Wymiana okien – jak wybrać najlepsze okna?

Wymiana okien – jak wybrać najlepsze okna?

Niezależnie, czy wybieramy okna do remontowanego budynku, czy wstawiamy je pierwszy raz w nowym domu, musimy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, dotyczącymi dobrego wyboru okien. Z jakich materiałów są wykonane nowoczesne okna, co możemy zyskać i kiedy możemy przeprowadzić wymianę? Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, związane z wymianą i montażem okien w domach jednorodzinnych.
3:00 min
0
0

Jaki rodzaj okien wybrać?


Czeka nas wymiana okien, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszych? W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań, producenci okien oferują modele energooszczędne, z wywietrznikami, antywłamaniowe o podwyższonych parametrach odpornościowych oraz okna dźwiękoszczelne, jeśli wychodzą na ruchliwą ulicę. Ustalmy więc w pierwszej kolejności, na jakich parametrach najbardziej nam zależy – to pomoże określić, spośród których modeli będziemy przeprowadzać ostateczny wybór. 

Autor:
Redakcja
Data:
28.06.2021
Aktualizacja:
03.08.2023
Strefa wypoczynkowa z betonową ścianą i dużymi oknami
Duże okna dachowe doświetlą strefę wypoczynkową na piętrze. Fot. Velux

Okna energooszczędne - czy faktycznie są oszczędne?

Okna energooszczędne pomogą obniżyć rachunki za ogrzewanie i stabilizują gospodarkę cieplną budynku. Zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, oznaczany jako Uw. W przepisach prawa budowlanego dopuszczalne są okna o maksymalnym współczynniku Uw 1,1 W/m²K. Im parametr jest niższy, tym więcej ciepła zostaje w pomieszczeniach. W roku 2021 nastąpi kolejne zaostrzenie przepisów prawa budowlanego, i w Polsce będzie obowiązywać zwiększona izolacyjność cieplna okien, wynosząca Uw nie mniejszym, niż 0,9 W/m²K. Najlepsze okna energooszczędne będą miały współczynnik Uw wynoszący zaledwie 0,8 W/m²K.

Kuchnia ze świetlikami dachowymi Velux
Nowoczesne okna oferują wiele praktycznych rozwiązań, dzięki którym doświetlimy każdą przestrzeń. Fot. Velux

Okna energooszczędne montujemy w technice tzw. ciepłego montażu, który niweluje ryzyko powstawania mostków termicznych i zawilgocenia ścian. Mostki termiczne to miejsca, w których przez brak lub nieprawidłowe wykonanie fragmentu izolacji termicznej ucieka najwięcej ciepła z pomieszczenia.

Taras w brązowych płytkach Paradyż Scandiano
Kolor stolarki okiennej powinien pasować do elewacji - klasyczną biel możemy zastąpić grafitem lub brązem w nowoczesnych budynkach. Fot. Ceramika Paradyż
Scandiano
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Scandiano Ochra Klinkier
Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Brown Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Brown Parapet
Płytka parapetowa, 10x20 cm
sprawdź

Okna akustyczne — do jakich pomieszczeń są najlepsze?

Okna o właściwościach izolujących hałas z zewnątrz często stosujemy w budynkach znajdujących się w okolicy o wysokim natężeniu ruchu samochodowego, w pobliżu torów kolejowych lub lotnisk. O sile izolacji akustycznej mówi współczynnik Rw, wyrażany w decybelach. Tu z kolei im wyższy parametr Rw, tym lepiej. Dostępne na rynku modele  mają od ok.  Rw = 33 dB. Okna o współczynniku Rw większym niż 40dB polecamy do stosowania rejonach w wyjątkowo narażonych na hałas. Okna akustyczne są świetnym wyborem do sypialni, gabinetów i pomieszczeń rekreacyjnych, w których chcemy odpocząć lub przyjmować gości. 


Nowoczesny dom z dużymi przeszkleniami
Nowoczesne okna energooszczętdne pozwolą stworzyć nowoczesne, przeszklone ściany. Fot. Bernd Müller/Pixabay

Współczynnik infiltracji - co to takiego?

Okna w domach z wentylacją grawitacyjną muszą mieć odpowiedni współczynnik infiltracji. Warto upewnić się, że wybrane przez nas modele posiadają współczynnik infiltracji na poziomie minimum 0,3 potwierdzoną odpowiednim certyfikatem lub gwarancją producenta. Nie możemy mówić o dobrej jakości oknie, które ma prawidłową mikrowentylację tylko przy odpowiednim ustawieniu klamki i rozszczelnieniu okna. Współczynnik infiltracji gwarantuje zachowanie innych parametrów: cieplnych i akustycznych, które są mierzone dla szczelnie zamkniętych okien.

