Biurko do pracy w salonie
Jak aranżować miejsce do domowego biura w salonie – pomysły
Przede wszystkim zadbajmy o spójność aranżacji: kolorystyczną i estetyczną. Jeśli salon jest utrzymany w stylu skandynawskim, wybierzmy biurko w odcieniu drewna, pasujące do mebli. Styl industrialny podkreślą ustawienie biurka na ażurowych, metalowych nogach. Minimalistyczne wnętrze możemy wyposażyć lekką konsolką ze szklanym blatem. Jeśli chcemy ukryć biurko do pracy w salonie, możemy, zamiast biurka wybrać mebel w odcieniu ściany – ukryte biurko z białym frontem na tle ściany w tym samym kolorze nie będzie rzucało się w oczy w pokoju dziennym.
Gdzie postawić biurko w salonie?
Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu przestrzeni i wykorzystaniu światła dziennego. Najlepiej, gdyby blat biurka znalazł się w sąsiedztwie okna, ustawiony prostopadle lub równolegle. Osoby praworęczne powinny mieć światło od lewej, natomiast leworęczne – od prawej. Tę samą zasadę stosujemy w przypadku oświetlenia sztucznego. Lampkę biurową postawimy po przeciwnej stronie do ręki dominującej.
Biurko do salonu – jakie wybrać
Kącik do pracy w salonie musimy wyposażyć w blat lub biurko. Na home office najczęściej korzystamy z mobilnych urządzeń – laptopa lub tabletu i telefonu. Nieduże sprzęty nie zajmą wiele miejsca, dlatego wystarczy nam blat o szerokości 75 cm. Jeśli potrzebujemy monitora lub innych urządzeń, watro wybrać biurko o szerokości 80 lub więcej. Wtedy zmieścimy też lampkę, notatnik, przybory do pisania i kubek z ulubionym napojem. Do pracy z komputerem stacjonarnym potrzebujemy szerokiego blatu – 120-150 cm.
Ciekawym segmentem mebli są regały z biurkiem z wysuwanym lub składanym blatem. Producenci szaf wnękowych i modułowych rozwiązań do przechowywania oferują gotowe rozwiązania, które pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym salonie. Dodatkowo całe miejsce do pracy w salonie możemy schować za przesuwnymi drzwiami w zabudowie.
Co zrobić, jeśli nie mamy miejsca na klasyczne biurko?
Możemy spróbować innego rozwiązania, aby stworzyć wygodne miejsce do pracy z laptopem w salonie w małym mieszkaniu. Możesz zdecydować się na praktyczne rozwiązanie, jakim może być np. kawałek blatu, zamocowany na zawiasach do ściany. W razie potrzeby blat możemy złożyć po zakończeniu pracy a dostępną przestrzeń wykorzystać do innych celów. Do pracy z małym urządzeniem można wykorzystać wąską półkę. W małych mieszkaniach możemy też wykorzystać stół jadalny i stworzyć przestrzeń strefę pracy i jadalną - 2 w 1. Jeśli korzystamy z home office okazyjnie, warto zainwestować w mobilny stolik pod komputer, z którego możemy korzystać, siedząc na kanapie lub fotelu.
Praca siedząca to wysiłek dla kręgosłupa – warto postawić na wygodny, bezpieczny dla zdrowia fotel biurowy. Krzesła kuchenne i fotele nie są przystosowane do długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Mogą powodować bóle kręgosłupa i prowadzić do rozwoju bolesnych zwyrodnień. Krzesło do pracy musi mieć regulowaną wysokość, podłokietniki oraz ergonomiczne podparcie kręgosłupa. Nie warto oszczędzać na zdrowiu.
Biurko pod schodami
Nietypowe zakamarki schody czy miejsce w rogu pokoju pozwolą na postawienie biurka i znalezienie miejsca do pracy w salonie. Nie każdy bieg schodów na to pozwala. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu sztucznym – lampach stojących, wiszących lub kinkietach.