Co warto wiedzieć o drzwiach do łazienki?
Kierunek otwierania drzwi łazienkowych
Drzwi w łazience muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, nie utrudniając przejścia. W świetle skrzydła nie mogą znajdować się inne drzwi, meble ani elementy wyposażenia, które ograniczają kąt otwierania drzwi. To umożliwi dotarcie do łazienki w trudnych sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu i życiu, kiedy osoba znajdująca się w środku ulegnie wypadkowi lub straci przytomność.
Odprowadzenie wilgoci i wentylacja drzwi łazienkowych
W małym, pełnym wilgoci pomieszczeniu musimy zapewnić jej odpowiednie odprowadzenie. Oprócz kratek wentylacyjnych taką funkcję spełniają również drzwi łazienkowe. Dobrej jakości drzwi łazienkowe mają kratkę lub tuleje wentylacyjne, umieszczone w dolnej części skrzydła. Tuleje są często osłonięte dekoracyjnymi nakładkami. Musimy pamiętać, że same tuleje nie zapewnią odpowiedniej cyrkulacji powietrza między łazienką a resztą pomieszczeń, ponieważ ich powierzchnia otworów jest zbyt mała. Łączna powierzchnia otworów dla dopływu powietrza musi być większa lub równa 0,022 m².
Drzwi łazienkowe mogą mieć też podcięcie wentylacyjne, czyli szczelinę umiejscowioną w dolnej krawędzi drzwi, tworzącą otwór między podłogą a skrzydłem. Najbardziej skuteczne są szczeliny o szerokości ok. 80% skrzydła, czyli prawie na całej szerokości drzwi do łazienki. Jest to estetyczne i niemal niewidoczne rozwiązanie, które zapewni najlepszą cyrkulację powietrza.
Zamek do drzwi łazienkowych
Zamek montujemy, aby zapewnić maksimum prywatności podczas korzystania z łazienki. Szukajmy modeli zamków z rozetą, która pozwala na otwarcie ich śrubokrętem od zewnątrz. To doskonały kompromis między bezpieczeństwem a komfortem.
Jak dopasować drzwi do łazienki?
Drzwi do łazienki powinny wpasowywać się w obie aranżacje: przedpokoju oraz wnętrza łazienki. Coraz częściej decydujemy się na wybór jednakowych drzwi do łazienki oraz wnętrz znajdujących się w bliskim sąsiedztwie, w takim przypadku dobrze sprawdzą się drzwi tzw. pełne. Takie modele gwarantują pełną prywatność i występują w wielu wariantach wykończenia, dlatego łatwo dopasujemy je do innych drzwi w przedpokoju. Ciekawym rozwiązaniem są także drzwi do malowania – możemy je pokryć farbą w odcieniu odpowiadającym kolorom ścian po każdej ze stron skrzydła i idealnie zespolić je z naszymi aranżacjami.
Drzwi do małej łazienki bez okna powinny być wyposażone w przeszklenie. Szybki dodatkowo doświetlą pomieszczenie z zewnątrz, pozwalając na przenikanie światła z korytarza czy pokoju, przy którym znajduje się łazienka. Ażurowe skrzydło z przeszkleniami nie przytłoczy małej przestrzeni. Drzwi z szybką możemy wybierać spośród wielu dekoracyjnych i funkcjonalnych wariantów. Najlepiej sprawdzi się szkło matowe, tłoczone, z ornamentem, naklejką czy nawet witrażowe. Muszą być wykonane z lekkich, hartowanych i bezpiecznych w użyciu tafli, szlifowanych na krawędziach. Tańszą alternatywą, ale nie tak elegancką, są tafle z akrylu, plexiglasu lub innego tworzywa sztucznego.
Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych łazienkach są drzwi ukryte, które świetnie sprawdzą się w minimalistycznych projektach wnętrz. Jeśli w naszej łazience planujemy drzwi z ukrytą ościeżnicą, ich montaż należy przeprowadzić na wczesnym etapie, przed tynkowaniem ścian.
Bogata oferta drzwi łazienkowych dostępnych na rynku może przyprawiać o zawrót głowy. W domu czy niewielkim mieszkaniu warto ujednolicić rodzaj drzwi. Szukajmy w obrębie jednej kolekcji drzwi do pokojów oraz drzwi do łazienki, wtedy zyskamy pewność, że każda z przestrzeni będzie wyglądała spójnie i estetycznie.