Antresola w domu jednorodzinnym

Antresola w domu jednorodzinnym

Antresola w domu to ciekawe i popularne rozwiązanie, stosowane w nowoczesnym budownictwie. Dzięki otwarciu części stropu parteru zyskujemy efektowną przestrzeń o wysokości dwóch pięter, na której możemy urządzić salon wypoczynkowy, jadalnię, lub kuchnię. Jak zaplanować to interesujące rozwiązanie i jakie są jego zalety? Podpowiadamy, jak zaplanować antresolę w domu.
4:00 min
0
0

Prawo budowlane – wymagania techniczne antresoli


Antresola, podobnie jak schody i zadaszenie to elementy budynku wymagające stosowania przepisów prawa budowlanego. Dokładną definicję antresoli opisuje I dział Przepisów ogólnych, § 3 pkt 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 roku). Dokument określa, że antresola jest uznawana za „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji, lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”. Z definicji jasno wynika więc, że powierzchnia antresoli musi być mniejsza od powierzchni dolnej kondygnacji. Inną ważną kwestią jest fakt, że antresoli nie możemy zabudować przegrodami budowlanymi, czyli zasłonić ścianą od strony pomieszczenia, z którego będzie wydzielona.

Autor:
Redakcja
Data:
07.10.2021
Aktualizacja:
05.10.2023
Przestronny salon w loftowym klimacie
Kreatywnie otwarty strop piętra pozwala dobrze doświetlić znajdującą się na parterze kuchnię i salon. Fot. Cersanit
Southwood
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Southwood Beige NT1053-004-1
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź

Antresola w domu – praktyczne rozwiązania

Wnętrza z antresolą są bardzo efektowne – interesujący podział przestrzeni sprawia, że dom wygląda nowocześnie. Z antresoli roztacza się piękny widok na parter, a schody i balustrada mogą stać się piękną ozdobą, integrującą obie przestrzenie. Antresole nie są innowacją – były znane i popularne już w starych kamienicach, gdzie pozwalały maksymalnie wykorzystać znaczną wysokość pomieszczenia.


Antresola pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał wysokich pomieszczeń: świetnie sprawdzi się jako dodatkowy schowek, kącik do pracy czy sypialnia. Na antresoli możemy też wydzielić przestrzeń zabaw dla dzieci lub biblioteczkę. Wiele zależy od wysokości pomieszczenia – niekiedy miejsca wystarczy tylko na niewielki pawlacz do przechowywania.


Dzięki antresoli można rozdzielić salon na różne strefy – pod antresolą może znaleźć się część wypoczynkowa z telewizorem, miejsce do pracy, biblioteka, lub aneks kuchenny. Antresola w otwartej przestrzeni jest doskonałym sposobem na integrację życia domowego.

Nowoczesny salon w drewnie
Żelbetowa konstrukcja pozwala stworzyć szeroką antresolę bez widocznych pod spodem podpór czy słupów. Fot. Opoczno
Opoczno Prime Dark Beige Mosaic Trapeze OD498-087
Mozaika, 19x30,6 cm
sprawdź
Opoczno Grand Wood Prime Dark Beige OP498-022-1
Płytka podłogowa, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Grand Wood Prime
Marka Opoczno
sprawdź

Wysokość kondygnacji z antresolą

Według przepisów wysokość antresoli przeznaczonej do bezpiecznego, stałego użytkowania powinna wynosić co najmniej 2.2 m. Przepisy prawa budowlanego określają wysokość pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, pomieszczenia o niższych wysokościach lepiej przeznaczyć na strefę przechowywania.

Strefa dzienna domu w stylu nowoczesnej stodoły
Szklana balustrada na antresoli tworzy ciekawy, nowoczesny efekt. Fot. Punctum Architecture

Czy na budowę antresoli potrzebuję pozwolenia z urzędu?

Sama antresola nie wymaga dodatkowego pozwolenia na budowę, jednak nie można zapominać, że ingerencje w ściany działowe pomieszczenia musimy zgłosić. Dodatkowe obciążenie konstrukcji nośnej budynku może ją uszkodzić, dlatego bardzo ważny jest rozmiar antresoli i materiały użyte do jej budowy.

Salon dla miłośników 2 kółek
We wnętrzach w stylu loft antresolę możemy zabezpieczyć metalową siatką. Fot. WOJTYCZKA Pracownia Projektowa

Konstrukcja antresoli

Antresolę budujemy z trwałych i wytrzymałych materiałów, które mają zapewnić bezpieczeństwo jej użytkowania. Unikniemy w ten sposób groźnych i niebezpiecznych błędów, których skutkiem może być pękanie ścian, sufitów, a nawet – zawalenie. Konstrukcję antresoli kotwimy w ścianach nośnych, stropie lub dowiązujemy do konstrukcji dachu, co zapewni jej stabilność. Na antresolę muszą prowadzić schody. Konstrukcja schodów musi być zabezpieczona – mocowana do ścian nośnych pomieszczenia i wyposażona w balustrady.


Antresola żelbetowa – powstaje na etapie budowy domu i jest w całości zintegrowana z zewnętrzną konstrukcją budynku. Średnio grubość żelbetowej posadzki na antresoli wynosi 20 cm. Dzięki prętom zbrojeniowym może mieć znaczną powierzchnię bez dodatkowych podpór pod spodem.

