
Najczęstsze błędy przy projektowaniu łazienki
1. Nieprawidłowe pomiary
Przed przystąpieniem do prac remontowych lub wykończeniowych musimy dokładnie wymierzyć łazienkę. Podczas procesu warto przeprowadzać dodatkowe pomiary kontrolne po każdym z etapów, np. tynkowaniu i położeniu płytek, aby uwzględnić dokładne grubości poszczególnych materiałów. Jeśli planujemy przenoszenie punktów instalacyjnych w obrębie łazienki, musimy upewnić się, że budynek jest przystosowany do planowanych zmian. W starszym budownictwie nie zainstalujemy ciężkiej, żeliwnej wanny na wysokim piętrze, ze względu na zbyt duże obciążenie dla konstrukcji. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie proponowane rozwiązania były zgodne z aktualnymi przepisami prawa budowlanego, wtedy będą bezpieczne i funkcjonalne w użytkowaniu.
Nawet w nowych budynkach warto potwierdzić zgodność wymiarów oraz rozmieszczenie przyłączy i instalacji z projektowymi rysunkami technicznymi. Zdarzają się nieznaczne różnice, np. w grubości tynku lub położenia odpływu, które mogą wpłynąć na późniejszy rozkład płytek czy niewygodny dostęp do instalacji w razie awarii.
2. Błędy przy projekcie funkcjonalnym
Otwierając drzwi do łazienki, nie powinniśmy wchodzić bezpośrednio na miskę ustępową, jeśli nie jest to absolutnie koniecznie. W niewielkiej, prostokątnej lub kwadratowej toalecie jest to oczywiście nieuniknione, jednak nawet w łazience w bloku warto dokładnie przemyśleć układ funkcjonalny wnętrza i znaleźć możliwie najbardziej ustronną część łazienki na miskę WC. Jeśli mamy możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia na toaletę, warto z niej skorzystać.
3. Niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania
Często zapominamy o odpowiedniej powierzchni do przechowywania przyborów łazienkowych, kosmetyków. Zamiast przyklejanego lustra poszukajmy praktycznej szafki wiszącej z lustrem, w której schowamy szczoteczki do zębów, przybory do golenia i makijażu. Takie niewielkie przedmioty wygodnie przechowywać w obrębie blatu roboczego, szuflad lub właśnie wiszącej szafki.

Pod umywalką lub blatem możemy zamontować wygodną szafkę, w której schowany kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Postarajmy się znaleźć miejsce na rzadziej używane produkty kąpielowe, chemię i środki czystości, papier toaletowy lub czyste ręczniki. Jeśli mamy w łazience pralkę, musimy również pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu detergentów. W przypadku małych wnętrz świetnie sprawdzą się zabudowy na wymiar z odpornych na wilgoć materiałów.
4. Zbyt słabe oświetlenie
Jeden punkt oświetleniowy na suficie to stanowczo za mało, aby dostatecznie oświetlić łazienkę. To pomieszczenie musimy oświetlać „strefowo”: każda z kluczowych stref łazienkowych – tj. kąpielowa, umywalka lub toaleta, powinna posiadać źródło światła.
Projektując rozkład punktów oświetleniowych w łazience, idziemy „od ogółu do szczegółu”: oświetlenie górne, oświetlenie strefy umywalki lub toaletki, oraz oświetlenie dekoracyjne. Górne, ogólne oświetlenie powinno równomiernie oświetlać powierzchnię sufitu, zwłaszcza w łazience bez okna. Oświetlenie strefy umywalkowej musimy umieścić w okolicy lustra, ale nie bezpośrednio nad głową użytkownika. To powoduje powstawanie nieestetycznych cieni na twarzy i pod oczami, które utrudniają wykonywanie czynności pielęgnacyjnych: golenia czy makijażu. Tu świetnie sprawdzą się kinkiety lub lampy wiszące, zlokalizowane na wysokości ok. 160 cm ponad podłogą. W łazience nieocenione jest też oświetlenie LEDowe. Możemy zastosować je we wnękach ścian i sufitów, półkach mebli. Dają nie tylko efekt dekoracyjny, ale również użytkowy, ponieważ zyskujemy odpowiednie doświetlenie danej strefy.
