Najczęstsze błędy przy projektowaniu łazienki

Najczęstsze błędy przy projektowaniu łazienki

Remont łazienki nie należy do najtańszych przedsięwzięć, dlatego aby uniknąć późniejszego rozczarowania czy nawet problemów z użytkowaniem pomieszczenia, warto dobrze się do tego wyzwania odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, z jakimi błędami i wyzwaniami projektowymi najczęściej spotykamy się w łazienkach, oraz jak możemy ich uniknąć.
3:00 min
0
0

1. Nieprawidłowe pomiary


Przed przystąpieniem do prac remontowych lub wykończeniowych musimy dokładnie wymierzyć łazienkę. Podczas procesu warto przeprowadzać dodatkowe pomiary kontrolne po każdym z etapów, np. tynkowaniu i położeniu płytek, aby uwzględnić dokładne grubości poszczególnych materiałów. Jeśli planujemy przenoszenie punktów instalacyjnych w obrębie łazienki, musimy upewnić się, że budynek jest przystosowany do planowanych zmian. W starszym budownictwie nie zainstalujemy ciężkiej, żeliwnej wanny na wysokim piętrze, ze względu na zbyt duże obciążenie dla konstrukcji. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie proponowane rozwiązania były zgodne z aktualnymi przepisami prawa budowlanego, wtedy będą bezpieczne i funkcjonalne w użytkowaniu.

Autor:
Redakcja
Data:
08.10.2019
Aktualizacja:
21.12.2021
Zielona łazienka glamour z oknem
W przestrzeni łazienki liczy się każdy centymetr. Wolnostojąca wanna potrzebuje więcej wolnego miejsca, niż standardowe modele przyścienne. Fot. Synage
Roca Gap A357475000
Bidet wiszący
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
IÖ Tromso
Wanna wolnostojąca, 159,2x70,5 cm
sprawdź
Opoczno Grand Wood Prime Brown G1 OP498-015-1
Płytka podłogowa, 19,8x179,8 cm
sprawdź
Green Show
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Green Show Structure Satin NT103-003-1
Płytka ścienna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Grohe Essence 23491DA1
Bateria wannowa wolnostojąca, warm sunset
sprawdź
Opoczno Green Show Satin NT103-002-1
Płytka ścienna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Opoczno Green Show Leaves Satin G1 NT103-001-1
Płytka ścienna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Roca Gap A346477000
Miska WC podwieszana bez deski
sprawdź

Nawet w nowych budynkach warto potwierdzić zgodność wymiarów oraz rozmieszczenie przyłączy i instalacji z projektowymi rysunkami technicznymi. Zdarzają się nieznaczne różnice, np. w grubości tynku lub położenia odpływu, które mogą wpłynąć na późniejszy rozkład płytek czy niewygodny dostęp do  instalacji w razie awarii.

2. Błędy przy projekcie funkcjonalnym

Otwierając drzwi do łazienki, nie powinniśmy wchodzić bezpośrednio na miskę ustępową, jeśli nie jest to absolutnie koniecznie. W niewielkiej, prostokątnej lub kwadratowej toalecie jest to oczywiście nieuniknione, jednak nawet w łazience w bloku warto dokładnie przemyśleć układ funkcjonalny wnętrza i znaleźć możliwie najbardziej ustronną część łazienki na miskę WC. Jeśli mamy możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia na toaletę, warto z niej skorzystać.

Aranżacja nowoczesnej łazienki z dekorami Tubądzin Modern Pearl
Wykorzystajmy wnęki i załamania pomieszczenia na naszą korzyść, np. na przestronny prysznic walk-in. Fot. Synage
Tubądzin Modern Pearl beige
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Modern Pearl
Marka Tubądzin
sprawdź
Omnires Marina DNR10XCRTR
Kabina prysznicowa walk-in, 100x200 cm, chrom
sprawdź
Tubądzin Modern Pearl Parrots
Obraz ceramiczny, 119,8x119,8 cm
sprawdź
IÖ Argus CEAZ.1404.485.WH
Miska podwieszana 48 cm z deską wolnoopadającą
sprawdź
Tubądzin Cielo e Terra Violette Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 59,8x119,8 cm
sprawdź
Korzilius Mountain Ash Coral STR
Płytka podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm
sprawdź
Tubądzin Modern Pearl white
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Deante Arnika NAC 01QK
Deszczownia z baterią mieszaczową
sprawdź

3. Niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania

Często zapominamy o odpowiedniej powierzchni do przechowywania przyborów łazienkowych, kosmetyków. Zamiast przyklejanego lustra poszukajmy praktycznej szafki wiszącej z lustrem, w której schowamy szczoteczki do zębów, przybory do golenia i makijażu oraz inne akcesoria łazienkowe. Takie niewielkie przedmioty wygodnie przechowywać w obrębie blatu roboczego, szuflad lub właśnie wiszącej szafki.

Szafka pod umywalkę i szafka wisząca Excellent Tuto
Dzięki praktycznym półkom i szafkom możemy wykorzystać przestrzeń ponad zabudową stelaża podtynkowego, stworzyć w tym miejscu miejsce na akcesoria, chemię lub kosmetyki. Fot. Excellent
Excellent Tuto MLEX.0106.200.BLBL
Szafka wisząca, 20x80x20 cm
sprawdź
Excellent Tuto MLEX.0105.400.BLWH
Szafka wisząca z frontem, 40x80x20 cm
sprawdź
Tuto
Marka Excellent
sprawdź
Excellent Tuto MLEX.0104.800.WHBL
Szafka pod umywalkę nablatową, 80x49,4x45,7 cm
sprawdź

Pod umywalką lub blatem możemy zamontować wygodną szafkę, w której schowany kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Postarajmy się znaleźć miejsce na rzadziej używane produkty kąpielowe, chemię i środki czystości, papier toaletowy lub czyste ręczniki. Jeśli mamy w łazience pralkę, musimy również pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu detergentów. W przypadku małych wnętrz świetnie sprawdzą się zabudowy na wymiar z odpornych na wilgoć materiałów.

Białe meble łazienkowe Elita Futuris
W zestawach nowoczesnych mebli łazienkowych znajdziemy bogaty wybór praktycznych słupków, szafek i półek, dzięki którym nasze wnętrze będzie funkcjonalne.. Fot. Elita
Elita Futuris (70/46) GR28 White HG PCV 166891
Blat naszafkowy, 70 cm
sprawdź
Elita Futuris 40 1D White 166935
Słupek, 40x140 cm
sprawdź
Elita Futuris 40 1D White 166935
Słupek, 40x140 cm
sprawdź
#We dwoje w łazience
sprawdź
Futuris
Marka Elita
sprawdź
Elita Futuris 40 1D White 166935
Słupek, 40x140 cm
sprawdź

4. Zbyt słabe oświetlenie

Jeden punkt oświetleniowy na suficie to stanowczo za mało, aby dostatecznie oświetlić łazienkę. To pomieszczenie musimy oświetlać „strefowo”: każda z kluczowych stref łazienkowych – tj. kąpielowa, umywalka lub toaleta, powinna posiadać źródło światła. 

Aranżacja łazienki z serią Koło Geo
W strefie prysznica należy używać opraw oświetleniowych o odpowiedniej wodoszczelności. Lampy wpuszczane w sufit podwieszany świetnie doświetlą przestrzeń wnęki kąpielowej. Fot. Koło
Geo
Marka Koło
sprawdź
Koło Geo 560.163.00.3
Drzwi przesuwne Geo 140
sprawdź

Projektując rozkład punktów oświetleniowych w łazience, idziemy „od ogółu do szczegółu”: oświetlenie górne, oświetlenie strefy umywalki lub toaletki, oraz oświetlenie dekoracyjne. Górne, ogólne oświetlenie powinno równomiernie oświetlać powierzchnię sufitu, zwłaszcza w łazience bez okna. Oświetlenie strefy umywalkowej musimy umieścić w okolicy lustra, ale nie bezpośrednio nad głową użytkownika. To powoduje powstawanie nieestetycznych cieni na twarzy i pod oczami, które utrudniają wykonywanie czynności pielęgnacyjnych: golenia czy makijażu. Tu świetnie sprawdzą się kinkiety lub lampy wiszące, zlokalizowane na wysokości ok. 160 cm ponad podłogą. W łazience nieocenione jest też oświetlenie LEDowe. Możemy zastosować je we wnękach ścian i sufitów, półkach mebli. Dają nie tylko efekt dekoracyjny, ale również użytkowy, ponieważ zyskujemy odpowiednie doświetlenie danej strefy.

