Co warto wiedzieć o drzwiach do łazienki?

Co warto wiedzieć o drzwiach do łazienki?

Drzwi do łazienki muszą spełniać szereg wymogów, które sprawią, że będą nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Jak wybrać drzwi łazienkowe, aby były trwałe, bezpieczne i zgodne z przepisami zawartymi w prawie budowlany?
4:00 min
0
0

Drzwi łazienkowe – wymagania prawne


Drzwi łazienkowe musimy zaplanować na etapie planowania aranżacji wnętrza. Ich rozmiar i umiejscowienie musi zapewniać komfortowy i bezpieczny dostęp do pomieszczenia. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wewnętrzne drzwi do łazienki muszą mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy oraz minimum 2 metry wysokości. Jeśli projektowana łazienka ma nietypowy kształt lub musimy zmieścić w niej więcej funkcji, możemy wykorzystać drzwi o szerokości 70 cm. Jeśli nie zmuszają nas to tego warunki pomieszczenia, warto trzymać się standardowych, komfortowych i bezpiecznych w użytkowaniu rozmiarów drzwi do łazienki.

Autor:
Redakcja
Data:
24.07.2020
Aktualizacja:
28.09.2022
Aranżacja jasnej łazienki z drewnianymi akcentami
Kolorystka drzwi łazienkowych powinna być spójna z odcieniem drzwi w całym mieszkaniu. Wybierając jeden kolor lub rodzaj drewna, np. dąb, czy biel i konsekwentnie stosując go podczas aranżacji, uzyskamy spójne wnętrze. Fot. Koło
Koło Geo 560.121.00.3
Kabina półokrągła, drzwi rozsuwne, szkło przezroczyste, profile chrom, 90x190 cm
sprawdź
Koło Modo 89425000
Szafka podumywalkowa, 59x55x47,9 cm
sprawdź
Geo
Marka Koło
sprawdź
Koło Modo L39123000
Zestaw Miska WC z deską, 53x35,5 cm
sprawdź

Kierunek otwierania drzwi łazienkowych

Drzwi w łazience muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, nie utrudniając przejścia. W świetle skrzydła nie mogą znajdować się inne drzwi, meble ani elementy wyposażenia, które ograniczają kąt otwierania drzwi. To umożliwi dotarcie do łazienki w trudnych sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu i życiu, kiedy osoba znajdująca się w środku ulegnie wypadkowi lub straci przytomność.

Azario Modun i łazienka w drewnie
Drewniane drzwi łazienkowe z ozdobnym frezem podkreślą charakter projektowanej przestrzeni. Fot. Synage
Excellent Ness CENL.3509.500.WH
Bezrantowa miska wisząca WC z deską
sprawdź
Omnires Parma PM7410BL
Bateria umywalkowa, czarny mat
sprawdź
Azario Bataro Bianco
Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Bataro
Marka Azario
sprawdź
New Trendy New Soleo Black D-0248A
Drzwi prysznicowe, 130x195 cm
sprawdź
Azario Modun Marfil
Płytka podłogowa mat, 45x90 cm
sprawdź
Omnires Parma PM7444BL
Zestaw prysznicowy natynkowy z baterią, czarny mat
sprawdź
Modun
Marka Azario
sprawdź

Odprowadzenie wilgoci i wentylacja drzwi łazienkowych

W małym, pełnym wilgoci pomieszczeniu musimy zapewnić jej odpowiednie odprowadzenie. Oprócz kratek wentylacyjnych taką funkcję spełniają również drzwi łazienkowe. Dobrej jakości drzwi łazienkowe mają kratkę lub tuleje wentylacyjne, umieszczone w dolnej części skrzydła. Tuleje są często osłonięte dekoracyjnymi nakładkami. Musimy pamiętać, że same tuleje nie zapewnią odpowiedniej cyrkulacji powietrza między łazienką a resztą pomieszczeń, ponieważ ich powierzchnia otworów jest zbyt mała. Łączna powierzchnia otworów dla dopływu powietrza musi być większa lub równa 0,022 m².

Drzwi łazienkowe mogą mieć też podcięcie wentylacyjne, czyli szczelinę umiejscowioną w dolnej krawędzi drzwi, tworzącą otwór między podłogą a skrzydłem. Najbardziej skuteczne są szczeliny o szerokości ok. 80% skrzydła, czyli prawie na całej szerokości drzwi do łazienki. Jest to estetyczne i niemal niewidoczne rozwiązanie, które zapewni najlepszą cyrkulację powietrza.

