
Home office - jak urządzić mały gabinet?
Biuro czy biurko?
Niezależnie od tego, ile mamy przestrzeni – czy na urządzenie home office przeznaczymy osobne pomieszczenie czy stworzymy kącik do pracy w strefie salonu, musimy uwzględnić najważniejsze elementy wyposażenia. Co powinno się znaleźć w domowym biurze?
- Biurko i wygodne krzesło, które zadbają o odpowiedni komfort pracy. Ergonomiczne krzesło biurowe zapewni zdrową pozycję siedzącą, dzięki czemu unikniemy problemów z kręgosłupem i wad postawy.
- Odpowiednie oświetlenie – ważnym elementem wyposażenia jest również regulowana lampka biurowa. Jeśli pracujemy w pobliżu okna, warto wyposażyć je w rolety lub żaluzje, regulujące dostęp światła do pomieszczenia.
- Tablica korkowa, organizery lub dodatki, które uporządkują przybory do pisania i notatki.
Home office w małym mieszkaniu
Ograniczony metraż wcale nie oznacza, że będziemy pracować na home office przy stole w kuchni lub na kanapie. Kącik biurowy możemy stworzyć nawet w małej kawalerce. Warto eksperymentować, ustawiając meble na różne sposoby. Pomoże to stworzyć i optycznie wydzielić strefę relaksu od kącika do pracy. Aby przestrzeń pozostała spójna i estetyczna, meble muszą być utrzymane w podobnym rozmiarze i stylu. Biurko możemy schować za kanapą lub regałem, który oddzieli „pracownię” od części salonu.
Kącik do pracy w salonie lub sypialni
Jeśli nie chcemy wprowadzać kolejnych podziałów przestrzeni, biurko może znaleźć się w którymś z innych pomieszczeń. Stanie się wtedy integralną częścią innej strefy, która pozawala na swobodne przenikanie się funkcji. Meble powinny być wtedy utrzymane w podobnej estetyce, lub z jednej kolekcji producenta. Wtedy wnętrze będzie kompletne i spójne. Postawmy na praktyczne rozwiązania, aby wszystko, czego potrzebujemy do pracy było w zasięgu ręki. Biurko z szufladami oraz znajdujący się obok regał pomogą utrzymać porządek w miejscu do pracy. Pozwólmy sobie na dodatki, które uprzyjemnią naszą przestrzeń: plakat, grafika czy roślina doniczkowa dopełnią domowe biuro nawet w niewielkim wnętrzu. Zabierzmy „rozpraszacze” z zasięgu wzroku – jeśli mamy problemy ze skupieniem uwagi, telewizor nie jest dobrym rozwiązaniem w okolicy kącika home office.
Gabinet w domu
Jeśli nasza praca z domu wymaga przyjmowania klientów lub interesantów – warto stworzyć przestrzeń reprezentacyjnego gabinetu. Aby goście czuli się swobodnie, a nasza przestrzeń sprzyjała rozmowom biznesowym na profesjonalnym poziomie, gabinet musi być osobnym pomieszczeniem. Co musimy w nim umieścić?
Komfortowe biurko, które najlepiej ustawić frontem do wejścia. Niezależnie od stylu wnętrza postawmy na modele praktyczne – z wygodną ilością schowków, szafek i szuflad. Mebel musi być przede wszystkim funkcjonalny. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się biurka o prostych, eleganckich konstrukcjach w odcieniach klasycznego drewna.
W gabinecie potrzebujemy również miejsca do przyjmowania gości – wygodnego, tapicerowanego krzesła, fotela lub niewielkiej sofy. Praktyczne będą meble wykończone ciemną tkaniną – są mniej podatne na widoczne zabrudzenia. Warto zadbać o spójną estetykę naszego gabinetu. Nie powinniśmy przesadzać z dekoracjami ani (w zależności od branży) używać zbyt krzykliwych kolorów ani wzorów. Świetnie sprawdzą się neutralne odcienie szarości, beże i kremowe biele, błękit lub inne odcienie ziemi. W gabinetach kierujmy się zasadą „mniej znaczy więcej”.
Aranżacja gabinetu
W domach mamy większe pole aranżacyjnego manewru: na miejsce do pracy możemy wykorzystać przestrzeń pod schodami, pomieszczenie gospodarcze lub poddasze. Możemy wykorzystać każdą pozornie nieustawną lub nierokującą przestrzeń na miejsce do pracy. Wnęka pod schodami lub przestrzeń pod nieustawną ścianką kolankową na poddaszu czy pomieszczenie gospodarcze mogą stać się praktycznym mini-gabinetem. Gabaryty biurka powinniśmy dopasować do rozmiaru dostępnej przestrzeni. Do takich przestrzeni najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w szuflady i mobilne kontenerki, które możemy dowolnie konfigurować, albo postawić na zabudowę wykonaną indywidualnie pod wymiar. Wykorzystajmy półki na organizery lub segregatory, które są nam niezbędne do pracy. Zadbajmy też o dobre oświetlenie – lampa sufitowa i punktowa lampka na biurko z możliwością regulacji kąta ustawienia oprawy.
Mały pokój do pracy w domu
Coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu – na własny rachunek lub jako zdalny pracownik, np. zagranicznej firmy. Zyskujemy szeroki zakres autonomii, nie tylko pod względem planowania obowiązków, czasu i wymiaru naszej pracy ale również urządzenia prywatnego biura. Musimy dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy, aby sprzyjało koncentracji i wspomagało efektywność, inspirując do podejmowania nowych wyzwań.
Podobne artykuły