Marmurowa łazienka Tubądzin Monaco
Oświetlenie doskonale podkreśla styl wnętrza. Eleganckie kinkiety z czarnym kloszem świetnie pasują do łazienki glamour. Fot. Tubądzin
Tubądzin Monaco Mirabeau
Mozaika, 29,8x29,8 cm
sprawdź
Tubądzin Mirabeau 1A
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Monaco
Marka Tubądzin
sprawdź

Każde ze źródeł światła powinno posiadać niezależny włącznik, aby było wygodne w użytkowaniu.  Wtedy możemy włączyć np. tylko oświetlenie dekoracyjne podczas korzystania z łazienki w nocy, bez potrzeby używania górnego światła.

Nowoczesna łazienka z płytami o wyglądzie drewna
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów opraw oświetleniowych do łazienek - od kinkietów po minimalistyczne oprawy wpuszczane. Fot. Synage
Azario Larwood Adler
Płytka ścienna, 30x90 cm
sprawdź
Azario Nevesta Satin
Płytka ścienna, 30x90 cm
sprawdź
Azario Cementi Blanco
Płytka podłogowa, 60x60 cm
sprawdź
La Torre Profili Plus 46200ST
Bateria umywalkowa podtynkowa 1-uchwytowa
sprawdź
Larwood
Marka Azario
sprawdź
Roca Metropolis AMP3412012M
Drzwi prysznicowe, 120x195 cm
sprawdź
IÖ Sirio slim
Umywalka nablatowa, 55x37 cm
sprawdź

5. Niezachowanie wymiarów i odległości

Funkcjonalna łazienka to taka, w której wszystko ma swoje miejsce, możemy bez problemu się po niej poruszać i korzystać ze sprzętów. Nie możemy kierować się wyłącznie estetycznym wyglądem projektu. Przed umywalką potrzebujemy przestrzeni o wymiarach co najmniej 65×110 cm, aby swobodnie wykonać podstawowe czynności toaletowe: umyć ręce lub ogolić się. Przed prysznicem zostawmy 70×90 cm wolnej przestrzeni, przed wanną potrzebujemy nieco więcej, bo ok 70×100 cm. Drzwi od pralki prawie zawsze otwierają się w lewą stronę, dlatego warto zadbać o wygodny dostęp do urządzenia. Jeśli przewidujemy umieszczenie w łazience pralki ładowanej od frontu, aby swobodnie ją obsługiwać, musimy mieć z przodu wolną przestrzeń.

6. Zapominanie o bezpieczeństwie

Wypadki w łazience są jednymi z najgroźniejszych dla naszego zdrowia. Aby ich uniknąć, zastosujmy płytki podłogowe z odpowiednim parametrem antypoślizgowym dla przestrzeni mokrych (R9 lub wyższym), antypoślizgowe maty, a jeśli potrzebujemy – dodatkowe uchwyty i poręcze. Szukajmy kabin i ścianek prysznicowych z hartowanego lub klejonego szkła bezpiecznego. Pod wpływem uderzenia nie rozpadną się na ostre kawałki. W małym, ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu musimy zadbać o wentylację. Prawidłowo działająca instalacja wentylacyjna łazienki i czysta, odsłonięta kratka, zwłaszcza w pomieszczeniach bez okien, zapobiegnie rozwojowi pleśni, grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli mamy w łazience piecyk, nie możemy zapomnieć o czujnikach gazów niebezpiecznych i czadu. Sygnalizatory nie są drogie, natomiast taka inwestycja może uratować nam zdrowie lub życie podczas groźnej awarii.

