Schody w domu – rodzaje, przepisy, wymiary

Schody w domu – rodzaje, przepisy, wymiary

Schody w naszych domach spełniają nie tylko praktyczną funkcję komunikacyjną, są również integralną częścią aranżacji. Przede wszystkim schody muszą być bezpieczne. Jak każda inna konstrukcja, schody w domu podlegają regulacjom przepisów prawa budowlanego.
6:00 min
0
0

Aby schody były bezpieczne i zapewniały wysoki komfort użytkowania, muszą spełniać przepisy Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą wybrać rodzaj i kształt najlepszych schodów do budynków wielorodzinnych i dwupoziomowych mieszkań.

Autor:
Redakcja
Data:
21.05.2020
Tematy:
#Schody
Nowoczesny salon w cegiełce i drewnie
Grafitowe schody o stalowej konstrukcji korespondują z odcieniem mebli w pomieszczeniu. Fot. Synage
Wood
Marka Tubądzin
sprawdź
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź
Tubądzin Wood Work white STR
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm
sprawdź
#Ściana RTV
sprawdź
Cerrad Piatto Terra 11382
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź

Rodzaje schodów określone w przepisach prawa budowlanego

Najważniejszą kategorią jest podział schodów ze względu na ich relację z konstrukcją budynku. Schody wpisane w projekt architektoniczny bryły budynku – wznoszone i łączone z piętrami równolegle z innymi pracami budowlanymi oraz schody samonośne, które wykonujemy po wykończeniu pomieszczeń.


Jak dzielimy schody ze względu na ich kształt?


  • Schody łamane i wielobiegowe – kształt ich stopni jest zawsze prostokątny. Mają spoczniki, czyli szerokie miejsca odpoczynku – możemy odpocząć na nich podczas wchodzenia po schodach.
  • Schody zabiegowe – w trakcie wchodzenia zmienia się kierunek biegu schodów. W przeciwieństwie do schodów łamanych nie mają jednak spoczników.
  • Schody wachlarzowe – stopnie rozkładają się na planie koła lub wielokąta. Ich stopnie mają różną szerokość. Wyglądają bardzo efektownie, jednak nie są najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu.
  • Schody kręte – mają kształt koła, a stopnie rozchodzą się wokół słupa nośnego umieszczonego na środku konstrukcji. Mogą być wąskie i zajmują niewiele miejsca, dlatego sprawdzają się w remontowanych przestrzeniach i wszędzie tam, gdzie nie możemy zastosować schodów w klasycznej, prostokątnej formie.

Każdy z rodzajów ma określone parametry techniczne, które znajdziemy w zapisach wspomnianego wcześniej rozporządzenia.

Wysokość stopni schodów w domu

Aby stopnie zapewniały bezpieczną i komfortową komunikację, nie mogą być za niskie, ani za wysokie. Optymalna wysokość stopni schodów w domu wynosi 16-18 cm. Maksymalna wysokość, której nie powinniśmy przekraczać, wynosi 19 cm. Zbyt strome schody zwiększają ryzyko wypadków i nie są bezpieczne dla dzieci ani osób starszych. Wysokość stopni jest ściśle określana w przepisach dotyczących warunków technicznych dla budynków mieszkalnych. Schody o maksymalnej wysokości stopni sprawdzą się tam, gdzie chcemy oszczędzić trochę miejsca, jednak nie korzystamy z nich bardzo często w ciągu dnia – to np. schody do piwnicy lub na strych.

Pomysł na przytulny salon z wykorzystaniem płytek Cerrad Acero
Zamiast tradycyjnej balustrady możemy wykorzystać metalowe słupy, liny lub stalową linę, mocując ją między policzkiem stopnia a stropem. Fot. Cerrad
Cerrad Acero Ochra 41121
Płytka uniwersalna, 19,3x120,2 cm
sprawdź
#Ściana RTV
sprawdź
Acero
Kolekcja Cerrad
sprawdź

Głębokość stopni prostych schodów

Głębokość stopnicy zapewnia bezpieczeństwo i wygodę podczas wchodzenia. Powinna wynosić między 25 a 32 cm, aby swobodnie mieściła stopę dorosłego człowieka. Jak sprawdzić, czy wybrane przez nas schody będą zgodne z przepisami i wygodne? Pomoże nam w tym prosty wzór: 2h + s=60~65 (gdzie h = wysokość stopnia, s = jego głębokość). Jeśli otrzymany wynik mieści się w przedziale 60-65 cm, oznacza to, że schody spełniają narzucone przez przepisy standardy. Co oznaczają te liczby i dlaczego są ważne? To uśredniona odległość jednego kroku dorosłego człowieka, który wygodnie możemy wykonać schodach. Przepisy bazują na ergonomii, czyli nauce zajmującej się badaniem i dostosowywaniem narzędzi, maszyn, warunków pracy oraz otoczenia i budynków do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka.

