Okiennice wewnętrzne - pomysł na dekorację okna
Jakie zalety mają shuttersy?
Oprócz regulacji dostępu światła wpadającego do pomieszczenia, okiennice wewnętrzne doskonale spełniają również funkcję dekoracyjną. Ich wygląd da się personalizować, dzięki czemu dopasują się do wystroju niemal każdego wnętrza. Ponadto shuttersy dzięki swojej konstrukcji chronią nie tylko przed słońcem, ale również zmniejszają hałas dochodzący z zewnątrz. Całkowicie zasunięte w ogóle nie dopuszczają światła z zewnątrz, co zdecydowanie zwiększy komfort naszego wypoczynku w nocy.
Okiennice wewnętrzne to skuteczne rozwiązanie w kwestii utrzymania komfortowej temperatury w naszym wnętrzu. Odpowiednio wykorzystane shuttersy sprawią, że latem w pomieszczeniu będzie chłodniej, a zimą cieplej. Szczególnie dobrze sprawdzą się pod tym względem drewniane okiennice, gdyż ten materiał jest doskonałym izolatorem ciepła.
Shuttersy mają również istotne zalety po względem praktycznym. Brak linek i sznurków w konstrukcji zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dużym plusem okiennic tego typu jest również fakt, że łatwo utrzymać je w czystości. W przeciwieństwie do zasłon lub firan, kurz i zanieczyszczenia nie wnikają w strukturę, dzięki czemu wystarczy je jedynie przetrzeć wilgotną ściereczką.
Do jakich wnętrz pasują shuttersy?
Okiennice wewnętrzne nadają się zarówno do domów prywatnych, jak i przestrzeni publicznych: biur, restauracji lub pokojów hotelowych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy osłony przed światłem, wyciszenia pomieszczenia, lub po prostu dodania stylowej dekoracji. Wykorzystajmy shuttersy w salonie, kuchni czy sypialni, a nawet w łazience. Okiennice wewnętrzne pasują do przestrzeni w letnim, relaksującym klimacie hamptons, retro, vintage lub skandynawskim.
Chociaż okiennice, jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj stanowią oprawę okna, nic nie stoi nam na przeszkodzie, by wykorzystać je w bardziej nietypowych miejscach. Możemy wykorzystać shuttersy by zabudować szafę, lub nawet całą garderobę. Ciekawym miejscem, w którym możemy wykorzystać tego typu rozwiązaniem są także niestandardowe wnęki w spiżarni lub piwnicy.
Z jakich materiałów wykonane są okiennice?
Najpopularniejszym materiałem na shuttersy jest oczywiście drewno. Możemy zastosować listewki malowane lub pokryte bejcą, aby uwydatnić kolor i rysunek naturalnego materiału. Drewniane okiennice prezentują się bardzo ekskluzywnie. Stosuje się lekkie i miękkie, podatne na obróbkę rodzaje drewna, np. drewno lipowe. Ważne jest, aby jego powierzchnia dobrze i trwale wchłaniała lakiery powierzchniowe i bejce, dając efekt równomiernego pokrycia.
Najbardziej uniwersalne są białe okiennice, jednak paleta kolorów oferowana przez producentów jest znacznie szersza. Shuttersy z litego drewna zastosujmy w pomieszczeniach suchych, takich jak salon czy sypialnia. Do kuchni i łazienek możemy zastosować modele shuttersów wykonane z PCV, czyli wysoko odpornego tworzywa sztucznego. Nie będą puchnąć ani paczyć się pod niekorzystnym wpływem ciepła i wilgoci. Możemy je też wyczyścić przy pomocy łagodnych, domowych środków czystości. Shuttersy drewniane są jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. przypadkowe uderzenia i zadrapania, niż modele z tworzywa sztucznego.