
Tapeta w łazience


Ściany w łazience, zwłaszcza w starym budownictwie nie zawsze są idealnie gładkie i proste. Niska jakość wykończenia może niekorzystnie wpływać na trwałość ceramiki na ścianie. Odpadające z nierówności płytki na pochyłej ścianie to jeden z najgorszych remontowych koszmarów. Gruba warstwa zaprawy potrzebna do ułożenia płytek zabiera nam również cenne centymetry przestrzeni. W niewielkich pomieszczeniach nawet strata o grubości płytek może skutkować problemami z dopasowaniem odpowiedniego wyposażenia: np. wanny czy brodzika.



Zalety tapety do łazienki
Dlaczego warto rozważyć zastosowanie tapety w łazience? To przede wszystkim cienki i lekki materiał, który nie wpływa znacząco na rozmiary pomieszczenia. Prawidłowo naklejona tapeta nie przepuszcza wilgoci, jest więc bezpieczna do zastosowania w każdej części łazienki. Bogata oferta dekoracyjna pozwala na stworzenie wysmakowanego wnętrza z odrobiną luksusu, niezależnie od stylu. Z pomocą tapety stworzymy elegancki salon kąpielowy w domowym zaciszu.

Wyroby przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności możemy podzielić na kilka kategorii:
- tapety winylowe,
- tapety z włókna szklanego,
- tapety z włóknami drzewnymi, którą jednak należy pokryć farbą o wodoodpornych parametrach.
Tapety tego typu są odporne na intensywne użytkowanie, bezpośrednie działanie wody i wilgoci w łazience oraz wahania temperatury. Powierzchnia tapety musi też sprostać większości detergentów, wybielaczy, amoniaku oraz środków do czyszczenia rdzy i kamienia dostępnych na rynku. Tapeta łazienkowa jest nieporowata, co zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii, dzięki czemu nie musimy obawiać się o nasze zdrowie. Możemy je stosować w łazienkach osób z alergiami, starszych oraz dzieci.
Spełnienie tych rygorystycznych wymagań nie jest jednak jedynym z atutów, który wyróżnia nowoczesne tapety do łazienki. Mnogość wzorów, kolorów i faktur wykończenia sprawia, że coraz chętniej sięgamy po ten rodzaj wykończenia powierzchni ścian w łazience.

Gdzie przykleić tapetę w łazience?
Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia — tapeta w łazience może być zarówno akcentem, jak i główną atrakcją naszego wnętrza. Warto wykorzystać ją tam, gdzie będzie dobrze widoczna, np. w strefie prysznica z minimalistyczną kabiną, nad wanną czy podwieszanym stelażem toalety. Przestrzeń obok umywalki jest mniej narażona na zachlapanie, niż kąpielowa, dlatego możemy tam zastosować tapetę o mniejszych wymaganiach technicznych.
Wybierając wzór tapety do łazienki, zwróćmy uwagę na jego skalę - im większy, tym gorzej będzie wyglądał ucięty na małej powierzchni. Wiele firm przed zakupem oferuje możliwość przygotowania próbki. Warto skorzystać i sprawdzić, czy wzór będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom.
Jakie są różnice w montażu tapety łazienkowej?
Montaż tego rodzaju pokrycia ściany nie odbiega znacząco od klejenia standardowej tapety, wymaga jednak większej precyzji i zastosowania najwyższej jakości produktów. Na ścianę należy użyć podkładu dedykowanemu temu rodzajowi pokrycia oraz kleju polecanego przez producenta. Dzięki temu uzyskamy najwyższe możliwe parametry techniczne takiej ściany. Następnie do ściany nakleimy specjalne pokrycie, zabezpieczone profesjonalną powłoką. W zależności od stopnia kontaktu tapety z wilgocią producenci oferują produkty o różnych stopniach odporności.

Podobne artykuły

