Urządzamy łazienkę z oknem

Urządzamy łazienkę z oknem

Okno w łazience dostarcza nam wiele światła w ciągu dnia, ale zwłaszcza w małych pomieszczeniach, ogranicza nam możliwości układu funkcjonalnego. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę z oknem i jaką aranżację okna wybrać.
1:00 min
0
1

Lokalizacja okna w łazience determinuje nasz układ funkcjonalny wnętrza. Jeśli okno umieszczone jest odpowiednio wysoko, możemy umieścić tam wannę, albo stelaż do wiszącej miski wc. W przypadku nisko umiejscowionego okna, takie miejsce może okazać się dobrym miejscem na umieszczenie mebli łazienkowych, czy pralki. Ścianę z umywalką i lustrem polecamy umieścić na prostopadłej ścianie, dzięki czemu unikniemy odbić promieni słonecznych w lustrzanej tafli. Planując rozmieszczenie sprzętów w łazience, pamiętajmy, żeby zachować możliwość swobodnego otwierania okna.

Autor:
Redakcja
Data:
28.05.2019
Aktualizacja:
25.03.2022
Białe meble w łazience - Kwadro Plus
Miejsce pod oknem możemy wykorzystać na montaż wanny wolnostojącej. Fot. Elita
Kwadro Plus
Marka Elita
sprawdź
Elita Kwadro Plus 60 3D White 166720
Słupek, 60 cm
sprawdź
Elita Kwadro Plus 60 2S White 166715
Komoda bez blatu, 60 cm
sprawdź
Elita Kwadro Plus 40 1D White 166719
Kontener, 40 cm
sprawdź
Elita Kwadro Plus (40 1D/21,6) White 166722
Szafka wisząca, 40 cm
sprawdź

Aranżacja okna w łazience

Do wyboru mamy wiele rodzajów i kolorów rolet, żaluzji, zasłon. Na co się zdecydować? Podczas zakupu pamiętajmy, że łazienka jest miejscem szczególnie wymagającym, narażonym na ciągłe zachlapania i szkodliwe działania wilgoci. Jeśli postawimy na rolety, wybierzmy zaciemniający materiał odporny na działanie wody. Przyjrzyjmy się fakturze materiału, im bardziej gładka, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem są rolety w kasetach, które pozwolą na całkowite przysłonięcie okna w łazience. 

Dekoracja okna - pomysły i inspiracje
Montowanie okien dużych rozmiarów zarówno w domu, jak i w mieszkaniu stało się bardzo popularne. Takie rozwiązanie pozwala...
czytaj więcej

Ciekawym rozwiązaniem są również plisowane rolety, które możemy umieszczać w dowolnym miejscu okna, dzięki czemu mamy większą możliwość regulacji. W łazienkach urządzonych w klasycznym stylu pięknie prezentują się rolety rzymskie, które dodają wnętrzu elegancji. 

Monochromatyzm w ceramice Paradyż Andante
Drewniane żaluzje są praktycznym sposobem na aranżację okna w łazience. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Andante Grys Listwa
Dekoracja ścienna, 4,8x25 cm
sprawdź
Paradyż Andante Grys Ściana
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Andante/Andee
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Andante Grys Inserto B
Dekoracja ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Paradyż Andante Grys Inserto A
Dekoracja ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Paradyż Andee Grys Podłoga
Płytka podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Andante Bianco Ściana
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź

Ciekawą alternatywą dla rolet lub żaluzji w łazience z oknem są okiennice wewnętrzne typu shutters. Rozwiązanie to nie tylko pięknie wygląda, ale ma też wiele innych zalet, jak np. tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Żaluzje w łazience

Innym sposobem są żaluzje, które mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, aluminium, tworzyw sztucznych. Dzięki nim z łatwością dopasujemy kąt padania światła i osiągniemy wymagany stopień prywatności. Drewniane żaluzje wykonane z impregnowanego drewna są odporne na zmienne temperatury, łatwe do utrzymania w czystości. Takie rozwiązanie będzie subtelnym dopełnieniem aranżacji wnętrz opartych na naturalnych materiałach. 

Klasyczna biel kolekcji Paradyż Tamoe
Przestrzeń pod oknem jest dobrym miejscem na wstawienie wanny wolnostojące. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Tamoe Bianco London
Dekoracja ścienna, 5x19,8 cm
sprawdź
Paradyż Tamoe Bianco Ściana Kafel
Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
Tamoe
Marka Paradyż
sprawdź
#Wnętrza w bieli
sprawdź
Paradyż Esagon Concrete Silver Gres Szkl
Płytka uniwersalna, 17,1x19,8 cm
sprawdź
Esagon
Marka Paradyż
sprawdź

Jeśli nie chcemy dekorować okna w łazience, a zależy nam jedynie na uzyskaniu większej prywatności, możemy sięgnąć po matowe folie, które są odporne na działanie wody. Takie rozwiązanie pozwala na pełny przepływ światła dziennego, chroniąc naszą prywatność.

Łazienka na poddaszu

W łazienkach na poddaszu często decydujemy się na wstawienie okna dachowego. Takie rozwiązanie pomaga nam wydobyć atuty wnętrza, poprawia wentylację pomieszczenia i dostarcza wiele światła w ciągu dnia. W zależności od wysokości ścianki kolankowej, pod skosem z oknem dachowym możemy umieścić wannę, czy zabudowę wykonaną na wymiar.

Łazienka na poddaszu w kolekcji Cerrad Fuerta
Wanna umieszczona pod skosami, jest praktycznym rozwiązaniem. Fot. Cerrad
Fuerta
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Fuerta Dust 24664
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź

Przy urządzaniu łazienki z oknem na poddaszu, trzeba wziąć pod uwagę kierunek, z którego słońce wpada do naszego wnętrza. Przy oknie umieszczonym z południowej lub zachodniej strony musimy koniecznie odpowiednio je osłonić, gdyż latem nadmiar słońca będzie prowadził do przegrzania naszej łazienki.

Rośliny w łazience

Dodatkową zaletą łazienek z oknem jest możliwość wstawienia roślin do naszego wnętrza. Dopływ naturalnego światła i wilgotne powietrze sprawia, że to wnętrze jest doskonałym miejscem do uprawy roślin. Naturalne akcenty będą wspaniałym dopełnieniem każdej aranżacji, doskonale odnajdą się tutaj paprocie, fikusy czy storczyki. Jeżeli zastanawiacie się jakie jeszcze rośliny sprawdzą się w łazience, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu.

Polecane artykuły:

Łazienka na poddaszu
Pomieszczenia na poddaszach mają swój niezwykły urok, ale ze względu na skosy są nieco trudniejsze do zaaranżowania. Sprawdź...
czytaj więcej
Ozdoby na okno do łazienki
Każde okno wymaga odpowiedniej aranżacji. Dekoracja okna w łazience wymaga od nas doboru odpowiednich materiałów. Sprawdzamy...
czytaj więcej