Drewnopodobne płytki w sypialni
Gres czy terakota?
Czym właściwie różnią się te dwa materiały? Terakota jest mniej odpornym rodzajem ceramiki, jest również często odpowiednio tańsza od gresu. Gresy drewnopodobne z kolei mają wysokie parametry odporności na ścieranie i działanie środków chemicznych. Dzięki właściwościom mrozoodpornym gres szkliwiony jest również stosowany na posadzki zewnętrzne. Wykonując podłogę w sypialni z tarasem, możemy wtedy wykorzystać ten sam rodzaj okładziny, optycznie otworzyć i powiększyć pomieszczenie o przyległą przestrzeń zewnętrzną. Drewnopodobne płytki możemy ułożyć w jodełkę.
Płytki a ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie do sypialni. Wiele osób obawia się, że podłogi wykonane z płytek gresowych pozostaną zimne i nieprzyjemne w dotyku, jednak gres i terakota są jednym z najlepszych rozwiązań do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Wysokie parametry przewodzenia ciepła sprawiają, że szybko się nagrzewają i dobrze oddają ciepło do wewnątrz pomieszczenia. Ten rodzaj ogrzewania jest też bardziej wydajny i zużywa mniej energii niż tradycyjny grzejnik, a ogrzane w ten sposób powietrze jest mniej wysuszone. Ogrzewanie podłogowe jest polecane do sypialni alergików i osób z problemami układu oddechowego: powietrze ogrzewane powoli nie unosi kurzu. Bez problemu możemy stanąć bosą stopą na ciepłych, przyjemnych płytkach. Warto więc już na etapie projektu zaplanować w sypialni instalację ogrzewania podłogowego.
Wady i zalety płytek w sypialni
Wytrzymała podłoga wykonana z płytek ceramicznych jest odporna na zarysowanie, odbarwienia i środki chemiczne. Są też bardziej praktyczne: w przeciwieństwie do tradycyjnych parkietów nie wymagają cyklinowania i lakierowania, nie ulegną zarysowaniu ciężkimi meblami czy nóżkami krzeseł. Powierzchnię podłogi z płytek bardzo łatwo możemy utrzymać w czystości: wystarczy regularne odkurzanie i przetarcie preparatem do pielęgnacji płytek – są nienasiąkliwe i odporne na działanie wody.
Z pewnością ułożenie takiej podłogi w sypialni będzie wymagało dodatkowego nakładu pracy podczas remontu, więcej niż w przypadku paneli. Płytki bez zastosowania ogrzewania podłogowego są również mniej przyjemne w dotyku. Sposobem na zimna posadzkę, tam gdzie chłód jest najbardziej dokuczliwy, polecamy zastosowanie dywanów, które dodatkowo nadadzą naszej sypialni przytulnego charakteru.