
Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?
Rodzaje światła łazienkowego
Najważniejsze jest oświetlenie „robocze”, czyli znajdujące się strefie umywalkowej przy lustrze. Najlepiej, jeśli będzie umieszczone mniej więcej na wysokości wzroku użytkowników łazienki. Możemy tu zastosować symetrycznie umieszczone kinkiety lub lampy wiszące, w zależności od upodobań i stylu łazienki. Dzięki temu nasza twarz w lustrze będzie lepiej doświetlona, możemy więc dokładniej się ogolić czy lepiej wykonać makijaż. Należy pamiętać także o rozstawieniu źródeł światła w symetryczny sposób. Dzięki temu na naszej twarzy nie będzie powstawał cień. Należy też dobrze dobrać natężenie światła, by obraz odbijany w lustrze nie był przekłamany. Jeżeli zastanawiacie się jak dobrze oświetlić lustro w łazience, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu.
Kolejnym rodzajem jest oświetlenie górne. To zazwyczaj oświetlenie rozproszone, które umieszczone jest w centralnym punkcie pomieszczenia. Może pełnić funkcję dekoracyjną: ciekawa forma klosza lub żyrandola z pewnością stworzy we wnętrzu piękny akcent.
W większych pomieszczeniach możemy zastosować 2 lub więcej punktów górnego oświetlenia, aby pracowało równomiernie na całej powierzchni sufitu.
W pomieszczeniach bez okna, gdzie sztuczne oświetlenie zastępuje naturalne ważne jest, by oświetlało całe pomieszczenie. Można osiągnąć satysfakcjonujący efekt odpowiednio rozpraszając promienie. Najlepiej w tym celu sprawdzą się światła halogenowe lub plafony w centrum pomieszczenia.
Jako oświetlenie dopełniające warto zastosować oświetlenie dekoracyjne. W tej kategorii umieścimy wszystkie rodzaje ledowych pasków we wnękach ścian, sufitów lub oświetlenie łazienkowych mebli. To bardzo delikatne światło, które dodaje wnętrzu klimatu. Różnego rodzaju świeczki lub lampiony również możemy określić mianem oświetlenia dekoracyjnego. Jest ono szczególnie ważne, jeśli chcemy stworzyć w łazience strefę SPA lub zaaranżować własny salon kąpielowy. Zainstalowanie oświetlenia budującego klimat w strefie kąpielowej sprawi, że komfort wypoczynku na pewno wzrośnie.
Włączniki światła
Pierwszy włącznik światła powinien znajdować się przed wejściem do łazienki, po stronie klamki. Uruchomimy nim oświetlenie górne. W tym miejscu warto dodać również klawisz włączający oświetlenie dopełniające, np. LED we wnęce sufitowej i meblach. To dobre rozwiązanie dla osób korzystających z toalety w nocy oraz dzieci – światło jest delikatne, nie oślepia ani niepotrzebnie nie rozbudza. Osobnym włącznikiem możemy zapalić oświetlenie przy lustrze.
Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie ściemniacza w oświetleniu górnym. Pozwoli to na regulację natężenia: nie oślepi domowników korzystających z łazienki nad ranem, a wieczorem wprowadzi w pomieszczeniu wyciszający, relaksujący nastrój.

Barwa światła do łazienki
Barwa światła w pomieszczeniu powinna być możliwie najbardziej zbliżona do koloru światła naturalnego. Tylko ten rodzaj nie zaburzy nam percepcji kolorów i kształtów w niewielkim pomieszczeniu. Temperatura światła żarówek powinna więc wynosić między 4000 a 5000K. Wszystkie źródła światła w pomieszczeniu powinny mieć taką samą temperaturę, zwłaszcza jeśli stosujemy rozwiązania LED. To częsty błąd, który zdarza się popełnić np. przy wymianie przepalonej żarówki.

Jak oświetlić niewielką łazienkę?
Małe wnętrze oznacza często duże wyzwanie aranżacyjne. Planując oświetlenie niewielkiej łazienki, powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych faktów. Światło odgrywa bowiem dużą rolę w mniejszych wnętrzach – potrafi je wizualnie powiększyć. Szczególnie tyczy się to światła dziennego, dlatego gdy nie mamy do niego dostępu, tym bardziej musimy dobrze zaplanować rozmieszczenie oświetlenia.

Nawet w małej łazience powinny być dwa rodzaje oświetlenia – główne nad sufitem oraz punktowe nad lustrem. Najlepiej by były podłączone na dwóch, niezależnych obwodach, byśmy mogli dowolnie manipulować ustawieniem światła w zależności od naszych potrzeb. Wybierając oświetlenie główne, należy pamiętać, że musi spełniać dwa podstawowe wymogi: musi dawać równomierne, rozproszone światło i zajmować jak najmniej miejsca. Dlatego wisząca lampa nie jest najlepszą propozycją, gdyż zabiera ona cenną przestrzeń. Dobrą alternatywą będą np. lampki halogenowe z oprawami wpuszczanymi w podwieszany sufit. Nie tylko nie będą zajmować przestrzeni, ale powiększą też wizualnie naszą łazienkę, sprawiając, że wyda się wyższa.
Barwa światła w małej łazience jest równie ważna, co odpowiednie rozmieszczenie jego źródeł. W niewielkim wnętrzu dobrze jest zdecydować się na lampy dające zimne światło. Tak jak ciepłe światło sprawia, że przestrzeń wydaje się przytulniejsza, zimne sprawia, że wydaje się większa. Dlatego doskonale nada się do niewielkiego wnętrza. Przy lustrze warto zdecydować się na światło o neutralnej barwie. Jest ona najbardziej zbliżona do światła dziennego, dzięki czemu będziemy mieli gwarancje, że na zewnątrz makijaż wygląda tak samo, jak w odbiciu.
Podobne artykuły

