Sypialnia z biurkiem do pracy

Sypialnia z biurkiem do pracy

Cenimy sobie prywatność w przestrzeni mieszkalnej – jest oazą, w której odpoczywamy i relaksujemy się po intensywnym dniu. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy musimy pracować z domu? Brak miejsca na osobny gabinet możemy zrekompensować, tworząc kącik do pracy z biurkiem w sypialni. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielkim metrażem, a potrzebują miejsca do pracy zdalnej. Podpowiadamy, jak stworzyć sprzyjającą skupieniu przestrzeń do pracy w sypialni.
4:00 min
0
0

Biurko do pracy w sypialni – zalety


Najczęściej sypialnię urządzamy w osobnym pomieszczeniu, w głębi domu lub mieszkania. Nie będą rozpraszać nas inni domownicy, przebywający w kuchni czy w salonie. Przestrzeń odizolowana od gwaru strefy dziennej pomoże nam się skupić i efektywniej wykonywać obowiązki. Dzięki temu w domu może jednocześnie pracować więcej, niż jedna osoba. Dzielenie przestrzeni z pracującym z domu partnerem z pewnością będzie łatwiejsze do pogodzenia. 

Autor:
Redakcja
Data:
12.07.2021
ciekawe pomysły

Szczególnym przypadkiem są tu kawalerki typu studio, które na otwartym planie łączą zarówno strefę dzienną, kuchnie z częścią jadalną, jak i miejsce do spania. Wtedy warto zainwestować w stół jadalny, który będzie pełnił podwójną funkcję biurka i wygodnego miejsca spożywania posiłków.

Nowoczesna sypialnia z miejscem do pracy
Zwróćmy uwagę na estetykę sypialni - biurko powinno pasować do wystroju wnętrza. Fot. KODO

Gdzie postawić biurko w sypialni?

Zadbajmy o wygodę i zdrowie naszych oczu – najlepiej, aby blat znajdował się przy oknie, które zapewni dostęp naturalnego światła. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie biurka czy blatu roboczego prostopadle do okna. Osoby praworęczne powinny mieć źródło światła (okno, lampkę) po swojej lewej stronie, natomiast leworęczni – po prawej. Dobrym pomysłem jest też ustawienie biurka do pracy w sypialni frontalnie do okna. Wtedy jednak warto wyposażyć przeszklenia w roletę lub inne przesłony, regulujące napływ światła do pomieszczenia.


Jeśli nie mamy możliwości wygospodarowania kącika do pracy pod oknem w sypialni, musimy zapewnić sobie odpowiednio mocne doświetlenie. Najlepiej sprawdzi się osobna lampka, najlepiej z możliwością regulacji kąta padania światła. Architekci proponują też lampy wiszące nad biurko – upewnijmy się jednak, że światło z tego ładnego szklanego klosza nie będzie oślepiające. Tu lepiej sprawdzą się lampy skupiające światło w stronę blatu.


Unikajmy stawiania biurka tyłem do okna. Światło odbijające się od ekranu komputera może utrudniać pracę. 

Aranżacja sypialni z nowoczesnym oświetleniem
Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu strefy do pracy. Fot. Artdesign

Jak wybrać biurko do sypialni?

Największym problemem może być ograniczona ilość przestrzeni – nie wszędzie wygospodarujemy wystarczającą ilość miejsca na osobne biurko, dlatego warto przyjrzeć się rozwiązaniom modułowym lub na wymiar. Jakie inne cechy mają wygodne i praktyczne meble do pracy w domu? Zwróćmy uwagę na wymiary blatu: powinien zapewnić wygodną pracę z potrzebnymi urządzeniami – laptopem lub komputerem stacjonarnym, drukarką i innymi, niezbędnymi narzędziami: notesem, dokumentami itp. Ma być nam przede wszystkim wygodnie pracować, opierając ręce na blacie.


