Rekuperacja - ochrona przed smogiem

Rekuperacja - ochrona przed smogiem

Problem smogu jest wszechobecne pojawiającym się tematem. Aktualnie to jeden z najgroźniejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Należy mieć świadomość, iż mamy z nim do czynienia nie tylko podczas sezonu grzewczego, ale również i w sezonie letnim.
5:00 min
0
0

Zabezpieczenie od smogu


Następstwa występowania smogu są długofalowe i poważne. Wpływa on bowiem negatywnie na układ oddechowy i może przyczyniać się do wielu chorób. Wbrew pozorom przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu nie oznacza naszego bezpieczeństwa w tej kwestii. Przedostaje się on także do naszych domów zatem powietrze, którym oddychamy także wewnątrz budynków, jest równie zanieczyszczone i niebezpieczne co na zewnątrz. Jednym z głównych jego składników jest śmiertelny i trujący benzo(a)piren. W skład wchodzą również cząstki pyłów zawieszonych. Montaż rekuperacji może być rozwiązaniem tego problemu.

Autor:
Redakcja
Data:
20.12.2022
Jak rekuperacja chroni przed smogiem_foto4-min.jpg
Dom starego budownictwa wydzielający zanieczyszczenia do atmosfery. Fot. Vasco

Jej montaż także wiele innych zalet. W obecnych czasach gdzie mamy zagrożenie blackoutu, należy wspomnieć o energooszczędnej stronie. Dzięki rekuperacji generowane są mniejsze straty ciepła. Posiadając w domu wentylację grawitacyjną, możemy być na nie narażeni w znacznie większym stopniu. W związku z tym faktem jesteśmy zmuszeni do intensywniejszego ogrzewania budynku. Rezultatem tego działania są wyższe rachunki do opłacenia oraz większa emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Rekuperacja staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w nowym budownictwie. Jest to związane zarówno ze świadomością korzyści jej montażu, jak i również z podnoszonymi standardami energetycznymi, jakie muszą spełniać budynki. Niebawem jednak może stać się obowiązkowym elementem wyposażenia naszych domów, poprzez zmiany w przepisach.

Jak rekuperacja chroni przed smogiem_foto5.jpg
Filtr VASCO SILENT VENTILATION cleanAirFilter, NOx, Sox. Fot. Vasco

Rozwiązanie problemu smogu

Do nowej oferty został wprowadzony filtr antysmogowy cleanAir przez producenta systemu VASCO SILENT VENTILATION, Vasco Group. Został skonstruowany w taki sposób, aby nie zajmował dużo miejsca, a jednocześnie mieścił w sobie filtry o wystarczającej ilości materiału filtrującego oraz o odpowiedniej gęstości. Ponadto jest on łatwy w montażu. Skrzynia zawiera prowadnice do włożenia dwóch filtrów plisowych oraz filtr wstępny, który nadaje się do mycia. Służy on do ochrony przed zanieczyszczeniami.

Jak rekuperacja chroni przed smogiem_foto1-min.jpg
Mechanizm rekuperacji Fot. Vasco

System VASCO umożliwia dobór stopnia zabezpieczenia przed smogiem. Uwzględnia on rodzaj zanieczyszczenia, z jakim mamy do czynienia w określonej okolicy. Podstawową opcją jest filtr antysmogowy cleanAirFilter ISO ePM1 80%. Jest odpowiednim wyborem dla większości obszarów, gdyż zapewnia on ochronę przed smogiem pochodzącym z niskiej emisji. Do jej przykładów możemy zaliczyć emisję ze spalania węgla czy drewna. Są to najczęściej stosowane surowce do ogrzewania domów jednorodzinnych. Drugi filtr w systemie VASCO SILENT VENTILATION to cleanAirFilter, NOx, Sox. Ten wariant jest dedykowany dla mieszkańców miejsc o podwyższonym ruchu samochodowych, takie jak sąsiedztwa autostrad, duże ruchliwe miasto czy niedalekie ulokowanie zakładów przemysłowych. Filtry posiadają również właściwości przeciw zapachowe. 

Polecane artykuły:

Kolor roku 2023 - „Viva Magenta”
Połączenie głębokiej czerwieni, różu i nutki bordo. Instytut Pantone wybrał intensywny odcień Viva Magenta na kolor roku...
czytaj więcej
Cegła w salonie - pomysł na wnętrze
Cegła jest jednym z tych elementów w aranżacji wnętrz, które nigdy nie wyjdą z mody. Dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu...
czytaj więcej