Mieszkanie po męsku

Mieszkanie po męsku

Wnętrza należą do młodego Inwestora. Piotr chciał, aby utrzymane były w odcieniach szarości, bieli i czerni, okraszonych drewnem. Architektka Anna Wilniewczyc dodała do tego klasycznego miksu nieco egzotycznego smaku w postaci pomarańczowych akcentów i perełek wzornictwa. Mieszkanie ma surowy i męski charakter – nic zbędnego nie pozostało tu na widoku. Zajrzyjmy do środka!
2:00 min
0
0

Mieszkanie w nowym budownictwie na Ursusie to świetny wybór na start. Z kameralnej dzielnicy szybko można dotrzeć do ścisłego centrum Warszawy. Młody właściciel znalazł tu dwupokojowe mieszkanie, w którym może pracować i wypoczywać na własnych zasadach.


Kosmetyczne poprawki


Mieszkanie ma powierzchnię 52 m2. Proponowany przez dewelopera plan z dużą strefą dzienną z holem, kuchnią, jadalnią i salonem odpowiadał oczekiwaniom i potrzebom nowego właściciela. Jednak aby puste ściany stały się wymarzonym domem Piotra, wymagały delikatnego dopracowania. Tutaj z pomocą przyszły wiedza i umiejętności doświadczonej projektantki wnętrz – Anny Wilniewczyc. Rozwiązania poprawiające funkcjonalność wnętrz można było dodać jeszcze na etapie zmian lokatorskich, co znacznie ułatwiło prace wykończeniowe. Architektka zmniejszyła hol, tworząc miejsce na pojemne zabudowy. Meble przesłaniają widok na kuchnię i tworzą zapraszającą strefę wejściową. To tylko jeden z kilku zabiegów, które nadały finalny kształt wnętrz widocznych na zdjęciach.

Autor:
Redakcja
Data:
08.10.2024
Kuchnia z wyspą w męskim mieszkaniu, Projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Jakie były oczekiwania Inwestora? – Piotr prosił, by we wnętrzach dominowały szarość, czerń i biel, ocieplone tylko odcieniami drewna, bez innych kolorów. Nie chciał też w swoim mieszkaniu tkanin – relacjonuje Anna. – Miał w sobie jednak niezbędną otwartość oraz zaufanie do mnie jako architekta wnętrz i w obu tych kwestiach przyznał mi rację, zmieniając zdanie. Dlatego nasza współpraca układała się harmonijnie – podkreśla autorka projektu.

Męskie mieszkanie w szarości, Projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Strefa dzienna jest niewielka, ale wyjątkowo przestronna. Wzrok wchodzących tu gości kieruje się na wygodny, szary narożnik stojący w salonie. – Mojemu klientowi zależało na dużym telewizorze, a ja z kolei starałam się zadbać o to, by ekran nie był widoczny od strony wejścia i nie zdominował strefy wypoczynkowej. Dlatego zaproponowałam, by umieścić go na tle antracytowego panelu w zabudowie meblowej – wyjaśnia Anna Wilniewczyc. Posadzka salonu jest wykonana z eleganckich, dębowych desek, oferowanych przez firmę Dom Drewna. Ich odcień pięknie koresponduje z oszczędną paletą kolorystyczną pomieszczenia. Kącik wypoczynkowo-telewizyjny dopełniają dywan i mięsista zasłona. Architektka zasugerowała przełamanie surowego, męskiego charakteru strefy dziennej miękkimi tkaninami – poza nadaniem jej domowej przytulności, mają też pozytywny wpływ na akustykę przestrzeni.

Szara strefa wypoczynkowa, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Przy wspólnym stole

Stół to jeden z najważniejszych mebli w mieszkaniu Piotra. Chociaż sam niewiele gotuje, często podejmuje przy nim gości. Blat stołu można rozłożyć, aby zmieściło się przy nim spore grono krewnych i przyjaciół Inwestora. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w mieszkaniu nie znajdziemy lamp wiszących. Zamiast nich Architektka przygotowała na suficie kompozycje z różnych, okrągłych plafonów.


