Schody w salonie - inspiracje, pomysły
Schody w salonie – jakie materiały wybrać?
Strefa dzienna domu czy mieszkania jest często najbardziej reprezentacyjną częścią aranżacji, dlatego musimy dopasować wygląd schodów do stylu, w jakim urządzony jest nasz salon.
Schody w salonie klasycznym – wykorzystajmy naturalne materiały, takie jak kamień lub drewno. Jeśli zdecydowaliśmy się na drewnianą posadzkę, warto postawić na schody w tym samym, lub podobnym odcieniu. Drewniane stopnice to ponadczasowe rozwiązanie. Są trwałe i stylowe, na długo pozostaną estetyczne. Alternatywą dla drewna są płytki stopnicowe drewnopodobne - kafle są odporne na ścieranie i mają bezpieczne parametry antypoślizgowe.
Rodzaje schodów klasycznych: żelbetowe monolityczne, dywanowe z drewnianą balustradą z toczonymi tralkami. Dobrze będą wyglądały też dekoracyjne balustrady kute lub rzeźbione. Do klasycznego salonu pasują też schody wylewane z litą balustradą.
Schody w salonie w stylu nowoczesnym - warto zwrócić uwagę na nowoczesne konstrukcje metalowe, policzkowe, wspornikowe lub ażurowe. Do nowoczesnego wnęrza pasuje większość wykończeń. Oprócz wspomnianego wcześniej drewna i kafli warto też zwrócić uwagę na mikrocement, żywicę epoksydową.
Nowoczesne materiały doskonale sprawdzą się na wewnętrznych stopniach. Poręcze na nowoczesne schody możemy wykonać z aluminium lub stali nierdzewnej, szkła lub innego materiału.
Salon minimalistyczny – schody projektujemy zgodnie z zasadą: im prościej, tym lepiej. Minimalistyczne schody to warianty wspornikowe, policzkowe, często ze szklaną lub zupełnie pozbawione balustrady. Aranżację minimalistycznego salonu ze schodami możemy wykonać dwojako: maksymalnie zintegrować je z kolorem lub fakturą ściany, przy której będą się znajdować, lub wykorzystać jako mocniejszy akcent i ozdobę w minimalistycznym otoczeniu.
Salon w stylu loft – schody będą stanowiły jeden z głównych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Świetnie sprawdzają się ażurowe, stalowe konstrukcje z drewnianymi lub stalowymi stopniami. Popularne są ciemne, malowane proszkowo wykończenia – grafit, antracyt lub czerń, a także odcienie chromu, zwłaszcza dekoracyjne tłoczone lub szczotkowane.
Schody w otwartej przestrzeni
Pamiętajmy, że schody w salonie będą jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektonicznych wnętrza, dlatego powinny pasować do wystroju. Poszukiwanie najlepszych rozwiązań może być bardzo kosztowne – warto planować kształt i wykonanie schodów na odpowiednio wczesnym etapie, aby aranżacja pozostała spójna i stylowa. Dodatkowo, schody są położone w części dziennej domu mogą nieco ograniczyć nasze poczucie prywatności. Wydzielona klatka schodowa lepiej tłumi dźwięki między kondygnacjami – do osób przebywających na piętrze będą docierać głosy z części dziennej domu. Sprawdź, jak urządzić klatkę schodową w domu.
O czym jeszcze warto wspomnieć? Odciski palców na szklanej balustradzie czy kurz na schodach wykończonych w połysku mogą być bardzo widoczne z perspektywy osób przebywających w salonie. Jeśli chcemy tego uniknąć, lepiej wybrać materiały łatwe do utrzymania w czystości.
Oświetlenie schodów w salonie
Wybór opraw oświetleniowych umieszczonych przy klatce schodowej, podyktowany jest kształtem schodów. Do schodów zabiegowych z szeroką duszą (prześwitem między biegami) pasują dekoracyjne oprawy wiszące, na długich kablach. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych możemy wykorzystać punktowe oprawy ścienne, skierowane na stopnie. W ścianie możemy zamontować też listwy LED, które oświetlą całą klatkę schodową. Ciekawym rozwiązaniem jest także oświetlenie delikatnym światłem poszczególnych stopni. Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, pamiętajmy, że oświetlenie schodów powinno korespondować stylem i barwą z lampami w salonie i korytarzem na piętrze.