Balustrady na schody wewnętrzne

Balustrady na schody wewnętrzne

Schody są bardzo ważnym elementem pozwalającym na przemieszczanie pomiędzy piętrami. Należy zatem zwrócić uwagę, aby były one bezpieczne i estetyczne, zapewniając solidną gwarancję bezpieczeństwa. Zadbają o to balustrady, które mogą występować pod różnymi postaciami.
5:00 min
0
0

Balustrady schodowe drewniane


Balustrady drewniane wewnętrzne są ponadczasowym i uniwersalnym rozwiązaniem. Schody wykonujemy z różnych materiałów, co pozwala na dopasowanie estetyki balustrady do schodów. Schody drewniane, do których będą zamontowane barierki wewnętrzne, nie muszą być z tego samego surowca. Świetnie się sprawdzą również przy takich, które są wykonane z innych materiałów. Idealnie skomponują się z wnętrzami w różnym stylu, począwszy od skandynawskich po eleganckie czy rustykalne. Drewniane schody wewnętrzne otwierają przed nami wiele możliwości. Możemy zachować ich surową strukturę, uzyskując ich charakter, przy pomocy pierścieni i słojów.

Ile kosztuje balustrada drewniana? Wiele zależy od kształtu i gatunku drewna, które wybierzemy do wykonania balustrady. Ceny drewnianej barierki na schody wewnętrzne kształtują się od ok. 350 do nawet kilku bądź kilkunastu tysięcy za metr bieżący konstrukcji.

Autor:
Redakcja
Data:
15.11.2022
Aktualizacja:
14.11.2024
Tematy:
#Schody
Aranżacja nowoczesnego salonu w szarościach
Ażurowa balustrada wewnetrzna na schody podkreśli nowoczesne wnętrza. Fot. Tika Design
Przedpokój ze szklaną balustradą
Balustrady szklane i stal nierdzewna to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w różnych aranżacjach. Fot. Konieczny

Należy też zwrócić uwagę na gatunek drewna, gdyż nie każdy się nadaje na balustradę. Buk czy dąb idealnie się sprawdzą natomiast, problemem może być ich cena. Nieco mniej obciążającą dla naszego portfela opcją są balustrady z drewna takiego jak świerk, olcha czy modrzew.

Balustrady schodowe metalowe

Kolejną opcją są balustrady metalowe. Mogą być one wykonane ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo. Balustrady nierdzewne są estetyczne i funkcjonalne, można je zastosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, oferując trwałość i bezpieczeństwo. Jest to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie. Balustrady malowane proszkowo dają nam szeroką gamę możliwości, na jaki kolor mogą zostać wykończone. Sprawdzą się w różnych wariacjach aranżacji. Dzięki właściwościom stali w ofercie sprzedawców mamy do wyboru balustrady proste i minimalistyczne, ale również w finezyjne i niestandardowe wzory i elementy takie jak motywy roślinne. Balustrady metalowe pasują idealnie do spiralnych schodów.

Industrialne schody na antresolę - mieszkanie w stylu loft
Balustrada metalowa na schody wewnętrzne to dobry wybór do aranżacji w stylu loft. Fot. Simple Art Form
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź
Przedpokój w domu z lewitującymi schodami
Montaż balustrad pełni funkcję ochronną. Fot. Spacja Studio

Balustrady wewnętrzne ze szkłem

Balustrady schodowe z elementów szklanych najczęściej montuje się na metalowe profile. Są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących innowacyjne opcje. Sprawdzą się w niejednej aranżacji oraz w różnych rozmiarach wnętrza dzięki lekkości, subtelności oraz przepływu światła, który wzbogaca estetykę wnętrza. Nie ma powodu do obaw o ich wytrzymałość, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane, które cechuje się podwyższoną odpornością. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Nowoczesne schody w drewnie ze szkłem
Szklana balustrada na drewnianych schodach. Projekt Czajkowski Kuźniak Architekci. Fot. Archifolio / Tomasz Zakrzewski

Ciekawym rozwiązaniem będzie także barierka na schody wewnętrzne, ze szkła dekoracyjnego. Możemy tu zastosować niemal dowolny wzór z grafikami i motywami, które umieszczą się metodą druku na tafli szkła. To propozycja do wnętrz nowoczesnych i maksymalistycznych, oraz utrzymanych w stylu eklektycznym.

