Salon w stylu klasycznym
Jaki kolor ścian do klasycznego salonu?
Biel w klasycznej aranżacji wnętrz nie wychodzi z mody. Popularna jest też paleta beżu, szarości i brązu. Salon w brązie i kremie sprawi wrażenie eleganckiego, ale też pełnego domowego ciepła i przytulności. We współczesnych interpretacjach klasycznego salonu coraz częściej spotkamy też inne kolory, takie jak pastelowy róż lub błękit. W stylu tradycyjnym wprowadzamy je co prawda jeszcze delikatnie i zachowawczo, najczęściej w formie akcentu na jednej ze ścian. W większości przypadków będzie to meblowa tapicerka lub zasłony, które stworzą przytulny klimat.
Możemy również urządzić klasyczny salon w ciemnych kolorach. Odważni inwestorzy chętnie sięgają po takie kolory jak czekoladowy brąz, butelkowa zieleń, odcienie czerwonego wina, nasycone granaty lub grafit. Klasyczny salon lubi również ponadczasowe wzory i malownicze, ornamenty inspirowane orientem. Dobrym sposobem na przemycenie ich do klasycznego wnętrza w ciekawej formie będą zasłony, poszewki na poduszki lub dywan, np. ze wzorem marokańskiej koniczyny. Zbudują w strefie wypoczynkowej pożądany, relaksujący nastrój.
Jasna czy ciemna podłoga do klasycznego salonu?
Wybierając kolorystykę podłogi i ścian zastanówmy się, jakiego efektu oczekujemy. Klasyczny salon z ciemną podłogą i ciemnymi ścianami będzie elegancki, jednak może wydawać się optycznie mniejszy. To zestawienie sprawdzi się więc w większych pomieszczeniach, z dużą ilością naturalnego światła. Dobry efekt da również starannie zaplanowane oświetlenie sztuczne — salon klasyczny zyska klubowy, tajemniczy charakter.
Ciemne panele w salonie z jasnymi ścianami to popularne nawiązanie do stylu francuskich kamienic. Dadzą elegancki i ponadczasowy efekt niewymuszonej elegancji. Podobny efekt uzyskamy, stosując ciemne płytki w salonie - drewnopodobne płytki podłogowe lepiej niż naturalny materiał współpracują z ogrzewaniem podłogowym, są trwałe i wysoko odporne na zmywanie. Podobnie jak panele i parkiet, płytki inspirowane drewnem możemy układać w modny wzór jodełki.
Klasyczny salon z jasną drewnianą podłogą dopełnimy białymi, beżowymi lub kremowymi ścianami. Dobrym pomysłem będą również jasne kamienie naturalne, spieki lub kafle gresowe inspirowane wyglądem jasnego, naturalnego kamienia. Warto zwrócić uwagę na wzory trawertynu, marmuru lub granitu. Kamienna posadzka nada aranżacjom bardziej luksusowego charakteru.
Nie wyobrażamy sobie klasycznego salonu bez architektonicznych dekoracji — sztukaterie we wnętrzach nadadzą im niezwykły charakter. Dekoracyjne gzymsy, listwy bądź rozety możemy stosować na ścianach i sufitach salonu. Dobrze wyglądają zarówno malowane na kolor ściany, jak i w kontrastującym z nią odcieniu.
Lamperia w salonie to ciekawy sposób na wykończenie ścian. Można ją wykonać z listew, paneli i dekoracji gipsowych, lub wyznaczyć innym kolorem. Lamperia optycznie skraca ściany i obniża wysokość pomieszczenia, dlatego lepiej sprawdza się w wysokich salonach.
Urządzając salon w klasycznym stylu postaw na szlachetne materiały wysokiej jakości: drewno, miękką wełnę, welur i zamsz lub malownicze żakardy. Popularnie są również klasyczne tapety - ponadczasowe wzory to między innymi orientalne ornamenty, pionowe pasy, wzory roślinne i inspirowane antycznymi motywami.
Meble w stylu klasycznym
Meble do klasycznego salonu najczęściej będą w kolorach naturalnego drewna. Warto sięgnąć po niskie komody, rozłożysty kredens lub stylizowane etażerki i konsole. Szukajmy mebli z subtelnym dekorem, w postaci frezowanych frontów, ażurowych lub toczonych nóżek. W klasycznym salonie często centralne miejsce zajmuje duży stolik kawowy z drewnianym blatem.
