Jako oświetlenie dopełniające warto zastosować oświetlenie dekoracyjne. W tej kategorii umieścimy wszystkie rodzaje ledowych pasków we wnękach ścian, sufitów lub oświetlenie łazienkowych mebli. To bardzo delikatne światło, które dodaje wnętrzu klimatu. Różnego rodzaju świeczki lub lampiony również możemy określić mianem oświetlenia dekoracyjnego. Jest ono szczególnie ważne, jeśli chcemy stworzyć w łazience strefę SPA lub zaaranżować własny salon kąpielowy.

Kamienna ściana w łazience Cersanit Hika
Ukryte, dekoracyjne oświetlenie w łazience dodaje wnętrzom elegancji. Fot. Cersanit
Hika
Hika
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Hika terazzo mix colors lappato W1010-002-1
Cersanit Hika terazzo mix colors lappato W1010-002-1
Płytka uniwersalna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Cersanit Hika white lappato W1010-006-1
Cersanit Hika white lappato W1010-006-1
Płytka uniwersalna, 39,8x119,8 cm
sprawdź

Włączniki światła

Pierwszy włącznik światła powinien znajdować się przed wejściem do łazienki, po stronie klamki. Uruchomimy nim oświetlenie górne. W tym miejscu warto dodać również klawisz włączający oświetlenie dopełniające, np. LED we wnęce sufitowej i meblach. To dobre rozwiązanie dla osób korzystających z toalety w nocy oraz dzieci – światło jest delikatne, nie oślepia ani niepotrzebnie nie rozbudza. Osobnym włącznikiem możemy zapalić oświetlenie przy lustrze.

ciekawe pomysły

Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie ściemniacza w oświetleniu górnym. Pozwoli to na regulację natężenia: nie oślepi domowników korzystających z łazienki nad ranem, a wieczorem wprowadzi w pomieszczeniu wyciszający, relaksujący nastrój.

Łazienka glamour z kolekcją Kludi Adlon
Dekoracyjne oświetlenie górne podkreśla styl wnętrza i dodaje mu wyszukanego charakteru. Fot. Kludi
Kludi Adlon 2751005
Kludi Adlon 2751005
Głowica natrysku, chrom
sprawdź
Kludi Adlon 5104305G5
Kludi Adlon 5104305G5
Bateria umywalkowa, chrom
sprawdź
Kludi Adlon 5152405G5
Kludi Adlon 5152405G5
Bateria wannowo-prysznicowa, chrom
sprawdź
Adlon
Adlon
Marka Kludi
sprawdź

Barwa światła

Barwa światła w pomieszczeniu powinna być możliwie najbardziej zbliżona do koloru światła naturalnego. Tylko ten rodzaj nie zaburzy nam percepcji kolorów i kształtów w niewielkim pomieszczeniu. Temperatura światła żarówek powinna więc wynosić między 4000 a 5000K. Wszystkie źródła światła w pomieszczeniu powinny mieć taką samą temperaturę, zwłaszcza jeśli stosujemy rozwiązania LED. To częsty błąd, który zdarza się popełnić np. przy wymianie przepalonej żarówki. 

Biała łazienka z mozaiką i ozdobnymi płytkami Paradyż Tel Awiv
Kinkiety to coraz popularniejszy sposób na stylowe oświetlenie strefy umywalki. Fot. Ceramika Paradyż
Wnętrza w bieli
#Wnętrza w bieli
sprawdź
Tel Awiv
Tel Awiv
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Tel Awiv Bianco Mozaika Szklana K.4,8X4,8
Paradyż Tel Awiv Bianco Mozaika Szklana K.4,8X4,8
Mozaika, 29,8x29,8 cm
sprawdź
Paradyż Tel Awiv Bianco Ściana A Struktura Rekt.
Paradyż Tel Awiv Bianco Ściana A Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Aranżacja małej łazienki
Mała łazienka często stwarza duży problem przy aranżacji. Na kilku metrach kwadratowych powierzchni trzeba zmieścić wiele...
czytaj więcej
Łazienka w stylu industrialnym
Beton, cegła, metal oraz szkło w połączeniu z wyszukanymi dodatkami to kwintesencja miejskiego stylu. Z pozoru surowe, chłodne...
czytaj więcej