Jak walczyć ze smogiem we wnętrzach

Jak walczyć ze smogiem we wnętrzach

Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Ma to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego wraz z nadejściem kolejnego sezonu grzewczego, musimy pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą smog. Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do wnętrz, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie przed jego szkodliwym działaniem i zminimalizować skutki smogu w pomieszczeniu.
5:00 min
0
0

Czym właściwie jest smog?


Smog jest niecodziennym zjawiskiem atmosferycznym. To rodzaj zanieczyszczenia powietrza, który powstał w wyniku działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk naturalnych, czyli gęstego zamglenia i braku wiatru. Smog to nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym), oraz fog (mgła). Ten neologizm świetnie obrazuje smog jako ciemną, dymną mgłę.

Autor:
Redakcja
Data:
29.06.2021
smog
Zanieczyszczone powietrze ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Fot. Jerzy Górecki/Pixabay

Wpływ smogu na nasze zdrowie


Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz przedostaje się do naszych domów, mieszkań i zakładów pracy. Smog wywołuje problemy z układem oddechowym, ataki duszności, kaszel, łzawienie, może przyczyniać się do pogłębiania astmy i objawów alergicznych. Zanieczyszczone powietrze ma również niekorzystny wpływ na układy krążenia i nerwowy. Często też podrażnia skórę i błony śluzowe. Wieloletnie badania nad skutkami oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na ludzki organizm potwierdzają, jak bardzo szkodzi nam oddychanie mieszanką smogu i spalin. Na jej działanie najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Jest to tylko część globalnego problemu związanego z ochroną środowiska. Jak możemy samodzielnie zadbać o czyste powietrze w domu?


Oczyszczanie powietrza w domu


Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy poprawić jakość powietrza w naszych domach lub mieszkaniach. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza. Cena takiego urządzenia waha się między 1 a 2 tys zł, w zależności od marki i funkcji, jakie posiada dany model. Elektroniczne oczyszczacze powietrza posiadają filtry powietrza, które wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń z pomieszczenia. Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje filtrów:

  

  • filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air filter),

        
  • filtry węglowe (z węglem aktywowanym),

        
  • filtry jonowe,

        
  • filtry ultrafioletowe (filtry UV).


Urządzenie zasysa powietrze i przepuszcza je przez filtr, a następnie wydala je z powrotem do pomieszczenia. Poziom zanieczyszczenia w pomieszczeniu możemy określić za pomocą pyłomierza, które podaje wartość w mikrogramach na metr sześcienny. Cena urządzenia filtrującego wydaje się wysoka, jednak nie warto oszczędzać na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Świeże powietrze w domu jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli w domu przebywają niemowlęta, małe dzieci, osoby starsze, alergicy, chorzy na astmę lub z innymi problemami, które smog może dodatkowo pogłębiać.


Kratki
Pomieszczenia wentylowane grawitacyjnie musimy wyposażyć w kratki. Fot. Depositphotos

Wentylacja mechaniczna - rekuperator


Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, popularnie zwana rekuperacją również ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. Zapewnia lepszy obieg powietrza, odprowadzając zanieczyszczenia ponownie na zewnątrz. Rekuperator warto wyposażyć w dodatkowe filtry wspomagające oczyszczanie powietrza w domu z drobin smogowych. Świetnie sprawdzą się np. filtry węglowe. 

epipremnum aureum
Epipremnum ma dobry wpływ na mikroklimat naszych wnętrz i skutecznie pomaga oczyścić je ze smogu. Fot. Luisella Planeta Leoni/Pixabay
ciekawe pomysły

Jak jeszcze możemy chronić się przed smogiem? Codzienne wietrzenie w okresie zimowym musimy ograniczyć do minimum. Nie należy robić tego podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych: bezwietrznej pogody i wysokiego stężenia pyłów smogowych w powietrzu. Warto korzystać z aplikacji badających jakość powietrza i informacji podawanych na temat alertów smogowych, aby unikać otwierania okna w czasie największego zagrożenia. Pomieszczenia wietrzymy krótko i nie zostawiamy okien uchylonych na noc.

Jak dbać o czyste powietrze w domu?


Zainwestujmy w szczelną stolarkę. Szczelne okna nie tylko utrzymują ciepło w pomieszczeniu i pomagają obniżać rachunki za ogrzewanie, ale też zabezpieczają przed wnikaniem zanieczyszczeń do środka. W regulacji przepływu powietrza mogą pomóc okna z nawiewnikami, które usprawnią proces wymiany. Szczególnie polecamy modele sterowane manualnie, które możemy wyregulować w okresie grzewczym. Nowoczesne nawiewniki są wyposażone w filtry antysmogowe, które wyłapują nawet większe cząsteczki pyłów i zanieczyszczeń. Dobierzmy model pasujący do warunków smogowych występujących w naszej okolicy. 


Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu


Rośliny pomogą utrzymać czyste powietrze w domu - działają jak naturalne filtry oczyszczające powietrze z substancji toksycznych. Badania naukowe potwierdzają skuteczność kwiatów w walce ze smogiem: 3 duże lub 3 małych roślin doniczkowych potrafią zredukować stężenie zanieczyszczenia w średnim pokoju. Najskuteczniej działa skrzydłokwiat, dracena,  nefrolepis wyniosły, epipremnum złociste, wężownica, zamiokulkas zamiolistny, aglonema lub zielistka.