Pomysły na ścianę za łóżkiem
1. Sztukateria na ścianie za łóżkiem
Ten elegancki sposób na wykończenie ścian dobrze sprawdzi się zwłaszcza w sypialniach urządzonych w klasycznym stylu. Do wyboru mamy różne rodzaje materiału, m.in.: sztukaterię gipsową, styropianową, drewnianą, czy wykonaną ze styroduru. Każdy rodzaj dekoracji wymaga innego sposobu montażu i odpowiedniego przygotowania podłoża.
W zależności od stylu panującego w naszej sypialni sztukaterię możemy pomalować na ten sam kolor, jak ściana, lub łącząc dwa kolory. Przykładowo, możemy użyć kontrastowego zestawienia, np.: białych listew i ciemnej, grafitowej ściany. Uzupełnieniem sztukaterii na ścianie mogą być dekoracje umieszczone na suficie: rozety, czy listwy przysufitowe.
2. Tapeta w sypialni
Jest to jeden z najprostszych i najszybszych sposób na efektowną dekorację ściany za łóżkiem. Tapeta w szybki sposób odmieni każdą aranżację, podkreśli styl panujący we wnętrzu. Tapetę możemy umieścić na całej ścianie lub tylko na wybranym fragmencie, łącząc ją np. ze sztukaterią.
Ciekawym pomysłem na ścianę za łóżkiem w sypialni jest także fototapeta. Botaniczne, czy geometryczne wzory, czy uspokajające pejzaże pomogą nam stworzyć przytulne miejsce.
3. Tapicerowana ściana za łóżkiem
Tkaniny we wnętrzu od zawsze odgrywają ważną rolę. Poza wyborem narzuty, dekoracyjnych poduszek, czy zasłon można pójść krok dalej i stworzyć we wnętrzu miękką, tapicerowaną ścianę. Planując tego rodzaju dekorację, możemy skorzystać z modułowych, tapicerowanych paneli ściennych, kupić gotowe maty na ścianę przy łóżku lub wykonać panele tapicerowane na zamówienie.
Tapicerowana ściana w sypialni może być umieszczona na całej szerokości ściany za łóżkiem. Innym rozwianiem jest montaż paneli tylko na wybranym fragmencie, np. w pionie na szerokość łóżka. W przypadku łóżka bez zagłówka tapicerowane panele mogą nam zastąpić wezgłowie. Tapicerowane panele za łóżkiem to również ciekawa ochrona na ścianę przy łóżku dziecięcym.
4. Cegła na ścianę w sypialni
Ceglane ściany to dobry wybór do wnętrz urządzanych w każdym stylu. Prawdziwa cegła, czy płytki inspirowane wzorem łatwo łączy się praktycznie z każdym materiałem: drewnem, szkłem, betonem. W zależności od koloru cegły, jaki planujemy w aranżacji sypialni, możemy połączyć ją z dowolnym kolorem ścian. Czerwona cegła współgra z ciemnymi odcieniami: czernią, ciemnymi szarościami. Biała cegła dobrze prezentuje się w towarzystwie pastelowych odcieni.
Sypialnia z cegłą na ścianie to dobry wybór zarówno do małych, jak i większych sypialni. Planując ścianę z cegły, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Delikatne, rozproszone światło podkreśli różnorodną fakturę, wyeksponuje oryginalną strukturę cegły.
5. Lamele w sypialni
Te popularne rozwiązanie, chętnie stosowane w aranżacjach mieszkań i domów ciekawie prezentuje się w sypialni. Lamele mogą być wykonane z różnych materiałów: litego drewna, płyty MDF, czy tworzyw sztucznych. W ofercie producentów możemy znaleźć zarówno lamele sprzedawane na sztuki, jak i lamele montowane na płycie, co znacznie skraca czas montażu.
Lamele do sypialni dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach. Modele wykonane z drewna, wizualnie ocieplają wnętrze, dobrze komponują się z drewnianym parkietem, czy płytkami drewnopodobnymi, tworząc razem spójną aranżację.
6. Płytki na ściany w sypialni
Kolejnym sposobem na dekorację ścian w naszej sypialni są płytki. To trwała i efektowna osłona na ścianę przy łóżku, odporna na ścieranie i mycie. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują płytki wielkoformatowe z wyraźnym wzorem. Minimalna liczba fug sprawia, że wzór prezentuje się w pomieszczeniu niezwykle efektownie.
Kolekcje inspirowane wzorem kamienia to szybki sposób na oryginalną dekorację wnętrza, dużo tańszą niż wykonanie okładziny ściennej z naturalnego kamienia. W sypialni urządzonej w stylu loftowym świetnie sprawdzi się wzór płytek inspirowanych betonem.
7. Lustra na ścianie
Lustra to świetna ozdoba ściany w sypialni. Pionowe tafle luster umieszczone na całej wysokości ściany optycznie powiększą każdą przestrzeń. Lustro w sypialni dobrze sprawdzi się w połączeniu np. z fornirowaną albo tapicerowaną ścianą.
8. Drewniana ściana dekoracyjna w sypialni
Ścianę w sypialni możemy wykończyć naturalnym drewnem, fornirem, panelami-wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Drewniana dekoracja ściany wprowadza do wnętrz ciepły, przytulny nastrój. W połączeniu z drewnianą podłogą stworzy spójną bazę do dowolnej aranżacji.
Fornir to cienka warstwa naturalnego drewna, którą możemy wykorzystać jako okładzinę ścian. Za jego pomocą możemy stworzyć dekoracyjną ścianę, ten sam materiał możemy powtórzyć na meblach w sypialni, czy ukrytych drzwiach. Fornir dostępny jest w bogatej palecie kolorystycznej.
9. Zabudowa meblowa
W małych sypialniach, tam, gdzie liczy się każdy centymetr, zabudowa ściany za wezgłowiem łóżka może być doskonałym rozwiązaniem. Płytkie szafki wiszące i półki możemy wykorzystać jako miejsce do przechowywania książek, drobiazgów. Dostęp do szafek znajdujących się bezpośrednio nad łóżkiem w sypialni będzie dość ograniczony, ale warto w pełni wykorzystać to miejsce. Taka zabudowa całej ściany w pokoju dostarczy nam wiele miejsca do przechowywania.
10. Beton na ścianie
Kolejnym pomysłem na wykończenie ściany w sypialni jest beton. Do wyboru mamy zarówno płyty z betonu architektonicznego, jak i wielkoformatowe płytki w betonowych szarościach.