Zastanówmy się więc, ile miejsca potrzebujemy. Warto „przymierzyć” biurko przed zakupem. Jeśli mamy możliwość obejrzeć meble w sklepie przed zakupem, usiądźmy przy nim lub spróbujmy wyobrazić sobie rozmiar blatu z pomocą miarki – może być nawet krawiecka. W przypadku mebli zamawianych na wymiar powiedzmy o naszych oczekiwaniach stolarzowi. Biurko na wymiar powinno uwzględniać przeloty na kable urządzeń elektrycznych. 

tessa-wilson-lF2ohKcKtj0-unsplash.jpg
Biurko przy oknie najlepiej pozwoli korzystać z naturalnego światła podczas pracy. Fot. Tessa Wilson/Unsplash
Miejsce do pracy w sypialni
Przy biurku powinna znaleźć się półka lub szafka - pomoże utrzymać porządek podczas pracy. Fot. KODO

Wysokość blatu

Wiele osób wykonujących siedzącą pracę skarży się na bóle kręgosłupa. Większość z nich jest spowodowanych nieprawidłową postawą podczas siedzenia. Jaka wysokość biurka będzie odpowiednia? Dopasowana do wzrostu użytkownika – wysokość blatu biurka powinna umożliwić pracę w naturalnym, bezpiecznym ułożeniu rąk. Sprawdźmy, czy kąt między ramieniem a przedramieniem rąk partych na biurku jest kątem prostym. Najpopularniejsze, masowo produkowane biurka ze sklepu mają między 72 a 75 cm wysokości. Osoby wysokie powinny jednak szukać wyższych modeli 80-85 cm. Podczas regularnej pracy przy komputerze świetnie sprawdzają się biurka z możliwością regulacji, przy którym można pracować na stojąco. Zmiana położenia blatu korzystnie wpływa na kręgosłup.


Przy biurku postawmy krzesło z regulacją wysokości. Najlepsze modele to te z podłokietnikami oraz ergonomicznie profilowanym siedziskiem, które zapewni podparcie pleców w odcinkach lędźwiowym i szyjnym. Krzesło powinno być wyposażone w kółka. Jeśli obawiamy się porysowanej podłogi, możemy dokupić zabezpieczającą podkładkę pod krzesło.


Biurko i krzesło powinny tworzyć zgrany duet – stopy osoby siedzącej oparte o podłogę tworzą kąt prosty, podobnie jak oparte na blacie ręce. Odpowiednia postawa podczas pracy pomoże uniknąć problemów z kręgosłupem w przyszłości. 

Sypialnia z miejscem do pracy
W małych sypialniach lepiej postawić na rozwiązania na wymiar. Fot. Smolik & Wiatrowska

Miejsce do przechowywania przy biurku

Zadbajmy o wygodną organizację pracy. Szafki z szufladami pod blatem, półki lub zamykane szafeczki ułatwią segregowanie przyborów i dokumentów, których potrzebujemy do pracy.

Sypialnia na poddaszu z kącikiem do pracy
Biurko najlepiej ustawić przodem lub bokiem do okna. Fot. Synage
Paradyż Trophy Brown Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 21,5x98,5 cm
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Trophy
Marka Paradyż
sprawdź

Czy praca w sypialni może być efektywna?


To zależy od kilku czynników – przede wszystkim, indywidualnych preferencji. Niektórym osobom praca z domu może sprawiać problem. Jeśli nie jesteśmy w stanie skupić, w otoczeniu znajduje się zbyt wiele rozpraszaczy, z pewnością nie będziemy efektywni. Sypialnia nie powinna tracić wypoczynkowego charakteru, dlatego kącik do pracy nie może zdominować pomieszczenia – urządźmy go w


Warto wtedy bardzo wyraźnie rozgraniczyć strefę dzienną od nocnej i urządzić kącik do pracy w salonie.   

Podobne artykuły

 Home office - jak urządzić mały gabinet?
W dobie internetu często mamy możliwość pracy bez wychodzenia z domu. Nowoczesna kultura pracy dla wielu osób oznacza nowe...
czytaj więcej
Beżowa sypialnia - pomysł na aranżację
Delikatna, uspokajająca paleta barw jest idealnym wyborem do sypialni. Jasne, ciepłe odcienie pozwalają nam się odprężyć...
czytaj więcej