
Jak urządzić praktyczną garderobę?
Wybierz odpowiednie miejsce
Idealnie, jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektu nowego domu lub mieszkania. Wtedy mamy największe pole manewru podczas przygotowywania praktycznego układu pomieszczeń. Aranżacja nowej garderoby w istniejącej przestrzeni jest nieco trudniejsza, ale oczywiście jak najbardziej możliwa. Gdzie umieścić garderobę? Zastanów się, gdzie Ci będzie najwygodniej z niej korzystać. Najczęściej na strefę przechowywania odzieży wybieramy osobne pomieszczenie, fragment sypialni lub przedpokoju. Na szafę możemy przeznaczyć wnęki i nieustawne strefy pod skosami. W takich przestrzeniach doskonale sprawdza się wykonanie zabudowy na wymiar. Do zalet takiego rozwiązania należy fakt, że możemy tam przechowywać nie tylko ubrania, ale też inne rzeczy, np. sezonowe sprzęty i artykuły gospodarstwa domowego.
W osobnym pokoju mamy możliwość stworzenia komfortowej garderoby z lustrami i toaletką. Garderobę możemy wydzielić z fragmentu innego pomieszczenia dzięki cienkiej ściance działowej, z płyty gipsowo-kartonowej, szklanej lub drewnianej.
Mała garderoba — minimalny rozmiar
Najmniejsza praktyczna garderoba może mieć około 2 m2. Do swobodnego poruszania się i przeglądania zawartości półek wystarczy ok. 70 cm przestrzeni. Jeśli w garderobie chcemy się też ubrać i przejrzeć w lustrze, musimy mieć już około 120 cm. Górna krawędź lustra, w którym chcemy obejrzeć całą sylwetkę, powinna znaleźć się na wysokości ok. 180 cm, a dolna ok. 15 cm nad podłogą. Przed lustrem potrzebujemy ok. 60 cm wolnej przestrzeni. Świetnie sprawdzą się lustra montowane na przesuwnych frontach zabudowy. Są praktyczne i pomogą oszczędzić cenne miejsce w wąskim wnętrzu.
O czym jeszcze warto pamiętać w małej garderobie?
O rozbudowie instalacji elektrycznej – w garderobie potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia i gniazdek do podłączenia sprzętu. Świetnie w tym celu sprawdzą się żarówki LED o neutralnej barwie światła, nieprzekłamujące kolorów.
Oprócz górnego oświetlenia możemy wykorzystać też półki z oświetleniem LED. Są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale szybko pomogą nam znaleźć poszukiwaną rzecz.
W garderobie ważna jest też odpowiednia wentylacja. Najprostszym sposobem na poprawę cyrkulacji powietrza jest montaż drzwi ażurowych lub z otworami nawiewnymi.
Jeśli w garderobie znajduje się okno, a szafy mają otwarte półki, okno powinno być wyposażone w rolety. Zasłony lub drzwi szafy na zabudowie zapobiegną płowieniu tkanin pod wpływem promieni słonecznych.

Szafa gotowa czy na wymiar?
Bogata oferta sklepów meblowych oferuje systemy do garderoby, które możemy dowolnie zestawiać i komponować zgodnie z własnymi potrzebami. To dobre rozwiązanie dla osób, które aranżują garderobę w przedpokoju lub w formie zabudowy sypialni. Oparte na prostych modułach o stałych szerokościach systemy sprawdzą się w typowych przestrzeniach. Jeśli zależy nam na bardziej spersonalizowanych rozwiązaniach, warto przyjrzeć się ofertom pracowni stolarskich i wykonać meble na wymiar. Zabudowa na wymiar jest zazwyczaj droższa, jednak pozwala w pełni wykorzystać potencjał nieustawnej przestrzeni – skosów, wnęk lub o nietypowej wysokości.

Jak zaprojektować garderobę?
Większość, jeśli nie prawie całą powierzchnię ścian w garderobie zajmuje zabudowa meblowa. Najpopularniejsze są układy szaf w kształcie litery I, L lub U. W większych wnętrzach możemy sobie pozwolić na wyposażenie dodatkowe, takie jak siedziska tapicerowane lub pufy oraz toaletkę do makijażu. Przyjrzyjmy się uważnie zawartości swojej szafy. Jakie ubrania nosimy najchętniej? Których mamy najwięcej? Składamy je, czy wolimy korzystać z wieszaków na ubrania? Zmierzmy, ile centymetrów mają ulubione buty, torebki czy płaszcze. To pomoże nam rozplanować umiejscowienie poszczególnych przedmiotów i sposób ich przechowywania.
Dopasujmy głębokość szafy do poszczególnych części garderoby. Szafa na wiszące garnitury, żakiety, płaszcze i sukienki powinna mieć 60 cm głębokości. W głębokich półkach wygodnie przechowamy też pościel i nieużywane koce. Na ubrania złożone w kostkę, takie jak spodnie, spódnice, bluzki i swetry wystarczy nawet 35 cm. Zróżnicowana głębokość szaf pomoże optymalnie zorganizować przestrzeń i uniknąć późniejszego bałaganu.
Przykładowe wymiary mebli w garderobie:
• Szerokość 1 segmentu szafy na ubrania złożone - 60 cm
• Szerokość segmentu z szufladami - 60 cm
• Szerokość 1 segmentu szafy na ubrania wiszące – 80-120 cm
• Wysokość drążka na krótkie sukienki – 110 cm powyżej wieńca mebla / kolejnej półki
• Wysokość drążka na płaszcze i kurtki zimowe damskie/męskie – 155-175 cm powyżej wieńca mebla / kolejnej półki
• Wysokość drążka na koszule – 90 cm powyżej wieńca mebla / kolejnej półki
• Minimalna głębokość szuflad na bieliznę, skarpetki itp. - 12 cm
• Szerokość półek na buty – 80-100 cm
W co jeszcze wyposażyć garderobę?
Absolutną podstawą wyposażenia garderoby są półki, drążki i szuflady. Garderoba powinna być jednak idealnie dopasowana do naszych rzeczy i stylu życia. Przyjrzymy się bliżej naszym potrzebom: w garderobie eleganckiej pani potrzebne będzie więcej drążków na sukienki i wyższych półek na obuwie, mieszczących buty na obcasach. Panom z pewnością spodobają się wyściełane materiałem segregatory na spinki, krawaty i paski. Wysuwane kosze i półki z prawidłami zapobiegną zniszczeniu skórzanych półbutów. System szuflad na buty z pełnym wysuwem zapewni wygodny dostęp do przechowywanych przedmiotów oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Osoby lubiące modę z pewnością lubią też ciekawie eksponować swoje kolekcje ubrań, butów czy dodatków. Panele przesuwne ze szklanym frontem na akcesoria i torebki sprawią, że poczujemy w garderobie klimat luksusowego butiku. Wąskie szuflady na akcesoria zabezpieczą biżuterie przed zniszczeniem i zagubieniem.
W komfortowym dostępie do ubrań wysoko wiszących pomoże nam pantograf, czyli opuszczany drążek na wieszaki. To świetny sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni – dolna część szafy może wtedy być zabudowana szufladami, koszami lub półkami na buty. Praktycznym rozwiązaniem jest też umieszczenie w tym miejscu deski do prasowania i żelazka.

Podobne artykuły