Aranżacja salonu w loftowym klimacie
Od spodu antresolę można wykończyć w dekoracyjny, ciekawy sposób. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Rino Grys Gres Szkl. Struktura Rekt. Półpoler
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Rino Grys Gres Szkl. Rekt. Półpoler
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Rino Grys Gres Szkl. Rekt. Półpoler
Płytka ścienno-podłogowa, 44,8x89,8 cm
sprawdź
Rino
Marka Paradyż
sprawdź

Antresola z drewna – Z twardych, odpornych gatunków drewna krajowego lub egzotycznego. Projekt powinien wykonać doświadczony konstruktor – określi ilość punktów podparcia i obliczy masę maksymalnego obciążenia. Konstrukcja drewniana składa się z legarów zakotwiczonych w ścinach nośnych, opartych na słupach. Każdy z elementów przytwierdzamy metalowym łącznikiem. Poszycie można wykonać z płyty OSB – pamiętając o prawidłowej izolacji termicznej i akustycznej. Podłogę antresoli można wykonać z drewna, różnego rodzaju paneli lub wykładzin. Drewniana antresola pasuje do domów w stylu klasycznym, skandynawskim i vintage.


Antresola metalowa – podkreśli wnętrza domów w stylu nowoczesnym, industrialnym, lub eklektycznym. Konstrukcja metalowa zajmuje mniej miejsca i jest optycznie lżejsza – metalowe słupy mogą być cieńsze, niż słupy drewniane. Zachowują jednak doskonałą trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Metalowe antresole są dostępne w postaci prefabrykowanych komponentów o różnych rozmiarach, gotowych do montażu na budowie.

Nowoczesny salon z rdzawą ścianą Paradyż Lamiera
Salon z antresolą w stylu nowoczesnym ze szklaną balustradą. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Tammi Bianco Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 29,4x180 cm
sprawdź
Lamiera
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Lamiera Brown Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna (gr. 9 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź

Jaka balustrada do antresoli?

Balustrada chroni domowników przed upadkiem z dużej wysokości. Powinna być odpowiednio wytrzymała i pasować do charakteru wnętrza oraz rodzaju schodów. Wysokość balustrady określona w polskim prawie budowlanym wynosi co najmniej 110 cm. Drewniana balustrada z tralkami, pasuje do przytulnych przestrzeni skandynawskich, klasycznych i w stylach vintage. Nowoczesna balustrada z metalowych przęseł o prostych, geometrycznych formach lub tafle szkła świetnie sprawdzają się we współczesnych aranżacjach, minimalistycznych lub w klimacie loft.

Drewniane schody na antresolę i aneks kuchenny
Drewniana antresola nad białym aneksem tworzy komfortową przestrzeń do pracy. Projekt: KP Pure Form
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź

Ogrzewanie domu z antresolą

Antresola w domu jednorodzinnym wiąże się też z niemałymi trudnościami. Jedną z nich jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego część pod antresolą może pozostać niedogrzana. Aby temu zapobiec, należy wybrać grzejniki lub inne źródła ciepła o zwiększonej mocy i odpowiednio je rozmieścić, aby nie uciekało ciepło. Zapewnienie komfortu cieplnego w obu częściach pomieszczenia może być trudne. Ograniczenie strat i nierówności cieplnych może wspomóc zastosowanie ogrzewania podłogowego na dolnej kondygnacji oraz na antresoli. Duża, ciepła powierzchnia będzie ogrzewać dół stopniowo. Decydując się na antresolę w domu, warto zadbać o odpowiednią izolację dachu, aby uniknąć znacznych strat ciepła.


Mały aneks kuchenny pod antresolą
Antresole są bardzo popularne w kawalerkach — świetnie sprawdzają się jako prywatna strefa sypialniana na piętrze. Projekt: Simple Art Form
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź

Akustyka w domu z antresolą

Rozchodzące się w otwartej przestrzeni dźwięki mogą być dużym problemem – telewizor czy rozmowy dochodzące z salonu mogą być słyszalne w przyległych do antresoli sypialniach. Jak temu zapobiec? Zastosowanie na ścianach sypialni dodatkowej izolacji akustycznej oraz drzwi o podwyższonych parametrach wygłuszających pomieszczenie. Możemy też zaplanować rozkład parteru i sypialni w taki sposób, aby pokoje nie znajdowały się bezpośrednio nad głośną częścią salonu.

Sypialnia na loftowej antresoli
Aranżacja loftowej antresoli nawiązuje do stylu panującego na parterze. Projekt: Simple Art Form
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź

Jak oświetlić antresolę?

Jak oświetlić salon z antresolą? Parter otwarty na wysokość nawet 6-7 metrów musimy doświetlić dobrze rozmieszczonymi źródłami światła z mocnymi żarówkami. Im wyższy sufit pomieszczenia, tym dłuższą drogę przebędzie światło, aby oświetlić pomieszczenie. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie opraw punktowych lub liniowych, które precyzyjnie doświetlą każdą strefę. Na wysokiej ścianie możemy zastosować dekoracyjne kinkiety. Wiele osób decyduje się też na dekoracyjne żyrandole o kilkumetrowej długości, widoczne zarówno a antresoli, jak i części dziennej na parterze. Co ważne, światło nie może oślepiać osoby stojącej na schodach, ani na piętrze. Szklane i ażurowe balustrady nie będą blokowały dostępu światła, co dodatkowo sprawi, że strefa dzienna będzie niezwykle przestronna i jasna.

Podobne artykuły

Schody w salonie - inspiracje, pomysły
W piętrowych domach i mieszkaniach, schody poza praktycznym aspektem, mogą stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza....
Schody w domu – rodzaje, przepisy, wymiary
Schody w naszych domach spełniają nie tylko praktyczną funkcję komunikacyjną, są również integralną częścią aranżacji. Przede...