Tapeta w łazience
Ściany w łazience, zwłaszcza w starym budownictwie nie zawsze są idealnie gładkie i proste. Niska jakość wykończenia może niekorzystnie wpływać na trwałość ceramiki na ścianie. Odpadające z nierówności płytki na pochyłej ścianie to jeden z najgorszych remontowych koszmarów. Gruba warstwa zaprawy potrzebna do ułożenia płytek zabiera nam również cenne centymetry przestrzeni. W niewielkich pomieszczeniach nawet strata o grubości płytek może skutkować problemami z dopasowaniem odpowiedniego wyposażenia: np. wanny czy brodzika.
Zalety tapety do łazienki
Dlaczego warto rozważyć zastosowanie tapety w łazience? To przede wszystkim cienki i lekki materiał, który nie wpływa znacząco na rozmiary pomieszczenia. Prawidłowo naklejona tapeta nie przepuszcza wilgoci, jest więc bezpieczna do zastosowania w każdej części łazienki.
Do największych zalet tapet należy niczym nieograniczone wzornictwo. Do wyboru mamy zarówno klasyczne tapety w rolkach, jak i wielkoformatowe fototapety przygotowywane na indywidualne zamówienie. Bogata oferta dekoracyjna pozwala na stworzenie wysmakowanego wnętrza z odrobiną luksusu, niezależnie od stylu. Z pomocą tapety stworzymy elegancki salon kąpielowy w domowym zaciszu, jak i wnętrze pełne indywidualnego charakteru, dopasowane do naszych potrzeb.
Rodzaj tapety
Wyroby przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności możemy podzielić na kilka kategorii:
- tapety winylowe
- tapety z włókna szklanego,
- tapety z włóknami drzewnymi, którą jednak należy pokryć farbą o wodoodpornych parametrach.
Tapety tego typu są odporne na intensywne użytkowanie, bezpośrednie działanie wody i wilgoci w łazience oraz wahania temperatury. Powierzchnia tapety musi też sprostać większości detergentów, wybielaczy, amoniaku oraz środków do czyszczenia rdzy i kamienia dostępnych na rynku. Tapeta łazienkowa jest nieporowata, co zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii, dzięki czemu nie musimy obawiać się o nasze zdrowie. Możemy je stosować w łazienkach osób z alergiami, starszych oraz dzieci.
Spełnienie tych rygorystycznych wymagań nie jest jednak jedynym z atutów, który wyróżnia nowoczesne tapety do łazienki. Mnogość wzorów, kolorów i faktur wykończenia sprawia, że coraz chętniej sięgamy po ten rodzaj wykończenia powierzchni ścian w łazience. Przed zakupem konkretnej tapet upewnijmy się, że bez przeszkód możemy zastosować ją w łazience. W miejscach narażonych na działanie wilgoci, takich jak toaleta i łazienka, nie powinno się stosować papierowych tapet, które pod wpływem wilgoci mogą ulec szybkiemu zniszczeniu.
Gdzie przykleić tapetę w łazience?
Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia — tapeta w łazience może być zarówno akcentem, jak i główną atrakcją naszego wnętrza. Warto wykorzystać ją tam, gdzie będzie dobrze widoczna, np. w strefie prysznica z minimalistyczną kabiną, nad wanną czy podwieszanym stelażem toalety. Przestrzeń obok umywalki jest mniej narażona na zachlapanie, niż kąpielowa, dlatego możemy tam zastosować tapetę o mniejszych wymaganiach technicznych.
Wybierając wzór tapety do łazienki, zwróćmy uwagę na jego skalę - im większy, tym gorzej będzie wyglądał ucięty na małej powierzchni. Wiele firm przed zakupem oferuje możliwość przygotowania próbki. Warto skorzystać i sprawdzić, czy wzór będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom.
Jak przykleić tapetę w łazience?
Montaż tego rodzaju pokrycia ściany nie odbiega znacząco od klejenia standardowej tapety, wymaga jednak większej precyzji i zastosowania najwyższej jakości produktów. Na ścianę należy użyć podkładu i kleju polecanego przez producenta. Dzięki temu uzyskamy najwyższe możliwe parametry techniczne takiej ściany. Następnie do ściany nakleimy specjalne pokrycie, zabezpieczone profesjonalną powłoką. W zależności od stopnia kontaktu tapety z wilgocią producenci oferują produkty o różnych stopniach odporności.
Decydując się na tapetę w łazience umieszczoną na całej powierzchni ściany, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu styku podłogi ze ścianą. W tym miejscu dobrze sprawdzi się cokół z płytek, albo listwy przypodłogowe. Listwy przeznaczone do stosowania w łazience mogą być wykonane z wilgocioodpornego, lakierowanego MDF-u, czy odpornego na wilgoć poliuretanu. Produkty stosowane w łazience, dodatkowo mogą być wyposażone w uszczelkę przy dolnej krawędzi, która dodatkowo zabezpiecza ścianę przed wilgocią.
Co zamiast tapety w łazience?
Ciekawą alternatywą dla tapety w łazience są dekoracyjne nadruki na płytkach. Szklane obrazy, dekoracyjne zestawy bez obaw możemy stosować w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Dekory zazwyczaj są częścią większych kolekcji, w których znajdziemy idealnie dopasowane, bazowe płytki ścienne, czy płytki podłogowe.