Płytki parapetowe - co warto wiedzieć?
W aranżacjach przestrzeni przydomowej warto zadbać o wszystkie detale. Oprócz wykończenia elewacji oraz zewnętrznych posadzek...
czytaj więcej
Dekoracja okna - pomysły i inspiracje
Montowanie okien dużych rozmiarów zarówno w domu, jak i w mieszkaniu stało się bardzo popularne. Takie rozwiązanie pozwala...
czytaj więcej

Okna pomagają w prawidłowym obiegu powietrza w pomieszczeniach. W większości starszych budynków głównym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Jest to system kanałów z kratkami, odprowadzającymi powietrze na zewnątrz budynku działający na zasadzie konwekcji, czyli naturalnego ruchu powietrza pod wpływem różnicy gęstości i ciśnienia. Powietrze ciepłe z wnętrza domu ma mniejszą gęstość, dlatego unosi się ku górze.

Parapet i elewacja w klinkierowej płytce
Do wykończenia zewnętrznego parapetu możemy wykorzystać płytki klinkierowe - są trwałe, mrozoodporne i nie blakną pod wpływem promieniowania UV. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Semir Beige Parapet
Płytka parapetowa, 14,8x30 cm
sprawdź
Semir
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Semir Beige Elewacja
Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm
sprawdź

Okna mniejsze, czy większe? Jak wybrać rozmiar okna?

Najczęściej wymieniamy stare okna na nowe o tym samym rozmiarze, jednak jeśli konstrukcja budynku tego nie wyklucza, możemy zastosować modele mniejsze lub większe. W przypadku, gdy chcemy powiększyć otwór okienny, musimy przebudować część nadproża. Nadproże jest wzmocnionym elementem ściany, znajdującym się bezpośrednio nad otworem, w którym umieszczamy okno. Musi być wytrzymały i wykonany zgodnie z przepisami prawa budowlanego, ponieważ przenosi obciążenia z wyższych partii ścian oraz stropu. W przypadku powiększania otworów musimy więc udać się do specjalisty budowlanego – konstruktora, który pomoże określić zakres koniecznych zmian do przeprowadzenia prac ingerujących w szkielet budynku.


Okna mniejsze od istniejących otworów są łatwiejsze w montażu. Omurowujemy otwór okienny do pożądanego rozmiaru nowych okien i wykańczamy w standardowy sposób. Dopełnienia murów wykonujemy z tych samych materiałów, które zostały użyte w oryginalnej konstrukcji ściany, np. pustaków czy cegieł, aby uniknąć powstawania mostków cieplnych w tych miejscach. Aby skutecznie uszczelnić nowe okno, zewnętrzny wymiar nowego profilu stolarki powinien być mniejszy ok. 3-6 cm niż montażowy otwór okienny.

Kolekcja Cerrad Brązowa
Wymianę okien w budynku najlepiej przeprowadzić latem lub wiosną, w temperaturze powyżej 10 stopni Celsusza. Fot. Cerrad
Brązowa
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Brązowa 19836
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
ciekawe pomysły

Jaki kolor okien wybrać? Wygląd okien ma niebagatelne znaczenie dla estetyki budynku. Najpopularniejsze są okna białe, jednak równie ciekawie wyglądają okna brązowe lub grafitowe. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. W zależności od stylu budynku możemy wybrać okna ze szprosami lub panoramiczne. Nowoczesne modele okien mają specjalnie pocieniane ramy, dzięki którym do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła.

Okna plastikowe czy drewniane?

Okna plastikowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością na polskim rynku. Do ich zalet możemy zaliczyć niską cenę, trwałość i łatwą konserwację. Jeśli chodzi o minusy okien plastikowych, musimy wymienić nieprzyjemną, chłodną w dotyku powierzchnię. Izolacyjność cieplna szyby i okna znacznie się różni, ramy z plastiku ze stalowym wkładem są znacznie zimniejsze. Plastikowe okna w białym kolorze nagrzewają się mniej, niż okna ciemne, jednak oba ulegają odkształceniom termicznym. W przypadku montażu okien brązowych musimy pamiętać o zachowaniu większych szczelin, nawet do 1.5 cm, pomiędzy oknem a ścianą, lub zdylatować okna, zwłaszcza duże okna położone od strony południowej budynku. Podczas zmian temperatury rama ulegnie rozszerzalności liniowej – im dłuższa, tym bardziej się wydłuży.

