Silikon do łazienki - co warto wiedzieć?

Silikon do łazienki - co warto wiedzieć?

Niezbędny podczas każdego remontu, stosowany do uszczelniania, spoinowania, czy fugowania. Silikon ma szereg zastosowań. Jakie silikony możemy znaleźć w ofercie producentów? Czym się różnią i gdzie powinniśmy je stosować podczas remontu?
2:00 min
0
0

Silikony są elastycznym uszczelniaczem, nieodłącznym elementem większości prac wykończeniowych. Do wyboru mamy różne rodzaje silikonów, konkretny produkt należy dopasować do stosowanych okładzin i pomieszczenia. Silikon skutecznie chroni przed wnikaniem wody, może być stosowany wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. 


Masa uszczelniająca może być o odczynie neutralnym i odczynie kwaśnym. W łazienkach i kuchni najczęściej stosujemy silikony sanitarne kwaśne, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie pleśni i grzybów. 


Autor:
Elżbieta Laskowska
Data:
24.09.2024
Szaro-biała łazienka z wanną z parawanem
Silikon umożliwi elastyczne wypełnienie i uszczelnienie spoin. Warto zastosować go [przede wszystkim w miejscach narażonych na ciągłe zachlapania. W okolicach umywalki, miski wc, wannie, czy kabinie prysznicowej. Fot. Excellent
Excellent Italic GREX.IT95.BL
Grzejnik łazienkowy, czarny, 50x94,5 cm
sprawdź
Fabrika
Marka Excellent
sprawdź
Italic
Marka Excellent
sprawdź
Excellent Fabrika KAEX.4030.730.LP
Parawan nawannowy
sprawdź

Silikon uniwersalny, czy silikon sanitarny?

Jaki silikon wybrać? Najpopularniejszy podział to na uniwersalny silikon i sanitarny. W bogatej ofercie producentów możemy odnaleźć także specjalistyczne silikony, przeznaczone do spoinowania konkretnych materiałów.


Silikony sanitarne w swoim składzie zawierają substancje przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze, składniki zapobiegające rozwojowi pleśni. Są odporne na wilgoć, więc idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na ciągłe zachlapania. Silikon sanitarny należy stosować w łazienkach, czy w kuchniach między poziomą powierzchnią blatu a ścianą. 


Uniwersalny silikon najczęściej stosujemy w pracach warsztatowych, jako spoiny między różnymi materiałami budowlanymi. 

  • Silikon sanitarny, 310 ml, beż jura (33)

    47,60 PLN

    Dostępność: 54 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, piaskowy szary (18)

    47,60 PLN

    Dostępność: 10 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, jasny szary (16)

    47,60 PLN

    Dostępność: 86 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, szary (15)

    44,30 PLN

    Dostępność: 6 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, antracyt (66)

    47,60 PLN

    Dostępność: 60 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, biały (10)

    44,30 PLN

    Dostępność: 108 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, betonowy szary (14)

    44,30 PLN

    Dostępność: 71 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, czarny (90)

    47,60 PLN

    Dostępność: 20 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, bezbarwny (00)

    47,60 PLN

    Dostępność: 28 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, beż (32)

    47,60 PLN

    Dostępność: 19 szt.

  • Silikon sanitarny, 310 ml, manhattan (77)

    47,60 PLN

    Dostępność: 30 szt.

Elastyczne fugi silikonowe

Silikon stosujemy w miejscach, gdzie występują wysokie naprężenia: na styku ściany i podłogi, czy między dwoma ścianami.


Podczas silikonowania należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy wyczyścić wszystkie zabrudzenia, podłoże powinno być odtłuszczone, dokładnie wyczyszczone. 


Do nakładania silikonu niezbędny jest specjalny pistolet, który pomoże precyzyjnie wycisnąć silikon z plastikowej tuby. Do wyboru mamy klasyczne, ręczne modele albo elektryczne, najczęściej stosowane przez profesjonalne ekipy budowlane. 


Warto zaopatrzyć się także w specjalne kostki, dzięki którym równomiernie rozprowadzimy silikon na całej długości oraz taśmę ochronną, która zabezpieczy wszystkie powierzchnie elementów wyposażenia i ściany. Elastyczna fuga z silikonu jest trudna do usunięcia, więc warto precyzyjnie podejść do tego tematu. W pozostałych miejscach należy zastosować standardową fugę.

Detal białych płyt ściennych z kolekcji Azario Amor
Kolor silikonu sanitarnego należy dopasować do koloru fugi. Dzięki temu uzyskamy spójne, estetyczne wykończenie łazienki. Fot. Domni.pl
Deante Temisto BQT M11D
Bateria wannowa z kompletem natryskowym, mosiądz
sprawdź
Biała łazienka z płytkami typu stick
autor: Domni.pl
sprawdź
Azario Amor White Połysk
Płytka ścienna, 15x30 cm
sprawdź
Amor
Marka Azario
sprawdź

Preparat do kształtowania fug silikonowych, 500 ml, bezbarwny

44,30 PLN

Dostępność: 18 szt.

