Schody w salonie - inspiracje, pomysły

Schody w salonie - inspiracje, pomysły

W piętrowych domach i mieszkaniach, schody poza praktycznym aspektem, mogą stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza. O czym należy pamiętać, wybierając schody wewnętrzne? Jak dopasować schody do stylu wnętrza?
3:00 min
0
0

Niezależnie od położenia schodów wewnętrznych oraz materiału, z którego będą wykonane, ich konstrukcja musi być zgodna z prawem budowlanym. W domach jednorodzinnych długość jednego biegu schodów wewnętrznych (bez spocznika) nie powinna przekraczać więcej niż 17 stopni, a bezpieczna szerokość stopni nie może być mniejsza, niż 25 cm. Więcej o planowaniu i konstrukcji schodów znajdziesz w artykule „Schody w domu – rodzaje, przepisy, wymiary”. W przypadku nowo projektowanych budynków, umieszczenie schodów w salonie powinniśmy zaplanować z wyprzedzeniem. To nam pomoże najlepiej określić ich kształt, rozmiar, oraz materiały, jakich zostaną wykonane.  

Autor:
Redakcja
Data:
23.08.2021
Aktualizacja:
30.11.2022
Tematy:
#Schody
Nowoczesny salon z kamienną podłogą
Ażurowa klatka schodowa w ciemnym kolorze kontrastuje z jasnym kolorem ścian w salonie. Fot. Nowa Gala
Vintage Rapolano
Marka Nowa Gala
sprawdź
Nowa Gala Vintage Rapolano VP 04
Płytka podłogowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Pomysł na przytulny salon z wykorzystaniem płytek Cerrad Acero
Zamiast tradycyjnej balustrady przy schodach wspornikowych, można stworzyć instalację z napiętych lin żeglarskich, liny stalowej lub metalowych prętów. Fot. Cerrad
Cerrad Acero Ochra 41121
Płytka uniwersalna, 19,3x120,2 cm
sprawdź
#Ściana RTV
sprawdź
Acero
Kolekcja Cerrad
sprawdź

Schody w salonie – jakie materiały wybrać?

Strefa dzienna domu czy mieszkania jest często najbardziej reprezentacyjną częścią aranżacji, dlatego musimy dopasować wygląd schodów do stylu, w jakim urządzony jest nasz salon.


Schody w salonie klasycznym – wykorzystajmy naturalne materiały, takie jak kamień lub drewno. Jeśli zdecydowaliśmy się na drewnianą posadzkę, warto postawić na schody w tym samym, lub podobnym odcieniu. Drewniane stopnice to ponadczasowe rozwiązanie. Są trwałe i stylowe, na długo pozostaną estetyczne. Alternatywą dla drewna są płytki stopnicowe drewnopodobne - kafle są odporne na ścieranie i mają bezpieczne parametry antypoślizgowe.


Rodzaje schodów klasycznych: żelbetowe monolityczne, dywanowe z drewnianą balustradą z toczonymi tralkami. Dobrze będą wyglądały też dekoracyjne balustrady kute lub rzeźbione. Do klasycznego salonu pasują też schody wylewane z litą balustradą.

Jasny, klasyczny salon ze schodami
Klasyczny salon w jasnych kolorach uzupełnią schody z białymi tralkami i kontrastową poręcza. Fot. Sidekix Media/Unsplash

Schody w salonie w stylu nowoczesnym - warto zwrócić uwagę na nowoczesne konstrukcje metalowe, policzkowe, wspornikowe lub ażurowe. Do nowoczesnego wnęrza pasuje większość wykończeń. Oprócz wspomnianego wcześniej drewna i kafli warto też zwrócić uwagę na mikrocement, żywicę epoksydową.


Nowoczesne materiały doskonale sprawdzą się na wewnętrznych stopniach. Poręcze na nowoczesne schody możemy wykonać z aluminium lub stali nierdzewnej, szkła lub innego materiału. 