Balustrady schodowe ze sznura

Jadalnia z kominkiem pod schodami
Jasna jadalnie ze schodami z balustradą ze sznura. Fot. Tika Design

Balustrada ze sznura to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które cenią niekonwencjonalne rozwiązania. Do montażu używa się mocowań na stopniu schodów i suficie, drugą opcją są poręcze do zamontowania sznura.  Użyty sznur musi być odpowiednio wytrzymały i stabilny. Balustrada typu harfa jest bezpieczna i odporna na uszkodzenia, dzięki czemu posłuży nam na długie lata. Idealnie dopełnią wnętrza w stylu rustykalnym i boho. 

Rodzaje balustrad

  • Balustrada pełna — przysłania pełny bieg schodów.  Do jej atutów należy fakt, iż możemy w niej dyskretnie poprowadzić kable. Może być także odbierania jako masywna i przytłaczająca. Aby uniknąć tego efektu, najlepiej zdecydować się na metalowe profile ze szklanym wypełnieniem. 

  • Balustrada ażurowa — może przyjmować różne kształty. Wykonuje się je z reguły z drewna lub metalu. Czasem także można spotkać balustrady wewnętrzne ze szkła.

  • Balustrada kurtynowa — jest połączeniem dwóch powyższych. Nie zasłania całego biegu schodów, a wznosi się jedynie na kilkanaście centymetrów nad ich bieg. 

Klimatyczny salon boho z szarą kanapą i cegłą na ścianie
Salon w stylu skandynawskim z metalową balustradą. Projekt DK architektura wnętrz Dominika Jurczak. Fot. Krzysztof Czapor

Wysokość balustrady na schody wewnętrzne

Wysokość balustrady wewnętrznej jest regulowana prawnie i wytyczne zawarte są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych. Balustrada w domu jednorodzinnym nie powinna być niższa niż 90 cm, mierząc od wierzchu poręczy do krawędzi stopnia w układzie poziomym. Natomiast do budynków mieszkalnych wielorodzinnym, balustrada schodowa musi być nie niższa niż 110 cm, a prześwit nie może być szerszy niż 12 cm.

Drewniane schody ze szklaną balustradą
Aranżacja przedpokoju z klatką schodową w stylu nowoczesnym według projektu pracowni Inni Design. Szary beton zdobiący ścianę oraz część podłogi dobrze współgra z teksturą drewna zdobiącą stopnie schodów. Projekt. INNI DESIGN projektowanie i aranżacja wnętrz. Fot. NOWAKOWSCY

Według przepisów budowlanych schody wewnętrzne o wysokości powyżej 50 cm powinny mieć balustradę.

Zakłada się, że balustrady wewnętrzne powinny być wykonane, gdy schody są odsłonięte z jednej lub dwóch stron. Aczkolwiek poręcz do schodów w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, może być pominięta, gdy schody nie przekraczają wysokości 1 m i są szersze od wejścia, do którego prowadzą co najmniej 50 cm z każdej strony. Natomiast brak kontroli w tym zakresie przy odbiorze budynku sprawia, że coraz częściej możemy spotkać schody bez balustrad.

Podobne artykuły:

Schody w salonie - inspiracje, pomysły
W piętrowych domach i mieszkaniach, schody poza praktycznym aspektem, mogą stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza....
Jak urządzić klatkę schodową w domu?
Klatka schodowa to jedna z najważniejszych przestrzeni komunikacyjnych w naszych domach i mieszkaniach, jednak do tej pory...