Jak walczyć ze smogiem we wnętrzach

Jak walczyć ze smogiem we wnętrzach

Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Ma to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego wraz z nadejściem kolejnego sezonu grzewczego, musimy pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą smog. Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do wnętrz, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie przed jego szkodliwym działaniem i zminimalizować skutki smogu w pomieszczeniu.
3:00 min
0
0

Czym właściwie jest smog?


Smog jest niecodziennym zjawiskiem atmosferycznym. To rodzaj zanieczyszczenia powietrza, który powstał w wyniku działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk naturalnych, czyli gęstego zamglenia i braku wiatru. Smog to nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym), oraz fog (mgła). Ten neologizm świetnie obrazuje smog jako ciemną, dymną mgłę.

Autor:
Redakcja
Data:
29.06.2021
Aktualizacja:
17.11.2021
smog
Zanieczyszczone powietrze ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Fot. Jerzy Górecki/Pixabay

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz przedostaje się do naszych domów, mieszkań i zakładów pracy. Smog wywołuje problemy z układem oddechowym, ataki duszności, kaszel, łzawienie, może przyczyniać się do pogłębiania astmy i objawów alergicznych. Zanieczyszczone powietrze ma również niekorzystny wpływ na układy krążenia i nerwowy. Często też podrażnia skórę i błony śluzowe. Wieloletnie badania nad skutkami oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na ludzki organizm potwierdzają, jak bardzo szkodzi nam oddychanie mieszanką smogu i spalin. Na jej działanie najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Jest to tylko część globalnego problemu związanego z ochroną środowiska. Jak możemy samodzielnie zadbać o czyste powietrze w domu? 

Oczyszczanie powietrza w domu

Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy poprawić jakość powietrza w naszych domach lub mieszkaniach. Rozwiązania różnią się od siebie ceną, sposobem działania oraz skutecznością.

oczyszczacz-powietrza-samsung
Wiele nowoczesnych urządzeń oczyszczających powietrze ma nowoczesne wzornictwo - mogą stać się oryginalną ozdobą salonu czy sypialni. Fot. Samsung

Oczyszczacze powietrza


Możemy skorzystać z dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza, wyposażonych w filtry powietrza do domu. Cena takiego urządzenia waha się od kilkuset do kilku tys. zł, w zależności od marki i funkcji, jakie posiada dany model.


Elektroniczne oczyszczacze powietrza posiadają filtry powietrza do domu, które wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń z pomieszczenia. Wyróżniamy 4 podstawowe filtry do oczyszczania powietrza w domu:


  • filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air filter),

  • filtry węglowe (z węglem aktywowanym),

  • filtry jonowe,

  • filtry ultrafioletowe (filtry UV).

Urządzenie zasysa powietrze i przepuszcza je przez filtr, a następnie wydala je z powrotem do pomieszczenia. Poziom zanieczyszczenia w pomieszczeniu możemy określić za pomocą pyłomierza, które podaje wartość w mikrogramach na metr sześcienny.


filtry-nowe2.jpg
Wydajność urządzenia zależy od rodzajów filtrów zastosowanych w urządzeniu - wiele z nich wykorzystuje kilka połączonych rozwiązań, aby uzyskać jak najlepszą skuteczność w oczyszczeniu powietrza. Fot. Samsung


Cena urządzenia filtrującego wydaje się wysoka, jednak nie warto oszczędzać na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Świeże powietrze w domu jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli w domu przebywają niemowlęta i małe dzieci, osoby starsze, alergicy, chorzy na astmę lub z innymi problemami, które smog może dodatkowo pogłębiać.

Wentylacja mechaniczna - rekuperator


Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, popularnie zwana rekuperacją również ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. Zapewnia lepszy obieg powietrza, odprowadzając zanieczyszczenia ponownie na zewnątrz. Rekuperator warto wyposażyć w dodatkowe filtry wspomagające oczyszczanie powietrza w domu z drobin smogowych. Świetnie sprawdzą się np. filtry węglowe.

Kratki
Pomieszczenia wentylowane grawitacyjnie musimy wyposażyć w kratki. Fot. Depositphotos


Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu


Rośliny pomogą utrzymać czyste powietrze w domu - działają jak naturalne filtry oczyszczające powietrze z substancji toksycznych. Badania naukowe potwierdzają skuteczność kwiatów w walce ze smogiem: 3 duże lub 3 małych roślin doniczkowych potrafią zredukować stężenie zanieczyszczenia w średnim pokoju. Najskuteczniej działa skrzydłokwiat, dracena,  nefrolepis wyniosły, epipremnum złociste, wężownica, zamiokulkas zamiolistny, aglonema lub zielistka.

Jakie rośliny wybrać do sypialni?
Sypialnia to pomieszczenie, do którego nie poleca się roślin. Jednak odpowiednio dobrane gatunki nie będą przeszkadzać, dodatkowo...
czytaj więcej
Jakie rośliny wybrać do łazienki?
Rośliny w łazience nie wydają się być dobrym pomysłem ze względu na trudne warunki w tym wnętrzu. Jest jednak wiele gatunków...
czytaj więcej

Jak dbać o czyste powietrze w domu?

Zainwestujmy w szczelną stolarkę. Szczelne okna nie tylko utrzymują ciepło w pomieszczeniu i pomagają obniżać rachunki za ogrzewanie, ale też zabezpieczają przed wnikaniem zanieczyszczeń do środka. W regulacji przepływu powietrza mogą pomóc okna z nawiewnikami, które usprawnią proces wymiany. Szczególnie polecamy modele sterowane manualnie, które możemy wyregulować w okresie grzewczym. Nowoczesne nawiewniki są wyposażone w filtry antysmogowe, które wyłapują nawet większe cząsteczki pyłów i zanieczyszczeń. Dobierzmy model pasujący do warunków smogowych występujących w naszej okolicy.

ciekawe pomysły

Jak jeszcze możemy chronić się przed smogiem? Codzienne wietrzenie w okresie zimowym musimy ograniczyć do minimum. Nie należy robić tego podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych: bezwietrznej pogody i wysokiego stężenia pyłów smogowych w powietrzu. Warto korzystać z aplikacji badających jakość powietrza i informacji podawanych na temat alertów smogowych, aby unikać otwierania okna w czasie największego zagrożenia. Pomieszczenia wietrzymy krótko i nie zostawiamy okien uchylonych na noc.