Pomysł na balkon
Kwiaty, zioła na balkonie
Istotnym elementem każdego balkonu są rośliny. Pięknie kwitnące fuksje, aksamitki, czy pelargonie zamienią przestrzeń naszego balkonu w wyjątkowe, kolorowe miejsce. Poza donicami montowanymi na balustradzie balkonu, rośliny możemy umieścić na stojących, lub mocowanych na ścianie kwietnikach. Ciekawym pomysłem jest aranżacja kącika zielarskiego: świeża bazylia, mięta czy tymianek będą doskonałym dopełnieniem naszych potraw.
Balkon a strony świata
Duże znaczenie ma to, w którą ze stron świata skierowany jest nasz balkon. Rośliny, które dobrze rosną od południa, mogą nie poradzić sobie na północnej stronie budynku, dlatego warto więc wziąć pod uwagę ten czynnik. Na balkonie skierowanym na południe dobrze rosnąć będą: lawenda, petunia, werbena, pelargonie, uczep rózgowaty, polegnatka lub groszek pachnący. Jeśli stawiacie na praktyczność i chcecie posadzić warzywa, dobrym wyborem będą ogórki, fasola lub bakłażany.
Balkon wychodzący na wschód to dobre miejsce dla pelargonii rabatowych i bluszczolistnych, waleriany, petunia, szczawiku trójkątnego, begonii bulwiastej, werbeny ogrodowej, lobelii oraz róż. Jeśli myślicie o małym warzywniaku, warto posadzić pomidory, sałatę, szczypiorek oraz bazylię. Zachodnia strona to z kolei atrakcyjna lokacja dla datury, werbeny ogrodowej, bratków, goździków, a także, podobnie jak w przypadku strony wschodniej pelargonii i petunii. W warzywniaku dobrze będą się czuć pomidory, szpinak oraz papryka. Na północnym balkonie również możemy z powodzeniem hodować rośliny. Dobrze poradzą sobie begonie bulwiaste, barwinek, fuksie, niecierpki nowogwinejskie i waleriana oraz bratki. To również atrakcyjne miejsce dla ziół, takich jak mięta, lubczyk czy kolendra.
Oświetlenie balkonu
Kinkiety, latarenki, świeczniki po zmroku pięknie rozświetlą naszą aranżację, stworzą wyjątkowy nastrój. Podczas zakupu pamiętajmy, żeby oświetlenie stosowane na balkonie miały specjalne oznaczenie, które pozwala na bezpieczny montaż na zewnątrz. Szukajmy produktów z oznaczoną klasą szczelności (IP). Jest to norma, która określa stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed dostaniem się wody, wilgoci, ciał stałych. Na balkonie lampy powinny mieć oznaczenie minimum IP44.
Ciekawą alternatywę stanowią tradycyjne źródła światła, takie jak świeczki i lampiony. Niezależnie od stylu doskonale odnajdą się na balkonie w każdym stylu: od rustykalnego, po nowoczesny. Tego typu rozwiązania pozwolą na zbudowanie na balkonie przytulny klimat, trudnej do osiągnięcia w przypadku oświetlenia elektrycznego. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i nie zostawiajmy na balkonie zapalonych świec, które przy braku nadzoru mogą wywołać pożar.
Podłoga na balkonie
Podłoga na balkonie powinna być trwała, mrozoodporna. Jeśli jesteśmy nabywcami mieszkania w nowym budownictwie, polecamy nie odkładać wykańczania balkonu na później. Przy całkowitych kosztach, płytki balkonowe nie są dużym wydatkiem, warto zadbać o nie podczas wykańczania całego mieszkania. Na balkonie najlepiej sprawdzą się odporne na uszkodzenia i zarysowania gresy. Jeśli w aranżacji mieszkania postawiliśmy na naturalne materiały, warto rozważyć zastosowanie płytek drewnopodobnych. Podczas montażu płytek mrozoodpornych należy pamiętać o zastosowaniu fug mrozoodpornych. Mała nasiąkliwość wodna jest gwarancją, że płytki posłużą nam wiele lat. Więcej wskazówek dotyczących wyboru płytek na balkon, znajdziecie w naszym poradniku: Jakie płytki wybrać na balkon?
Na balkonie możemy też ułożyć deski kompozytowe, czy zastosować tzw. podesty tarasowe. Mniejsze, modułowe elementy to szybki i dość łatwy sposób na stworzenie wyjątkowej aranżacji. Prosty montaż podestów wykonanych z drewna, czy kompozytu to dobry wybór, gdy chcemy w szybki sposób odświeżyć nasz balkon. Podesty najczęściej łączone są na tzw. zatrzaski, które umożliwiają szybki montaż i ewentualny demontaż.