Biurko do pracy w salonie

Biurko do pracy w salonie

Pandemia spowodowała znaczący wzrost ilości osób pracujących zdalnie. Część obowiązków biurowych przestrzeni muszą więc przejąć nasze prywatne mieszkania i domy. Metraż nie zawsze pozwala na wydzielenie osobnego gabinetu do pracy z domu, dlatego musimy szukać wnętrzarskich kompromisów. Jak wykorzystać niewielką przestrzeń dzienną na aneks biurowy? Podpowiadamy, jak urządzić salon, aby wydzielić kącik roboczy do home office i ustawić biurko w salonie.
3:00 min
0
0

Domowe biuro w salonie – jak wydzielić przestrzenie?


Pokój dzienny z większym metrażem może pozwolić na osobny gabinet. Tworząc kącik biurowy za przegrodą, zyskamy przestrzeń, która pozwoli nam lepiej skupić się na obowiązkach, odcinając od domowych rozpraszaczy.


Możemy dokonać paru zmian w aranżacji pokoju dziennego, zyskując zaciszne miejsce i przestrzeń do przechowywania dokumentów. Przedstawiamy kilka sposobów, mniej lub bardziej skomplikowanych:


Szklana ścianka – przepierzenia ze szkła są cienkie i nie zajmują wiele miejsca, a dzięki przezroczystym szybom nie przytłaczają przestrzeni optycznie. To jedno z najdroższych, ale i najbardziej efektownych rozwiązań. Kolor profili i okuć łatwo możemy dopasować do stylu aranżacji wnętrza: najpopularniejsze są czarne, chromowane, złote. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na stałą zabudowę, warto też rozważyć drzwi składane lub przesuwne, których możemy używać w razie potrzeby oraz sprytnie ukryć w pomieszczeniu zyskując dodatkowe miejsce.


Zasłona – budżetowe i szybkie w realizacji rozwiązanie – wystarczy zamontować karnisz i wybrać pasującą zasłonę. Karnisz z listwą maskującą mocowany do sufitu sprawdzi się zarówno w wąskich, jak i szerokich salonach, w których chcemy ustawić tradycyjne biurko.


Regał – biblioteczka lub ażurowy regał spełni podwójną funkcję – nie tylko optycznie wydzieli przestrzeń, ale stworzy też wygodną strefę przechowywania przy biurku. Możemy wykorzystać regały z półkami otwartymi lub zamkniętymi. Pokój dzienny urządzony w tej sposób pozwoli na pleckach mebla zawiesić dodatkową półeczkę, lustro lub tablicę na notatki.


Ścianka lub półścianka działowa – jeśli chcemy podzielić salon ścianką działową, to musimy liczyć się z tym, iż jest ona najbardziej inwazyjna i czasochłonna w wykonaniu. Wprowadzanie trwałej zmiany do układu funkcjonalnego salonu musimy dokładnie przemyśleć. Stała zabudowa nie powinna zaciemniać reszty pomieszczenia i wprowadzać chaosu w aranżacji salonu.


Parawan – wydzielenie przestrzeni parawanem pozwoli zaaranżować domowe biuro szczególnie w kawalerkach i mieszkaniach typu studio o otwartym planie. Rozwiązania mobilne i nieingerujące na stałe w konstrukcję ścian budynku możemy śmiało stosować w mieszkaniach wynajmowanych.


Kanapa – mebel odsunięty od ściany może stanowić umowną granicę strefy wypoczynkowej. Małe biurko schowane za pleckami kanapy pozostanie niezauważalne na pierwszy rzut oka i będzie to świetny wybór, aby zaaranżować miejsce do pracy. 

Autor:
Redakcja
Data:
13.07.2021
Aktualizacja:
03.04.2023
Jasny salon w stylu skandynawskim z drewnopodobną podłogą
Biurko narożne lub ustawione prostopadle do okna zapewni odpowiednie oświetlenie blatu do pracy. Fot. Ceramika Paradyż
#Wnętrza w bieli
sprawdź
Paradyż Iceland Silver Gres Szkl. Rekt.
Płytka ścienno-podłogowa, 14,8x119,8 cm
sprawdź
Iceland
Marka Paradyż
sprawdź

Jak aranżować miejsce do domowego biura w salonie – pomysły

Przede wszystkim zadbajmy o spójność aranżacji: kolorystyczną i estetyczną. Jeśli salon jest utrzymany w stylu skandynawskim, wybierzmy biurko w odcieniu drewna, pasujące do mebli. Styl industrialny podkreślą ustawienie biurka na ażurowych, metalowych nogach. Minimalistyczne wnętrze możemy wyposażyć lekką konsolką ze szklanym blatem. Jeśli chcemy ukryć biurko do pracy w salonie, możemy, zamiast biurka wybrać mebel w odcieniu ściany – ukryte biurko z białym frontem na tle ściany w tym samym kolorze nie będzie rzucało się w oczy w pokoju dziennym.

