Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać?

Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać?

Piec centralnego ogrzewania to niezbędny element w każdym domu. Urządzenie zapewnia odpowiedni poziom temperatury zwłaszcza w okresie zimowym. Pozwala także zaopatrzyć w ciepłą wodę cały budynek. Jak wybrać odpowiedni piec ogrzewania centralnego?
3:00 min
0
0

1.    Sposoby zasilania pieców centralnego ogrzewania

2.    Moc pieca

3.    Jak docieplić budynek?


Sposoby zasilania pieców centralnego ogrzewania


Piec centralnego ogrzewania potrzebny jest w każdym budynku. Obecnie na rynku dostępne są różne modele, które różnią się przede wszystkim rodzajem paliwa. Sposób zasilania ma spore znaczenie przy wyborze urządzenia. Najczęściej wybierany jest wydajny piec gazowy, który nadaje się także do podgrzewania wody użytkowej. Ogrzewają całe mieszkanie. Paliwem jest oczywiście gaz. W tym wypadku można wybrać model jedno lub dwufunkcyjny. Piece gazowe pozwalają na sporą oszczędność, ponieważ paliwo to jest stosunkowo tanie. Nie ma także popiołu, dzięki czemu nie trzeba czyścić pieca.

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu przyjaznym dla środowiska naturalnego, warto wybrać ekogroszek. Ten ekologiczny materiał podczas spalania wydziela bardzo małą ilość siarki.również w tym wypadku popiół nie jest aż tak duży, jak w przypadku modeli węglowych. Do najwygodniejszych sprzętów należą piece automatyczne, które mają łatwy w obsłudze sterownik. Ogrzewanie takim piecem jest stosunkowo łatwe. W wielu domach ciepło dają tradycyjne piece na węgiel. Nie są takie czyste jak kotły gazowe lub piece na ekogroszek. Ogrzewanie węglem wymaga częstego czyszczenia pieca. W wyniku spalania węgla w piecu gromadzi się popiół. Są to piece ze specjalnym podajnikiem, który ułatwia podawanie paliwa. Najlepszym miejscem na każdy piec jest piwnica lub kotłownia. Jeśli w naszym domu nie ma miejsca na piec, można wybrać kotły kondensacyjne. Sprzęt tego typu wyposażony jest w zamkniętą komorę spalania, dlatego można go montować w takich pomieszczeniach, jak kuchnia bądź łazienka.


Autor:
Redakcja
Data:
12.07.2021
Aktualizacja:
18.07.2022
431c2c1c888cb7b16dc2db3b17a088bf.jpg

Moc pieca


Równie ważną rolę odgrywa moc kotła. Oczywiście w przypadku dużego domu piec i kocioł muszą poradzić sobie z większą powierzchnią. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj paliwa. Należy wybierać węgiel lub ekogroszek wysokiej kaloryczności, które dają dużo ciepła. Obecnie dużą popularnością cieszą się piece na specjalne paliwo, jakim jest pellet. Ten typ ogrzewania również pozwala na ekologiczne ogrzanie domu. W porównaniu do pieca węglowego jest to metoda ogrzewania, która nie wydziela do atmosfery aż takich ilości szkodliwej siarki. A warto pamietać, że dbałość o środowisko naturalne powinna wyróżniać nas wszystkich. Wybór centralnego ogrzewania jest zatem podyktowany wieloma czynnikami. Cena kotłów jest bardzo różna. Jeśli kupujemy piec używany, można liczyć na mniejsze koszty. Poszukując urządzenia w nowych ogłoszeniach, należy liczyć się z wyższymi kwotami. Dlatego na początku dobrym krokiem jest ocena własnych możliwości finansowych. 


Jak docieplić budynek?


Jeżeli chcemy dodatkowo dogrzać pewne pomieszczenia, warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w łazience oraz kuchni. Warto także zwrócić uwagę na ogólne ocieplenie budynku. Jeśli nawet przy zamontowaniu wydajnego pieca dom cały czas jest chłodny, to być może problem leży po stronie źle wykonanej termoizolacji. W takiej sytuacji warto poprosić specjalistę o poradę. Dokładna analiza miejsc, przez które ucieka ciepło, pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dużą rolę odgrywają także szczelne okna. Ich brak może powodować zwiększone rachunki za ogrzewanie.