Domek wypoczynkowy w Dębkach

Domek wypoczynkowy w Dębkach

Inwestorzy marzyli o spokojnej przystani, która umożliwi im odskocznię od codzienności. Aby móc spełnić to marzenie o pomoc zwrócili się do pracowni Poco Design. Architektka stanęła na wysokości zadania i stworzyła kameralne i funkcjonalne wnętrze zainspirowane nadmorskim pejzażem.
2:00 min
0
0

Układ funkcjonalny


W stosunkowo niewielkim metrażu (75 m2) znajduje się strefa dzienna oraz nocna. Na parterze mieści się przedsionek, salon z kuchnią i jadalnią oraz toaleta gościnna. Z kolei na piętrze umieszczono trzy sypialnie oraz pełnowymiarową łazienkę. Dla uzyskania pożądanego efektu pierwszym z kroków było przesunięcie niemal wszystkich ścian działowych przewidzianych w projekcie deweloperskim. W związku z tym trzeba było również na nowo rozprowadzić instalacje. – Kompaktowa przestrzeń dostarczyła nam wyzwań – uśmiecha się Patrycja Suszek-Rączkowska, autorka projektu.

Autor:
Redakcja
Data:
04.01.2024
REE826~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov

 – Wyodrębnienie wszystkich funkcji z zachowaniem ergonomii, proporcji i estetyki było tu szczególnie trudne, skoro każdy centymetr miał znaczenie. Jakiekolwiek rozbieżności między projektem a realizacją na tak małym metrażu powodowałyby kolizje. Starannie przygotowany projekt musiał więc być równie precyzyjnie wykonany – podkreśla. Trudny do zrealizowania był m.in. projekt balustrady schodów wpuszczonej w stopnie. – Chciałam, by była to jedna tafla szkła, bez łączeń i bez widocznych mocowań – relacjonuje architektka. – Aby zarazem balustrada była stabilna, odpowiednie elementy schodów należało głęboko wyfrezować. Z dużym wysiłkiem, jednak udało mi się znaleźć firmę, która podjęła się tego zadania – dodaje.  

REF3EB~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov

Niełatwa do uzyskania okazała się także awangardowa forma kominka. – Ogromnie mi zależało, by pojawił się tu model wiszący projektu Joana Gaspara, z zaokrągloną po bokach komorą spalania usytuowaną symetrycznie na tle ściany. Deweloper przewidział jednak podłączoną bocznie zwykłą kozę. Musieliśmy gruntownie przerobić kanał dymowy i dodać rurę, która pozwoliła podłączyć kominek do ściany zamiast do sufitu – wspomina autorka projektu. W rezultacie uzyskano spektakularną formę zawartą w niewielkim salonie. Ponadto zdecydowano się na system inteligentnego domu, który umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz instalacją alarmową. Takie rozwiązanie umożliwia posiadanie kontroli nad budynkiem nawet podczas dłuższej nieobecności.  Jest to możliwe dzięki zdalnemu dostępowi i monitoringowi.

RE5B21~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov

Oaza spokoju

Projektantom zależało na wprowadzeniu relaksującej atmosfery. – Ta nadmorska odskocznia miała służyć ukojeniu i regeneracji w bliskim kontakcie z okoliczną naturą. Dlatego staraliśmy się stworzyć wnętrza będące przedłużeniem nadmorskiego krajobrazu – mówi autorka tej kreacji. W niemal każdym zakątku znajdują się nawiązania do nadbałtyckiej przyrody. W większości pomieszczeń ściany i sufity pokryte zostały dekoracyjnymi tynkami ze strukturą i kolorem piasku. Z kolei na tle kominka znajduje się patagonia, której wzór wywołuje skojarzenia z morskimi falami.  Natomiast w łazience i holu ułożono mozaiki z nieregularnych kółek, które kierują myśli odbiorcy ku kamykom i piaskowi.  W głównej łazience postawiono na odważny akcent w postaci wodoodpornej tapety z motywem czapli. Subtelny kontrast nadają zamontowane złociste baterie. Aranżację dopełniono za pomocą eleganckiej umywalki nablatowej. 

REALIZ~4-min.JPG
Fot. Yassen Hristov
REALIZ~2-min.JPG
Fot. Yassen Hristov
RE3424~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov
RE8B59~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov

Łatwo zauważyć, iż w aranżacji istotną rolę odgrywa drewno. Na szczególną uwagę zasługują ręcznie rzeźbione stoliki pieńki, które zostały wykonane na zamówienie. Charakteru aranżacji domku nadają również meble w zabudowie – zarówno te na parterze jak i na poddaszu. Zależało mi, by ich fronty powstały z prawdziwych desek. Tu świetnie się sprawdziła stolarnia z Wybrzeża, KRAVI Design. Cześć frontów jest opalana, cześć barwiona na wzór wyjątkowego odcienia podłogi marki Hakwood – zaznacza Patrycja Suszek-Rączkowska. We wnętrzu odnajdziemy dużo obłych form. Wystarczy spojrzeć na stolik kawowy, czy stół wspierający się na podstawie przypominającej słupek ułożony z płaskich otoczaków. Podobne formy wnoszą również krzesła jadalne czy ręcznie robiona, biała lampa nad stołem, a także lustra projektu Oskara Zięty.

RE942B~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov
REF834~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov

Wnętrza bogate w sztukę

Niewątpliwą zaletą niewielkich wnętrz jest możliwość w bezpośredni sposób doświadczyć zróżnicowania faktur. Pozytywny odbiór wzmacnia wszechobecna sztuka.  – Naturalnym wyborem były dla mnie obrazy gdańskiej artystki Magdaleny Jankowskiej. Jej malarstwo przepełnione jest miłością do morza, a kolory, światło i temperatura obrazów przenoszą nas w świat pełen słońca  – podkreśla Patrycja Suszek-Raczkowska. Sztuka pełni w aranżacji motyw przewodni. Deptyk jest nawiązaniem do słynnych lasów prowadzących na dębkowską plażę. – Pełni tu bardzo ważne zadania. Uwrażliwia odbiorcę, pozwala na chwilę przystanąć i harmonijnie łączyć się z nadmorskim otoczeniem – zauważa architektka z Poco Design. Autorka projektu skupiła się również na pozornie mało znaczących elementów wyposażenia. Swą uwagę poświęciła od ogółu do szczegółu, aby wnętrze było dopracowane w każdym detalu. 


Projekt wnętrza i stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska/Poco Design

Zdjęcia: Yassen Hristov

RE3450~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov
RE5023~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov
REB1E4~1-min.JPG
Fot. Yassen Hristov

Polecane artykuły:

36 metrów kobiecości
O wnętrzach, pomimo że płci nie mają, często mówimy, że mają „męski” lub „kobiecy” charakter. Architekci i projektanci muszą...
Luksusowe wnętrze na warszawskim Powiślu
W sercu stolicy znajduje się nowa inwestycja, w której gospodarze zapragnęli urządzić swój pied-à-terre. Mimo precyzyjnych...