Krótki przewodnik po roślinach do wnętrz

Krótki przewodnik po roślinach do wnętrz

Wśród współczesnych trendów wnętrzarskich w ostatnich latach widać wyraźny zwrot ku naturze. Od czasów pandemii zapraszamy do aranżacji coraz więcej żywych roślin. Domy i mieszkania zazieleniają się i umożliwiają coraz lepszy kontakt z przyrodą. Jednak aby jak najdłużej cieszyć się pięknem kwiatów i roślin w domu, musimy odpowiednio o nie dbać. Opieka nad roślinami w domu to nie tylko podlewanie, ale również nawożenie i zapewnienie kwiatom odpowiedniego nasłonecznienia.
1:30 min
0
0

Rośliny nie są w stanie funkcjonować bez światła, dlatego wybierając kwiaty doniczkowe do wnętrz musimy zapewnić im dostęp do odpowiedniej dawki promieni słonecznych, lub specjalistycznego światła sztucznego.

Większość gatunków roślin do upraw doniczkowych dobrze odnajdzie się w miejscach jasnych, oświetlonych rozproszonym światłem. Co jednak w przypadku gdy nasze mieszkanie ma zbyt słabą, lub zbyt intensywną ekspozycję słoneczną? Jak ozdobić roślinami szczególnie zacienione miejsca? Odpowiedź jest prosta – musimy dopasować gatunki roślin doniczkowych do warunków, jakie panują w miejscu planowanej uprawy. Wymagania roślin względem dostępu do światła są różne, dlatego bardzo ważna jest znajomość warunków, jakie dany gatunek preferuje w miejscu naturalnego występowania. Istnieją rośliny, które przetrwają w najbardziej zacienionych miejscach i takie, które bez obaw mogą wygrzewać się w pełnym słońcu. Podpowiadamy, jak wybierać rośliny do własnych wnętrz.

Autor:
Redakcja
Data:
07.07.2023
Tomaszewski_Rośliny_7.jpg
Tworząc kompozycje z roślin, zwróćmy uwagę na rozmiary liści i wysokość roślin, aby nie utrudniały sobie wzajemnie wzrostu. Fot: Yassen Hristov, Stylizacja: Agnieszka Możdzer
Tomaszewski_Rośliny_5.jpg
Monstera, Liwistona i Areka Dypsis należą do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Fot: Yassen Hristov, Stylizacja: Agnieszka Możdzer

Rośliny do cienia i półcienia


W mieszkaniu miejsca cieniste i półcieniste to te, które znajdują się w odległości o 3-4 metrów od okna, parapety od strony wschodniej i północnej, zacienione przez otaczające do drzewa lub inne budynki. Roślina na miejsca cieniste i półcieniste w naturze rośnie w poszyciu lasów. Warto zwrócić uwagę na takie gatunki roślin jak Epipremnum,Aspidistra, Hedera, Skrzydłokwiat, Kencja, Monstera, czy Aglaonema. One równie dobrze odnajdą się w ciemnych zakątkach mieszkania. Rośliny, które tolerują cieniste stanowiska to również Zamiokulkas i Sansewieria. Jeśli mamy zwierzęta domowe, zwróćmy uwagę, czy wybrane rośliny są bezpieczne dla zdrowia dla naszych pupili. W przypadku roślin do cienia będą to Aspidistra i Kencja.

Tomaszewski_Rośliny_6.jpg
Efektowne, dziurawe liście monstery dopełnią aranżacje każdego pomieszczenia — zarówno w domu prywatnym, jak i biurach. Fot: Yassen Hristov, Stylizacja: Agnieszka Możdzer

Wśród wymienionych roślin szczególnie wyróżnia się monstera. Popularna ze względu na wyjątkowo dekoracyjne, „dziurawe” liście i prostą uprawę monstera od lat inspiruje projektantów wzornictwa użytkowego i architektów. W naturze monstera rozrasta się do monstrualnych rozmiarów, sięgających nawet do 20 metrów. Doniczkowe okazy rzadko im dorównują, jednak w dalszym ciągu mogą osiągać imponujące gabaryty i sięgnąć sufitu pomieszczenia. 


Kolejnym popularnym gatunkiem rośliny cieniolubnej i łatwej w uprawie jest Zamiokulkas. To świetna roślina dla osób zabieganych, zapominalskich i początkujących hodowców zieleni – dobrze znosi nieregularne podlewanie i ciemniejsze pomieszczenia.