Każde ze źródeł światła powinno posiadać niezależny włącznik, aby było wygodne w użytkowaniu. Wtedy możemy włączyć np. tylko oświetlenie dekoracyjne podczas korzystania z łazienki w nocy, bez potrzeby używania górnego światła.
5. Niezachowanie wymiarów i odległości
Funkcjonalna łazienka to taka, w której wszystko ma swoje miejsce, możemy bez problemu się po niej poruszać i korzystać ze sprzętów. Nie możemy kierować się wyłącznie estetycznym wyglądem projektu. Przed umywalką potrzebujemy przestrzeni o wymiarach co najmniej 65×110 cm, aby swobodnie wykonać podstawowe czynności toaletowe: umyć ręce lub ogolić się. Przed prysznicem zostawmy 70×90 cm wolnej przestrzeni, przed wanną potrzebujemy nieco więcej, bo ok 70×100 cm. Drzwiczki pralki prawie zawsze otwierają się w lewą stronę, dlatego warto zadbać o wygodny dostęp do urządzenia. Jeśli przewidujemy umieszczenie w łazience pralki ładowanej od frontu, aby swobodnie ją obsługiwać, musimy mieć z przodu wolną przestrzeń.
6. Zapominanie o bezpieczeństwie
Wypadki łazienkowe są jednymi z najgroźniejszych dla naszego zdrowia. Aby ich uniknąć, zastosujmy płytki podłogowe z odpowiednim parametrem antypoślizgowym dla przestrzeni mokrych (R9 lub wyższym), antypoślizgowe maty, a jeśli potrzebujemy – dodatkowe uchwyty i poręcze. Szukajmy kabin i ścianek prysznicowych z hartowanego lub klejonego szkła bezpiecznego. Pod wpływem uderzenia nie rozpadną się na ostre kawałki. W małym, ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu musimy zadbać o wentylację. Prawidłowo działająca instalacja wentylacyjna łazienki i czysta, odsłonięta kratka, zwłaszcza w pomieszczeniach bez okien, zapobiegnie rozwojowi pleśni, grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli mamy w łazience piecyk, nie możemy zapomnieć o czujnikach gazów niebezpiecznych i czadu. Sygnalizatory nie są drogie, natomiast taka inwestycja może uratować nam zdrowie lub życie podczas groźnej awarii.
7. Ślepe podążanie za modą
Remont łazienki przeprowadzamy znacznie rzadziej, niż odświeżamy ściany w salonie. Wybór wyposażenia i płytek wyłącznie ze względu na ich obecną popularność może być najgorszym, co przytrafi się naszej łazience. Fioletowe płytki z oryginalnym, złotym ornamentem, które pierwotnie bardzo nam się podobały, po kilku latach zaczynają nudzić i irytować. Na szczęście nie musimy zupełnie rezygnować z modnych rozwiązań. Jest wiele ponadczasowych kompozycji, które nie wychodzą z wnętrzarskiej mody, np. jasne kolory i rysunek naturalnych kamieni szlachetnych: marmuru czy granitu. Uzupełnione o modne dodatki w postaci mebli lub oświetlenia (które łatwiej wymienić niż same płytki) sprawią, że wnętrze będzie ponadczasowe.
Nawet najpiękniejsza i najlepiej ergonomicznie zaprojektowana łazienka nie będzie nas cieszyła, jeśli w rzeczywistości nie będzie łatwa w codziennej obsłudze. Jasne, matowe płytki z białą fugą nie sprawdzą się na podłodze – podczas użytkowania poszarzeją i szybko pojawią się na nich nieestetyczne zacieki. Zamiast czerpać przyjemność z kąpieli, będziemy toczyć syzyfową wojnę z narastającym w łazience kamieniem i brudem. Na szczęście bogata oferta płytek dostępnych na rynku posiada produkty w różnych odcieniach. Łatwo znajdziemy płytki łączące wysokie parametry użytkowe i walory estetyczne, które dopasujemy do wnętrza w każdym stylu. Nowoczesne produkty ceramiczne i szkło są pokryte specjalnymi powłokami, ułatwiającymi utrzymanie ich w czystości.