Jak walczyć ze smogiem we wnętrzach
Wpływ smogu na nasze zdrowie
Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz przedostaje się do naszych domów, mieszkań i zakładów pracy. Smog działa negatywnie na organizm człowieka, szczególnie na układ oddechowy, powodując ataki duszności, kaszel, łzawienie, może przyczyniać się do pogłębiania astmy i objawów alergicznych. Zanieczyszczone powietrze ma również niekorzystny wpływ na układy krążenia i nerwowy. Często też podrażnia skórę i błony śluzowe. Wieloletnie badania nad skutkami oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na ludzki organizm potwierdzają, jak bardzo szkodzi nam oddychanie mieszanką smogu i spalin. Na jej działanie najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Jest to tylko część globalnego problemu związanego z ochroną środowiska. Czystsze powietrze to szansa na zachowanie lepszego poziomu zdrowia. Jak możemy samodzielnie zadbać o czyste powietrze w domu?
Oczyszczanie powietrza w domu
Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy poprawić jakość powietrza w naszych domach lub mieszkaniach. Rozwiązania różnią się od siebie ceną, sposobem działania oraz skutecznością.
Oczyszczacze powietrza
Możemy skorzystać z dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza, wyposażonych w filtry powietrza do domu. Cena takiego urządzenia waha się od kilkuset do kilku tys. zł, w zależności od marki i funkcji, jakie posiada dany model.
Elektroniczne oczyszczacze powietrza posiadają filtry powietrza do domu, które wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń z pomieszczenia. Wyróżniamy 4 podstawowe filtry do oczyszczania powietrza w domu:
filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air filter),
filtry węglowe (z węglem aktywowanym),
filtry jonowe,
filtry ultrafioletowe (filtry UV).
Urządzenie zasysa powietrze i przepuszcza je przez filtr, a następnie wydala je z powrotem do pomieszczenia. Poziom zanieczyszczenia w pomieszczeniu możemy określić za pomocą pyłomierza, które podaje wartość w mikrogramach na metr sześcienny.
Cena urządzenia filtrującego wydaje się wysoka, jednak nie warto oszczędzać na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Świeże powietrze w domu jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli w domu przebywają niemowlęta i małe dzieci, osoby starsze, alergicy, chorzy na astmę lub z innymi problemami, które smog może dodatkowo pogłębiać.
Wentylacja mechaniczna - rekuperator
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, popularnie zwana rekuperacją również ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. Zapewnia lepszy obieg powietrza, odprowadzając zanieczyszczenia ponownie na zewnątrz, często w parze z nią montowane są pompy ciepła. Rekuperator warto wyposażyć w dodatkowe filtry wspomagające oczyszczanie powietrza w domu z drobin smogowych. Świetnie sprawdzą się np. filtry węglowe.
Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu
Rośliny pomogą utrzymać czyste powietrze w domu — działają jak naturalne filtry oczyszczające powietrze z substancji toksycznych. Badania naukowe potwierdzają skuteczność kwiatów w walce ze smogiem: 3 duże lub 3 małych roślin doniczkowych potrafią zredukować stężenie zanieczyszczenia w średnim pokoju. Najskuteczniej działa skrzydłokwiat, dracena, nefrolepis wyniosły, epipremnum złociste, wężownica, zamiokulkas zamiolistny, aglonema lub zielistka.
Jak dbać o czyste powietrze w domu?
Zainwestujmy w szczelną stolarkę. Szczelne okna nie tylko utrzymują ciepło w pomieszczeniu i pomagają obniżać rachunki za ogrzewanie, ale też zabezpieczają przed wnikaniem zanieczyszczeń do środka. W regulacji przepływu powietrza mogą pomóc okna z nawiewnikami, które usprawnią proces wymiany. Szczególnie polecamy modele sterowane manualnie, które możemy wyregulować w okresie grzewczym. Nowoczesne nawiewniki są wyposażone w filtry antysmogowe, które wyłapują nawet większe cząsteczki pyłów i zanieczyszczeń. Dobierzmy model pasujący do warunków smogowych występujących w naszej okolicy.
Jak jeszcze możemy chronić się przed smogiem? Codzienne wietrzenie w okresie zimowym musimy ograniczyć do minimum. Nie należy otwierać okien podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych: bezwietrznej pogody i wysokiego stężenia pyłów smogowych w powietrzu. Warto korzystać z aplikacji badających jakość powietrza i poziom smogu, aby unikać otwierania okna w czasie największego zagrożenia. Pomieszczenia wietrzymy krótko i nie zostawiamy okien uchylonych na noc. W takie dni ogranicz przebywanie na zewnątrz.
Niska emisja
Warto postawić na odnawialne źródła energii. Obecnie rząd zaczyna naciskać na takie rozwiązania jak wymiana pieców, które zminimalizuje problem smogu oraz takich związków jak dwutlenek siarki i inne metale ciężkie w powietrzu. Unia Europejska ustala coraz bardziej rygorystyczne dopuszczalne normy, w tym zakaz palenia węglem. Cała wspólnota pokazuje, jak bardzo ważna jest wiedza o czystym powietrzu. W okresie grzewczym surowo karane jest spalanie śmieci, przez które wiele szkodliwych substancji dostaje się do atmosfery, przez które powstaje smog. Radzą oni również, aby wybrać publiczny transport drogowy w zastępstwie poruszania się wyłącznie samochodem. W regionach najbardziej zanieczyszczonych bardzo duży nacisk kładzie się na montowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak montowanie paneli fotowoltaicznych.