Salon w stylu skandynawskim - aranżacje, inspiracje, porady
Rodzaje stylów skandynawskich - który wybrać do salonu?
Duńska elegancja, czy szwedzki porządek? Każdy z krajów skandynawskich miał swój udział w wypracowaniu własnego, charakterystycznego elementu, wyróżniającego go na tle innych:
Styl skandynawski duński stawia na wysoką jakość i naturalne pochodzenie materiałów, zwłaszcza drewna. Chętnie pojawia się tu w surowym, niebielonym wydaniu. Bazową biel uzupełnia kontrastowa czerń i bogata paleta wysmakowanych brązów: od ciepłej kawy z mlekiem po gorzką czekoladę, ciepły karmel i koniak. Duński styl w salonie charakteryzuje się dbałością o szczegóły i dobrym wzornictwem, często spotkamy tu klasyczne już meble z lat 50-70. XX wieku. Duńczycy chętnie wybierają sztukę do wnętrz, zwłaszcza rzeźby i obrazy. To najbardziej ekskluzywny ze stylów skandynawskich — salon w stylu duńskim będzie bardzo wysmakowany i reprezentacyjny.
Styl skandynawski norweski natomiast charakteryzuje ascetyczny, skromny dobór mebli i dodatków. Kolorystyka jest raczej zimna, utrzymana w bieli i gamie szarości, aż po grafit i czerń. Norwedzy lubią estetykę naturalnych kamieni, zwłaszcza marmuru. Drewno jest surowe, rustykalne, o mocnym naturalnym rysunku. Salon w stylu norweskim dopełniają miękkie tkaniny i futro, obecne w postaci narzut i dywanów - rzadziej spotkamy tu zasłony na oknach. Nieosłonięte okna zapraszają do wnętrza więcej naturalnego światła.
Styl szwedzki to skandynawska wersja minimalizmu. Chętnie czerpie z rodzimego, szwedzkiego designu — łączy nowoczesne wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem i tradycyjnymi metodami wytwarzania mebli. W tym stylu spotkamy formowane drewno, szkło, tworzywa sztuczne i metale: aluminium i stal. Salon w stylu szwedzkim będzie przestronny, urządzony prosto i funkcjonalnie. Szwedzi lubią porządek, dlatego ich wnętrza są przemyślane i poukładane do ostatniego detalu. Meble i wyposażenie będą miały proste formy.
Jak wykończyć salon skandynawski?
Niezwykle ważna jest estetyka naturalnych materiałów, takich jak drewno z widocznym rysunkiem usłojenia oraz cegła. W skandynawskich wnętrzach często spotykamy je wersji bielonej i przecieranej. Wszechobecna jest delikatna, ale wyczuwalna surowość a meble i materiały wykończeniowe mają matowe powierzchnie. Drewniane podłogi ocieplają salon w stylu skandynawskim. Ogromny wybór nowoczesnych materiałów wykończeniowych sprawia, że estetykę drewna, cegieł lub kamienia możemy wprowadzić innym tworzywem, np. na panelach winylowych lub gresowych płytkach, które można stosować na ogrzewanie podłogowe.
W skandynawskim designie, naturalne tkaniny odgrywają kluczową rolę, ponieważ wprowadzają do wnętrza przytulność i harmonię. Wykorzystanie lnianych obić tapicerskich i zasłon, wełnianych koców oraz bawełnianych poduszek podkreśla ten charakterystyczny minimalizm. Te miękkie dodatki nie tylko nadają pomieszczeniu ciepła, ale także tworzą atmosferę spokoju i relaksu, co jest charakterystyczne dla skandynawskiego stylu życia. W połączeniu z jasnymi kolorami i prostymi formami mebli, naturalne tkaniny stanowią istotny element skandynawskiego wnętrza, tworząc miejsce, w którym można się odprężyć i poczuć się jak w prawdziwym domu.
Salon w stylu skandynawskim z kominkiem
Kominek w salonie skandynawskim nada mu ciepły, wypoczynkowy klimat. Najlepiej prezentują się kominki o prostych formach, wpuszczone w ścianę i wykończone tynkiem, płytkami drewnopodobnymi lub białymi kaflami. Dobrze wygląda też biała cegła i kamień. Ciekawym rozwiązaniem jest również koza, czyli wolnostojący kominek do salonu w stylu skandynawskim. Możemy je stosować w remontowanych wnętrzach — nie wymagają uprzedniego wylewania fundamentów i wzmocnienia stropu, w przeciwieństwie do kominków murowanych. Salon z kominkiem w bloku możemy wyposażyć w kominek gazowy — w ofercie producentów dostępne są zarówno kominki stojące, jak i do zabudowy, podobnie jak w przypadku modeli tradycyjnych.
Skandynawskie meble do salonu
Centrum strefy wypoczynkowej zajmuje wygodna sofa. Kanapa do salonu skandynawskiego będzie przede wszystkim wygodna. Warto zwracać uwagę na modele o lekkich formach — na nóżkach, niskie, bez szerokich podłokietników i w neutralnych kolorach. Obok niej nie może zabraknąć foteli — ciekawie będą wyglądać modele inspirowane wzornictwem lat 50. i 60. Klasyczne już wzornictwo skandynawskie nie traci na aktualności! Do strefy wypoczynkowej wybierzmy również lekki stolik z drewnianymi lub cienkimi, metalowymi nóżkami.
Meble, takie jak komody czy regały możemy wybrać w dowolnym kolorze z palety skandynawskiej, jednak najpopularniejsze są białe, szare lub fornirowane drewnem w naturalnym odcieniu. Nie znajdziemy tu połysku — powierzchnie frontów i blatów są matowe.
Stół do jadalni w salonie w stylu skandynawskim będzie biały, czarny lub w kolorze drewna, podobnie w przypadku krzeseł. Efekt spójnej aranżacji skandynawskiego salonu z jadalnią dadzą tapicerki kanapy i krzeseł w jednym odcieniu. Jeśli szukamy różnorodności, dobrym sposobem na ożywienie wystroju jest wprowadzenie ciemnego koloru na tapicerce siedziska krzeseł — do jasnego, drewnianego blatu dobierzmy obicia np. w kolorze czarnego weluru czy koniakowej skóry.
Skandynawowie znani są ze swoich wyjątkowych projektów. Wiele z oryginalnych perełek meblowych pochodzi z przełomu lat 50 i 60 ubiegłego stulecia. Krzesła braci Eames czy fotel Egg Aarne Jacobsena to już klasyka w kanonie wzornictwa użytkowego. Skandynawski salon bywa więc niego nostalgiczny. To styl, w którym świetnie odnajdą się meble i dodatki o estetyce vintage. Warto szukać produktów z epoki na aukcjach internetowych lub targach staroci. W sklepach znajdziemy też wiele mebli nowoczesnych, inspirowanych stylem skandynawskim. Sporo z nich jest dostępne w ofercie polskich producentów.