Męska strefa dzienna z aneksem, jadalnią i salonem, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom


Przy oknie w jadalni stanęły dwa regały. Razem z obudową grzejnika pod parapetem tworzą wygodną wnękę z wielofunkcyjną ławą i pomarańczową poduchą. – Można tu przysiąść i poczytać czy pomyśleć albo, kiedy się zdejmie poduchę, wykorzystać ławę jako dodatkowy blat, przydatny np. w trakcie przyjęć – opisuje architektka. Siedzisko oraz pufa w przedpokoju w kolorze dojrzałego owocu kolorze ożywiają stonowaną, monochromatyczną przestrzeń mieszkania.

Nowoczesna kuchnia z wyspą, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Wnęka z poduszkami przy oknie, Projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Razem, a jednak osobno

Na życzenie Inwestora aneks kuchenny został nieco przysłonięty od strony wejścia. Tę rolę powierzono dwupoziomowej wyspie kuchennej. Zastosowanie mebla zamiast ścianek działowych pozwala wyodrębnić strefę kuchenną od wypoczynkowej i jednocześnie zachować otwarty plan mieszkania. Podwyższony, wąski blat tworzy też świetne miejsce do wypicia ulubionej, porannej kawy.

Strefa dzienna z lamelami na ścianie, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Fronty i moduły zabudowy kuchennej to rozwiązania oferowane przez IKEA. Architektka skomponowała je w wygodną i funkcjonalną całość, zupełnie niedobiegającą jakością od kuchni wykonywanych w zakładach stolarskich. Anna Wilniewczyc udowadnia, że nie musimy oszczędzać na komforcie, wybierając kuchnie z sieciówki.

Szara ściana RTV w męskim mieszkaniu, Projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Za magicznymi drzwiami

Przedpokój, oprócz zaszczytnej funkcji komunikacyjnej, pełni także inne zadania. Lustrzana ściana skrywa drzwi łazienkowe i fronty pojemnych zabudów do przechowywania. Duże, odbijające światło powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń. Przygotowanie i koordynowanie realizacji projektu przedpokoju okazało się sporym wyzwaniem. Dlaczego? – Drzwi wykonywała jedna firma, zabudowę meblową druga. Ich pracę trzeba było skorelować. Ale najważniejszym wyzwaniem stało się przełamanie obaw Piotra wobec zastosowania tylu luster – uśmiecha się Anna. 


Dla takiego efektu – było warto! Łącznie przedpokój mieści 4 wysokie szafy, nie tylko na okrycia wierzchnie. W tej sąsiadującej z łazienką powstała szafa gospodarcza, wyposażona w pralkę. Osobna, ukryta pralnia pozwoliła w pełni wykorzystać potencjał łazienki. W szafie obok znalazło się miejsce na odkurzacz, a w kolejnych dwóch rozgościły się ubrania i buty. Aby ułatwić utrzymanie porządku w mieszkaniu, na zewnątrz pozostał tylko niewielki wieszak na kurtki. Drzwi wejściowe do pomieszczeń w tym mieszkaniu również dyskretnie wtapiają się w tło. Ten zabieg porządkuje i scala aranżację mieszkania.

Przedpokój z szafami z lustrem, Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Aranżacja korytarza w męskim mieszkaniu, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Sypialnia z charakterem

Sypialnia jest konsekwentnie utrzymana w tym samym stylu, co część dzienna mieszkania. Chociaż na zewnątrz surowa i męska, zyskuje przy bliższym poznaniu. Tapeta Casamance od Chic Atelier, ta sama, którą mogliśmy dostrzec w korytarzu, ma aksamitną, bardzo przyjemną w dotyku fakturę. Łóżko stoi na tle okna i jest to zabieg nieprzypadkowy – Właściciel lubi w weekendy zatopić się w lekturze, a w tym przypadku ma do dyspozycji światło dzienne. Taki układ atrakcyjnie prezentuje się też z perspektywy drzwi – opisuje architektka.