Salon na miłośników 2 kółek
Otwarte półki i szafki pod blatem pomogą utrzymać porządek w strefie roboczej salonu. Fot. WOJTYCZKA Pracownia Projektowa

Gdzie postawić biurko w salonie?

Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu przestrzeni i wykorzystaniu światła dziennego. Najlepiej, gdyby blat biurka znalazł się w sąsiedztwie okna, ustawiony prostopadle lub równolegle. Osoby praworęczne powinny mieć światło od lewej, natomiast leworęczne – od prawej. Tę samą zasadę stosujemy w przypadku oświetlenia sztucznego. Lampkę biurową postawimy po przeciwnej stronie do ręki dominującej.

Biurko w salonie
Do pracy przy komputerze stacjonarnym potrzebujemy dużego blatu, co najmniej 80x120 cm. Fot Lasse Jensen/Unsplash

Biurko do salonu – jakie wybrać

Kącik do pracy w salonie musimy wyposażyć w blat lub biurko. Na home office najczęściej korzystamy z mobilnych urządzeń – laptopa lub tabletu i telefonu. Nieduże sprzęty nie zajmą wiele miejsca, dlatego wystarczy nam blat o szerokości 75 cm. Jeśli potrzebujemy monitora lub innych urządzeń, watro wybrać biurko o szerokości 80 lub więcej. Wtedy zmieścimy też lampkę, notatnik, przybory do pisania i kubek z ulubionym napojem. Do pracy z komputerem stacjonarnym potrzebujemy szerokiego blatu – 120-150 cm.

Salon boho z miejscem do pracy
Zachowajmy spójną estetykę salonu - drewniane biurko do pracy doskonale komponuje się z resztą wyposażenia w stylu boho. Fot. Collov Home Design/Unsplash

Ciekawym segmentem mebli są regały z biurkiem z wysuwanym lub składanym blatem. Producenci szaf wnękowych i modułowych rozwiązań do przechowywania oferują gotowe rozwiązania, które pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym salonie. Dodatkowo całe miejsce do pracy w salonie możemy schować za przesuwnymi drzwiami w zabudowie.

Białe biurko w salonie
Zadbajmy o przyjemny wystrój - inspirujące obrazy i akcesoria z pewnością umilą wykonywanie obowiązków. Fot. Michael Cox/ Unsplash

Co zrobić, jeśli nie mamy miejsca na klasyczne biurko?


Możemy spróbować innego rozwiązania, aby stworzyć wygodne miejsce do pracy z laptopem w salonie w małym mieszkaniu. Możesz zdecydować się na praktyczne rozwiązanie, jakim może być np. kawałek blatu, zamocowany na zawiasach do ściany. W razie potrzeby blat możemy złożyć po zakończeniu pracy a dostępną przestrzeń wykorzystać do innych celów. Do pracy z małym urządzeniem można wykorzystać wąską półkę. W małych mieszkaniach możemy też wykorzystać stół jadalny i stworzyć przestrzeń strefę pracy i jadalną - 2 w 1. Jeśli korzystamy z home office okazyjnie, warto zainwestować w mobilny stolik pod komputer, z którego możemy korzystać, siedząc na kanapie lub fotelu.

ciekawe pomysły

Praca siedząca to wysiłek dla kręgosłupa – warto postawić na wygodny, bezpieczny dla zdrowia fotel biurowy. Krzesła kuchenne i fotele nie są przystosowane do długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Mogą powodować bóle kręgosłupa i prowadzić do rozwoju bolesnych zwyrodnień. Krzesło do pracy musi mieć regulowaną wysokość, podłokietniki oraz ergonomiczne podparcie kręgosłupa. Nie warto oszczędzać na zdrowiu.

Kącik do pracy pod schodami
Kącik do pracy pod schodami - pomysł na aranżacje z wykorzystaniem blatu i półek pod schodami dywanowymi. Fot. Collow Home Design/Unsplash

Biurko pod schodami

Nietypowe zakamarki schody czy miejsce w rogu pokoju pozwolą na postawienie biurka i znalezienie miejsca do pracy w salonie. Nie każdy bieg schodów na to pozwala. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu sztucznym – lampach stojących, wiszących lub kinkietach.

Drewniane biurko do pracy pod schodami
Kącik do pracy pod schodami - pomysł na aranżacje z wykorzystaniem blatu i półek pod schodami dywanowymi. Fot. Collow Home Design/Unsplash

Podobne artykuły

 Home office - jak urządzić mały gabinet?
W dobie internetu często mamy możliwość pracy bez wychodzenia z domu. Nowoczesna kultura pracy dla wielu osób oznacza nowe...
czytaj więcej
Sypialnia z biurkiem do pracy
Cenimy sobie prywatność w przestrzeni mieszkalnej – jest oazą, w której odpoczywamy i relaksujemy się po intensywnym dniu...
czytaj więcej