Jasna łazienka z pralką i dekoracyjną, szarą ścianą
Kabiny z przezroczystymi, szklanymi drzwiami to najmodniejszy sposób na wykonanie strefy kąpielowej w nowoczesnej łazience. Warto upewnić się, że wybieramy produkt wysokiej jakości: trwały i bezpieczny, Fot. Synage
New Trendy Mori B-0434
Brodzik, 100x90 cm
sprawdź
Tubądzin Tinta
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Tubądzin Tinta Platinum
Dekor ścienny (8 różnych wzorów pakowanych losowo), 14,8x14,8 cm
sprawdź
CeraStyle Ibiza Rimless 18900-w
Miska sedesowa wisząca, bez deski
sprawdź
New Trendy Modena EXK-1007/EXK-1012L
Kabina prysznicowa, 100x90x190 cm
sprawdź
Tubądzin Tinta
Płytka podłogowa, 44,8x44,8 cm
sprawdź

7. Ślepe podążanie za modą

Remont łazienki przeprowadzamy znacznie rzadziej, niż odświeżamy ściany w salonie. Wybór wyposażenia i płytek wyłącznie ze względu na ich obecną popularność może być najgorszym, co przytrafi się naszej łazience. Fioletowe płytki z oryginalnym, złotym ornamentem, które pierwotnie bardzo nam się podobały, po kilku latach zaczynają nudzić i irytować. Na szczęście nie musimy zupełnie rezygnować z modnych rozwiązań. Jest wiele ponadczasowych kompozycji, które nie wychodzą z wnętrzarskiej mody, np. jasne kolory i rysunek naturalnych kamieni szlachetnych: marmuru czy granitu. Uzupełnione o modne dodatki w postaci mebli lub oświetlenia (które łatwiej wymienić niż same płytki) sprawią, że wnętrze będzie ponadczasowe.

Cerrad Marquina - elegancka łazienka
Płytki o rysunku białego i czarnego marmuru to sposób na ponadczasowo piękne wnętrze. Wzór kamienia nigdy nie wychodzi z wnętrzarskiej mody. Fot. Synage
Excellent Cori CEAC.3301.610.WH
Umywalka nablatowa, 61 cm
sprawdź
Excellent Stilio INEX.1515.700
Odpływ liniowy, 70 cm
sprawdź
#Back to black
sprawdź
Excellent Keria AREX.2002CR
Bateria umywalkowa wysoka
sprawdź
Excellent Keria AREX.2081CR
Zestaw prysznicowy
sprawdź
Excellent Ness CENL.3504.500.WH
Bezrantowa miska wisząca WC, bez deski
sprawdź
Cerrad Marquina black poler 43902
Płytka ścienna, 162x324 cm
sprawdź
New Trendy New Modus EXK-0020
Ścianka prysznicowa 1, 120x200 cm
sprawdź
Elita Look 100 1S Anthracite 167096
Komoda bez blatu, 100 cm
sprawdź

Nawet najpiękniejsza i najlepiej ergonomicznie zaprojektowana łazienka nie będzie nas cieszyła, jeśli w rzeczywistości nie będzie łatwa w codziennej obsłudze. Jasne, matowe płytki z białą fugą nie sprawdzą się na podłodze – podczas użytkowania poszarzeją i szybko pojawią się na nich nieestetyczne zacieki. Zamiast czerpać przyjemność z kąpieli, będziemy toczyć syzyfową wojnę z narastającym w łazience kamieniem i brudem. Na szczęście bogata oferta płytek dostępnych na rynku posiada produkty w różnych odcieniach. Łatwo znajdziemy płytki łączące wysokie parametry użytkowe i walory estetyczne, które dopasujemy do wnętrza w każdym stylu. Nowoczesne produkty ceramiczne i szkło są pokryte specjalnymi powłokami, ułatwiającymi utrzymanie ich w czystości.  

5 najważniejszych zasad urządzania łazienki
Aranżacja łazienki może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dysponujemy pomieszczeniem o małej powierzchni. Aby...
czytaj więcej
Aranżacja małej łazienki
Mała łazienka często stwarza duży problem przy aranżacji. Na kilku metrach kwadratowych powierzchni trzeba zmieścić wiele...
czytaj więcej