Męska sypialnia w szarościach, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Ciemnoszara, nowoczesna sypialnia, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Na ścianie naprzeciw okna znajduje się kolejna zabudowa, która podobnie jak te w holu, skrywa wiele niespodzianek. Oprócz pojemnych szaf, znalazło się tu też praktyczne biurko z mediaportami oraz półkami na dokumenty. Obok stanął komfortowy, nowoczesny fotel. Dzięki temu „biuro” po godzinach pracy zdalnej można zamknąć i ukryć za estetycznym frontem. Sypialnia zachowuje wtedy swoją nadrzędną rolę, jako miejsce głębokiego wypoczynku i relaksu.  

Sypialnia z szafami w zabudowie, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Sypialnia z biurkiem do pracy w zamykanej zabudowie, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Męskie SPA


Marzeniem Piotra była także komfortowa, męska łazienka. Architektka stworzyła tu przestrzeń inspirowaną minimalistyczną odmianą modernizmu. – Kosmetyki do mycia, pielęgnacji ciała czy golenia są tu pod ręką, ale pozostają niewidoczne, ponieważ mają swoje miejsce w szufladach i szafkach, są więc pochowane, a pod prysznicem na półkach wnękowych. Dlatego w łazience nigdy nie ma bałaganu – objaśnia Anna Wilniewczyc.


Piotrowi bardzo podobały się czarne baterie łazienkowe, jednak ze względu na trudność w utrzymaniu ich w czystości, zdecydował się na zasugerowany przez architektkę czarny chrom. Ten rodzaj wykończenia armatury ma równie męski charakter, jest bardzo elegancki, trwały, a przede wszystkim – łatwy w pielęgnacji. Armatura pochodzi z oferty marki hansgrohe. – To właśnie po baterie tej marki najczęściej sięgam w projektach, bo znam ich jakość i wiem, że bez problemu będą funkcjonować przez lata – podkreśla architektka. – Nawet mimo wyraźnych ograniczeń budżetowych nie miałam wątpliwości, że to dobra inwestycja – dodaje.

Łazienka z dużą kabiną prysznicową, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Szara łazienka z prysznicem, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Z oferty Hansgrohe do aranżacji strefy umywalkowej architektka wybrała baterię stojącą oraz baterię prysznicową z praktyczną, wielofunkcyjną słuchawką zamiast deszczownicy. Warto zwrócić uwagę na sposób montażu armatury prysznicowej – mieszacz znajduje się na środku ściany naprzeciw wejścia. Dzięki temu Inwestor może wyregulować temperaturę kąpieli jeszcze przed wejściem pod strumień wody i łatwo utrzymać mieszacz baterii w czystości podczas codziennego użytkowania.

Szara łazienka z jasną podłogą, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Mała, szara łazienka w stylu nowoczesnym, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom
Szara strefa umywalkowa w męskiej łazience, projekt Anna Wilniewczyc
Fot. Pion Poziom

Jak w praktyce sprawdza się taka nietypowa aranżacja mieszkania? Inwestor jest bardzo zadowolony z rezultatów współpracy z Anną Wilniewczyc. Powstało bardzo funkcjonalne, męskie a jednocześnie komfortowe w użytkowaniu. Z powodzeniem służy już nie jednemu, a dwojgu szczęśliwych lokatorów.


Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc 

Zdjęcia: Pion Poziom

Podobne artykuły

Z PRL-u do Skandynawii. Dom typu kostka
Design z czasów PRL-u ma masę wielbicieli. Mimo to, ówczesne wnętrza zwykle nie spełniają aktualnych oczekiwań. Właściciele...
Wakacje przez cały rok - wnętrza projektu Mango Investments
Wakacje, na których nie ma tłumów turystów, pogoda zawsze dopisuje i można tu odpocząć niezależnie od pory roku – zapraszamy...