Ciemne kamienie na poddaszu
Drzwi łazienkowe z podcięciem pozwalają na efektywne odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia. Projekt: Smolik i Wiatrowska architektura wnętrz

Zamek do drzwi łazienkowych

Zamek montujemy, aby zapewnić maksimum prywatności podczas korzystania z łazienki. Szukajmy modeli zamków z rozetą, która pozwala na otwarcie ich śrubokrętem od zewnątrz. To doskonały kompromis między bezpieczeństwem a komfortem.

Żółte drzwi łazienkowe ozdobione graffiti
W tej industrialnej łazience zdecydowano się na oryginalne drzwi, które ozdobiono artystycznym graffiti. Projekt: Daria Przewłócka. Fot. INKADR
Loftowa łazienka ze stalową miską WC i umywalką z czerwoną baterią
Projekt: Daria Przewłócka. Fot. INKADR

Jak dopasować drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki powinny wpasowywać się w obie aranżacje: przedpokoju oraz wnętrza łazienki. Coraz częściej decydujemy się na wybór jednakowych drzwi do łazienki oraz wnętrz znajdujących się w bliskim sąsiedztwie, w takim przypadku dobrze sprawdzą się drzwi tzw. pełne. Takie modele gwarantują pełną prywatność i występują w wielu wariantach wykończenia, dlatego łatwo dopasujemy je do innych drzwi w przedpokoju. Ciekawym rozwiązaniem są także drzwi do malowania – możemy je pokryć farbą w odcieniu odpowiadającym kolorom ścian po każdej ze stron skrzydła i idealnie zespolić je z naszymi aranżacjami.

Stylowa biało-szara łazienka na poddaszu
Do łazienki możemy wybrać jednolite drzwi, które będą współgrać z zabudową meblową. Fot. Synage
IÖ Argus CAEZ.1404.545.WH
Miska podwieszana 54 cm, z deską wolnoopadającą
sprawdź
Azario Artic Super White Poler
Płytka podłogowa gresowa 60x120 cm
sprawdź
IÖ Nemi slim
Umywalka nablatowa, 50x31 cm
sprawdź
IÖ Lars P67-0120-0256
Przycisk spłukujący, chrom połysk
sprawdź
Cersanit Crea 100 Szary Mat S924-020
Szafka z blatem uniwersalnym, 99,4x53x45 cm
sprawdź
Azario Nevesta Satin
Płytka ścienna, 30x90 cm
sprawdź

Drzwi do małej łazienki bez okna powinny być wyposażone w przeszklenie. Szybki dodatkowo doświetlą pomieszczenie z zewnątrz, pozwalając na przenikanie światła z korytarza czy pokoju, przy którym znajduje się łazienka. Ażurowe skrzydło z przeszkleniami nie przytłoczy małej przestrzeni. Drzwi z szybką możemy wybierać spośród wielu dekoracyjnych i funkcjonalnych wariantów. Najlepiej sprawdzi się szkło matowe, tłoczone, z ornamentem, naklejką czy nawet witrażowe. Muszą być wykonane z lekkich, hartowanych i bezpiecznych w użyciu tafli, szlifowanych na krawędziach. Tańszą alternatywą, ale nie tak elegancką, są tafle z akrylu, plexiglasu lub innego tworzywa sztucznego.

Długa, drewniana zabudowa w łazience
Białe drzwi z delikatnym, pionowym przeszkleniem. Projekt: KT Projektowanie Wnętrz Sp. z o.o.

Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych łazienkach są drzwi ukryte, które świetnie sprawdzą się w minimalistycznych projektach wnętrz. Jeśli w naszej łazience planujemy drzwi z ukrytą ościeżnicą, ich montaż należy przeprowadzić na wczesnym etapie, przed tynkowaniem ścian.

Biała łazienka przy sypialni z wanną i kabiną prysznicową
W tym projekcie łazienki obok sypialni wybrano tzw. "drzwi ukryte" w białym kolorze. Projekt: 4ma projekt. Fot. Straw Art
#Wnętrza w bieli
sprawdź

Bogata oferta drzwi łazienkowych dostępnych na rynku może przyprawiać o zawrót głowy. W domu czy niewielkim mieszkaniu warto ujednolicić rodzaj drzwi. Szukajmy w obrębie jednej kolekcji drzwi do pokojów oraz drzwi do łazienki, wtedy zyskamy pewność, że każda z przestrzeni będzie wyglądała spójnie i estetycznie.

Podobne artykuły

Urządzamy łazienkę z oknem
Okno w łazience dostarcza nam wiele światła w ciągu dnia, ale zwłaszcza w małych pomieszczeniach, ogranicza nam możliwości...
czytaj więcej
Jak dobrać drzwi do podłogi?
Posadzki pomieszczenia stanowią główną bazę aranżacji — zmieniamy je zdecydowanie rzadziej, niż kolory ściany lub mebli....
czytaj więcej