Tomaszewski_Rośliny_2.jpg
Skrzydłokwiat i zamiokulkas należą do efektownych i prostych w uprawie cieniolubnych roślin domowych. Fot: Yassen Hristov, Stylizacja: Agnieszka Możdzer

Rośliny na widne miejsca


Miejsce widne jest oświetlone światłem rozproszonym i znajduje się w odległości ok. 1-3 metrów od okna. Widny parapet znajduje się przy oknie od strony wschodniej lub północnej. Rośliny, które potrzebują rozproszonego, jasnego światła to między innymi Areka, fikusy np. Lyrata, Elastica, niektóre rodzaje paproci takie jak Asplenium lub Aglaomorpha. Inne ciekawe okazy to Calathea, Pilea, Diffenbacha, Bananowiec, Peperomia, Sygnonium, Alokazja, Kroton, Hoja, Szeflera i Zielistka. Każdy z nich jest niezwykle dekoracyjny, dlatego warto kierować się własnymi upodobaniami i efektem, jakiego poszukujemy do wnętrza. Różne rozmiary, kształty i kolory liści dopełnią każdą aranżację. Jeśli lubimy rośliny posiadające dekoracyjne liście na całej wysokości, warto zwrócić uwagę na fikusy. Smukłe, wysokie rośliny zajmują niewiele miejsca, a są bardzo efektowne. Innym gatunkiem wartym bliższego poznania jest Calathea – pięknie wybarwione liście są niezwykle dekoracyjne. To roślina trudniejsza i bardziej wymagająca w uprawie, dlatego polecana jest osobom z większym doświadczeniem w prowadzeniu domowego ogródka.

Tomaszewski_Rośliny_8.jpg
W widnym miejscu hodujemy Strelicje, Epiprenium i juki. Fot: Yassen Hristov, Stylizacja: Agnieszka Możdzer

Rośliny polecane na miejsca słoneczne


Najbardziej słoneczne parapety znajdziemy przy oknach wychodzących na południe i zachód. Bezpośrednio nasłonecznione miejsca możemy ozdobić dużą ilością roślin, ponieważ tych światłolubnych jest zdecydowanie najwięcej. W tej kategorii warto przyjrzeć się bliżej palmom, np. Liwinstona czy palmie daktylowej, jukom, Senecio, Nolinie, Strelicji, Sansewierii. Światłolubne są także sukulenty i kaktusy, m innymi aloes, grubosz, sansewierie. Cieszą się ogromną popularnością ze względu na dekoracyjne formy liści i prostą uprawę – magazynują wodę, dlatego przetrwają  dłuższe okresy bez podlewania i dobrze znoszą suche powietrze w ogrzewanych zimą pokojach.

Tomaszewski_Rośliny_4.jpg
Palmy i sukulenty dobrze czują się na bardzo jasnym parapecie. Fot: Yassen Hristov, Stylizacja: Agnieszka Możdzer

Wybierając rośliny do wnętrz musimy pamiętać o tym, że warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z renomowanych firm ogrodniczych, z doświadczeniem w hodowli roślin doniczkowych, takich jak Tomaszewski. Rośliny doniczkowe oferowane w sklepach stacjonarnych i na stronie zawsze mają instrukcje pielęgnacji na etykietach. Szczegółowe informacje o roślinach oraz porady dotyczące domowego ogrodnictwa znajdziemy na stornie internetowej marki, oraz u doradców w dwóch stacjonarnych lokalizacjach: na Al. Krakowskiej w Warszawie i Ul. Stefana Batorego w Skierniewicach.


Materiał zdjęciowy: Yassen Hristov

Stylizacja: Agnieszka Możdzer


Tomaszewski_Rośliny_1.jpg
Palmy są łatwe w uprawie a pióropusze liści efektownie prezentują się w każdej aranżacji. Fot.

Podobne artykuły

Jakie rośliny wybrać do domowego biura?
Biuro jest miejscem, w którym spędzamy proporcjonalnie dużo czasu. Niezależnie od tego, czy jest to miejsce, do którego dojeżdżamy...
Jakie rośliny wybrać do łazienki?
Rośliny w łazience nie wydają się być dobrym pomysłem ze względu na trudne warunki w tym wnętrzu. Jest jednak wiele gatunków...