Czym najlepiej ogrzewać dom?

Czym najlepiej ogrzewać dom?

Każdy posiadacz domu musi stanąć przed wyborem źródła ogrzewania, aby przetrwać mroźne zimy. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań. Różnią się pracochłonnością w procesie ogrzewania, kosztami eksploatacji oraz kosztami montażu instalacji. W artykule przedstawimy kilka dostępnych opcji.
6:00 min
0
0

Rodzaje ogrzewania


Wybór źródła ogrzewania jest trudną decyzją, którą należy podjąć na wczesnym etapie planowania budowy. Od niej zależy wiele późniejszych zastosowanych rozwiązań i systemów, a przede wszystkim komfort użytkowania i mieszkania. Warto dokładnie przemyśleć tę decyzję, gdyż koszty ogrzewania są jednymi z najwyższych w kwestii utrzymania domu. Mieszkańcy bloku nie stoją przed tym dylematem, gdyż cały budynek jest podłączony do sieci miejskiej. Z kolei w przypadku domów takie rozwiązanie jest niemal niemożliwe. W związku z tym stosuje się różnego rodzaju kotły.


Autor:
Redakcja
Data:
25.07.2023
pexels-charlotte-may-5824493-min.jpg
Fot. Charlotte May / Pexels

Ogrzewanie gazem

Ogrzewanie gazem jest jednym z bardziej ekologicznym rozwiązań, szczególnie jeśli zawęzimy kryterium do konwencjonalnych źródeł energii. W związku z tym, iż jest niemal bezobsługowe, zyskuje popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Wysokość poziomu temperatury możemy ustawić w prosty sposób, dodatkowo w innej wartości dla każdego z pomieszczeń. Dystrybucją gazem ziemnym zajmuje się wiele firm, zatem mamy także możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty. W przypadku, gdy w naszej miejscowości nie ma możliwości przyłączenia do sieci gazowej, nie musimy rezygnować z tego typu ogrzewania, bowiem istnieje również opcja postawienia na działce zbiornikowej instalacji LPG. Również w tym przypadku mamy możliwość wyboru dystrybutora z najkorzystniejszą ofertą. Wyjątkiem jest sytuacja gdy dzierżawimy zbiornik od danego dystrybutora. W takich sytuacjach bardzo często jesteśmy zmuszeni do zakupu gazu wyłącznie od danej firmy.

Ogrzewanie węglem

Mimo zmieniających się trendów i unowocześniania systemów ogrzewania, w wielu gospodarstwach domowych nadal stosuje się ogrzewanie budynku węglem. Z dyrektywy Unii Europejskiej jednak jasno wynika, iż powinno się odchodzić od tego źródła ogrzewania, gdyż jest ono uznawane za nieekologiczne. Jednak gdy jesteśmy posiadaczami kotła na węgiel i nie planujemy jego zmiany, warto zwrócić uwagę na to, aby nabywany przez nas surowiec był wysokiej jakości. Przy zużyciu tej samej ilości węgla gorszej jakości możemy uzyskać nawet dwa razy mniej ciepła, niż byśmy spalili lepszy węgiel.

norbert-buduczki-a3XlkwhMCeM-unsplash-min.jpg
Fot. Norbert Buduczki / Unsplash

Ogrzewanie drewnem i pelletem

W związku z ubiegłorocznym wzorem cen niemal każdego paliwa coraz więcej osób zdecydowało się an ogrzewanie drewnem i pelletem, gdyż jest jednym z tańszych opcji na ogrzanie domu przy zachowaniu wysokiej efektywności. Pelletem nazywa się twarde, sprasowane odpady drewniane, które dodatkowo są poddawane suszeniu. Jest to lekkie paliwo, które jest łatwe w transporcie. Gotowy produkt przybiera postać granulatu. Postęp technologiczny nie ominął również opalania drewnem. W obecnych czasach, aby bardziej efektywnie wykorzystywać to źródło energii powstały systemy dystrybucji gorącego powietrza lub kominki z płaszczem wodnym.

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety
Ciepła, przyjemna w dotyku podłoga powoli staje się standardem w nowoczesnych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się w łazienkach, sypialniach...
czytaj więcej

Ogrzewanie energią elektryczną

Coraz większą popularność zyskuje również ogrzewanie elektryczne, które jeszcze niedawno uznawało się za nieopłacalne. Jednak w związku z postępem technologicznym udało się zminimalizować koszty. Jedną z najtańszych opcji jest ogrzewanie akumulacyjne. Pracuje ono na zasadzie pieców gromadzących ciepło. Magazynowanie energii odbywa się wtedy, gdy jest ona najtańsza, a oddawana jest wtedy, gdy jest na nią zapotrzebowanie. Do atutów tego rozwiązania należy przede wszystkim brak konieczności budowy komina oraz wygospodarowania miejsca na składowanie opału. 

Maty grzewcze - wady i zalety
Przed trudnym wyborem, jakim jest wybór ogrzewania, staje każdy zamieszkujący dom lub osoby będące w trakcie jego budowy. Rynek oferuje nam szeroką gamę...
czytaj więcej

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła w ostatnim czasie podbiły rynek. Do ich zalet zdecydowanie należy niemal bezoobsługowość oraz brak emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Jako kolejny atut zdecydowanie wymienić można niskie koszty eksploatacji, które dodatkowo można obniżyć za pomocą odnawialnych źródeł energii. Bolączką tego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoka cena inwestycji zarówno w samo urządzenie, instalacja jak i w instalacje służące do pozyskiwania energii z natury. 

max-payload-XwHKiy2mGoA-unsplash-min.jpg
Fot. Max Payload / Unsplash

Polecane atykuły:

Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać?
Piec centralnego ogrzewania to niezbędny element w każdym domu. Urządzenie zapewnia odpowiedni poziom temperatury zwłaszcza...
czytaj więcej
Czy można stosować wykładziny na ogrzewanie podłogowe?
Praktyczne ogrzewanie podłogowe trafia do coraz większej liczby wnętrz, jako rozwiązanie zwiększające komfort domowników...
czytaj więcej