W stylowym salonie nie może zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. Stawiamy na wysoką jakość mebli. Warto zwrócić uwagę na wygodne kanapy o miękkich, materiałowych obiciach, z poduszkami i wygodnymi podłokietnikami. Kanapa w stylu klasycznym to np. kultowa już pikowana sofa chesterfield. Wybierz mebel najlepiej dopasowany do metrażu pomieszczenia - jeśli nie mamy miejsca na narożnik, warto zamienić go na dwuosobową kanapę i fotel, np. w typie "uszaka". Na sofie połóż dekoracyjne poduszki – to dobry sposób na wprowadzenie akcentu kolorystycznego lub wzoru do wnętrza. Sofy lubią towarzystwo foteli. Możesz wybrać model pasujący do kompletu lub coś w innym kolorze. Pamiętaj jednak, aby zachować spójność stylistyczną.
Duży salon w stylu klasycznym możemy też wyposażyć w dwie sofy. Zamiast standardowego kompletu kanapa + fotele, ustaw dwa większe meble naprzeciwko siebie, rozdzielone stolikiem kawowym o ciekawej formie. Strefa wypoczynkowa będzie wyglądała stylowo i bezpretensjonalnie.
Salon z kominkiem w stylu klasycznym
Kominek to doskonałe uzupełnienie innego typu ogrzewania w domach. Klasyczny kominek na drewno do salonu warto zaplanować jeszcze na etapie budowy budynku - murowane palenisko z kominem i kominem powinno być skonstruowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Kominki klasyczne w salonie mogą mieć ozdobne formy: np. gzyms wykończony dekoracyjną listwą nawiązującą do kształtu sztukaterii we wnętrzu.
Alternatywą są również kominki gazowe - żeliwna koza będzie stanowić ciekawy punkt aranżacji salonu w stylu klasycznym.
Mały salon w stylu klasycznym
Styl klasyczny w salonie jest wymagający, jeśli chodzi o metraż pomieszczeń. Trudno wszystkie jego zalety zmieścić w małym mieszkaniu i kawalerce, dlatego najlepiej będzie wyglądał w przestronnym wnętrzu z dużymi oknami. Mały salon w stylu klasycznym bardzo łatwo przytłoczyć i przestylizować, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Na większych przestrzeniach każdy z mebli, nawet obszerna kanapa w stylu klasycznym, zyska swoje miejsce.
Dekoracje w stylu klasycznym
Stylistyka klasyczna sama w sobie jest dosyć ozdobna ze względu na wyszukane meble i materiały wykończeniowe. Dekoracjami w tym przypadku stają się właśnie elementy architektury: listwy sufitowe i sztukaterie, wzory tapety lub poduszek, wyszukany kształt stolika.
Aby wnętrze klasyczne nie było przestylizowane, postawmy na najprostsze rozwiązania: wazony w stylu klasycznym w neutralnym kolorze ze świeżymi kwiatami, świece lub lustro w ozdobnej ramie. Mile widziane są kosze dekoracyjne w stylu klasycznym. Plecione lub drewniane dekoracje możemy wykorzystać jako schowki na piloty, prasę lub inne bibeloty.
Warto też zwrócić uwagę na dekoracje wiszące w stylu klasycznym. Jeśli czujesz niedosyt, wybierz się do lokalnej galerii w poszukiwaniu obrazu lub rzeźby do swojego wnętrza. Obrazy do salonu w stylu klasycznym to np. portrety i akty, martwa natura i werduty lub pejzaże. Zawsze warto zapytać architekta lub specjalistę z dziedziny sztuki o pomoc w wyborze najlepszego obrazu do naszego salonu.
Klasyczny salon wymaga również odpowiedniej oprawy świetlnej. Lampy robią wrażenie i często przykuwają wzrok wyszukanym wzornictwem. Oprócz wiszących żyrandoli często spotykamy niskie lampy stojące na stolikach pomocniczych i wiszące kinkiety. Oświetlenie do klasycznego salonu to przede wszystkim wyjątkowe formy, duże klosze, szklane i kryształowe elementy odbijające światło.
Łączenie styli - klasyka i nowoczesność
Klasyka może być wyjściem do stworzenia aranżacji w uwspółcześnionym stylu modern classic. Łącząc dwie pozornie niepasujące do siebie estetyki, również musimy pamiętać o proporcjach. Salon w stylu klasyczno-nowoczesnym możemy urządzić, np. łącząc sztukaterie i drewniany parkiet ze współczesnym wyposażeniem i wysokim połyskiem. W klasycznej oprawie dobrze wyglądają też nasycone, kontrastowe kolory, np. żółć z błękitem oraz meble o futurystycznych kształtach.
Łącząc styl klasyczny z nowoczesnym, możemy też stworzyć aranżację opartą na nowoczesnej bazie, wypełnionej meblami o klasycznym wzornictwie. To propozycja dla koneserów interesujących się historią meblarstwa i osób z dużym wyczuciem stylu.