Jak urządzić 40-metrowe mieszkanie w bloku?
Zanim przystąpimy do wybierania dodatków, zastanówmy się, na jakich sprzętach i rozwiązaniach najbardziej nam zależy. To z pewnością pomoże nam urządzić małe mieszkanie. Określając nasze potrzeby na samym początku, łatwiej będzie podejmować decyzje dotyczące rozmiaru stołu, sofy, czy rodzaju sprzętów łazienkowych.
Mały przedpokój
W przedpokoju nie może zabraknąć strefy do przechowywania – wieszaka na aktualnie noszoną odzież wierzchnią, szafki na buty oraz większej szafy na inne ubrania sezonowe. Wąski przedpokój w bloku to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia, dlatego oprócz estetyki, zwróćmy uwagę na trwałość wybranych materiałów wykończeniowych. To intensywnie użytkowana przestrzeń, dlatego ściany powinny być odporne na zachlapania i zarysowania. Wybierzmy więc winylową tapetę, płytki ścienne lub farbę zmywalną, niewrażliwą na działanie wilgoci. Na posadzce powinna znaleźć się równie odporna na ścieranie okładzina: doskonale sprawdzą się matowe płytki gresowe lub klinkierowe, o wysokim współczynniku ścieralności R3 lub R4. Unikajmy polerowanych powierzchni – są mało odporne na przebarwienia, wilgoć i ścieranie. Wnoszone na butach błoto, piasek i woda mogą powodować powstawanie nieestetycznych, trudnych do usunięcia plam.
Kuchnia w bloku
Aranżacja wąskiej kuchni w bloku nie będzie trudna, jeśli będziemy pamiętać o zachowaniu zasady „trójkąta roboczego”. Jego wierzchołki wyznaczają sprzęty kuchenne: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Kuchnia z oknem w bloku nie będzie wyjątkiem – doskonale sprawdzi się tu zabudowa o kształcie litery L, z kuchenką lub płytą grzewczą w szczycie. Możesz łatwo zaplanować ergonomiczną kuchnię w każdym stylu, dzięki kilku prostym zasadom. Zlewozmywak pod oknem warto wyposażyć w składaną baterię, ponieważ nie utrudni otwierania okna. Do aranżacji małych i wąskich kuchni możemy podejść na 3 sposoby: zupełnie zrezygnować z wiszących szafek, zastosować półki otwarte, lub wykonać wysoką zabudowę do sufitu. W ostatnim przypadku najlepiej sprawdzą się wąskie szafki o szerokości 30 cm. Aby nie przytłaczały wnętrza, powinny mieć gładkie fronty w jasnym, neutralnym kolorze – wykończenie w wysokim połysku dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.
Salon w bloku
Salon otwarty na kuchnię to stosunkowo nowy koncept w budownictwie. W mieszkaniach starszego typu często kuchnia jest osobnym pomieszczeniem. Aby maksymalnie zintegrować remontowaną przestrzeń dzienną, można pozbyć się tradycyjnych drzwi do kuchni, lub jeśli to możliwe, usunąć część ściany rozdzielającą kuchnię od innego pomieszczenia i przenieść tam salon. Trzymajmy się ustalonego wcześniej schematu kolorystycznego, aby salon otwarty na kuchnię w bloku tworzył z nią spójną aranżację. Podobny efekt uzyskamy, stosując np. jednolitą posadzkę w obu pomieszczeniach. W małym salonie ważne jest oświetlenie – zwłaszcza jeśli decydujemy się na aranżacje w ciemnych, nasyconych kolorach. Oprócz modelu u typu lampy zwróćmy uwagę na barwę światła żarówki. Najlepiej sprawdzi się naturalne światło o temperaturze 2700 - 3000 K.
Jak wybierać meble do małego salonu? Zwróćmy uwagę na nasze potrzeby i styl życia – jeśli często przyjmujemy gości, potrzebujemy więcej miejsca do siedzenia. Przydadzą się nam wygodne narożniki lub sofy z funkcją spania i rozkładany stół. Do przechowywania wykorzystajmy praktyczne pufy z ukrytymi schowkami. Zamykane szafki pomogą utrzymać porządek. Zagracone wnętrza optycznie się zmniejszają, przestają być przytulne i zapraszające. Miłośnicy literatury docenią praktyczne, wielofunkcyjne półki na książki. W małych salonach dwustronne regały mogą pełnić też rolę wizualnego przepierzenia, dzielącego pomieszczenie na strefy, np. wypoczynkową i jadalną.
Sypialnia w bloku
Mała sypialnia w bloku nie musi być nudna. Stonowana baza ożywiona akcentem kolorystycznym to sprawdzony sposób na aranżacje niedużych wnętrz. W bloku rzadko możemy pozwolić sobie na osobną garderobę, dlatego świetnie sprawdzają się pojemne szafy z drzwiami przesuwnymi. Błyszczące froty i lustra dodatkowo powiększą wnętrze. Do wyboru mamy zarówno modele szaf z sieciówek, jak i te wykonywane na wymiar – meble różnią się ceną i możliwością personalizacji wyglądu oraz wyposażenia. Zamiast klasycznych półek wybierzmy drążki, koszyki czy szuflady, które ułatwią segregację odzieży i utrzymanie porządku w małym wnętrzu.
Łazienka w bloku
Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Wiele osób decyduje się zrezygnować z wanny na rzecz dużej kabiny prysznicowej. Argumentami „za” są również oszczędność i troska o środowisko naturalne. Z pewnością zauważymy różnicę w wysokości rachunków za wodę, decydując się na kabinę prysznicową. Modnym rozwiązaniem są kabiny bez brodzików, jednak nie wszędzie możemy wykonać podłogę ze spadkiem i odwodnieniem. W remontowanych przestrzeniach doskonale sprawdzają się niskie brodziki, montowane na powierzchni lub wpuszczane w posadzkę. Na rynku występują w bogatej gamie rozmiarów i kształtów, dzięki czemu łatwo wybierzemy najlepszy model do łazienki.
Aranżacje małych i nieustawnych wnętrz powinny w pełni wydobyć ich potencjał i zmaksymalizować funkcjonalność. Wykorzystajmy wnęki – na pojemną zabudowę meblową czy sprzęty gospodarstwa domowego, pralkę czy suszarkę. Jeśli we wnęce możemy się swobodnie poruszać, będzie to również doskonałe miejsce na prysznic. Szklane drzwi prysznicowe stworzą komfortową, wnękową kabinę kąpielową. Aby nie tracić cennej przestrzeni wewnątrz wnękę, zamiast płytkami możemy wykończyć wodoodporną farbą lub tapetą do łazienek. Nowoczesne technologie w połączeniu z prawidłowo wykonaną hydroizolacją pozwolą uzyskać eleganckie i trwałe efekty dekoracyjne.
Nie musimy obawiać się łącznia wzorów i faktur – odważna kolorystyka, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla salonów kąpielowych. Nowoczesne wzornictwo oferuje bogaty wybór materiałów wykończeniowych. Zainspiruj się do stworzenia własnej, wyjątkowych wnętrz z Domni.pl