Jak dobrać drzwi do podłogi?

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Posadzki pomieszczenia stanowią główną bazę aranżacji — zmieniamy je zdecydowanie rzadziej, niż kolory ściany lub mebli. Podobnie jest z drzwiami. Raz zamontowane drzwi będą towarzyszyć nam przez długi czas. Urządzając wnętrza, warto dokładnie przemyśleć kolor drzwi i podłogi i zastanowić się, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania. Podpowiadamy, jak dopasować odcienie drzwi do podłogi.
3:00 min
0
0

Wiele zależy od stylu, w jakim chcemy urządzić nasze wnętrza. Każda estetyka ma swoje ramy, które pomogą określić, w jakiej palecie kolorów będziemy się poruszać. Na przykład styl skandynawski lubi biel i jasne drewno, natomiast industrialną surowość w pomieszczeniach lepiej podkreślą grafit, szarości i czerń.

Autor:
Redakcja
Data:
18.07.2022
Jasny przedpokój z industrialnymi akcentami
W tym projekcie wnętrza zastosowano nietypowe rozwiązanie: dębowe drzwi, wykonane na zamówienie u stolarza połączono z białą ościeżnicą, która współgra z listwami przypodłogowymi. Projekt: MOA design. Fot. Jakub Nanowski

Czy drzwi powinny być w kolorze podłogi?

Czy istnieje uniwersalna zasada, jaką można wykorzystać podczas wyboru koloru podłogi i drzwi? Najlepiej polegać na sprawdzonej regule podobieństwa — kolor drzwi wewnętrznych dobieramy do odcienia posadzki: jasna podłoga dobrze wygląda z jasnymi drzwiami i odwrotnie — ciemna posadzka pasuje do ciemnych drzwi. Drzwi wewnętrzne w kolorze jasnego drewna będą pasować do paneli lub gresów z tej samej gamy kolorystycznej.

Przedpokój z galerią abstrakcyjnych obrazów
Drzwi i posadzka w tym samym odcieniu drewna to sprawdzone, ponadczasowe rozwiązanie. Projekt: Kupyra Studio

Odważni inwestorzy mogą postawić na kontrast i zestawić ciemne drzwi wewnętrzne z jasną podłogą, lub wybrać jasne drzwi do ciemnej podłogi. Jasne, np. białe drzwi możemy dopasować do ciemnoszarej posadzki i mebli w tym samym kolorze. Kontrast jest nieco trudniejszy w aranżacji, ale nada wnętrzom niepowtarzalnego, spersonalizowanego charakteru.

Minimalistyczny przedpokój z drzwiami bezprzylgowymi
Ciekawym sposobem wykończenia drzwi są spieki kwarcowe — cienkie kamienie doskonale sprawdzają się też na szafkach i ścianach. Projekt Czajkowski Kuźniak Architekci

Białe płytki — jakie drzwi?

Białe płytki na podłogę możemy zestawić z białymi drzwiami. Dwa elementy w tym samym kolorze optycznie powiększą małe wnętrza — biel odbija światło i sprawia, że wydają się większe. Białe drzwi sprawdzą się w słabo doświetlonych pokojach. Jak dobrać drzwi do białej ściany? Możemy ponownie postawić na ten sam kolor drzwi, lub wybrać drzwi w kolorze kontrastującym — grafitowy, ciemnego drewna lub czerni.

Przedpokój w granatowej tapecie z geometrycznym wzorem
Projekt korytarza w klasycznym stylu. Niebieskie ściany kontrastują z białymi, ryflowanymi drzwiami. Projekt: Hoh studio. Fot. Yassen Hristov

Jakie drzwi do dębowej podłogi?

Deski dębowe, panele lub gresy inspirowane wyglądem drewna dębowego wniosą do wnętrza nutę klasy i elegancji. Dąb wstępuje w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego możemy wybierać spośród jasnych i ciemnych odcieni. Warto zwrócić też uwagę na rysunek usłojenia i temperaturę koloru drewna — nie łączymy ciepłych i chłodnych odcieni w jednej aranżacji. Im więcej żółtych, czerwonych lub brązowych tonów widzimy, tym drewno jest "cieplejsze."  Bielone i szare deski należą do gamy chłodnej.

Przedpokój w kolorach roku 2021
Nowoczesne, ciemnoszare drzwi ciekawie komponują się z drewnianą posadzką. Projekt: Synage
Paradyż Wildland Dark Gres Szkl. Rekt.
Płytka ścienno-podłogowa, 14,8x89,8 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Bianco Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm
sprawdź

Białe drzwi — jaka podłoga?

Biel to najbardziej uniwersalny z odcieni stolarki i pasuje do większości kolorów i stylów aranżacyjnych. Białe drzwi wewnętrzne dostępne są w bogatej gamie kształtów, z przeszkleniami lub bez oraz frezowanymi dekoracjami. Białe drzwi doskonale uzupełnią jasny, drewniany parkiet. Będą też pasować do podłóg z szarego gresu lub beżowych wykładzin.

Klatka schodowa z błyszczącą, szarą ścianą
Szary korytarz ze sztukaterią przy klatce schodowej. Ściana przy drewnianych schodach wykończona szarym, błyszczącym tynkiem.

Jakie kolory pasują do szarej podłogi?

Szarość jest bardzo uniwersalnym kolorem. Ciemna podłoga daje wiele kreatywnych możliwości — możemy dopasować do niej białe drzwi, czarne lub w chłodnych i rozbielonych odcieniach drewna. Dla minimalistycznego efektu wymierzmy drzwi wewnętrzne w kolorze posadzki. Grafitowe, ciemne drzwi do podłogi w jasnoszarym kolorze nadadzą aranżacji bardziej nowoczesny wygląd.


Przejrzysta szarość w kolekcji Paradyż Orione
Aranżacja jasnego przedpokoju w stylu nowoczcesnym. Zdobiące podłogę, szare płytki Paradyż Orione Grys Gres Szkl. Mat. świetnie komponują się z wystrojem wnętrza.
Paradyż Orione Grys Gres Szkl. Mat.
Płytka ścienno-podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Orione Grys Cokół Mat.
Dekoracja podłogowa, 7,2x40 cm
sprawdź
Orione
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Drzwi klasyczne, czy bezprzylgowe?

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe coraz chętniej pojawiają się w aranżacjach nowoczesnych wnętrz. Są bardzo nowoczesne i dają dużo kreatywnej swobody, dzięki czemu korytarze i pokoje będą prezentowały się bardzo efektownie. Modnym rozwiązaniem jest malowanie drzwi bezprzylgowych na kolor ściany, aby uzyskać minimalistyczny efekt. Dzięki temu wyeksponujemy inne elementy, takie jak oświetlenie, meble lub wzór czy kolor posadzki. O tym, jakie kolory najlepiej wybrać do salonu pisaliśmy w tym artykule: Jakie kolory ścian wybrać do salonu?

Fornirowane drzwi bezprzylgowe w przedpokoju wykończonym betonem
Drzwi bezprzylgowe z górnym panelem w kolorze skrzydła dodają wnętrzu nowoczesnego charakteru. Projekt: VISO Pracownia Projektowa Aleksandra Wiśniowska-Lesiak. Fot. Jaga Kraupe

Polecane artykuły

Co warto wiedzieć o drzwiach do łazienki?
Drzwi do łazienki muszą spełniać szereg wymogów, które sprawią, że będą nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Jak...
czytaj więcej
Jak stworzyć jednolitą podłogę w kuchni i salonie?
Otwarte przestrzenie łączące kuchnię i salon to modne rozwiązanie, stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach...
czytaj więcej