W ofercie producentów możemy znaleźć preparaty ułatwiające kształtowanie elastycznych spoin. Tego typu produkty nie pozostawiają smug i odbarwień, pomagają wygładzić silikonowe fugi.

Silikonowanie łazienki

Łazienka jest wymagającym miejscem, w którym należy zadbać o wysoką jakość spoin. W tym pomieszczeniu warto odpowiednio zabezpieczyć szczeliny przed wnikaniem wody. Silikon sanitarny stosujemy do uszczelniania miejsc przy umywalce, wannie, czy w okolicy kabin prysznicowych i brodzika. Cechuje się silnymi właściwościami klejącymi, dobrze zabezpiecza szczeliny przed działaniem wody. 


Silikony dostępne są w bogatej palecie kolorystycznej, ich kolor możemy dobrać do koloru fugi stosowanej we wnętrzu.


Jeśli w naszej łazience coraz częściej decydujemy się na kolorową ceramikę. Jaki kolor silikonu wybrać do czarnej umywalki, czy kabiny? Do uszczelnienia spoin przy ciemnej ceramice łazienkowej najlepiej wybrać kolor silikonu, jak najbardziej zbliżony do koloru wyposażenia, np. czarny silikon sanitarny, czy antracytowy. Ciekawą alternatywą są przezroczyste, transparentne silikony.

Detal płytki Cerrad Kors Bianco
Silikony i fugi przeznaczone do stosowania w łazience są łatwe do utrzymania w czystości. Prawidło położone pozwalają uzyskać idealnie gładką, trwałą powierzchnię. Fot. Cerrad
Kors
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Kors Bianco
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź

Rodzaje silikonów

W ofercie producentów odnajdziemy także specjalistyczne silikony, np. silikon szklarski, który stosujemy podczas renowacji i napraw okien drewnianych i metalowych, czy silikon do akwariów, przeznaczony do szklanych konstrukcji. W miejscach narażonych na działanie bardzo wysokich temperatur, przy piecach, urządzeniach grzewczych powinno stosować się silikon wysokotemperaturowy. 


Podczas aranżacji wnętrz i strefy zewnętrznej przy wykorzystaniu kamiennych okładzin, warto sięgnąć po specjalistyczny silikon do kamieni naturalnych.

Silikon na zewnątrz

W przypadku stosowania silikonowych uszczelnień na tarasie, schodach zewnętrznych, czy balkonie, upewnijmy się, że wybraliśmy produkty mrozoodporne, odporne na działanie promieni UV i odbarwienia. Przed kładzeniem silikonu warto zapoznać się z zaleceniami producenta, tak, żeby aplikacja przebiegała przy odpowiedniej temperaturze. 


W przypadku prac dekarskich wykonawcy sięgają po specjalistyczny silikon dekarski, przeznaczony do blach, papy i uszczelniania rynien.

Detal stopnic z kolekcji Paradyż Ilario
Wodoszczelny silikon budowlany jest odporny na wahania temperatury i promienie UV. Tworzy trwałe, estetyczne spoiny, cechujące się wysoką wytrzymałością. Fot. Paradyż
Paradyż Ilario Ochra Klinkier
Płytka podłogowa (gr. 8,5 mm), 30x30 cm
sprawdź
Ilario
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Ilario Ochra Elewacja
Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Ilario Ochra Stopnica Prosta
Płytka stopnicowa (gr. 8,5 mm), 30x60 cm
sprawdź

Jak usunąć silikon?

Silikon co kilka lat może wymagać wymiany, zwłaszcza w miejscach mocno eksploatowanych. W momencie gdy widzimy, że silikon odchodzi od powierzchni, kruszy się, pęka jest to znak, że należy go wymienić. Przed przystąpieniem prac, pamiętajmy, aby całkowicie usunąć stary uszczelniacz, nie powinno się nakładać nowego silikonu na starą powierzchnię. 


Podczas prac związanych z silikonowaniem, często pojawia się pytanie, "Jak usunąć silikon z płytek?" Do wyboru mamy kilka sposobów, od "domowych sposobów" za pomocą octu, po profesjonalne środki chemiczne. Podczas usuwania silikonu z płytki należy zachować ostrożność, ponieważ bardzo łatwo zarysować powierzchnię.

Zobacz również

Jaką fugę wybrać do płytek?
Płytki ceramiczne i kamienne to najpopularniejsze sposoby wykończenia powierzchni ścian i podłóg. Wcale nas to nie dziwi...
Jak usunąć pleśń z silikonu?
Łazienka jest szczególnie podatna na rozwój pleśni i grzybów. Silikon jest stosowany do uszczelniania. W łazience wykorzystuje...