Aranżacja klasycznego tarasu w płytce z klinkieru
Drewniane okna pasują do domów w stylu klasycznym. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Taurus Rosa Kapinos Stopnica Narożna
Płytka stopnicowa, 33x33 cm
sprawdź
Taurus
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Taurus Rosa Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Taurus Rosa Cokół
Cokół, 8,1x30 cm
sprawdź
Paradyż Taurus Rosa Kapinos Stopnica Prosta
Płytka stopnicowa, 30x33 cm
sprawdź
Paradyż Taurus Rosa Elewacja
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Taurus Rosa Podstopnica
Płytka stopnicowa, 14,8x30 cm
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź

Okna drewniane mają jednak wielu zagorzałych zwolenników ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne. Naturalny materiał wymaga regularnego odnawiania. Nowoczesne farby i lakiery są paroprzepuszczalne i trwałe, jednak co jakiś czas musimy przeprowadzić renowację powłoki. Proces będziemy powtarzać częściej na oknach od strony południowej budynku.

garlic-2556022_1920.jpg
Drewniane okna oferują wysoki komfort oraz estetykę we wnętrzach. Fot. Denise Husted/Pixabay

Kiedy wymienić okna?


Okna plastikowe, inaczej PVC możemy wymienić właściwie o każdej porze roku, jeśli temperatura nie jest niższa, niż -10oC, jednak warto poczekać na dodatnie temperatury. Materiały montażowe, np. pianka, mogą stracić swoje właściwości pod wpływem mrozu. Montaż okien nie należy do trudnych czynności budowlanych, jednak warto zlecić go profesjonalnej ekipie. To szczególnie ważne w przypadku wysokiej jakości okien certyfikowanych, np. antywłamaniowych. Ich instalacja musi zostać przeprowadzona zgodnie z rygorystyczną europejską normą N 1627-30 i tylko przez wykwalifikowanego montera, który wyda nam odpowiedni certyfikat potwierdzający zgodność parametrów użytkowych i bezpieczeństwa.


Jaki profil okna wybrać?


Na co zwrócić uwagę wybierając profile okienne? Wyróżnia się profile okienne w klasie A, B lub C, w którym profil A jest oceniany jako najwyższej jakości.  Niestety, gotowe okna nie mają wyraźnych oznaczeń, która z trzech dostępnych na rynku klas profili została w nich zastosowana, dlatego trzeba dokładniej wczytać się w kartę produktu. Zgodność z najwyższą klasą jakości potwierdzają certyfikaty zgodności z normą PN-EN 12608. Klasa A*. Profile wysokiej jakości wyróżnia:

Wysoka odporność na uszkodzenia – grube ścianki są mniej podatne na pękanie naroży.

Stabilność – ramy okienne są odporne na wygięcia i skręcanie, co jest szczególnie ważne w przypadku okien wielkopowierzchniowych.

Odporność na wahania temperatury – profile pracują, kurczą i rozszerzają w dni z wysokimi wahaniami temperatury (ujemne temperatury w nocy, dodatnie w dzień). Odporność temperaturowa zmniejszy naprężenia, którym poddawane są profile w zmieniającej się temperaturze.

Wysokie parametry izolacji akustycznej – okna lepiej wygłuszają hałasy z zewnątrz.


Jakie profile okienne wybrać do domu jednorodzinnego, a jakie do mieszkania?


Profile PCV będą odpowiednim rozwiązaniem zarówno do domu, jak i do mieszkania. Podobnie jak profile drewniane możemy stosować w obu rodzajach budynków – naturalna termoizolacja poprawi komfort użytkowania domu i utrzyma niskie koszty ogrzewania.

Profile aluminiowe najlepiej sprawdzają się w dużych oknach. Sztywna konstrukcja najlepiej udźwignie wielkoformatowe szyby i zapewnią odpowiednią izolację cieplną pomieszczenia.

Wybór profilu uzależniamy też od rozmiaru okna. Ramy mają mniejszą przenikalność cieplną niż szkło, dlatego w mniejszych oknach lepiej wybierać te z małym profilem.



Podobne artykuły

Płytki parapetowe - co warto wiedzieć?
W aranżacjach przestrzeni przydomowej warto zadbać o wszystkie detale. Oprócz wykończenia elewacji oraz zewnętrznych posadzek...
czytaj więcej
Pomysły na elewację domu
Elewacja domu to zewnętrzna warstwa pokrycia ścian budynku, zapewniająca odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami...
czytaj więcej