Aranżacja salonu w stylu glamour z płytkami Paradyż Night Queen
Spiralna klatka schodowa w czarnym macie pasuje do salonów glamour. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Night Queen Copper Rekt. Połysk
Płytka dekoracyjna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Paradyż Soulwood Chocolatte Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 19,8x179,8 cm
sprawdź
Night Queen
Marka Paradyż
sprawdź
Soulwood
Marka Paradyż
sprawdź
#Dodaj dekor
sprawdź

Salon minimalistyczny – schody projektujemy zgodnie z zasadą: im prościej, tym lepiej. Minimalistyczne schody to warianty wspornikowe, policzkowe, często ze szklaną lub zupełnie pozbawione balustrady. Aranżację minimalistycznego salonu ze schodami możemy wykonać dwojako: maksymalnie zintegrować je z kolorem lub fakturą ściany, przy której będą się znajdować, lub wykorzystać jako mocniejszy akcent i ozdobę w minimalistycznym otoczeniu. 

Stonowane odcienie szarości w kolekcji Paradyż Doblo
Grafitowe schody wspornikowe pasują do minimalistycznego salonu i ściany w podobnym kolorze. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Doblo Grafit Stopnica Prosta Mat
Płytka stopnicowa, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Doblo Grys Gres Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Doblo
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Doblo Grafit Gres Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź

Salon w stylu loft – schody będą stanowiły jeden z głównych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Świetnie sprawdzają się ażurowe, stalowe konstrukcje z drewnianymi lub stalowymi stopniami. Popularne są ciemne, malowane proszkowo wykończenia – grafit, antracyt lub czerń, a także odcienie chromu, zwłaszcza dekoracyjne tłoczone lub szczotkowane.

Schody policzkowe na tle betonowej ściany
Schody policzkowe z drewnianymi stopniami i szklaną balustradą pasują do wnętrz industrialnych i nowoczesnych. Fot. R ARCHITECTURE/Unsplash

Schody w otwartej przestrzeni

Pamiętajmy,  że schody w salonie będą jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektonicznych wnętrza, dlatego powinny pasować do wystroju. Poszukiwanie najlepszych rozwiązań może być bardzo kosztowne – warto planować kształt i wykonanie schodów na odpowiednio wczesnym etapie, aby aranżacja pozostała spójna i stylowa. Dodatkowo, schody są położone w części dziennej domu mogą nieco ograniczyć nasze poczucie prywatności. Wydzielona klatka schodowa lepiej tłumi dźwięki między kondygnacjami – do osób przebywających na piętrze będą docierać głosy z części dziennej domu. Sprawdź, jak urządzić klatkę schodową w domu.

Balustrady na schody wewnętrzne
Schody są bardzo ważnym elementem pozwalającym na przemieszczanie pomiędzy piętrami. Należy zatem zwrócić uwagę, aby były...
czytaj więcej

O czym jeszcze warto wspomnieć? Odciski palców na szklanej balustradzie czy kurz na schodach wykończonych w połysku mogą być bardzo widoczne z perspektywy osób przebywających w salonie. Jeśli chcemy tego uniknąć, lepiej wybrać materiały łatwe do utrzymania w czystości.

Przestronny salon w loftowym klimacie
Salon w stylu loft. Czarne, matowe elementy konstrukcyjne schodów połączono z ciepłym odcieniem drewna. Fot. Cersanit
Southwood
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Southwood Beige NT1053-004-1
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź

Oświetlenie schodów w salonie

Wybór opraw oświetleniowych umieszczonych przy klatce schodowej, podyktowany jest kształtem schodów. Do schodów zabiegowych z szeroką duszą (prześwitem między biegami) pasują dekoracyjne oprawy wiszące, na długich kablach. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych możemy wykorzystać punktowe oprawy ścienne, skierowane na stopnie. W ścianie możemy zamontować też listwy LED, które oświetlą całą klatkę schodową. Ciekawym rozwiązaniem jest także oświetlenie delikatnym światłem poszczególnych stopni. Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, pamiętajmy, że oświetlenie schodów powinno korespondować stylem i barwą z lampami w salonie i korytarzem na piętrze.

Podobne artykuły

Wybieramy płytki stopnicowe
Czym są stopnice? To rodzaj podłogowych płytek ceramicznych, najczęściej klinkierowych lub gresowych, przeznaczonych do stosowania...
czytaj więcej
Jakie kolory ścian wybrać do salonu?
W salonie toczy się życie rodzinne, tutaj wspólnie odpoczywamy, spędzamy czas z przyjaciółmi. Odpowiednio dobrane kolory...
czytaj więcej