Przedpokój z szarymi płytkami
Płytki gresowe i klinkierowe doskonale sprawdzą się w intensywnie użytkowanych przestrzeniach. Stworzą bezpieczne i estetyczne wykończenie stopni w różnych stylach. Fot. Domino
Domino Mariella Grey MAT
Płytka podłogowa (gres szkliwiony), 59,8x119,8 cm
sprawdź
Mariella
Marka Domino
sprawdź

Prawidłowa głębokość stopni na schody zabiegowe, wachlarzowe i kręcone

Z racji innej konstrukcji, schody tych rodzajów podlegają osobnym wytycznym. Ich stopnie mogą mieć nieregularne kształty, dlatego musimy zadbać o uśrednienie rozmiarów. Głębokość schodów zabiegowych powinna wynosić do najmniej 25 cm w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy, wewnętrznej balustrady lub umieszczonego centralnie słupa konstrukcyjnego. Wielu producentów gotowych schodów tego typu bardzo dba o komfort i bezpieczeństwo użytkowników i przestrzega tych wymiarów w produkcji swoich produktów.

Balustrady na schody wewnętrzne
Schody są bardzo ważnym elementem pozwalającym na przemieszczanie pomiędzy piętrami. Należy zatem zwrócić uwagę, aby były...
czytaj więcej
Klasyczna jadalnia z jasnym drewnem
W klasycznych wnętrzach doskonale odnajdują się schody z drewnianymi stopnicami. Dekoracyjna lamperia płynnie przechodzi na nich w elegancką poręcz. Fot. Cerrad
Cerrad Mustiq Brown 14352
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Mustiq
Marka Cerrad
sprawdź

Szerokość schodów w domu

Najwygodniejsza szerokość schodów w jednorodzinnych domach to ok. 110-120 cm. To swobodna przestrzeń, pozwalająca swobodnie wnieść meble na piętro lub minąć się 2 osobom. Minimalna, dopuszczalna przez przepisy szerokość użytkowa schodów w domach jednorodzinnych i dwupoziomowych mieszkaniach to 80 cm. Szerokość biegu schodów mierzona jest pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy. W przypadku jednostronnej balustrady – pomiędzy wewnętrzną krawędzią poręczy a wykończoną ścianą.

Przestronny salon w loftowym klimacie
Schody o niezależnej konstrukcji mogą stanowić nowoczesną i oryginalną dekorację we wnętrzu. Fot. Cersanit
Southwood
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Southwood Beige NT1053-004-1
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź

Liczba stopni w biegu schodów

W przepisach nie ma określonej ilości schodów stałych, łączących kondygnacje w dwupoziomowym mieszaniu lub domu jednorodzinnym, jednak wchodzenie po schodach nie powinno być jednak męczące, dlatego w miarę możliwości warto budować schody ze spocznikami.

Industrialny korytarz z przedpokojem - aranżacja Azario Bataro
Betonowe stopnie nowocześnie komponują się z drewnopodobną podłogą. Fot. Synage
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Azario Bataro Marrone
Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Bataro
Marka Azario
sprawdź

Wysokość kondygnacji

W trakcie budowy domu wysokość kondygnacji może się zmienić – mają na nią wpływ wykończenie posadzki czy podwieszany sufit. Bardzo ważne jest więc aby przed wyborem schodów samonośnych jeszcze raz wymierzyć pomieszczenia, aby lepiej dopasować rodzaj schodów i wysokość stopni. Minimalna wysokość między stopniem a stropem to 205 cm. Niższy strop uniemożliwia bezpieczne i komfortowe schodzenie po schodach.

Schody kręcone czy zabiegowe?

Schody kręcone, wbrew pozorom, mogą być bardzo bezpieczne i komfortowe. W porównaniu z tradycyjnymi schodami, ze spocznikiem o powierzchni 7m2, zajmują tylko 4m2, czyli ponad połowę mniej miejsca! Konstrukcja prezentuje się lekko i nie przytłacza pomieszczenia. Jeśli zależy nam na dekoracyjnej klatce schodowej, warto rozważyć też zastosowanie schodów wachlarzowych – efektownie zaaranżowane staną się wizytówką naszego wnętrza.

Polecane artykuły:

Wybieramy płytki stopnicowe
Czym są stopnice? To rodzaj podłogowych płytek ceramicznych, najczęściej klinkierowych lub gresowych, przeznaczonych do stosowania...
czytaj więcej
Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody wejściowe stanowią integralną część bryły domu. Ich estetyka powinna być więc spójna i przemyślana, aby tworzyły z...
czytaj więcej